Biblioteka na plus
1
Ponad dwa tysiące bibliotek gminnych w Polsce ma zostać przekształconych w nowoczesne centra kultury. W drugiej połowie tego roku ruszył program „Biblioteka+”, realizowany jest przy współudziale Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Równoległe trwają prace nad realizacją drugiego projektu pod nazwą „Program Biblioteczny”. Obydwa programy prowadzone są w ramach współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
„Biblioteka +” to wieloletni program, który będzie realizowany w Krakowie. Według Bogdana Zdrojewskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten projekt zostanie wydanych ok.100 mln zł, 30% będzie stanowić wkład z budżetu samorządu. Obecnie trwają prace, które mają oszacować całkowity koszt modernizacji infrastruktury bibliotek publicznych w Polsce oraz wyjazdy studyjne i analiza rozwiązań europejskich, jak również gromadzenie informacji o dobrych praktykach wprowadzanych w polskich bibliotekach.
Według planów proces informatyzacji potrwa od 2009 do 2014 roku. Jego wykonawcą mają być wojewódzkie biblioteki publiczne, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jednostki samorządu terytorialnego, a koordynatorem Instytut Książki, natomiast partnerem wiodącym Biblioteka Narodowa.

Założenia w projekcie „Biblioteka +” określają warunki, jakie mają być spełnione, aby projekt mógł zostać zrealizowany. Tak więc biblioteka ma: być zlokalizowana w centrum miejscowości, posiadać budynek z wielofunkcyjną salą konferencyjną, wyposażony w łącza internetowe o dużej przepustowości, dostosowany dla osób niepełnosprawnych, dysponować sprzętem informatycznym i audiowizualnym, zatrudniać tylu pracowników, aby umożliwić funkcjonowanie biblioteki w godzinach od 9.00 do 21.00. Ponadto projekt przewiduje: szkolenia, upowszechnianie wysokiej kultury, świetlicę dla dzieci, punkt informacji o regionie, uniwersytet trzeciego wieku. Program przeznaczony jest dla miejscowości liczących do 20 tysięcy mieszkańców.
Z kolei „Program Biblioteczny” PAFW jest nastawiony na propagowanie regularnego korzystania z komputera i Internetu oraz likwidację nierówności pomiędzy miastem a wsią, co jest niezbędnym warunkiem do zrównoważonego rozwoju całego kraju. Ideą programu jest umożliwienie marginalizowanym grupom społecznych spełnianie ich potrzeb i aspiracji poprzez rozpowszechnianie nowoczesnych narzędzi zdobywania wiedzy i informacji. Istotną jego częścią będzie więc wzmacnianie kompetencji i prestiżu zawodowego bibliotekarzy poprzez szkolenia i edukację. – Pieniądze na ten cel pochodzą w całości z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates. To właśnie dzięki nim prowadzone są już takie inicjatywy na Łotwie, Litwie i w Estonii. Kolejny projekt dotyczy Ukrainy. U nas problem może się pojawić przy tych 30%, - wkładzie, jaki musiałby wnieść samorząd gminny. Z jednej strony jest to ogromna szansa na unowocześnienie naszych 8 bibliotek gmin wiejskich i ich filii, z drugiej - pojawia się problem, jak przekonać władze do tego pomysłu – zastanawia się Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. – A przecież nie można odkładać w nieskończoność inwestycji w sferę edukacji czy kultury, bo nigdy nie będzie na to dobrego momentu. Ale to jest kwestia świadomości społecznej– wyjaśnia M. Piekarska.
Program Biblioteczny realizowany będzie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzoną przez PAFW.
Obydwa programy będą realizowane w ramach współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Polsko-Amerykańską Fundacja Wolności. Ich nadrzędnym celem jest przekształcenie bibliotek gminnych i wiejskich w centra życia społecznego i kulturalnego w społecznościach lokalnych. Szczególny nacisk zostanie położny na rozszerzenie działalności na taką, która będzie oferować programy kulturalne i edukacyjne do wszystkich grup wiekowych, związane nie tylko z książką, ale także zmiana postrzegania zadań bibliotek przez samych bibliotekarzy i ich odpowiednie przygotowanie.
(omega)
„Biblioteka +” to wieloletni program, który będzie realizowany w Krakowie. Według Bogdana Zdrojewskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten projekt zostanie wydanych ok.100 mln zł, 30% będzie stanowić wkład z budżetu samorządu. Obecnie trwają prace, które mają oszacować całkowity koszt modernizacji infrastruktury bibliotek publicznych w Polsce oraz wyjazdy studyjne i analiza rozwiązań europejskich, jak również gromadzenie informacji o dobrych praktykach wprowadzanych w polskich bibliotekach.
Według planów proces informatyzacji potrwa od 2009 do 2014 roku. Jego wykonawcą mają być wojewódzkie biblioteki publiczne, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jednostki samorządu terytorialnego, a koordynatorem Instytut Książki, natomiast partnerem wiodącym Biblioteka Narodowa.

Założenia w projekcie „Biblioteka +” określają warunki, jakie mają być spełnione, aby projekt mógł zostać zrealizowany. Tak więc biblioteka ma: być zlokalizowana w centrum miejscowości, posiadać budynek z wielofunkcyjną salą konferencyjną, wyposażony w łącza internetowe o dużej przepustowości, dostosowany dla osób niepełnosprawnych, dysponować sprzętem informatycznym i audiowizualnym, zatrudniać tylu pracowników, aby umożliwić funkcjonowanie biblioteki w godzinach od 9.00 do 21.00. Ponadto projekt przewiduje: szkolenia, upowszechnianie wysokiej kultury, świetlicę dla dzieci, punkt informacji o regionie, uniwersytet trzeciego wieku. Program przeznaczony jest dla miejscowości liczących do 20 tysięcy mieszkańców.
Z kolei „Program Biblioteczny” PAFW jest nastawiony na propagowanie regularnego korzystania z komputera i Internetu oraz likwidację nierówności pomiędzy miastem a wsią, co jest niezbędnym warunkiem do zrównoważonego rozwoju całego kraju. Ideą programu jest umożliwienie marginalizowanym grupom społecznych spełnianie ich potrzeb i aspiracji poprzez rozpowszechnianie nowoczesnych narzędzi zdobywania wiedzy i informacji. Istotną jego częścią będzie więc wzmacnianie kompetencji i prestiżu zawodowego bibliotekarzy poprzez szkolenia i edukację. – Pieniądze na ten cel pochodzą w całości z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates. To właśnie dzięki nim prowadzone są już takie inicjatywy na Łotwie, Litwie i w Estonii. Kolejny projekt dotyczy Ukrainy. U nas problem może się pojawić przy tych 30%, - wkładzie, jaki musiałby wnieść samorząd gminny. Z jednej strony jest to ogromna szansa na unowocześnienie naszych 8 bibliotek gmin wiejskich i ich filii, z drugiej - pojawia się problem, jak przekonać władze do tego pomysłu – zastanawia się Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. – A przecież nie można odkładać w nieskończoność inwestycji w sferę edukacji czy kultury, bo nigdy nie będzie na to dobrego momentu. Ale to jest kwestia świadomości społecznej– wyjaśnia M. Piekarska.
Program Biblioteczny realizowany będzie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzoną przez PAFW.
Obydwa programy będą realizowane w ramach współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Polsko-Amerykańską Fundacja Wolności. Ich nadrzędnym celem jest przekształcenie bibliotek gminnych i wiejskich w centra życia społecznego i kulturalnego w społecznościach lokalnych. Szczególny nacisk zostanie położny na rozszerzenie działalności na taką, która będzie oferować programy kulturalne i edukacyjne do wszystkich grup wiekowych, związane nie tylko z książką, ale także zmiana postrzegania zadań bibliotek przez samych bibliotekarzy i ich odpowiednie przygotowanie.
(omega)
