Balony na krośnieńskim niebie...
Już tylko dni pozostały do rozpoczęcia IX Górskich zawodów Balonowych w Krośnie. Jak niemal co roku, organizatorzy muszą dementować krążącą plotkę o zaniechaniu kontynuowania tej tak oczekiwanej imprezy. Balony pojawią się na krośnieńskim niebie w dniach 1-3 maja, tym razem już po raz dziewiąty.

Nie zawiedli również najważniejsi goście imprezy, a więc załogi balonowe. Lista zgłoszeń zawiera 31 pozycji, na czele z wielokrotnym mistrzem Polski i zwycięzcą GZB Witoldem Filusem z Katowic. W komplecie zamelduje się cała balonowa kadra Polski. Będzie więc Bogdan Prawicki z Leszna czy Bartosz Nowakowski z Włocławka. Po raz pierwszy w roli zawodnika wystąpi jeden z pomysłodawców imprezy i długoletni jej dyrektor sportowy Adam Gruszecki z Lublina. Zawody mają charakter międzynarodowy, toteż swój udział potwierdziło trzynaście ekip z zagranicy. Wśród nich tradycyjnie już dominują Litwini, którzy stawią się w liczbie dziewięciu załóg. Nie zabraknie też reprezentantów Węgier, Łotwy i Słowacji. Takie nazwiska jak Rimas Kostiuskevicius, Valerij Machnorylov czy Janos Kovacs znane są nie tylko z udziału w krośnieńskiej imprezie. Rośnie też udział kobiet w zawodach, w tym roku staną one na czele czterech załóg.
Starty do konkurencji IX GZB przewiduje się każdego dnia zawodów rano i wieczorem, przy czym organizatorzy zakładają, że wszystkie wieczorne starty odbędą się z lotniska w Krośnie. Na wypadek, gdyby na skutek złych warunków pogodowych nie odbyła się przewidziana regulaminem odpowiednia ilość startów i konkurencji, niedziela (4 maja) przewidziana jest, jako dzień rezerwowy zawodów.
Górskie Zawody Balonowe w Krośnie to tradycyjnie oprócz emocji sportowych, dużo innych atrakcji, zarówno o charakterze lotniczym, jak i estradowym. Będzie więc pokaz zespołu akrobacyjnego "Biało Czerwone Iskry" z Dęblina, będą nocne pokazy balonów, zaprezentują się też piloci samolotowi, szybownicy i spadochroniarze. Na rozstawionej na krośnieńskim lotnisku estradzie pojawią się między innymi Czerwone Gitary, Dżem i Norbi z zespołem. Poza tym będzie też prezentacja różnorakiego sprzętu latającego i wystawy o tematyce lotniczej. Organizatorzy wierzą, że jak co roku, nie zawiedzie pogoda i IX GZB w Krośnie swoimi atrakcjami ucieszą wiele tysięcy widzów.
Górskie Zawody Balonowe organizowane są w Krośnie od 2000 r. Od samego początku zawodom patronuje Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Na niniejszych stronach znaleźć można wszystko, co dotyczy 9. Górskich Zawodów Balonowych. Nic jednak nie zastąpi osobistego kontaktu z balonami. Zachęcamy więc do przyjazdu na krośnieńskie lotnisko. Do zobaczenia!
Krosno24.pl
