Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Awantura o Kąty

5

Po wielkiej fali na Podkarpaciu, wielka debata w Sejmie. Podkarpaccy posłowie domagają się, aby rząd wyłożył pieniądze na budowę zbiornika retencyjnego Kąty - Myscowa. A wrzask podnoszą po ostatniej powodzi. Taka budowla ma z jednej strony zapewnić wodę pitną dla Jasła, Dębicy i Mielca, z drugiej chronić te miasta przed kolejną wielką falą.
Dolina w gminie Krempna według planów ma być dnem przyszłego zalewu Kąty - Myscowa i antidotum na powodzie wzdłuż Wisłoki. Teren od ponad trzydziestu lat jest zarezerwowany na budowę zapory.
Jan Bury, poseł PSL
-”Jest projekt przygotowany 10-letnia inwestycja warta prawie 800 milionów złotych. Chciałem powiedzieć panie ministrze, że budowa takiego zbiornika byłaby istotnym elementem przeciwdziałania powodziom na tych terenach a my ponosimy jako państwo wysokie koszty zapobiegania skutkom tych powodzi.”
Projekt ustawy przewidujący budowę zapory Kąty - Myscowa w latach 2006 - 2016 dwa tygodnie temu złożyli w Sejmie posłowie PSL. Zgodnie z nim zbiornik ma spiętrzyć wody Wisłoki między Myscową a Kątami na powierzchni 472 hektarów. Byłby pięciokrotnie mniejszy od Soliny ale dzięki niemu można by skutecznie zmniejszyć falę powodziową. Zbiornik stale ma mieścić 10 milionów metrów sześciennych wody, rezerwa powodziowa wyniesie aż 20 milionów metrów sześciennych. W sprawie tej inwestycji podkarpaccy posłowie byli w Sejmie zgodni, bez względu na polityczne podziały.
Stanisław Zając, poseł PiS
-”Ta inwestycja jest niezmiernie konieczna i w tej sytuacji można powiedzieć, że gdyby funkcjonował zbiornik Myscowa Kąty to nie mielibyśmy takich skutków powodzi w Jaśle, Dębicy i Mielcu.”
Mieszkańcy tych terenów od dawna czekają na skuteczne rozwiązanie problemu - to zdjęcia z ostatniej powodzi w Jaśle. Wcześniej podobnie było w ubiegłym roku, i dwa lata temu i trzy lata temu i w roku 2000. Na razie na zbiornik przyznano 3 miliony złotych z budżetu państwa na prace geologiczne. Potrzeba w sumie 724 milionów. Problem tkwi w tym, że zadanie nie jest wpisane do rządowej strategii gospodarki wodnej. Bez tego nie może być finansowane z funduszy unijnych. O konkretne decyzje apelowała do premiera posłanka PO.
Krystyna Skowrońska, posłanka PO
-”Mówicie, że państwo nie może stawać tyłem do obywatela, dlaczego dziś odwracacie się od problemów mieszkańców Podkarpacia. Pytam kiedy rząd podejmie decyzję o rozwiązaniu problemu budowy zbiornika Kąty Myscowa i w jakich to będzie terminach.”
Sejmowa debata wokół zbiornika w Kątach na razie zakończyła się zapewnieniem podsekretarza stanu w MSWIA Pawła Solocha, że inwestycja jest cytujemy: przedmiotem zainteresowania rządu i że znajduje się na liście 9 priorytetowych inwestycji ministra ochrony środowiska. Po tym oświadczeniu debata zakończyła się.

źródło: Beata Bartman,Marek Winiarski TVP 3

Napisany dnia: 08.06.2006, 22:31
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ferr
dnia 08.06.2006, 23:16
Ocena
komentarza:
0
Ciekawy jestem ile kilometrów solidnych wałów można byłoby wystawić za te 724 mln. Prawie tak samo ciekawy jestem, czy w tą kwotę wliczono koszty przesiedlenia ludzi i wykupu działek.
@ marconosss
dnia 09.06.2006, 10:08
Ocena
komentarza:
-1
to jest zupełna paranoja lepije za tą kase wybudowac pożadne wały przeciwpowodziowe a nie zbiornik
@ bitelz
dnia 09.06.2006, 12:01
Ocena
komentarza:
0
czy ja wiem, zbiornik sadze ze bardziej sie przyczyni do ochrony przed powodzia. Bardziej interesuje mnie ta kwota (724 mln?!) :/ Noi czy rzeczywiscie cso zrobia, bo moze sie na gadkach skonczyc jak to czesto bywa :(
@ Ferr
dnia 09.06.2006, 13:43
Ocena
komentarza:
0
Zbiornik to mógłby raczej Kąty czy Żmigród ochronić, ale nie Jasło.
@ Japan
dnia 09.06.2006, 22:11
Ocena
komentarza:
0
Zbiornik jebardzo dobra rzecza! Zwiekszy turystyke na nnaszych terenach a co za tym idzie przybeda miejsca pracy - przynajmniej w sezonie! A wały nic nie daja co z tego że miasto jest zabezpieczone jak pobliskie miejscowosci sa zalewane bo woda musi znalezc ujscie! Okolice gadek zostaly zalane wlasnie przez pekniecie walu a to jest o wiele gorsze i nie mozna tego przewidziec! Poza tym co robi UM który nadal wydaje pozwolenia na budowe domów na terenach zalewowych i w sasiedztwie walow np: fundamenty na ul. Szajnochy!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105