Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Bez prawa jazdy...

16
Jeśli masz kłopoty z nauką i przez to niewielkie szanse na zdanie egzaminu na prawo jazdy, nie trudź się, możesz przecież jeździć samochodem bez uprawnień. Na drodze wiedza nie jest potrzebna, bo kierowcy i tak nie przestrzegają przepisów. A kontrole policyjne? Są tak rzadkie, że nie warto się nimi przejmować.


Z policyjnych statystyk wynika, że bez uprawnień jeżdżą tysiące kierowców. Część z nich tłumaczy, że są do tego zmuszeni – muszą „zarabiać na chleb”. Inni twierdzą, że tak im jest wygodniej, przecież prawdopodobieństwo wpadki jest niewielkie. W rozmowie z dziennikarzem jeden z nich zapytał wprost: „Kiedy ostatnio byłeś kontrolowany prze policjantów z drogówki? Rok temu, dwa…?” Każdy kierowca przyzna, że nie zdarza się to zbyt często. Dlatego bardzo wielu, którym zabrano prawo jazdy, np. za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, wciąż siada za kierownicą.

Wolę raz na pięć lat zapłacić mandat niż wkuwać przepisy, denerwować się na egzaminach i jeszcze płacić za to jak za zboże – mówi kierowca, który stracił prawko „za alkohol”. – Bo nigdy nie skończy się na jednym podejściu. Na egzaminie zawsze cię obleją, by wyciągnąć więcej kasy.

Żeby zdobyć dokument uprawniający do prowadzenia pojazdami, trzeba wydać jednorazowo przynajmniej 1600 zł. Jeżdżąc bez dokumentów, prowadzący naraża się tylko na mandat 500 zł. Czysty zysk. I w ogóle nie martwi się punktami karnymi. To jego przecież nie dotyczy.

Andrzej R. nie ma prawa jazdy. Nie przeszkadza mu to jednak w prowadzeniu samochodu.Czwartego marca jak zwykle odwiózł córkę do szkoły. Tu natknął się na patrol. Policjant wypisał mandat. Chwilę później, kiedy radiowóz zniknął z pola widzenia, mężczyzna wsiadł do swojego wypasionego bmw i odjechał.

Gorzej jest, kiedy kierowca ma sądownie zabrane dokumenty. Wtedy grożą mu już większe konsekwencje. Najczęściej proces i wyrok więzienia (nie zawsze w zawieszeniu).

Niedawno zdarzył się wypadek – kierowca tico zajechał drogę szybko jadącemu audi. Doszło do zderzenia. Kierowca tico zginął na miejscu. Prowadzący audi nastolatek uciekł z miejsca wypadku. Dlaczego, przecież do wypadku nie doszło z jego winy? Ponadto był trzeźwy! Ale nie miał prawa jazdy. Co więcej. Był już przez policję karany za prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Inny przykład. Policjanci zatrzymali do kontroli renault. Kierował nim 26-letni Dawid W. Okazało się, że mężczyzna nie ma już uprawnień do kierowania autem. Prawo jazdy zostało mu zabrane, ponieważ w przeszłości już trzykrotnie sąd cofał mu uprawnienia z powodu prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Zakaz taki obowiązuje go aż do września 2013 roku. Ponadto miał już na swoim koncie wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu za łamanie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdaów mechanicznych.

Po zatrzymaniu Dawid W. został doprowadzony (przy zastosowaniu trybu przyspieszonego) do sądu rejonowego. Za niedostosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów skazano go na 3 miesiące pozbawienia wolności i koszty procesu (wyrok nie jest prawomocny).

Jak się dowiedzieliśmy, tylko w 2008 roku w Zachodniopomorskiem policjanci zatrzymali 1145 kierowców, którym wcześniej sądownie odebrano uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Takich, którzy jeżdżą bez prawa jazdy, bo go w ogóle nie mają, jest jeszcze więcej.   


Autor: Wojciech Leszczyński
Źródło: Szkoła Jazdy nr 6/2009

Brak dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem jest wykroczeniem. W przypadku, kiedy mamy prawo jazdy, a jedynie zapomnieliśmy wziąć je ze sobą do samochodu, zapłacimy mandat 50 zł. Ale gdy kierowca nie ma w ogóle uprawnień – mandat może wynieść 500 zł. Jeśli natomiast kierowca prowadzi pojazd wbrew sądowemu zakazowi, to już jest przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym może nawet zostać skazany na 3 lata więzienia.


Reklama

Komentarze: 16

Dodaj komentarz Widok:
0
@ byku
dnia 28.07.2009, 16:04 · Zgłoś
KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:

Rozdział II
WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA


Art. 41.

Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

gdzie ta wolność osobista????
Odpowiedz
0
@ mituja
dnia 26.07.2009, 01:30 · Zgłoś
jakies [...] tu piszecie
Odpowiedz
0
@ xxxxxxxxxxx
dnia 21.07.2009, 12:31 · Zgłoś
to jest *** mi zabrano prawo jazdy poniewasz mialem wypadek z koparka na drodze krajowej koparka sobie jechala po krajowej drodze ponad 50km gdzie wogule nie powinna jechac oczywiscie zginal tam czlowiek bardzo mi zle z tego powodu ja sam wiem jak mi jest zle z tym zyc ale tak predkosc mialem ok bylem trzezwy ale w momencie ominiecia koparki nie moglem nic zrobic poniewasz mnie wyprzedzalo auto osobowe pelne ludzi wiec uderzylem w koparke mam rodzine i troje dzieci i nie mam za co zyc bo zabrali mi prawo jazdy na 2lata a to byla moja praca kierowca zawodowy teraz szukam pracy ale niemam doswiadczenia w innych zawodach i co mam zawiasy2na4 grzywne i brak prawka jak bym byl elita tak jak pan zienta.....to moze mial bym inny wyrok
Odpowiedz
0
@ coco
dnia 20.07.2009, 15:37 · Zgłoś
do xxx : Prawo jest prawem i w tym wypadku nie jest [...]. Pijąc choćby jedno [...] nie powinieneś przez pare godzin nawet myśleć o prowadzeniu samochodu. [...] 100 m - faktycznie daleko i nie dało się piechotą. Na tej polnej drodze mógł jechać rower, a Ty mimo iż wydawało Ci się pewnie, że masz kontrole nad sobą, to mogłeś bardzo łatwo spowodować wypadek z własnej glupoty. Tak naprawdę nie masz pojęcia jak zachowa się Twój organizm po choćby jednym [...]. Wierz mi...
Odpowiedz
0
@ gal_pseudonim
dnia 16.07.2009, 00:45 · Zgłoś
Przecież ci ludzie umieją jeździć !!a to że banda urzędników wyda im papierek to o niczym nie świadczy
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 13.07.2009, 20:24 · Zgłoś
to nie jest wina ludzi, że niektórzy z nich jeżdża bez prawa jazdy. a co mają zrobic jak im takie odebrano za jakiś banał? powiesic sie i miec spokój? tak było by najlepiej. Ja od półtora roku pracuje (a może już pracowałem) w hurtowni za granicą jako kierowca i... kilka dni temu będąc na wakacjach nad zalewem wsiadłem pijany za kierownice, żeby dojechac od namiotu do sklepu po zakupy. Nie chciało mi sie niesc ich skoro mam auto i żeby dojechac do sklepu nie musiałem nawet wyjechac z łąki bo sklep był przy recepcji. Oczywiście pod sklepem usłyszałem koguta... 0,82mg w wydychanym powietrzu co daje 1,7 promila. Zabrali mi prawo jazdy i mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 4 lata, 1000zł kary plus badania krwi na mój koszt i sprawa na mój koszt co daje łącznie 1800zł i do tego 16miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. I niech mi ktoś teraz powie co ja mam zrobic? Obecnie jestem na urlopie w polsce i teraz jak mam wrócic do pracy za granice bez prawa jazdy? 100 metrów po łące.. [...]!!! wiem, że jest też w tym mój błąd ale nie wyjechałem nawet na droge.. stanąłem tylko na placu pod sklepem i odrazu całe życie legło w gruzach. tak właśnie wygląda relacja między kimś młodym a policją... nie ważne co zrobiłeś... i tak dostaniesz maximum kary bo jesteś młody! nic tylko walnąc samobuja bo nic innego nie zostało!
Odpowiedz
0
@ many
dnia 11.07.2009, 23:33 · Zgłoś
iberian, masz racje. Ja tez nie zdałam za pierwszym razem, i dopiero po jakims czasie nie bałam sie wyjechac sama na droge po zdaniu prawka. Ale zdając za któryms razem uczyłam sie czegos więcej i wiedziałam jakich błędów nie popełniac. Egzaminatorzy nie ulewają za byle co, a niekiedy nawet próbują uratować Ci skórę. Pozdrawiam WORD :D
Odpowiedz
0
@ jarek
dnia 11.07.2009, 15:21 · Zgłoś
iberian dzieki za poparcie. taka prawda niestety nie chce sie poswiecic chwili na nauke tych przepisow i nauki jazdy a pozniej wypadki i tragedia
Odpowiedz
0
@ iberian
dnia 10.07.2009, 20:57 · Zgłoś
jarek racja.. owszem są nerwy, trzeba sie minimalnie pouczyć przepisów (zreszta ile tego jest?) uważam, że cięższe zadanie dla początkującego kierowcy stanowi idealne opanowanie samochodu.. tzn synchronizacja umiejętności poprawnego wykonywania manewrów jednocześnie w oparciu o znajomość przepisów drogowych..
i jako osoba, która za 2 drugim razem zdała egzamin muszę stwierdzić, że egzaminatorzy nie "ulewają" nikogo na siłe i bez powodów. trzeba przyznać, że sprawiają wrażenie surowych i nieprzystępnych lecz taka ich maniera- ostatecznie to przecież egzamin, a nie przejażdżka krajoznawcza. mimo tej całej powierzchowności nie zakanczają egzaminu przez byle drobny błąd.
Odpowiedz
0
@ jaaaa.... :D
dnia 10.07.2009, 18:33 · Zgłoś
jestem fajny, niemam prawka :D i niejestem z tym sam w mojej rodzinie ;P
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec
dnia 09.07.2009, 17:41 · Zgłoś
skądś to znam :PP
Odpowiedz
0
@ Mariusz Witkowski
dnia 09.07.2009, 12:53 · Zgłoś
Świetny artykuł: Pozdro dla p. Leszczyńskiego
Odpowiedz
0
@ o o o ajajaj
dnia 09.07.2009, 12:17 · Zgłoś
gorzej gdyby w statystykach musieli uwzgleniac ile pol;iciantow bierze w lapki...:-)
Odpowiedz
0
@ xx
dnia 09.07.2009, 10:32 · Zgłoś
a ciekawe czy mają w tych swoich marnych statystykach ilu [...] policjantów zatrzymano? Ilu nie zatrzymano, i ilu spowodowało wypadki ze skutkiem śmiertelnym?! Czemu tego nie napiszą???!!! WSTYD
Odpowiedz
0
@ jarek
dnia 09.07.2009, 10:22 · Zgłoś
i pozniej dziwic sie ze sa wypadki ;/ kto zdal prawko ten przynajmniej w pewnym stopniu zna przepisy i umie sie zachowac na drodze
Odpowiedz
0
@ bzzzzzyk18
dnia 09.07.2009, 10:18 · Zgłoś
no bo tak to jest...policja czepia sie tak naprawde tych którzy są nie winni np. ze stoi sobie grupa młodzierzy na placu żwirki ...i tak o poprostu im to przeszkadza i czepaiaja sie pasków klejonych na szybach...a jak ma sie założone okulary to jest to samo! a [...] i bez uprawnien kierowcy jezdza...to oczywiste ze mniejsze prawdopodobienstwo zatrzymania pojazdu jest w miescie niz na wsi;/
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.