Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miasta w Jaśle

5
Budowa Społeczeństwa Informacyjnego w Gminie Miasto Jasło to kolejne zadanie realizowane przez władze miasta w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”. Projekt zakłada poprawę istniejącej infrastruktury informatycznej na terenie Jasła i obejmuje działania usprawniające funkcjonowanie Urzędu Miasta i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ramach zadania utworzone będzie także 11 Publicznych Punktów Dostępu do Internetu, stworzony będzie System Informacji Lokalnej i uruchomiony e-Urzęd.
Projekt wpłynie pozytywnie na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjności inwestycyjnej: usprawni przepływ informacji i załatwianie spraw przez wiele kanałów informacyjnych w tym Internet. Nastąpi poprawa efektywności pracy administracji i wzrost kompetencji pracowników. System Informacji Lokalnej, e-Urząd, strona WWW umożliwi promocję i sprawny przepływ informacji na zewnątrz do firm, inwestorów, mieszkańców informując o „przyjaznym Urzędzie” systemach ulg i zwolnień z podatków lokalnych.
System Informacji Przestrzennej to bezpośrednia już przetworzona informacja np. o terenach inwestycyjnych, działkach budowlanych, ich sąsiedztwie, wskazując kierunki atrakcyjności inwestowania. Nowe formy komunikacji elektronicznej umożliwią np. kontakt z Urzędem osobom przebywającym za granicą kraju, budują relacje partnerskie pomiędzy Firmami i organizacjami w kraju i zagranicą, umożliwią kontakt do globalnych zasobów Internetu .
Całkowity koszt projektu to 1 621 677 PLN, a finansowany jest w 75% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 25% ze środki własnych gminy.

UMJ kupi 8 programów informatycznych poprawiających funkcjonowanie komórek organizacyjnych w Urzędzie oraz 3 systemy poprawiające funkcjonowanie Urzędu: GIS – System Informacji Przestrzennej, System Elektronicznego Obiegu Dokumentów, System do obsługi sesji Rady Miasta oraz dla potrzeb Miejskiej Biblioteki Publicznej – jednostki organizacyjnej podległej Miastu - nowoczesnego systemu do obsługi biblioteki, który funkcjonował będzie w międzynarodowym formacie baz danych.
Bezpłatne Publiczne Punkty Dostępu do Internetu zlokalizowane będą w centrum miasta oraz na osiedlach, aby umożliwić dostęp jak największej liczbie mieszkańców. System Informacji Lokalnej zawierał będzie bazy adresowo - faktograficzne Jasła i powiatu jasielskiego, komputerową bazę informacji o zbiorach biblioteki z wykorzystaniem międzynarodowych formatów danych. System umożliwi uzyskanie informacji o mieście i regionie, posiadanych zasobach informacyjnych poprzez dostępność baz danych drogą on-line dla wszystkich użytkowników Internetu.
Realizacja projektu przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zmieni sposób obsługi interesanta w Urzędzie tak, aby załatwianie spraw i monitorowanie mogło być przeprowadzane bezpiecznie, terminowo oraz zgodnie z procedurami jawnymi społecznie.
Wykorzystanie Internetu do rozpoczynania spraw w urzędach to przede wszystkim korzystne dla obu stron ograniczenie wizyt w urzędzie. Interesant będzie miał możliwość wnoszenia spraw drogą elektroniczną przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i sprawdzenia stanu zaawansowania załatwiania swojej sprawy w dowolnym momencie. W ramach portalu umożliwia użytkownikom nadanie jego sprawie biegu przez wysłanie elektronicznego formularza drogą internetową przy wykorzystaniu opracowanego na podstawie dokumentów papierowych standardowego formularza elektronicznego.

System obiegu dokumentów ma dwa podstawowe zadania. Pierwszym jest porządkowanie dokumentów i zabezpieczenie przed utratą (archiwizacja), drugi to kontrola i zarządzanie ich przepływem. Zastosowanie systemu usprawni obieg dokumentów, umożliwi też śledzenie sposobu załatwiania spraw oraz zapewni kontrolę terminów realizacji. Urząd zyska kontrolę nad sprawami i dokumentami i w każdej chwili może poinformować obywatela, na jakim etapie i w której komórce znajduje się jego sprawa. Co więcej, czas oczekiwania na taką informację jest krótki, system pozwoli bowiem błyskawicznie dotrzeć do dokumentu i informacji, dzięki systemowi wyszukiwania oraz korzystaniu z zestawień, raportów i filtrów. Z poziomu systemu bez problemu można też korzystać z innych systemów informatycznych, funkcjonujących w urzędzie (np. baz danych). System da pełną kontrolę nad stanem załatwiania poszczególnych spraw – z uwzględnieniem daty i czasu wpłynięcia, powstania czy przekazania dokumentów, rejestracji zmian, adnotacji itp. Możliwe będzie prześledzenie całej ścieżki, jaką obiegł dany dokument, z wglądem we wszystkie zmiany, jakim podlegał. Łatwiejszy dostęp do zgromadzonych w jednym miejscu i pokatalogowanych zgodnie z regułami dokumentów będzie oznaczał krótszy okres załatwiania sprawy konkretnego obywatela oraz lepszą informację. Podstawowa zaletą elektronicznego obiegu dokumentów i spraw będzie rezygnacja z przesyłania i powielania dokumentów w formie papierowej. Poza obniżką kosztów funkcjonowania administracji, utrudni czy wręcz uniemożliwi „papierowe kombinacje” – antydatowanie dokumentów, ich celowe gubienie, fałszowanie. Stworzona zostaje nowa możliwość archiwizacji, grupowania i przeszukiwania danych. Dla pełnego utworzenia jednostki e-Urzędu należy jeszcze wdrożyć odpowiedni system zarządzania i opracowywania dokumentacji elektronicznej oraz obsługi centrów informacyjnych.Pozdrawiam Ewa Wawro

rzecznik prasowy UMJ

Napisany dnia: 11.07.2006, 11:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ wuju
dnia 11.07.2006, 12:05
Ocena
komentarza:
0
Moze powiat tez o tym pomysli i bezrobotni nie beda musili wtedy chodzic do Urzedu Pracy co miesiac sie podpisywac - zrobia to przez net:lol:
@ qwertyuiop
dnia 11.07.2006, 12:40
Ocena
komentarza:
0
No piekne plany - tylko dlaczego dużo się mówi a mało robi??
Wizytówką miasta jest dobra strona internetowa - a nasza wizytówka nie zmieniła się prawie nic od 4 lat!!!
Zobaczcie jak wyglądała w [url=http://web.archive.org/web/20020802151458/http://www.um.jaslo.pl/]2002[/url ] roku i jak wygląda dziś - możemy pobawic sie w konkurs "znajdź 5 szczegółów..." :D
Zresztą zobaczcie jak wyglądała [url=http://web.archive.org/web/*/http://www.um.jaslo.pl]historia rozbudowy[/url] strony urzędu miasta
@ wuju
dnia 11.07.2006, 14:16
Ocena
komentarza:
0
to fakt, w porownaniu do innych miast nasza spelnia zadanie przeciwne do zalozonego. zamiast przyciagac ludzi, odstrasza ich. jest kompletnie nieuzteczna i brzydka. Oto wyzwanie dla naczelnych informatykow w miescie!! Moze Panowie pozwola zajac sie tym komus mlodszemu?
@ Golab
dnia 11.07.2006, 16:04
Ocena
komentarza:
0
My jesteśmy otwarci na propozycje :D
@ qwertyuiop
dnia 11.07.2006, 21:54
Ocena
komentarza:
0
moge ci pomóc... troche się na tym znam B)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kierowcy pomstują na utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Posypały się pierwsze mandaty

   

  Remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja w Jaśle (DK28) oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. Chopina i ul. Grota – Roweckiego sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Niektórzy ignorują znaki zakazu. Tylko wczoraj, siedmiu kierujących zostało przez policjantów ukaranych mandatami karnymi. W związku z utrudnieniami, kierowcy poruszający się objazdami, zmuszeni są stać w korkach. Znacząco zwiększył się również ruch samochodów na osiedlu Gądki.

 • Wygraj bilety na MONSTER TRUCK SHOW w Jaśle!

   

  We wtorek 16 sierpnia do Jasła zawita ekipa Extrem Cascaders Team z MONSTER TRUCK SHOW. To gwarancja ponad godzinnej doskonałej zabawy. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są darmowe bilety na emocjonujący pokaz z wykonaniu kaskaderów i ich maszyn.

 • „Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

   

  Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657