Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miasta w Jaśle

5
Budowa Społeczeństwa Informacyjnego w Gminie Miasto Jasło to kolejne zadanie realizowane przez władze miasta w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”. Projekt zakłada poprawę istniejącej infrastruktury informatycznej na terenie Jasła i obejmuje działania usprawniające funkcjonowanie Urzędu Miasta i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ramach zadania utworzone będzie także 11 Publicznych Punktów Dostępu do Internetu, stworzony będzie System Informacji Lokalnej i uruchomiony e-Urzęd.
Projekt wpłynie pozytywnie na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjności inwestycyjnej: usprawni przepływ informacji i załatwianie spraw przez wiele kanałów informacyjnych w tym Internet. Nastąpi poprawa efektywności pracy administracji i wzrost kompetencji pracowników. System Informacji Lokalnej, e-Urząd, strona WWW umożliwi promocję i sprawny przepływ informacji na zewnątrz do firm, inwestorów, mieszkańców informując o „przyjaznym Urzędzie” systemach ulg i zwolnień z podatków lokalnych.
System Informacji Przestrzennej to bezpośrednia już przetworzona informacja np. o terenach inwestycyjnych, działkach budowlanych, ich sąsiedztwie, wskazując kierunki atrakcyjności inwestowania. Nowe formy komunikacji elektronicznej umożliwią np. kontakt z Urzędem osobom przebywającym za granicą kraju, budują relacje partnerskie pomiędzy Firmami i organizacjami w kraju i zagranicą, umożliwią kontakt do globalnych zasobów Internetu .
Całkowity koszt projektu to 1 621 677 PLN, a finansowany jest w 75% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 25% ze środki własnych gminy.

UMJ kupi 8 programów informatycznych poprawiających funkcjonowanie komórek organizacyjnych w Urzędzie oraz 3 systemy poprawiające funkcjonowanie Urzędu: GIS – System Informacji Przestrzennej, System Elektronicznego Obiegu Dokumentów, System do obsługi sesji Rady Miasta oraz dla potrzeb Miejskiej Biblioteki Publicznej – jednostki organizacyjnej podległej Miastu - nowoczesnego systemu do obsługi biblioteki, który funkcjonował będzie w międzynarodowym formacie baz danych.
Bezpłatne Publiczne Punkty Dostępu do Internetu zlokalizowane będą w centrum miasta oraz na osiedlach, aby umożliwić dostęp jak największej liczbie mieszkańców. System Informacji Lokalnej zawierał będzie bazy adresowo - faktograficzne Jasła i powiatu jasielskiego, komputerową bazę informacji o zbiorach biblioteki z wykorzystaniem międzynarodowych formatów danych. System umożliwi uzyskanie informacji o mieście i regionie, posiadanych zasobach informacyjnych poprzez dostępność baz danych drogą on-line dla wszystkich użytkowników Internetu.
Realizacja projektu przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zmieni sposób obsługi interesanta w Urzędzie tak, aby załatwianie spraw i monitorowanie mogło być przeprowadzane bezpiecznie, terminowo oraz zgodnie z procedurami jawnymi społecznie.
Wykorzystanie Internetu do rozpoczynania spraw w urzędach to przede wszystkim korzystne dla obu stron ograniczenie wizyt w urzędzie. Interesant będzie miał możliwość wnoszenia spraw drogą elektroniczną przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i sprawdzenia stanu zaawansowania załatwiania swojej sprawy w dowolnym momencie. W ramach portalu umożliwia użytkownikom nadanie jego sprawie biegu przez wysłanie elektronicznego formularza drogą internetową przy wykorzystaniu opracowanego na podstawie dokumentów papierowych standardowego formularza elektronicznego.

System obiegu dokumentów ma dwa podstawowe zadania. Pierwszym jest porządkowanie dokumentów i zabezpieczenie przed utratą (archiwizacja), drugi to kontrola i zarządzanie ich przepływem. Zastosowanie systemu usprawni obieg dokumentów, umożliwi też śledzenie sposobu załatwiania spraw oraz zapewni kontrolę terminów realizacji. Urząd zyska kontrolę nad sprawami i dokumentami i w każdej chwili może poinformować obywatela, na jakim etapie i w której komórce znajduje się jego sprawa. Co więcej, czas oczekiwania na taką informację jest krótki, system pozwoli bowiem błyskawicznie dotrzeć do dokumentu i informacji, dzięki systemowi wyszukiwania oraz korzystaniu z zestawień, raportów i filtrów. Z poziomu systemu bez problemu można też korzystać z innych systemów informatycznych, funkcjonujących w urzędzie (np. baz danych). System da pełną kontrolę nad stanem załatwiania poszczególnych spraw – z uwzględnieniem daty i czasu wpłynięcia, powstania czy przekazania dokumentów, rejestracji zmian, adnotacji itp. Możliwe będzie prześledzenie całej ścieżki, jaką obiegł dany dokument, z wglądem we wszystkie zmiany, jakim podlegał. Łatwiejszy dostęp do zgromadzonych w jednym miejscu i pokatalogowanych zgodnie z regułami dokumentów będzie oznaczał krótszy okres załatwiania sprawy konkretnego obywatela oraz lepszą informację. Podstawowa zaletą elektronicznego obiegu dokumentów i spraw będzie rezygnacja z przesyłania i powielania dokumentów w formie papierowej. Poza obniżką kosztów funkcjonowania administracji, utrudni czy wręcz uniemożliwi „papierowe kombinacje” – antydatowanie dokumentów, ich celowe gubienie, fałszowanie. Stworzona zostaje nowa możliwość archiwizacji, grupowania i przeszukiwania danych. Dla pełnego utworzenia jednostki e-Urzędu należy jeszcze wdrożyć odpowiedni system zarządzania i opracowywania dokumentacji elektronicznej oraz obsługi centrów informacyjnych.Pozdrawiam Ewa Wawro

rzecznik prasowy UMJ

Napisany dnia: 11.07.2006, 11:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ wuju
dnia 11.07.2006, 12:05
Ocena
komentarza:
0
Moze powiat tez o tym pomysli i bezrobotni nie beda musili wtedy chodzic do Urzedu Pracy co miesiac sie podpisywac - zrobia to przez net:lol:
@ qwertyuiop
dnia 11.07.2006, 12:40
Ocena
komentarza:
0
No piekne plany - tylko dlaczego dużo się mówi a mało robi??
Wizytówką miasta jest dobra strona internetowa - a nasza wizytówka nie zmieniła się prawie nic od 4 lat!!!
Zobaczcie jak wyglądała w [url=http://web.archive.org/web/20020802151458/http://www.um.jaslo.pl/]2002[/url ] roku i jak wygląda dziś - możemy pobawic sie w konkurs "znajdź 5 szczegółów..." :D
Zresztą zobaczcie jak wyglądała [url=http://web.archive.org/web/*/http://www.um.jaslo.pl]historia rozbudowy[/url] strony urzędu miasta
@ wuju
dnia 11.07.2006, 14:16
Ocena
komentarza:
0
to fakt, w porownaniu do innych miast nasza spelnia zadanie przeciwne do zalozonego. zamiast przyciagac ludzi, odstrasza ich. jest kompletnie nieuzteczna i brzydka. Oto wyzwanie dla naczelnych informatykow w miescie!! Moze Panowie pozwola zajac sie tym komus mlodszemu?
@ Golab
dnia 11.07.2006, 16:04
Ocena
komentarza:
0
My jesteśmy otwarci na propozycje :D
@ qwertyuiop
dnia 11.07.2006, 21:54
Ocena
komentarza:
0
moge ci pomóc... troche się na tym znam B)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105