Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Budowa kanalizacji sanitarnej w Dobrucowej i Sądkowej

36

Około 250 nowych gospodarstw z gminy Tarnowiec podłączy się do kanalizacji sanitarnej. Już w połowie kwietnia koparki weszły na teren budowy.

Wartość inwestycji opiewa na 2 mln 700 tys. zł. Projekt współfinansowany jest środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2007 - 2013 w około 50 % wszystkich kosztów.

Prace ruszyły w połowie kwietnia. W sumie powstanie prawie 17 kilometrów kanalizacji sanitarnej dla około 250 nowych gospodarstw w Dobrucowej oraz Sądkowej. Wyjątek stanowią te gospodarstwa, które przed rozpoczęciem budowy kanalizacji miały oczyszczalnie przydomowe.

Przetarg na inwestycję wygrało Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych S. A. w Krośnie. Na teren budowy weszło 7 ekip.

- Nasza oczyszczalnia ścieków, która w tej chwili funkcjonuje na terenie gminy Tarnowiec pracuje na 30 % swoich możliwości, a więc ze względów technologicznych, procesu oczyszczania samych ścieków to jest za mało. Musimy dostarczyć ich więcej po to, aby ten proces oczyszczania był bardziej efektywny. Druga sprawa to są względy ekonomiczne i finansowe związane z utrzymaniem oczyszczalni ścieków i trzecia rzecz to kwestia ochrony środowiska - podkreśla zastępca wójta Piotr Sikora.

Mieszkańcy poniosą koszty związane z podłączeniem nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Metr sześcienny odprowadzanych ścieków wynosi 5, 13 złotych brutto.

W ramach projektu będzie przeprowadzona także modernizacja stacji uzdatniania wody w Dobruckiej oraz w Tarnowcu.

Zakończenie inwestycji planowane jest do 15 listopada br.

Red.

Reklama

Komentarze: 36

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Pytanie
dnia 18.07.2013, 09:23 · Zgłoś
Cyt.: "Około 250 nowych gospodarstw" - Co autor miał na myśli pisząc "nowych" ?
Odpowiedz
2
@ A
dnia 18.07.2013, 09:09 · Zgłoś
Zadłużyli Gmine to teraz mieszkańcy musza płacić za wszystko - co robią jakie nowe rozwiązania mają tylko imprezki - na ale jaki Pan Taki kram ... to co słychać o radnym to strach... a może śmiech przez łzy matki ?
Odpowiedz
-2
@ B
dnia 18.07.2013, 09:30 · Zgłoś
Oczywiście gdyby Tobie dać władzę to wszystko było by pięknie i cacy. Wystartuje w kolejnych wyborach, zaproponuj jakieś rozwiązania, wymyśl jak oddłużyłbyś gminę to może będzie na kogo zagłosować.
Odpowiedz
0
@ obywatel
dnia 17.07.2013, 21:52 · Zgłoś
A co z kanalizacją w gminie Brzyska?Co na to pan wójt i rada gminy.Ile jeszcze czasu minie zanim się obudzicie.Będziemy [...] wyspą na oceanie postępu.I to dzięki wam.
Odpowiedz
-4
@ Maria
dnia 17.07.2013, 22:31 · Zgłoś
Właśnie ! Nawet po 100 czy 200 złoty na miesiąc jakby przyszło płacić to zapłacę bo mnie stać, bo dobrze zarabiam.
Odpowiedz
1
@ xxx
dnia 18.07.2013, 08:36 · Zgłoś
Dzisiaj zarabiasz, jutro nie zarabiasz a rurę trzeba opłacać. A na przyszły rok będzie podwyżka. Opłata za ścieki do góry a od rury odpiąć się już nie da. Pożyjemy , zobaczymy.
Odpowiedz
5
@ szczera
dnia 17.07.2013, 18:36 · Zgłoś
dla wielu nie ma to jak wc na podwórku i ten swojski zapach..codziennie wdychac
Odpowiedz
1
@ C
dnia 17.07.2013, 20:51 · Zgłoś
no ja nie mogę ludzie ludzie europejczycy pełnym pyskiem :)
Odpowiedz
5
@ szczera
dnia 17.07.2013, 18:23 · Zgłoś
ludzie o czym by nie pisali wy odrazu to krytykujecie.ze wszystkiego jestescie niezadowoleni.moze wolicie jak wam scieki splywaja pod domem?
niestety wiekszosc mlodziezy w dzisiejszych czasach ma malo pojecia o zyciu.
Odpowiedz
5
@ xxx
dnia 18.07.2013, 08:52 · Zgłoś
Nie miałbym nic przeciwko kanalizacji gdyby wszystkie opłaty były w ramach dotychczasowo płaconych podatków. Podatki są wszędzie w gminie od gruntów, budynków, w żarciu jak kupujesz, w żarciu jak sprzedajesz, w benzynie, od pracy itp itd. Państwo doi obywateli w 90% z tego co zarobią. Zgoda na kolejny podatek od [...]a jest dla mnie wysoce niezrozumiała!!!
Odpowiedz
3
@ B
dnia 18.07.2013, 09:19 · Zgłoś
Kanalizacja jest na razie tylko w Tarnowcu i będzie Dobrucowej i Sądkowej to co reszta gminy ma za nich płacić. W podatkach już płacimy za "darmową" edukację, służbę zdrowia, "kulturę" i zasiłki dla [...] i niedobór to może najpierw to zlikwidujmy?
Odpowiedz
5
@ B
dnia 17.07.2013, 15:09 · Zgłoś
Budowa kanalizacji to właśnie jedna z tych niewielu rzeczy którymi powinna się zajmować władza, to akurat jest w naszym wspólnym interesie bo kto by chciał żeby ścieki przesiąkały do wód czy płynęły w rowach i śmierdział a taka jest właśnie rzeczywistość w przydomowych szambach. A że trzeba płacić to niestety trudno takie inwestycje są niestety drogie a i utrzymanie do tanich nie należy, a chyba lepiej wydawać nasze pieniądze na takie cele niż na [...] jak imprezy, domy ludowe/kultury, sport (szczególnie ten w Tarnowcu) czy zasiłki dla [...].
Odpowiedz
-1
@ DRIVER
dnia 17.07.2013, 16:19 · Zgłoś
Ja to wiem i TY to wiesz ale mieszkańcy wiosek są mało reformowalni.
Prąd też im odciąć do muszą płacić gaz podobnie.
Wodę ze studni mają to będą żyć !
Odpowiedz
4
@ B
dnia 17.07.2013, 16:35 · Zgłoś
To trzeba ich reformować:) Z prądu czy gazu mogą zrezygnować kto im broni jak im się podoba tak żyć:) ale niech ich nieczystości nie płyną w rowach i po mojej posesji. I dlatego uważam, że od takich rzeczy jest władza aby czasami kogoś do czegoś zmusić, do tego co będzie służyć wszystkim. Jednak od innych rzeczy to niech się lepiej władza się trzyma jak najdalej...
Odpowiedz
7
@ xxx
dnia 17.07.2013, 17:05 · Zgłoś
Ja mam oczyszczalnię przydomową. Nie płacę za kilometry rur, przpompownie, studzienki itd. itp. Widać urzędnicze lobby już wam wode z mózgu zrobiło. Ale urzędnicy muszą ściemniać i znaleźć takich [...] od płacenia jak wy bo np dla wójta na wypłatę 15000PLN musi w skarbcu być. No i na koniec kadencji trzeba się pochwalić: jam wójt za mojej kadencji kanalizacji dokonał.
Odpowiedz
3
@ B
dnia 17.07.2013, 17:57 · Zgłoś
Bo oczywiście przydomowa oczyszczalnia jest za darmo i już widzę jak sobie każdy taką buduje. To, że akurat w ty przypadku jesteśmy zmuszani to wszystkim wyjdzie na dobrze a wolałbym żeby odczepili się od innych "cudownych" rzeczy które nam władza serwuje. Dla kogoś, kto nie marnował by pieniędzy na te wszystkie socjalistyczne wymysły to 2 razy tyle pieniędzy by się należało!
Odpowiedz
-1
@ C
dnia 17.07.2013, 20:49 · Zgłoś
no [...] ludzie od pracy od podstaw się znalezli "zielony doctor Judym" :)
Odpowiedz
0
@ B
dnia 17.07.2013, 21:10 · Zgłoś
Bo jak czytam wypowiedzi niektórych to najwyraźniej takiej pracy trzeba.
Odpowiedz
2
@ ITALART74
dnia 18.07.2013, 09:25 · Zgłoś
Ej, mieszkańcy miast ale kiełbaska ze wsi to już wam nie [...]?
Odpowiedz
10
@ ITALART74
dnia 17.07.2013, 14:38 · Zgłoś
Tylko w naszej Polsce płaci się za podłączenie do kanalizacji a żeby potem co miesiąc zakład mógł ściągać haracz .Przecież to w interesie wodociągów żeby się podłączyć do jak największej liczby domów, bo wtedy większe zyski. Ale w Polsce żądzą się inne prawa.
Odpowiedz
6
@ łodyniec
dnia 17.07.2013, 21:33 · Zgłoś
to tak jak z telefonią w latach 90 trzeba było po 2tys płacić ,teraz jest za free :P
Odpowiedz
1
@ wojtq
dnia 18.07.2013, 10:15 · Zgłoś
Tak samo gazownictwo i energetyka. Za przyłącz w moim przypadku wyjdzie za gaz ~1700zł a prąd ~3000zł. I co? Mądre to? Przecież aby pozyskać klienta to powinni to za free zrobić. Ale nie u nas. U nasz to tylko grabie szzerokie żeby jak najwięcej na raz zgarniały pod siebie.
Odpowiedz
0
@ B
dnia 18.07.2013, 11:00 · Zgłoś
To sprywatyzujmy firmy państwowe, elektrownie, gazownictwo, wprowadzamy konkurencję, uwolnijmy rynek energetyki to będziesz taniej! Ale nie! Zaraz się zacznie krzyczenie, że to "nasze", narodowe nie prywatyzujmy, zostawmy w naszych rękach. :-(
Odpowiedz
0
@ szczera
dnia 17.07.2013, 12:50 · Zgłoś
sven zajmij sie czyms pozytecznym.twoje glupie wypowiedzi juz sie znudzily
Odpowiedz
1
@ leo
dnia 17.07.2013, 12:20 · Zgłoś
proszę się dwa razy zastanowić nad sensem tej całej kanalizacji bo koszty są naprawdę duże(płacę to wiem 7osobowa rodzina) a wycofać się z tego nie ma jak, lepiej rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni
Odpowiedz
3
@ xxx
dnia 17.07.2013, 12:31 · Zgłoś
Oczywiście, że się nie opłaca!!! Ciągnąć, utrzymywać całą instalację rurę kilometrami a to ogromne koszty rozłożone na małą ilość gospodarstw domowych. Co innego w mieście, gdzie jest dom koło domu wszystko skupione. A na wsi to jest uszczęśliwianie ludzi na siłę!!!
Odpowiedz
0
@ zatroskany Antoni
dnia 17.07.2013, 15:47 · Zgłoś
Świnte słowa, panie xxx. U mnie bez te kanalizacje, melioracje i elektryke kury przestali sie nieść, wieprzki jak deszczki sie porobili a najstarsza Zosia, to brzuchato jest.
Sami widzicie panie, tako rura to jeno zgryzota i frasunek.
Odpowiedz
5
@ B
dnia 17.07.2013, 16:14 · Zgłoś
Tak, lepiej te pieniądze wydać na koleją imprezę KGW czy OSP niech sobie wręczą dyplomy i odznaczenia, a może jeszcze jeden dom ludowy np w Czeluśnicy? Przecierze to wszystko tańsze...
Odpowiedz
-1
@ C
dnia 17.07.2013, 20:47 · Zgłoś
a wez się zastanów dogłębnie ... i pomyśl o 2x większym rachunku za wodę i od OSP to się odstosunkuj
Odpowiedz
4
@ B
dnia 17.07.2013, 21:03 · Zgłoś
Tak, masz rację taniej jest wylać szambo do rowu...
Odpowiedz
4
@ Sven
dnia 17.07.2013, 11:37 · Zgłoś
Ale ci goście z tych koparek i ich kompani się obłowią na wykopanych znaleziskach jeszcze w tamtym terenie często można od nich nabyć różne rzeczy z bardzo odległej przeszłości.
Odpowiedz
7
@ XxX
dnia 17.07.2013, 11:29 · Zgłoś
i niech sie przygotują na wysokie opłaty pod wzgledem uczynania , i do zapłaty 1 tys za podłączenie . gmina bedzie na tym zbijac dobra kase
Odpowiedz
8
@ xxx
dnia 17.07.2013, 11:09 · Zgłoś
Pierwsze ludzie są zadowoleni bo kanalizacja we wsi. Później jak przychodzi rachunek za oddawanie ścieków to zadowolenie mija. Nie ma to jak własne szambo. Wywiezie się od czasu do czasu i po sprawie. A kanalizacja to kasa co miesiąc. Nie polecam tej rury.
Odpowiedz
7
@ xxx
dnia 17.07.2013, 12:01 · Zgłoś
Najważniejsze są "względy ekonomiczne i finansowe związane z utrzymaniem oczyszczalni ścieków". Powstała oczyszczalnia trzeba pieniążków na utrzymanie to ludzie szukać pieniędzy, płaczcie i płaćcie.
Odpowiedz
5
@ A mie ciekawi czy
dnia 17.07.2013, 13:37 · Zgłoś
ludzie na sowine maja kanalizacje czy dalej do fos szambo leci
Odpowiedz
4
@ qaz
dnia 17.07.2013, 21:32 · Zgłoś
oj stary, ja wolę zapłacić te naście złoty ryczałtu na miesiąc i mieć to [...] gdzieś niż jak niektórzy peprzyć się z jakimś szambem bez dna i milionem odpływów do fosy! Pozdrawiam!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.