Bilans drogowy "majówki": W kraju podobnie jak przed rokiem, na Jasielszczyźnie bez wypadków
36 ofiar śmiertelnych, 457 rannych – oto bilans 369 wypadków, do których doszło podczas wydłużonego weekendu majowego na polskich drogach. Na terenie powiatu jasielskiego obyło się bez wypadków, policjanci interweniowali jedynie w związku z 6 kolizjami.
Tegoroczne policyjne statystyki pięciodniowej „majówki” są porównywalne z zeszłorocznymi – wówczas w 325 wypadkach zginęło 39 osób, 418 zostało rannych. Znaczną różnicę widać jedynie w liczbie zatrzymanych w tym okresie nietrzeźwych kierowców – przed rokiem było ich 2294, w roku obecnym 1539.
Z analizy danych liczbowych przedstawionych przez Komendę Główną Policji wynika, iż najtragiczniejszym dniem tegorocznego weekendu majowego była niedziela 4 maja, kiedy to w 61 wypadkach śmierć poniosło 13 osób. Najwięcej wypadków, bo aż 104, miało miejsce w środę 30 kwietnia (5 zabitych, 122 rannych).
Na drogach powiatu jasielskiego „majówka”, w porównaniu do roku ubiegłego (3 wypadki, 6 rannych, 6 kolizji, 13 osób zatrzymanych za jazdę po pijanemu), przebiegła spokojnie. Nie doszło w tym czasie do żadnego wypadku drogowego, miało miejsce 6 kolizji (3 w Jaśle – na skrzyżowaniu ulic K. Wielkiego i Modrzejewskiego, na ul. Targowej oraz P. Skargi i 3 na terenie pobliskich miejscowości – w Żółkowie, Majscowej oraz Zimnej Wodzie). Nikt nie doznał w nich poważniejszych obrażeń. Do większości spośród tych kolizji doszło na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu lub niedostosowania prędkości jazdy do warunków panujących na jezdni. W ciągu 5 dni majowego długiego weekendu policyjni funkcjonariusze zatrzymali na Jasielszczyźnie 2 nietrzeźwych kierowców.
Jakub Hap
