Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

72 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie

47

Już 72 lata minęły od wybuchu jednego z największych patriotycznych zrywów wolnościowych w historii Polski . 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, czyli godzinie „W” do walki na ulicach stolicy stanęło ponad 20 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. W Jaśle o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby uczcić pamięć poległych powstańców oraz ofiar cywilnych.

autor: Eugeniusz Lokajski „Brok”; źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pierwsze strzały w powstaniu padły już przed godz. 14 na Żoliborzu. Jak szacują historycy zaledwie, co dziesiąty powstaniec posiadał jakąkolwiek broń. Naprzeciwko żołnierzy podziemia stanął doskonale uzbrojony garnizon niemiecki w liczbie ok. 20 tysięcy żołnierzy.

Wybuch powstania miał wymiar nie tylko militarny. Powstanie dla mieszkańców Warszawy oraz wszystkich Polaków w ogóle stało się prawdziwym symbolem wolności. To wówczas po raz pierwszy od dnia agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę na budynkach stolicy mogły powiewać biało-czerwone flagi. Bezlitośnie niszczono z kolei symbole okupacji w postaci portretów przywódcy III Rzeszy Niemieckiej, swastyk i wielu innych. Lata powojenne, kiedy pamięć o powstaniu oraz wszystkich żołnierzach czynnie w nim walczących starano się zatrzeć bądź zepchnąć na absolutny margines wymiernie wzmocniły obraz Powstania Warszawskiego, jako czynu ze wszech miar koniecznego i heroicznego. Takiego obrazu życzą sobie wszyscy ci, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z okupantem hitlerowskich. Prawa do takiej oceny wydaje się nie można im odbierać.

Dzisiaj (1 sierpnia), w rocznicę godziny „W” o 17.00  na terenie Miasta Jasła uruchomione zostaną, na czas jednej minuty, syreny alarmoweWłączenie syren będzie gestem hołdu  dla żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. 

red.

Reklama

Komentarze: 46

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Czy teraz.
dnia 05.08.2016, 13:16 · Zgłoś
Ciekawe czy teraz młodzież Polska byłaby zdolna do takiego zrywu. Tak prawdę mówiąc nie wydaje mi się - nie z powodu, że młodzież jest zła, ale dlatego, że rzeczywistość wokół niej jest do bani.
Cóż by sobie taki młody człowiek pomyślał teraz: bić się, umierać po to aby jakiejś garstce żyło się kiedyś lepiej - niestety Polska jest taka jaka jest a dla ludzi młodych jest w niej miejsca tyle co kot napłakał.
Odpowiedz
-1
@ [...]
dnia 02.08.2016, 03:19 · Zgłoś
-2
@ Test
dnia 02.08.2016, 03:40 · Zgłoś
A co na to cykliści i [...]?
Odpowiedz
-1
@ [...]
dnia 02.08.2016, 14:38 · Zgłoś
Zapomniałeś o Żydach i masonach. Czyżbyś należał do jednej z tych kategorii?
Odpowiedz
-1
@ do [...]
dnia 02.08.2016, 17:04 · Zgłoś
Owszem, jestem [...] Żydem nasońskim, który jeździ na rowerze.
Odpowiedz
0
@ do [...]
dnia 02.08.2016, 17:09 · Zgłoś
I oczywiście, przyznaje się, że jestem odpowiedzialny za wszystkie klęski Polaków, w szczególności za wszystkie nieudane powstania. I jak z tym żyć, panie premierze? Sorry, pani premier.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 02.08.2016, 22:54 · Zgłoś
Widać, że hasbara czuwa również na tym forum. Wystarczy tylko wymienić określone hasło - i adekwatne nożyce się odzywają. Chociaż, nie wykluczam "pożytecznego idiotyzmu", będącego skutkiem tresury [...] przez michnikowszczyznę.
Odpowiedz
1
@ Żyd z [...] pradziada
dnia 03.08.2016, 00:18 · Zgłoś
Żyd czy [...] - ma rację. Wy polaczki [...] jesteście, a na dodatek nie chcecie się do tego przyznać.
Odpowiedz
0
@ Kmicic
dnia 01.08.2016, 18:04 · Zgłoś
Teraz w modzie niestety są koszulki, opaski, race i baloniki.I narodowcy, którzy zawłaszczają a potem zohydzają najważniejsze święta.
Odpowiedz
-2
@ Jan
dnia 01.08.2016, 20:21 · Zgłoś
Do Kmicic. Zgadza się.
Odpowiedz
0
@ olek
dnia 02.08.2016, 17:15 · Zgłoś
Kmicic - za dużo TVN i GW, a za mało wiedzy.
Odpowiedz
2
@ BigAl
dnia 01.08.2016, 17:27 · Zgłoś
To było piękne. W Jaśle syreny jak zawsze nie w porę a jak już były to nikt się nie przejął chociaż niektórzy myśleli, że się pali. Społeczeństwo konsumpcyjne wyuczone na przejadane badziewia jest bardziej zainteresowane kiedy "M jak miłośc" wróci na antene i jakie promocje są w Lidlu.
Odpowiedz
0
@ jas
dnia 01.08.2016, 20:33 · Zgłoś
Albo oglądają bzdury w TV a jedyną oznaką patriotyzmu jest ciekawość czy 3maja wypadnie w poniedziałek żeby mieć długi weekend !!!
Odpowiedz
-2
@ zz
dnia 01.08.2016, 16:05 · Zgłoś
Powstańcy walczyli za Polskę a myśmy sami do Unii wstąpili .
Odpowiedz
7
@ drugiso
dnia 01.08.2016, 15:48 · Zgłoś
To nie było powstanie tylko masakra, zginęło 200 000 tyś ludzi a Warszawa legła w gruzach.
Odpowiedz
0
@ Łysy88
dnia 01.08.2016, 15:52 · Zgłoś
No i? Wyciągnąłeś jakieś wnioski, refleksje?
Odpowiedz
-2
@ wujek Garfield
dnia 01.08.2016, 18:30 · Zgłoś
Ja mam proste.
1.Nie wysyła się bezbronnych (1 na 10 Powstańców miał broń !) ludzi do walki przeciwko przeważającemu wrogowi tylko dla "argumentu politycznego" w negocjacjach z politykami głuchymi na takie "argumenty" (takimi jak Józef Stalin).
2.Dowódca który naraża ludność cywilną i własnych żołnierzy powinien WISIEĆ.
3.Nigdy nie walczyć dla polityków i ich interesów.Nigdy.
4.W Polsce gloryfikuje się nader chętnie klęski i bandytów którzy do nich doprowadzają.
Odpowiedz
5
@ xxx
dnia 01.08.2016, 18:35 · Zgłoś
Należy się ogromny szacunek dla ludzi którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Nie jest ich winą, że przegrali... walczyli do końca..odeszli z HONOREM. Walczyli młodzi, starzy, dzieci mające nawet po 6-7 lat, kobiety, mężczyźni. Walczył każdy...za Wolną Polskę!!! To byli i są najwspanialsi, najodważniejsi, i najbardziej honorowi ludzie jacy kiedykolwiek istnieli! Cześć i Chwała Bohaterom!
Odpowiedz
7
@ malkontent
dnia 01.08.2016, 18:40 · Zgłoś
Zginął kwiat polskiej inteligencji, a sojusznicy dużo wcześniej się dogadali czyja ma być Polska (Jałta, Teheran). Oby sytuacja współcześnie się nie powtórzyła.
Odpowiedz
7
@ wujek Garfield
dnia 01.08.2016, 18:53 · Zgłoś
Ich "winą" - nie.Byli młodymi ludźmi.Powtórzę jeszcze raz - 1 na 10 miał broń. To że walczyli tak długo i heroicznie znaczy co znaczy.Wieczna pamięć poległym. Tylko [...] antypolski szczur odmówiłby im miana bohaterów ! Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego !

Lecz chodzi też o coś innego. Ktoś ich wysłał do walki.Walki,której NIE MOGLI WYGRAĆ ! Cześć i wieczna chwała bohaterom ! Lecz i WIECZNA HAŃBA i przekleństwo TYM KTÓRZY DOWODZILI i wysłali lud Warszawy na śmierć ! Żaden z tych [...] miał nawet tyle honoru by strzelić sobie w [...] gdy Powstanie upadło! Tylko jednego dosięgła pewna forma historycznej sprawiedliwości - bo dorwali i "sądzili" go sowieci.

Ba - winnemu wybuchu powstania postawiono pomnik.Za co ?
Za krew młodych,za śmierć elity tego kraju ?! [...] ją rękami niemców !
Odpowiedz
3
@ Test
dnia 01.08.2016, 19:54 · Zgłoś
Należy do tego dodać, że dzisiaj rządzą ludzie, którzy do tych „ideałów” umierania bez broni się odwołują. Żeby można było naszych synów i córki wykorzystać dla jakiejś [...] wojennej awantury, najpierw trzeba ich ogłupić. Służą temu na przykład takie akcje organizowane w Warszawie dla dzieci i młodzieży śladami powstańców, czy ostatnio „przelej krew za powstańców”. Generalnie, podtrzymywanie opinii o wielkości takich powstań jak warszawskie. Tak ogłupione towarzystwo w razie potrzeby znów będzie umierać po podobnych jak wówczas decyzjach polityków.
Największym osiągnięciem powojennej Europy nie jest gospodarczy dobrobyt, ale to, że od blisko 80 lat nie było w niej wojny podobnej do tej 1939-45. I oby jak najdłużej, wbrew różnym [...] i [...] w rodzaju Antka Mitomana.
Odpowiedz
3
@ wujek garfield
dnia 01.08.2016, 20:51 · Zgłoś
Otóż to.

"Żeby można było naszych synów i córki wykorzystać dla jakiejś [...] wojennej awantury, najpierw trzeba ich ogłupić. Służą temu na przykład takie akcje organizowane w Warszawie dla dzieci i młodzieży śladami powstańców, czy ostatnio „przelej krew za powstańców”"

"Tak ogłupione towarzystwo w razie potrzeby znów będzie umierać po podobnych jak wówczas decyzjach polityków"

Wojna to nie jest jak wciskają wam historycy "chwała","bohaterstwo" itd.

Wojna to wyprute flaki,[...] w ranach,[...],głód i umierające małe dzieci.

Jeżeli zaś nie będzie wyboru - pozostanie walczyć - to nie po to by jak się to nam wmawia "umrzeć za ojczyznę".Raczej jak to powiedział gen Patton (amerykanin) - by te biedne [...]y po drugiej stronie umierały za swoją !
Odpowiedz
-7
@ Łysy88
dnia 01.08.2016, 13:36 · Zgłoś
Cześć i chwała bochaterą!!!
Pamiętamy!!!
Odpowiedz
2
@ bercik
dnia 02.08.2016, 21:45 · Zgłoś
Naucz się polskiej gramatyki, "patrioto"!
Odpowiedz
0
@ annakijak
dnia 07.08.2016, 08:49 · Zgłoś
Patriota "koszulkowy", jak widać.
Odpowiedz
9
@ Xxx
dnia 01.08.2016, 13:28 · Zgłoś
Pamiętamy !!
Odpowiedz
-13
@ Buk
dnia 01.08.2016, 13:16 · Zgłoś
Prawdziwy patriotyzm jest wtedy kiedy wiesz nie tylko kiedy być dumnym z ojczyzny ale też kiedy należy się za nią wstydzić.
Odpowiedz
12
@ Człowiek z lasu
dnia 01.08.2016, 16:48 · Zgłoś
Nasza Ojczyzna nie miała rządu kolaborującego z Hitlerem, stawiła największy opór, poniosła statystycznie największe ofiary, zmagała się z dwoma okupacjami i najbardziej drakońskim prawem, gdzie za większość działań niezgodnych z prawem okupanta, groziła kara śmierci. Nasza Ojczyzna straciła całą elitę intelektualną, po wojnie większość katedr na uniwersytetach była nie do obsadzenia w normalnym trybie, a trzeba wiedzieć, że przedwojenny absolwent gimnazjum władał biegle językiem francuskim i innym nowożytny, a także Łaciną i najczęściej Greką. Pomimo tego, że okupanci wybili tych, którzy byli elitą, bardzo rzadko zdarzały się sytuacje, by haniebne czyny jednostek patologicznych spotykały się z poklaskiem ogółu. A jednostki patologiczne występują w przyrodzie i jest to pewna norma.
Czego chcesz się wstydzić?
Odpowiedz
-10
@ wujek Garfield
dnia 01.08.2016, 18:26 · Zgłoś
Faktycznie.Z Powstania należało by się wstydzić a nie je świętować. Bezprzykładne bohaterstwo bez jakichkolwiek korzyści dla kraju i narodu.Tylko 1 na 10 Powstańców miał broń.To jak w sowieckich oddziałach karnych rzucanych przez Stalina !
Zginęło 200 tysięcy cywilów.Powstańców 20 razy mniej.Niemców w najlepszym razie tyle co Powstańców (w najgorszym - 5 razy mniej niż powstańców) Warszawa została zniszczona w 99%. Ponad pół miliona Warszawiaków straciło dach nad głową.150 tysięcy mieszkańców Warszawy trafiło do obozów koncentracyjnych. A sowieci którym to powstanie miało "coś pokazać" ? Sowieci i tak kontrolowali Polskę przez następne 45 lat...

Można szanować Powstańców.Dowódcy Powstania i ci którzy je gloryfikują jednak - powinni wisieć.
Odpowiedz
5
@ Kmicic
dnia 01.08.2016, 18:30 · Zgłoś
Wujku.
Chyba nie rozumiesz pojęcia "wolność".
Odpowiedz
-4
@ wujek Garfield
dnia 01.08.2016, 18:36 · Zgłoś
Wolny nie musi znaczyć "martwy".

Przeczytaj co napisałem,porównaj ze źródłami i zastanów się. Powstanie było prezentem dla Stalina.Całe miasto mogli Komuniści zbudować na swój sposób.
Patriotów zginęło 10 tysięcy - czyli 50% (połowę!) z tego co sowieci [...] w Katyniu.

Cele Powstania nie zostały osiągnięte.

Wolność to wywalczyli ci którzy brali udział w Powstaniu Wielkopolskim - jedynym ZWYCIĘSKIM Polskim powstaniu.Powstanie Warszawskie było szkodliwą rzezią, nie mającą z punktu widzenia militarnego najmniejszego sensu.Wręcz zbrodnią generałów którzy do niego dopuścili.
Odpowiedz
-5
@ wujek Garfield
dnia 01.08.2016, 18:39 · Zgłoś
Znaczy źle napisałem. Patriotów zginęło na pewno więcej. Patriotów - Powstańców zginęło 10 tysięcy. Cywile też byli patriotami.

Katyń jest doprawdy drobną zbrodnią Sowietów w porównaniu z wielką Warszawską zbrodnią naszych własnych generałów. NIE WYSYŁA SIĘ WŁASNYCH LUDZI NA ŚMIERĆ!
Odpowiedz
0
@ bercik
dnia 01.08.2016, 21:01 · Zgłoś
Kmicic najwyraźniej nie miał siły, aby doczytać do ostatniego zdania.
Odpowiedz
3
@ bzyk
dnia 01.08.2016, 21:52 · Zgłoś
Zaledwie jeden na 25 powstańców przystępujących do walki miał broń, a amunicji miało wystarczyć na 2-3 dni walki. Mimo to, powstańcy wytrwali ponad dwa miesiące, a Niemcy stracili 50 proc. żołnierzy tłumiących powstanie. Cena podjęcia walki była dla stolicy ogromna. W czasie całej II wojny światowej Warszawa straciła ok. 850 tys. ludzi - więcej niż cała Francja na wszystkich frontach. Stolica odtworzyła liczbę mieszkańców sprzed wojny dopiero ok. 1970 r. W programie Historica wyjaśniamy czy powstanie miało szansę na realizację stawianych przed nim celów.
Odpowiedz
2
@ Nikki
dnia 02.08.2016, 09:07 · Zgłoś
A zastanawiałeś się, co by było, gdyby Powstanie nie wybuchło? Jaka byłaby reakcja Sowietów? Co zrobiliby z 50 tysiącami AK-owców? Fakt, najlepszą reakcją Niemców na wybuch Powstania byłoby wycofanie się z Warszawy i zostawienie całego pasztetu Sowietom. Ale Hitler nie posługiwał się logiką - bo inaczej wygrałby wojnę. Ale myślę, że gdyby Powstanie nie wybuchło, to Stalin mógłby zastosować model polskiej republiki radzieckiej, a nie państwa satelitarnego. Zniewolonego, w pełni kontrolowanego, ale jednak odrębnego.
Odpowiedz
1
@ Test
dnia 02.08.2016, 10:05 · Zgłoś
No to po powstaniu miał jeszcze łatwiej, bo brudną robotę za niego zrobili Niemcy.
A o tym pomyślałeś. Jak by nie patrzeć, to te 50 tys. żołnierzy mogłoby po wojnie odegrać jakąś pozytywną rolę.
Odpowiedz
-2
@ Nikki
dnia 02.08.2016, 10:26 · Zgłoś
Jedyna pozytywna rola jaką widzę to w najlepszym przypadku tania siła robocza w łagrach. A jak byśmy zostali 17 republiką Kraju Rad?
Odpowiedz
1
@ Do Nikki
dnia 02.08.2016, 12:56 · Zgłoś
Czyli lepiej, że ich Niemcy [...]. A przy okazji 200 tysięcy cywili. Hura!
Odpowiedz
1
@ Nikki
dnia 02.08.2016, 13:03 · Zgłoś
Gdzie w moich wypowiedziach znalazłeś takie stwierdzenie?
Odpowiedz
0
@ olek
dnia 02.08.2016, 17:13 · Zgłoś
bzyk - a w liczbach bezwzględnych to te straty oddziałów niemieckich jak się kształtują?
Odpowiedz
0
@ wujek garfield
dnia 02.08.2016, 19:58 · Zgłoś
[...] bzdury.Nie wcieliliby Polski do ZSRR.Jak to powiedział sam Stalin: "tylko [...] brałby do domu gniazdo szerszeni".
Odpowiedz
1
@ Nikki
dnia 03.08.2016, 12:44 · Zgłoś
Kiedy i do kogo tak powiedział? Skąd takie informacje? Dlaczego zatem ZPP z Wasilewską na czele złożył do Stalina wniosek o przyjęcie Polski w skład ZSRS? Sami to wymyślili? Skoro wszystko robili pod dyktando, to akurat to było samodzielną inicjatywą? Poczytaj trochę.
Odpowiedz
21
@ Ziomek_250
dnia 01.08.2016, 12:25 · Zgłoś
Cześć i Chwała Bohaterom Pamiętajmy
1.08.1944
17:00
Odpowiedz
4
@ xxx
dnia 01.08.2016, 18:22 · Zgłoś
Cześć i Chwała Bohaterom!! W dzisiejszy wieczór polecam oglądnąć film z 2014r. "Powstanie Warszawskie".
Odpowiedz
4
@ xrr
dnia 02.08.2016, 00:23 · Zgłoś
Jestem młody, mam 25 lat. Nie interesuje sie za wiele polityką itd, jestem apolityczny. Jednak musze powiedzieć, że w moim życiu jeszcze nigdy nie spotkalem sie w telewizji polskiej, by tak czczono bohaterow jak teraz. Nie tak dawno byla rocznica rzezi wolynskiej..,w tvp wiele filmow na ten temat, w wiadomosciach, panoramie o tym mowiono. Obecnie, podczas rocznicy powstania, takze na kazdym kanale tvp jest o tym glosno. To bardzo dobrze! Bo wtedy gdy ja chodzilem do szkoly jako mlody chlopak, takiego czegos w telewizji nigdy nie pokazywano. Ciesze sie ze wreszcie patriotyzm i prawdziwa historoa jest upubliczniana i propagowana. Oby tak dalej!!!
Odpowiedz
32
@ wr...
dnia 01.08.2016, 12:19 · Zgłoś
Cześć i Chwała Bohaterom ! ! !
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.