Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Baton proteinowy - co warto o nim wiedzieć?

2

Białko to jeden z najważniejszych makroskładników w diecie, który jest odpowiedzialny m.in. za budowę masy mięśniowej. Każdy zbilansowany posiłek powinien zawierać w sobie ten element. Jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych zawierających dużą ilość białka jest mięso. Ponadto, znajdziemy je w przetworach mlecznych, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z jednoczesnym spożywaniem cukrów prostych oraz laktozy. Dobrym źródłem białka są również rośliny strączkowe, takie jak np. fasola oraz soja. Osoby uprawiające sport, dodatkowo spożywają suplementy diety zawierające dużą ilość białka, a także batony proteinowe, które stanowią smaczną i pożywną przekąskę.

Zalety batonów białkowych

Wiele osób uprawiających sport boryka się z problemem dostarczania do organizmu zbyt małej ilości białka, które jest niezbędne do zwiększenia masy mięśniowej. Warto pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta, uwzględniająca indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne konkretnej osoby, to podstawa od której trzeba zacząć w każdym przypadku. W dalszym etapie można wspomagać się suplementami diety bogatymi w proteiny. Dobrym pomysłem jest zastąpienie węglowodanowych przekąsek w trakcie dnia, bardziej wartościowym pożywieniem. Baton proteinowy jest nie tylko dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka, ale również zawiera aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz witaminy. Kiedy warto go spożywać?

 • W przerwie między posiłkami trudno o wartościową przekąskę. W większości przypadków, w sklepach dostępne są batony z wysoką zawartością cukrów prostych. Niestety spożywanie produktów tego typu może negatywnie wpływnąć na efekty treningowe. Znacznie lepszym wyborem są batony białkowe. Różnorodność smaków sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
 • Batony proteinowe są również często spożywane bezpośrednio po treningu. Warto pamiętać, że odbudowa mikrouszkodzeń mięśniowych zaczyna się zaraz po ćwiczeniach, dlatego warto jak najszybciej dostarczyć wysokiej jakości białko. Batony ważą od około 35 do 80 gramów, dlatego bez problemu można je spakować w torbę treningową lub do kieszeni.

Baton białkowy podczas podróży i wyjazdów

Spożywanie ustalonej ilości białka podczas wyjazdów jest problematyczne, dlatego wiele osób wspomaga się preparatami proteinowymi, które można rozpuścić w wodzie lub mleku. Baton proteinowy stanowi praktyczną przekąskę zarówno podczas krótkich, jak i dłuższych wyjazdów. W zależności od producenta, może zawierać nawet kilka rodzajów białka, w tym kazeinowe, hydrolizat kolagenu, koncentrat białka serwatki, białko ryżowe lub białko soi dla jeszcze lepszego efektu. Niejednokrotnie jest też oblany pyszną czekoladą. Kiedy jeszcze warto spożywać produkty tego typu?

 • Przekąski idealnie sprawdzą się podczas trekkingu, wypadów rowerowych, a także krótkich wyjazdów za miasto.
 • W ofercie sklepów internetowych oferujących m.in. suplementy diety, można znaleźć batony białkowe zawierające m.in. takie dodatki jak guarana, która wykazuje się działaniem pobudzającym i ułatwiającym koncentrację. Produkty tego typu będą idealnym dodatkiem np. do śniadania.

Aby urozmaicić dietę, warto poszukać batonów z dodatkiem orzechów i owoców, które również zawierają cenne składniki. Ponadto, dobrym wyborem są batony bez konserwantów i sztucznych składników oraz z bardzo niską zawartością cukru. Przekąski tego typu są zdrowe i pożywne, choć warto pamiętać, że nie mogą stanowić zamiennika pełnowartościowej diety, bogatej we wszystkie makroskładniki, witaminy i minerały.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 11.02.2020, 07:35
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ pl
dnia 13.02.2020, 17:13
Ocena
komentarza:
1
kobiety rosnie po nim [...] macie zakaz jedzenia
@ Tylko rzetelność
dnia 17.02.2020, 14:10
Ocena
komentarza:
0
Baton, jak beton.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Akademia Małego Geniusza zaprasza na filmik

   

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Niepublicznego Przedszkola Akademia Małego Geniusza, które mieści się na ul. Towarowej 29A w Jaśle. Jeśli szukacie miejsca dla swojego dziecka, w którym może poczuć się jak w domu, zdobywać wiedzę poprzez zabawę, wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa i szacunku. Weźcie udział w rekrutacji i zapiszcie pociechę już dziś!

 • Dotacje dla klubów sportowych przyznane. Do podziału jest 600 tys. zł

   

  Jasielski magistrat opublikował wczoraj zarządzenie burmistrza Jasła w sprawie wyboru zgłoszonych przez kluby sportowe przedsięwzięć o charakterze sportowym, którym przyznano dofinansowanie w formie dotacji celowej z budżetu Miasta Jasła na 2021 rok. Do podziału jest 600 tys. zł. Pieniądze otrzyma łącznie kilkanaście podmiotów.

 • Będzie konkurs na dyrektora jasielskiego szpitala

  Michał Burbelka końcem grudnia złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W związku z tym Rada Powiatu w Jaśle powołała czteroosobową komisję konkursową, która podejmie decyzję o wyborze nowego dyrektora jasielskiej lecznicy.

 • Radni powiatowi apelują w sprawie jasielskich ratowników medycznych. Tutaj chodzi o życie i zdrowie mieszkańców

   

  Rada Powiatu w Jaśle wystosowała apel o niezwłoczne wycofanie się z propozycji reorganizacji Zespołu Ratownictwa Medycznego funkcjonującego w strukturze jasielskiego szpitala. Radni postulują zachowanie dotychczasowych rejonów operacyjnych...

 • Jasielscy policjanci wkrótce przeniosą się do nowej komendy

  Już za kilka dni jasielscy policjanci przeniosą się do nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Jaśle mieszczącej się przy ul. Sroczyńskiego. Nowoczesny gmach powstał po ponad trzech latach prac.

 • Kursy językowe i komputerowe współfinansowane z Unii Europejskiej

   

  Czy wpisujesz w CV średnią znajomość języka angielskiego i obsługi komputera? Czy to rzeczywiście prawda? A może, za każdym razem, boisz się weryfikacji swoich umiejętność językowych i komputerowych? A może pragniesz po prostu swobodnie rozmawiać w języku angielskim?  Albo nareszcie samodzielnie korzystać z internetu?

 • „Nie oddamy ratowników”. Blisko sto osób zamanifestowało solidarność z jasielskimi ratownikami medycznymi

   

  Przy jasielskim szpitalu zebrało się dzisiaj blisko sto osób, aby zamanifestować swoją solidarność z pracownikami Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jaśle. Przez przyległy do szpitalnych budynków teren niosły się okrzyki – „Nie oddamy ratowników”. Jasielscy ratownicy medyczni nie zgadzają się z planowaną reorganizacją funkcjonowania państwowego ratownictwa medycznego, która w ich przypadku oznaczać będzie nieuchronną redukcję etatów.

 • Doszło do awarii sieci ciepłowniczej Jaśle

   

  Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle poinformował rano o awarii sieci ciepłowniczej w rejonie Przychodni Specjalistycznej przy ul. Szopena 38. Z uwagi na wysokie ciśnienie wyłączono zasilanie z sieci ciepłowniczej dla wszystkich odbiorców. 

 • Giganci programowania – Rozpoczęły się zapisy na kolejny semestr

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • Strażacy ochotnicy obdarowali prezentami małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie

   

  Wczoraj, druhowie z kilku jednostek OSP w powiecie jasielskim odwiedzili Klinikę Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Do jej pacjentów nie udali się pustymi rękami. Dzieci otrzymały prezenty w ramach czwartej edycji akcji pn. „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”.

 • Kapliczka sposobem na walkę z locdkdownem?

   

  Grzegorz Schabiński, jasielski restaurator znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów i koncepcji na funkcjonowanie biznesu w dobie pandemii koronawirusa. Tym razem postanowił walczyć z konsekwencjami zamrożenia gospodarki budując kapliczkę na terenie stoku narciarskiego Chyrowa-Ski w Chyrowej. Zaprasza do odwiedzania miejsca, w którym ona powstaje. Wystarczy zakupić specjalną cegiełkę.

 • Straż Miejska w Jaśle ma nowy samochód oznakowany

   

  Na wyposażeniu Straży Miejskiej w Jaśle znalazł się nowy samochód oznakowany Ford Transit Custom. Zastąpi on wysłużonego Peugeota, który jasielskim strażnikom miejskim służy od 2005 r. Zaletą nowego pojazdu jest jego wszechstronność. Może być on wykorzystywany do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji, w tym przewożenia osób.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105