Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

ARiMR przypomina, że wypalanie traw przez rolników jest szkodliwe, zabronione i grożą za to kary

8

Z nadejściem wiosny z pól i łąk zniknął śnieg, odsłaniając wyschnięte trawy, które, w wielu miejscach mogą być celowo podpalane. Są ludzie, którzy uważają, że jest to najprostszy sposób na pozbycie się wyschniętych traw oraz chwastów. Nic bardziej mylnego!

Jest to bezsensowny, niebezpieczny i bardzo szkodliwy proceder, a za wzniecanie tych pożarów przewidziane są dotkliwe kary, również finansowe, aż do pozbawienia, w przypadku rolników, całej kwoty płatności obszarowych finansowanych z budżetu UE włącznie!!!

Jak co roku ARiMR stara się uzmysłowić, ile złego ten proceder przynosi i apeluje o zaprzestanie wiosennego podpalania suchych traw.

Wypalanie traw nie ma sensu jest szkodliwe i niebezpieczne

Po przejściu pożarów ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa. Płomienie zabijają np. dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby. Nie koniec na tym, ogień zabija także owady np. pszczoły i dziko żyjące zwierzęta takie jak jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich siedliska. Palące się trawy, czy chwasty, mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają zarówno glebę, wody gruntowe jak również niszczą atmosferę.

Towarzysząca pożarom emisja pyłów i gazów jest niebezpieczna także z innego względu, zagraża bowiem np. kierowcom poruszającym się po drogach w pobliżu pożarów. Nierzadko ogień przenosi się na pobliskie lasy czy zabudowania, pozbawiając ludzi dobytku, a czasami odbierając zdrowie czy życie. Każdego roku do szpitali trafia wiele osób poparzonych właśnie w takich okolicznościach, a bywa, że są też ofiary śmiertelne. Często zresztą to właśnie podpalacze cierpią w wyniku swoich działań, bo ogień potrafi bardzo szybko wymknąć się spod kontroli. Wiele jednostek straży pożarnej ponosi olbrzymie koszty gaszenia płonących traw i często nie może nadążyć z wyjazdami do kolejnych takich zdarzeń. Bywa, że strażacy zajęci płonącymi trawami nie mogą szybko dojechać do innych pożarów.

Wypalanie gruntów jest zabronione

Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Jeśli ktoś zostanie złapany na gorącym uczynku to podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Wypalanie traw absolutnie się nie opłaca

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nakładać dotkliwe kary finansowe, jeśli okaże się, że doszło do świadomego podpalenia trawy przez rolnika. Zakaz wypalania traw wynika z konieczności przestrzegania norm dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2007 - 2013 (płatności rolnośrodowiskowe, płatności ONW, płatności na zalesianie gruntów rolnych). Rolnikowi, który nie przestrzega tych norm grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności o 3%.

Wysokość kary może wzrosnąć, bo ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może karę zwiększyć albo zmniejszyć. W zależności od dotkliwości, zasięgu trwałości stwierdzonej niezgodności względem norm, należna rolnikowi kwota płatności może zostać pomniejszona do 1% jak i podwyższona do 5% należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok. Kary mogą być też jeszcze podwyższone, gdy rolnikowi zostanie np. udowodnione celowe wypalanie traw, bo wtedy ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności o 20%, a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności obszarowych za dany rok.

Z danych posiadanych przez ARiMR wynika, że w 2011 roku wypalanie na gruntach rolnych stwierdzono u 114 rolników, przy czym tylko 10 zrobiło to celowo.

 Kierownik ARiMR Biura Powiatowego w Jaśle – Jacek Hap

Reklama

Komentarze: 8

Dodaj komentarz Widok:
0
@ bob
dnia 11.03.2013, 17:25 · Zgłoś
Palenie trawy jak najbardziej szkodliwe :)
Odpowiedz
0
@ zdziwiony
dnia 11.03.2013, 15:10 · Zgłoś
Tylko tak na marginesie.Rolnicy traw nie wypalają.Robią to albo właściciele danego gruntu
którzy pola nie obrabiają i nie chcą się go pozbyć lub osobnicy o których bez najmniejszej dla nich obrazy można nazwać "człowiekiem chorym na bazrozumność."
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 10.03.2013, 21:27 · Zgłoś
...Zresztą specyfika umyślnych podpaleń traw na wsi nie jest jedynym wyjątkiem są też podpalane inne obiekty jak np kościół w Libuszy WSI ! Zapraszam do artykułu w załączonym linku na dowód poprawnych stwierdzeń.

http://www.opaka.cba.pl/cerkiew1.php
Odpowiedz
3
@ kika
dnia 10.03.2013, 20:59 · Zgłoś
Uważajcie podpalacze, bo mam dobry zoom w aparacie. I wasza "inteligentna" [...] pojawi się w necie
Odpowiedz
1
@ zaufny
dnia 10.03.2013, 20:41 · Zgłoś
No to masakryczne kary. Za celowe podpalenie zabrać całą dotacje .A podpalenie przez inną osobę nie mandat tylko obciążyć kosztami za całą akcie gaszenia i podanie dane tej osoby do publicznej wiadomości . I zobaczycie ten proceder zaginie
Odpowiedz
-5
@ szeregowy
dnia 10.03.2013, 20:07 · Zgłoś
Plakat stylistyką przypomina lata 60-te , coś w stylu "wróg narodu". Szkoda pieniędzy podatników na tego typu plakaty.

Na pewno koszt takiego plakatu w ramach kampani to kilkaset tysięcy złotych.

Czy taka agencja i takie plakaty są potrzebne nam rolnikom ? WSTYD AGENCJO
Odpowiedz
6
@ ja
dnia 10.03.2013, 22:34 · Zgłoś
Wiesz szeregowy, jak by rolnicy myśleli i nie robili tego bezsensownie i głupio to nie było by potrzeby tego typu akcji. Sam od niedawna mieszkam na wiosce i slak mnie trafia jak na wiosnę a w szczególności na jesień cała okolica spowita jest [...] dymem, ani okna otworzyć, ani siedzieć na dworze. Takich [...] trzeba karać i to bez ceregieli. Nie poruszam aspektu przyrodniczego bo sprawa jest oczywista.
Ja jestem za karaniem. Pzdr
Odpowiedz
0
@ rolnik
dnia 13.03.2013, 12:34 · Zgłoś
Wszyscy oburzają się na wypalanie traw a nikt nie pomyśli o pożytku. Dawniej jak nie było zakazu zawsze wypalałem, angażując do tego całą rodzinę oraz wybierałem odpowiednią porę dnia, bezwietrzną pogodę i wszystko odbywało się pod kontrolą. Obecnie wygląda to tak że jacyś małolaty jak popiją to rzucą zapałkę dla jaj najczęściej w nocy i przy silnym wietrze i w nogi. Już dwa razy o mało nie spaliły mi się zabudowania, dobrze że sąsiedzi zauważyli i przyszli z pomocą. Zastanówcie się więc "święcie oburzeni" co wypisujecie albo przyjdźcie wyrywać suchą trawę rękami.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.