Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miasta w Jaśle

5
Budowa Społeczeństwa Informacyjnego w Gminie Miasto Jasło to kolejne zadanie realizowane przez władze miasta w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”. Projekt zakłada poprawę istniejącej infrastruktury informatycznej na terenie Jasła i obejmuje działania usprawniające funkcjonowanie Urzędu Miasta i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ramach zadania utworzone będzie także 11 Publicznych Punktów Dostępu do Internetu, stworzony będzie System Informacji Lokalnej i uruchomiony e-Urzęd.
Projekt wpłynie pozytywnie na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjności inwestycyjnej: usprawni przepływ informacji i załatwianie spraw przez wiele kanałów informacyjnych w tym Internet. Nastąpi poprawa efektywności pracy administracji i wzrost kompetencji pracowników. System Informacji Lokalnej, e-Urząd, strona WWW umożliwi promocję i sprawny przepływ informacji na zewnątrz do firm, inwestorów, mieszkańców informując o „przyjaznym Urzędzie” systemach ulg i zwolnień z podatków lokalnych.
System Informacji Przestrzennej to bezpośrednia już przetworzona informacja np. o terenach inwestycyjnych, działkach budowlanych, ich sąsiedztwie, wskazując kierunki atrakcyjności inwestowania. Nowe formy komunikacji elektronicznej umożliwią np. kontakt z Urzędem osobom przebywającym za granicą kraju, budują relacje partnerskie pomiędzy Firmami i organizacjami w kraju i zagranicą, umożliwią kontakt do globalnych zasobów Internetu .
Całkowity koszt projektu to 1 621 677 PLN, a finansowany jest w 75% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 25% ze środki własnych gminy.

UMJ kupi 8 programów informatycznych poprawiających funkcjonowanie komórek organizacyjnych w Urzędzie oraz 3 systemy poprawiające funkcjonowanie Urzędu: GIS – System Informacji Przestrzennej, System Elektronicznego Obiegu Dokumentów, System do obsługi sesji Rady Miasta oraz dla potrzeb Miejskiej Biblioteki Publicznej – jednostki organizacyjnej podległej Miastu - nowoczesnego systemu do obsługi biblioteki, który funkcjonował będzie w międzynarodowym formacie baz danych.
Bezpłatne Publiczne Punkty Dostępu do Internetu zlokalizowane będą w centrum miasta oraz na osiedlach, aby umożliwić dostęp jak największej liczbie mieszkańców. System Informacji Lokalnej zawierał będzie bazy adresowo - faktograficzne Jasła i powiatu jasielskiego, komputerową bazę informacji o zbiorach biblioteki z wykorzystaniem międzynarodowych formatów danych. System umożliwi uzyskanie informacji o mieście i regionie, posiadanych zasobach informacyjnych poprzez dostępność baz danych drogą on-line dla wszystkich użytkowników Internetu.
Realizacja projektu przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zmieni sposób obsługi interesanta w Urzędzie tak, aby załatwianie spraw i monitorowanie mogło być przeprowadzane bezpiecznie, terminowo oraz zgodnie z procedurami jawnymi społecznie.
Wykorzystanie Internetu do rozpoczynania spraw w urzędach to przede wszystkim korzystne dla obu stron ograniczenie wizyt w urzędzie. Interesant będzie miał możliwość wnoszenia spraw drogą elektroniczną przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i sprawdzenia stanu zaawansowania załatwiania swojej sprawy w dowolnym momencie. W ramach portalu umożliwia użytkownikom nadanie jego sprawie biegu przez wysłanie elektronicznego formularza drogą internetową przy wykorzystaniu opracowanego na podstawie dokumentów papierowych standardowego formularza elektronicznego.

System obiegu dokumentów ma dwa podstawowe zadania. Pierwszym jest porządkowanie dokumentów i zabezpieczenie przed utratą (archiwizacja), drugi to kontrola i zarządzanie ich przepływem. Zastosowanie systemu usprawni obieg dokumentów, umożliwi też śledzenie sposobu załatwiania spraw oraz zapewni kontrolę terminów realizacji. Urząd zyska kontrolę nad sprawami i dokumentami i w każdej chwili może poinformować obywatela, na jakim etapie i w której komórce znajduje się jego sprawa. Co więcej, czas oczekiwania na taką informację jest krótki, system pozwoli bowiem błyskawicznie dotrzeć do dokumentu i informacji, dzięki systemowi wyszukiwania oraz korzystaniu z zestawień, raportów i filtrów. Z poziomu systemu bez problemu można też korzystać z innych systemów informatycznych, funkcjonujących w urzędzie (np. baz danych). System da pełną kontrolę nad stanem załatwiania poszczególnych spraw – z uwzględnieniem daty i czasu wpłynięcia, powstania czy przekazania dokumentów, rejestracji zmian, adnotacji itp. Możliwe będzie prześledzenie całej ścieżki, jaką obiegł dany dokument, z wglądem we wszystkie zmiany, jakim podlegał. Łatwiejszy dostęp do zgromadzonych w jednym miejscu i pokatalogowanych zgodnie z regułami dokumentów będzie oznaczał krótszy okres załatwiania sprawy konkretnego obywatela oraz lepszą informację. Podstawowa zaletą elektronicznego obiegu dokumentów i spraw będzie rezygnacja z przesyłania i powielania dokumentów w formie papierowej. Poza obniżką kosztów funkcjonowania administracji, utrudni czy wręcz uniemożliwi „papierowe kombinacje” – antydatowanie dokumentów, ich celowe gubienie, fałszowanie. Stworzona zostaje nowa możliwość archiwizacji, grupowania i przeszukiwania danych. Dla pełnego utworzenia jednostki e-Urzędu należy jeszcze wdrożyć odpowiedni system zarządzania i opracowywania dokumentacji elektronicznej oraz obsługi centrów informacyjnych.Pozdrawiam Ewa Wawro

rzecznik prasowy UMJ

Napisany dnia: 11.07.2006, 11:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ wuju
dnia 11.07.2006, 12:05
Ocena
komentarza:
0
Moze powiat tez o tym pomysli i bezrobotni nie beda musili wtedy chodzic do Urzedu Pracy co miesiac sie podpisywac - zrobia to przez net:lol:
@ qwertyuiop
dnia 11.07.2006, 12:40
Ocena
komentarza:
0
No piekne plany - tylko dlaczego dużo się mówi a mało robi??
Wizytówką miasta jest dobra strona internetowa - a nasza wizytówka nie zmieniła się prawie nic od 4 lat!!!
Zobaczcie jak wyglądała w [url=http://web.archive.org/web/20020802151458/http://www.um.jaslo.pl/]2002[/url ] roku i jak wygląda dziś - możemy pobawic sie w konkurs "znajdź 5 szczegółów..." :D
Zresztą zobaczcie jak wyglądała [url=http://web.archive.org/web/*/http://www.um.jaslo.pl]historia rozbudowy[/url] strony urzędu miasta
@ wuju
dnia 11.07.2006, 14:16
Ocena
komentarza:
0
to fakt, w porownaniu do innych miast nasza spelnia zadanie przeciwne do zalozonego. zamiast przyciagac ludzi, odstrasza ich. jest kompletnie nieuzteczna i brzydka. Oto wyzwanie dla naczelnych informatykow w miescie!! Moze Panowie pozwola zajac sie tym komus mlodszemu?
@ Golab
dnia 11.07.2006, 16:04
Ocena
komentarza:
0
My jesteśmy otwarci na propozycje :D
@ qwertyuiop
dnia 11.07.2006, 21:54
Ocena
komentarza:
0
moge ci pomóc... troche się na tym znam B)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Unieważniono przetarg na budowę Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy

  Powiat jasielski unieważnił przetarg na rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku internatu, łącznika i stołówki oraz budowa małej hali sportowej w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Regionalny Ośrodek Sportu i Kultury w Trzcinicy”. Oferty wykonawców były droższe od możliwości finansowych samorządu.

 • Biegły sądowy podejrzewał u Joanny Paszyńskiej zator tętnicy płucnej. Sekcja zwłok tego nie potwierdziła

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle trwa proces w sprawie śmierci 32-letniej Joanny Paszyńskiej, która osiem dni po wyjściu ze szpitala, będąc po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego zmarła w domu. Sędzia Agata Rolek-Lubaś przesłuchała w tej sprawie kolejnych świadków, w tym personel medyczny oraz biegłego medycyny sądowej, który wykonał sekcję zwłok kobiety.

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657