Bogdan Rzońca jedyny jaślanin w Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Są już oficjalnie wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Okazuje się, że największą ilość głosów, bo 262.468 zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, co daje 37,73% poparcia. O ponad 16% mniej i 154.110 głosów otrzymała Platforma Obywatelska. W podobnej sytuacji jest Polskie Stronnictwo Ludowe, któremu zaufało 151.366 wyborców.
Najsłabiej, jak zwykle na Podkarpaci wypadł Sojusz Lewicy Demokratycznej, uzyskując zaledwie 86.726 głosów, czyli 12,47%. Pozostałe komitety (Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy - Sierpień 80, Komitet Wyborczy Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Komitet Wyborczy Przymierza Narodu Polskiego, Komitet Wyborczy Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin, Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikke, Komitet Wyborczy Wyborców Krajowa Wspólnota Samorządowa) nie przekroczyły progu wyborczego.
W niedzielę, 21 listopada w 5 okręgach na 459 kandydatów z 43 list głosowało łącznie 686.001 osób. Już wiadomo, że na 33 mandaty w Sejmiku 15 przypadnie dla PiS-u, 7 dla PO, kolejne 7 dla PSL oraz 4 dla SLD. Jednak, aby rządzić musi powstać koalicja. W tej sprawie rozpoczęły się już rozmowy. Z jakim wynikiem – przekonamy się niebawem.
W nowej radzie zasiądzie więc 15 polityków PiS-u. Są to: Wojciech Buczak, Stanisław Bartnik, Mieczysław Miazga, Czesław Łączak, Fryderyk Kapinos, Bogdan Romaniuk, Ewa Draus, Janina Sagatowska, Kazimierz Ziobro, Andrzej Matusiewicz, Stanisław Bajda, Władysław Turek, Janusz Ciółkowski i Tadeusz Pióro i – co nie jest żadnym zaskoczeniem - Bogdan Rzońca, na którego zagłosowało blisko 30 tys. mieszkańców Podkarpacia.
Natomiast Platformę Obywatelską reprezentować będą: Teresa Kubas-Hul, Jan Burek, Zdzisław Nowakowski, Zygmunt Cholewiński, Maciej Lewicki, Sławomir Miklicz oraz Jerzy Borcz.
Z ramienia PSL radnymi zostali: Stanisław Bartman, Jan Tarapata, Mariusz Kawa, Władysław Stępień, Lucjan Kuźniar, Dariusz Sobieraj oraz Mirosław Karapyta. Z kolei SLD reprezentować będą: Anna Kowalska, Edward Brzostowski, Bronisław Tofil i Janusz Konieczny.
(kp)
