Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Baton proteinowy - co warto o nim wiedzieć?

2

Białko to jeden z najważniejszych makroskładników w diecie, który jest odpowiedzialny m.in. za budowę masy mięśniowej. Każdy zbilansowany posiłek powinien zawierać w sobie ten element. Jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych zawierających dużą ilość białka jest mięso. Ponadto, znajdziemy je w przetworach mlecznych, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z jednoczesnym spożywaniem cukrów prostych oraz laktozy. Dobrym źródłem białka są również rośliny strączkowe, takie jak np. fasola oraz soja. Osoby uprawiające sport, dodatkowo spożywają suplementy diety zawierające dużą ilość białka, a także batony proteinowe, które stanowią smaczną i pożywną przekąskę.

Zalety batonów białkowych

Wiele osób uprawiających sport boryka się z problemem dostarczania do organizmu zbyt małej ilości białka, które jest niezbędne do zwiększenia masy mięśniowej. Warto pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta, uwzględniająca indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne konkretnej osoby, to podstawa od której trzeba zacząć w każdym przypadku. W dalszym etapie można wspomagać się suplementami diety bogatymi w proteiny. Dobrym pomysłem jest zastąpienie węglowodanowych przekąsek w trakcie dnia, bardziej wartościowym pożywieniem. Baton proteinowy jest nie tylko dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka, ale również zawiera aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz witaminy. Kiedy warto go spożywać?

 • W przerwie między posiłkami trudno o wartościową przekąskę. W większości przypadków, w sklepach dostępne są batony z wysoką zawartością cukrów prostych. Niestety spożywanie produktów tego typu może negatywnie wpływnąć na efekty treningowe. Znacznie lepszym wyborem są batony białkowe. Różnorodność smaków sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
 • Batony proteinowe są również często spożywane bezpośrednio po treningu. Warto pamiętać, że odbudowa mikrouszkodzeń mięśniowych zaczyna się zaraz po ćwiczeniach, dlatego warto jak najszybciej dostarczyć wysokiej jakości białko. Batony ważą od około 35 do 80 gramów, dlatego bez problemu można je spakować w torbę treningową lub do kieszeni.

Baton białkowy podczas podróży i wyjazdów

Spożywanie ustalonej ilości białka podczas wyjazdów jest problematyczne, dlatego wiele osób wspomaga się preparatami proteinowymi, które można rozpuścić w wodzie lub mleku. Baton proteinowy stanowi praktyczną przekąskę zarówno podczas krótkich, jak i dłuższych wyjazdów. W zależności od producenta, może zawierać nawet kilka rodzajów białka, w tym kazeinowe, hydrolizat kolagenu, koncentrat białka serwatki, białko ryżowe lub białko soi dla jeszcze lepszego efektu. Niejednokrotnie jest też oblany pyszną czekoladą. Kiedy jeszcze warto spożywać produkty tego typu?

 • Przekąski idealnie sprawdzą się podczas trekkingu, wypadów rowerowych, a także krótkich wyjazdów za miasto.
 • W ofercie sklepów internetowych oferujących m.in. suplementy diety, można znaleźć batony białkowe zawierające m.in. takie dodatki jak guarana, która wykazuje się działaniem pobudzającym i ułatwiającym koncentrację. Produkty tego typu będą idealnym dodatkiem np. do śniadania.

Aby urozmaicić dietę, warto poszukać batonów z dodatkiem orzechów i owoców, które również zawierają cenne składniki. Ponadto, dobrym wyborem są batony bez konserwantów i sztucznych składników oraz z bardzo niską zawartością cukru. Przekąski tego typu są zdrowe i pożywne, choć warto pamiętać, że nie mogą stanowić zamiennika pełnowartościowej diety, bogatej we wszystkie makroskładniki, witaminy i minerały.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 11.02.2020, 07:35
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ pl
dnia 13.02.2020, 17:13
Ocena
komentarza:
1
kobiety rosnie po nim [...] macie zakaz jedzenia
@ Tylko rzetelność
dnia 17.02.2020, 14:10
Ocena
komentarza:
0
Baton, jak beton.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy doszło do profanacji ludzkich szczątków?

   

  Odkrycie w styczniu kolejnych pochówków na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle ponownie skomplikowało realizację inwestycji. Sytuacja wydaje się patowa. Stanowisko Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy jest jasne. Jej zdaniem prace prowadzone są na tzw. „nowej” części cmentarza żydowskiego. 

 • Zbierają podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy - Błońskiej - kandydatki KO

  Dzisiaj na jasielskim rynku zbierane były podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Do chwili obecnej do sztabu krajowego kandydatki z samego Jasła zebrano już 2500 podpisów.

 • „Pacjent czuje się dobrze. To typowa grypa”

  Stan zdrowia 71-letniego mężczyzny, który trafił wczoraj rano do jasielskiego szpitala poprawia się. Dyrekcja szpitala uspokaja, że u pacjenta nie stwierdzono żadnych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem...

 • Kolejne drzewa zniknęły z przestrzeni miejskiej

  Budowa ścieżki rowerowej mającej połączyć obiekty jasielskiego MOSiR-u z Ogrodem Jordana zbliża się ku końcowi. W piątek wycięto kolejne drzewa u zbiegu ulic Jagiełły i Słowackiego, wzdłuż których ma ona przebiegać. Rozczarowania nie kryją mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku protestowali przeciwko wycince.

 • Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle na ulicy Kopernika otwarte na dzieci i rodziców

   

  W sobotę 22 lutego 2020 r. odbył się dzień otwarty w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Jaśle im. Pluszowego Misia, przy  ulicy Kopernika 8a w Jaśle. Była to doskonała okazja do zapoznania się z placówką oraz jej ofertą edukacyjną.

 • Przyjęto pacjenta z objawami grypy. Czy to koronawirus?

  Szpitalny Oddział Ratunkowy w Jaśle został zamknięty. Na drzwiach zamieszczono informację "Przejścia nie ma! Dezynfekcja". Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj rano do szpitala przyjęto pacjenta z objawami grypy. Ludzie obawiają się, że może to być koronawirus. - Wszyscy chodzą w maseczka – informują nas Czytelnicy.

 • Jak w marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów?

   

  Od 15 marca obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Ze stacji Jasło ponownie dojedziemy np. do Gdyni. W planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego nie znajdziemy jednak kolejnych połączeń w kierunku zachodnim, głównie do Stróż, o które w ostatnich miesiącach zabiegali samorządowcy.

 • „Takiej ignorancji się nie spodziewałam” – radna Wawro ostro o staroście

  Radna Ewa Wawro podczas ostatniej sesji rady powiatu powróciła do tematu dotyczącego tragicznego wypadku, do którego doszło podczas przywitania Nowego Roku na Górze Liwocz. Radna żądała od starosty jasielskiego wyjaśnień w sprawie organizacji i przebiegu imprezy plenerowej. Nie otrzymała jednak odpowiedzi na zadane pytania..

 • Kto wygrał konkurs na dyrektora I LO w Jaśle?

  Końcem stycznia br. zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Postępowanie konkursowe odbyło się w miniony wtorek. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, który jak wiemy z nieoficjalnych źródeł został wybrany na dyrektora szkoły. Pracę ma rozpocząć już w najbliższy poniedziałek.

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci
  z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

 • Sieklówka: Wiejski Ośrodek Zdrowia w fatalnym stanie. Czy przeniosą go do szkoły?

  Władze miasta Kołaczyc zaproponowały przeniesienie ośrodka zdrowia do budynku szkoły społecznej w Sieklówce. Koszt obecnej siedziby przekracza możliwości finansowe budżetu gminy. Mieszkańcy najpierw się zgodzili, później wycofali swoją aprobatę...

 • Chcą odwołać sołtysa Łask i Sobniowa

   

  Wójt Gminy Jasło zarządził przeprowadzenie głosowania w sprawie odwołania sołtysa wsi Łaski-Sobniów. To efekt wniosku złożonego przez Radę Sołecką na ręce Wojciecha Piękosia. Pismo podpisało blisko 100 mieszkańców wsi. Padają w nim poważne oskarżenia, którym jednak Mieczysław Baran stanowczo zaprzecza.

 • Jedz smacznie i tanio „U Wojtka”

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105