Budowa Roku Podkarpacia 2012”
Pierwsza nagroda dla Bloku Operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie w konkursie „ Budowa Roku Podkarpacia 2012”.

26 czerwca bieżącego roku w auli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród „Budowa Roku Podkarpacia 2012”. Organizatorem konkursu pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego byli: Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Oddział w Rzeszowie, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Zarząd Oddziału Podkarpackiego oraz Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Rzeszowsko – Lubelski.

Kryteria oceny zgłoszonych do konkursu obiektów dotyczyły rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych, a także nowoczesności, jakości wykonawstwa, bezpieczeństwa oraz organizacji pracy i czasu realizacji.

Nagrody przyznano w kilku kategoriach, w tym.: obiekty służby zdrowia.
Pierwsze miejsce w tej kategorii, kapituła konkursu przyznała Blokowi Operacyjnemu Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.
Nagrody odebrali: Dyrektor Naczelny Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie - Piotr Lenik oraz Dyrektor firmy Erbud (wykonawcy nagrodzonego projektu) – Mirosław Młynarski.

Blok Operacyjny jest jedną z największych tego typu inwestycji w Polsce, a na pewno największą na Podkarpaciu. Pieniądze na jej realizację pochodzą
głównie z Urzędu Marszałkowskiego oraz z dotacji unijnych. Budowa obiektu została rozpoczęta w drugiej połowie 2011 roku, i jest realizowana w trzech etapach.
W I etapie wzniesiono sam budynek, wykończono 6 sal operacyjnych, sterylizatornię oraz jedną salę OIOM. Zadania te zrealizowano za łączną kwotę ponad 57 milionów złotych, z czego ponad 4 miliony złotych pochodziło z dotacji unijnych.
Koszt trwającego obecnie II etapu, który przewiduje wykończenie pozostałych 4 sal operacyjnych i 1 sali OIOM szacowany jest na 7,5 miliona złotych. W kwietniu bieżącego roku Szpital uzyskał z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych, a w czerwcu kolejne 2 miliony. Pozyskane kwoty pozwolą pokryć koszty związane z zakończeniem prac montażowo – budowlanych oraz na zakup części wyposażenia. Do sfinalizowania inwestycji brakuje jeszcze 1,5 miliona złotych, które są potrzebne na zakup niezbędnej aparatury i urządzeń medycznych.
W przyszłym roku planowane jest dodatkowo wykończenie sali konferencyjnej, która nie jest jednak niezbędna do otwarcia i funkcjonowania Bloku Operacyjnego.
Iwona Barud
(Sekcja Organizacji i Marketingu)
Fot. Iwona Barud
