65 lat temu zdobyli jasielskie więzienie
Uroczystą Mszą św. o godzinie 12.00 w Kościele OO. Franciszkanów w Jaśle rozpoczęły się wczoraj uroczystości upamiętniające 64. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 65. rocznicę zdobycia jasielskiego więzienia i odbicia więźniów, członków ruchu oporu.
Zapraszamy do <Galerii> z uroczystych obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 65. rocznicy zdobycia jasielskiego więzienia autorstwa Tomasza Wrony.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz uczestników pod pomnik Armii Krajowej przy ulicy Staszica. To właśnie w tym miejscu stał gmach sądu okręgowego i więzienia wybudowanego w 1889 roku, a następnie zburzonego wraz z całym Jasłem przez hitlerowców w roku 1944. Pod pomnikiem przy skwerze Zenona Soboty miały miejsce przemówienia, uroczysty apel poległych oraz złożenie kwiatów przez bohaterów wydarzeń sierpniowych, a także władze miasta Jasła.






W uroczystościach wziął udział, mieszkający obecnie w Krakowie, ostatni żyjący uczestnik akcji „Pensjonat” kpr. pchr. Stanisław Kostka „Dąbrowa”. Celem akcji „Pensjonat” było odbicie aresztowanych z więzienia w Jaśle w nocy z 5/6 sierpnia 1943 roku. Akcją dowodził Zenon Sobota. Uczestnicy akcji sterroryzowali strażnika weszli do budynku i wypuścili 66 więźniów politycznych oraz umożliwili ucieczkę 67 więźniom pospolitym. Niektóre źródła podają, że uwolniono wtedy około 180 więźniów.

Mimo iż od dramatycznych wydarzeń upłynęło już 65 lat, kpr. pchr. Stanisław Kostka „Dąbrowa” za każdym razem będąc pod pomnikiem ulega wzruszeniu, przypominając sobie tamte wydarzenia: „Zawsze tutaj jestem bardzo wzruszony. Najdrobniejsze szczegóły się przypominają, takie które nawet uleciały pamięci, a teraz czas wydobywa, kontakty z ludźmi. (…) Dla mnie ta akcja była jak wygrany los. Byłem bardzo młody. Ja zacząłem konspirację nie miałem ukończonych 15 lat.”

Wczorajszego dnia na uroczystości upamiętniające zarówno 64. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jak również 65. rocznicę zdobycia jasielskiego więzienia przybyli także Żołnierze Armii Krajowej, którzy podczas II wojny światowej walczyli nie tylko o niepodległość Rzeczypospolitej, ale także wolność jej obywateli.
W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele miasta, powiatu, poczty sztandarowe, harcerze, kolejowa orkiestra oraz mieszkańcy miasta.
Jenny
