Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Brakuje rąk do pracy

10

Firmy z branży metalowej na Podkarpaciu przestają się rozwijać bo brakuje fachowców do pracy.

Większość wyjechała oczywiście zagranicę, tam zarabia się kilka razy więcej niż w Polsce. Przedsiębiorcy twierdzą, że tracą przez to nawet połowę przychodów. Nie są w stanie zrealizować wszystkich zamówień. John Iwasieczko wybrał Stalową Wolę bo wieści o kłopotach huty i panującym tu bezrobociu docierały do Stanów Zjednoczonych. Jego rodzina pochodzi z tych stron więc 3 lata temu postanowił tu właśnie ulokować swój biznes i dać ludziom pracę. Teraz jest w szoku
John Iwasieczko
-”Brak ludzi. Brak fachowców. Tu już mamy najlepszych ludzi z Huty. Tylko brakuje więcej.”
Brakuje około 50 osób. We wrześniu przychodzą zamówione, nowe maszyny i nie będzie kogo przy nich postawić. To nie tak jak trzy lata temu. Wtedy John Iwasieczko spadł jak z nieba gdy Piotr Wójtowicz szukał pracy. Zwolniono go jak setkę innych z narzędziowni. Wtedy to było szczęście. Dziś dla młodszych szczęście to praca za granicą. Piotr Wojtowicz za granicę się nie wybiera
-”Nie w tym wieku.
- „A ile pan ma stażu?”
-”33 lata.”

Lesław Kwitkowski, właściciel kilku firm też narzeka na brak fachowców. Sam szkoli młodych. Niestety, większość ucieka za granicę. Choć nie wszyscy. Marcin Dobosz jest operatorem obrabiarek sterowanych numerycznie. Wie, że na Zachodzie to poszukiwany fach i długo się zastanawiał czy wyjechać Został jednak.
-”Stwierdziłem ze mam 6 letniego syna. Gdybym wyjechał nie widziałbym jak dziecko rośnie.”
Przed dramatycznymi wyborami staje wielu. Fachowców kuszą otwarte rynki pracy wielu unijnych krajów. Polscy przedsiębiorcy też zaczynają coraz lepiej płacić. Fachowcy u Johna Iwasieczki czy Lesława Kwitkowskiego biorą po 2 tysiące na rękę i więcej. Jest to jednak nadal znacznie mniej niż w Anglii czy Irlandii. Trudno jednak będzie się polskim przedsiębiorcom płacić więcej gdy ich firmy nie mogą korzystać ze sprzyjającej koniunktury. Przedsiębiorcy przyznają, że z powodu braku ludzi do pracy rezygnują z wielu nawet intratnych zamówień. A nie są w stanie konkurować pod względem wysokości płac z zachodnimi przedsiębiorcami. 

TVP 3 RZESZÓW

Zenon Dubis

Napisany dnia: 09.08.2006, 08:44
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ gówno prawda
dnia 28.06.2007, 17:50
Ocena
komentarza:
0
w telewizji to Leon (czytaj Lesław Kwitkowski) ******** głupoty!!! Pracuję u tego szubrawcy już ponad dwa lata za 1000 złotych! Żadnej podwyszki!! a roboty od *****!!!Tak jak ja zarabia u niego wiekszosć ludzi! Chyba że znajomi Leona i jego kierowników!!!!:confused::upset:
@ Janina
dnia 24.10.2007, 09:52
Ocena
komentarza:
0
Ludzie uwaząjcie na tego człowieka !!!!!!!!!!! manipulant i złodziej tylko czekac aż trafi za kratki
@ pracownik
dnia 18.03.2008, 21:17
Ocena
komentarza:
0
ha..ha...ha....2000zł.:lol:?-kto wam takich bajek naopowiadał-po 8latach pracy u pana K. zarabiam 1150zł.netto
@ pracownica
dnia 25.03.2008, 13:48
Ocena
komentarza:
0
Ludzie, jeśli jesteście dobrzy w tym co robicie to przecież nie jeden Kwitkowski daje pracę! Zmieńcie ją na taką w której za Wasze umiejętności płacą więcej... Może ta przysłowiowa zagranica czeka na takich jak Wy, wszak jesteście bardzo dobrymi pracownikami. A jeśli ten Kwitkowski Was okrada i Wami manipuluje jak pisze Pani Janina to są w naszej ukochanej Polsce sądy i tam z tym idzcie a nie pisząc anonimowo oczerniacie człowieka, gdzie Wasza godność??? Czy nie widzicie u siebie tak bardzo polskiej przywary jaką jest zakłamanie. Jeśli pracujesz u tego "co kradnie" to Ty też kradniesz. Kobieto tego typu pomówienia na Zachodzie trafiają do sądu od razu; tylko Ciebie Pani Janino nie stać na zmierzenie się z prawdą. Bo prawda jest chyba inna. Spójrz sobie człowieku w lusterko i zobacz kim jesteś najpierw Ty sam a później oceniaj innych. Mimo tego Waszego zakłamania pozdrawiam Was biedni, bo ubezwłasnowolnieni pracownicy Pana Kwitkowskiego. Wszystkiego dobrego!!!!!
@ Janina
dnia 14.05.2008, 14:21
Ocena
komentarza:
0
Pracownica to chyba sam k. albo jakaś wazeliniara !!!!! Pozdrawiam Cie slepa ślepa ****** kobieto
@ Prezio
dnia 07.06.2008, 23:17
Ocena
komentarza:
0
Licze sie tylko ja i moje czarne Murano
@ pracownica
dnia 31.07.2008, 23:44
Ocena
komentarza:
1
A jednak prawda jest inna Pani Janino. Jak widać potrafisz tylko ślepo oceniać nie wiedząc i nie widząc nic. Wulgaryzmy to Twój chleb powszedni. Ja osobiście nie chciałbym ani takiej pracownicy ani takiej koleżanki z pracy. A świat jest piękny i ludzie są dobrzy, jak widać nie wszyscy. Może jednak Pani Janino czas na zmiany powodzenia!!!! :):)
@ byku
dnia 12.04.2010, 00:02
Ocena
komentarza:
1
to prawda . juz nie pracuje u tego zboka i erotomana . a pani pracownica to chyba lubi wszelkie fetysze i tego złodzieja x 1000
@ cnci
dnia 04.12.2013, 21:18
Ocena
komentarza:
0
praca w iwa mnóstwo zajęc i obowiązkow nawał pracy hahaha 2000 tyle to nawet nie dają brutto a premii nie ma jedynie dobrze zarabiają przełożeni i rodzina przełożonych nie dają możliwości rozwoju i awansu nie potrafia docenic pracownika brak podstawowych materiałow produkcyjnych- narzedzia, chlodziwo nawet w toalecie albo brakuje papieru albo mydła nie dbają o to zeby pracownikowi ułatwic prace tylko pretensje ze malo wykonane zglaszanie o usterkach maszyn nie ma sensu bo nikogo to nie interesje smutny i prawdziwy obrazek to co sie dzieje
@ cnci
dnia 04.12.2013, 21:23
Ocena
komentarza:
0
i mawet dobrego oprzyrzadowania nie potrafia zaprojektowac/wykonac :(
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105