Barbórka w Jaśle
Blisko 130 pracowników górnictwa w Jaśle zostało odznaczonych okolicznościowymi medalami z okazji Dnia Górnika. Uroczystości, które rozpoczęły się przemarszem głównymi ulicami Jasła odbyły się w piątek, 10 grudnia. Następnie w kościele pw. świętego Stanisława została odprawiona msza święta, a po niej, w Jasielskim Domu Kultury odbyła się część oficjalna.

Tradycyjna barbórka to święto braci górniczej. Spotkaniom kultywującym tradycje górnicze towarzyszy także podsumowanie roku oraz prezentacja planów na przyszłość. - W tym roku prowadziliśmy działalność poszukiwawczą nie tylko w kraju, ale także w oddziale czeskim i libijskim oraz odwierty geotermalne w Niemczech i prace rekonstrukcyjne w Rosji – wylicza tegoroczne osiągnięcia Jan Kruczak, prezes PNiG w Jaśle.

W ciągu roku jasielska spółka wykonuje kilkanaście odwiertów na różnych głębokościach od 1000 do 5000 metrów. W tym roku górnicy wykonali plan w 100%. – W 2010 roku zostały wykonane prace na 23 otworach wiertniczych w kraju, z czego najważniejsze otwory dla PNiG to: Lisewo (3945 metrów), Niebieszczany (4800 metrów) oraz Głuchowo, Załazie, Łapanów i wiele innych – dodaje Kruczak.

Te sukcesy pozwalają patrzeć spokojnie w najbliższą przyszłość i poszerzać swoją ofertę. Po długiej recesji gospodarczej rynek w zakresie wierceń zaczyna się ożywiać. - Na przyszły rok mamy już podpisane kontrakty na około 80%, rozszerza się w Polsce nowy obszar poszukiwań za gazem łupkowym, gdzie kilkudziesięciu operatorów rozpoczyna proces poszukiwawczy od przyszłego roku. Chcemy zaangażować w tym kierunku naszych kilka ciężkich urządzeń – mówi prezes PNiG w Jaśle. Dlatego najważniejsze przyszłoroczne inwestycje są z tym związane. W budżecie na rok 2011 zaplanowano już kilkadziesiąt milionów złotych na zakup właśnie tych urządzeń.

W trakcie uroczystości, które miały miejsce w JDK wyróżniono 127 pracowników: pracujących na odwiertach w terenie, inżynieryjno-technicznych, ekonomicznych oraz administracyjno-socjalnych.
Złoty medal za długoletnią służbę otrzymali: Andrzej Borodij, Krzysztof Chorąży, Edward Derewecki, Zbigniew Fortuna, Kazimierz Jakubaszek, Marta Kamińska, Wacław Karaś, Jan Kilar, Ryszard Knap, Władysław Kopeć, Wiesław Krawiec, Jan Kruczak, Janusz Krygowski, Tadeusz Kubit, Edward Kurcoń, Stefan Martauz, Marian Mielniczek, Jerzy Nalepa, Stanisław Ochwat, Józef Szarek, Stanisław Szerszeń, Władysław Więcek, Jan Wojdacz, Andrzej Wojtoń, Zygmunt Woźniak.

Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymali: Jacek Stepek i Zbigniew Szurlej.
Na wniosek Zarządu Spółki PNiG Jasło, a także Zarządu Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA”, decyzją Ministra Gospodarki z dnia 27.10.2010 r. Odznaką Honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP” odznaczeni zostali: Tomasz Cesarz, Józef Dziadosz, Krzysztof Gajek, Emil Jachimowski, Janusz Kiziński, Jerzy Łuszcz, Kazimierz Miras, Janusz Mizera, Bogusław Ornowicz, Wiesław Sołtys, Jacek Stepek, Krzysztof Ślęczka, Maciej Wąsik, Kazimierz Wietecha, Leszek Zając, Jan Źrebiec.

Na wniosek Kierownictwa Spółki a także Zarządu Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA”, decyzją Prezesa Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. w Warszawie z dnia 04.12.2010 r. Odznaką „Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa” wyróżnieni zostali: Magdalena Grasela, Jacek Karaś, Bogdan Kielar, Kazimierz Leżański, Tadeusz Maćkowiak, Ryszard Mrozowski, Bogusław Myśliwiec, Maria Polak, Władysław Szponar, Wojciech Świętoń.

Decyzją Dyrektora Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie z dnia 4.12.2010 r. Odznaką honorową I Stopnia „Zasłużony dla Ratownictwa w Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego” wyróżnieni zostali: Jan Kruczak, Stanisław Trybus, Władysław Więcek. Odznaką honorową II Stopnia „Zasłużony dla Ratownictwa w Ratowniczego Stacji Górnictwa Otworowego” wyróżnieni zostali: Stanisław Gazda, Adam Gosztyła.
Na wniosek Zarządu PGNiG SA w Warszawie oraz Zarządu PNiG Jasło, decyzjami Ministra Gospodarki z listopada 2010r. grupa 6 pracowników otrzymała pierwsze i kolejne stopnie górnicze Dyrektora Górniczego, grupa 23 pracowników otrzymała pierwsze i kolejne stopnie górnicze Inżyniera Górniczego. Natomiast decyzją Prezesa Zarządu PGNiG SA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2010 roku, grupa 16 pracowników otrzymała pierwsze i kolejne stopnie Technika Górniczego oraz grupa 27 pracowników pierwsze i kolejne stopnie Górnika.
Stopień Dyrektora Górniczego II stopnia otrzymali: Stanisław Gazda, Bogdan Konieczny, Józef Pawłowski, Bożena Przybińska, Ewa Sanocka. Natomiast stopień Dyrektora Górniczego III stopnia otrzymał: Waldemar Przybycień.
(kp)
