Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Budowa zbiornika Kąty – Myscowa stała się realna

47

W lipcu br. rząd przyjął program ochrony przeciwpowodziowej dla górnej Wisły. Jego priorytetowym zadaniem jest budowa zbiornika Kąty – Myscowa. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawił Stanisław Gawłowski, Wiceminister Środowiska na spotkaniu z samorządowcami z terenu powiatu jasielskiego, które odbyło się w środę 14 września br.


- To bardzo dobre informacje dla mieszkańców Powiatu jasielskiego. Zbiornik Kąty – Myscowa, o którym mówimy tak długo, to milowy krok w realizacji tego zadania – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Inwestycja, której zakończenie przewidziane jest do roku 2020 realizowana jest w ramach kompleksowego programu ochrony przeciwpowodziowej górnej Wisły. Łącznie na wszystkie zawarte w nim zadania zostanie przeznaczone około 12 mld zł, które pochodzą z trzech źródeł finansowania: budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NOŚiGW) oraz środków unijnych.

Pierwsze pieniądze na przygotowanie prac eksperckich i niezbędnej dokumentacji dotyczącej budowy zbiornika Kąty – Myscowa zostały już przekazane przez NFOŚiGW do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.


W programie ochrony przeciwpowodziowej górnej Wisły wyszczególniono i wyceniono bardzo precyzyjnie zadania, które będą realizowane. Ruszyły już pierwsze prace związane z przygotowaniem dwóch map: zagrożeń i ryzyka powodziowego. - To są dwie różne mapy, na które zostanie wydanych około 300 mln zł i obejmą cały kraj. Dzięki tym mapom, poprzez ich odpowiednie moderowanie, będziemy w stanie dokładnie przewidywać skutki różnego rodzaju zjawisk atmosferycznych w poszczególnych miejscach. Będziemy wiedzieć, jak będzie zachowywać się fala powodziowa w danym  miejscu i jakie będą zagrożenia i być może podjąć decyzję o rozszczelnieniu wałów. Te mapy będą także wyraźnie mówić, co się stanie, jeżeli w danym miejscu zostanie przerwany wał i co będzie zalewane. Dzięki temu będziemy bardo przygotowani do akcji ratowniczych, jeżeli zajdzie taka potrzeba – wyjaśnia wiceminister.

Kolejne projekty związane z ochroną przeciwpowodziową dotyczą retencji w lasach. W praktyce ma to polegać na gromadzeniu i przetrzymywaniu wody na terenach leśnych, tak długo, jak tylko będzie to możliwe. - Retencja w lasach ma zastąpić kilka dużych zbiorników, co nie oznacza zaprzestania  budowy zbiorników. To tylko uzupełnianie systemu związanego z ochroną przeciwpowodziową -  zaznacza Gawłowski. Na realizację tego programu przeznaczono łącznie ponad 400 mln zł.


Starostwo Powiatowe w Jaśle

Reklama

Komentarze: 47

Dodaj komentarz Widok:
1
@ patriota
dnia 19.09.2011, 13:14 · Zgłoś
ale [...] ludziska nic nie robią tylko jedzą i [...] puszczają hehehehehe
Odpowiedz
1
@ ffff
dnia 18.09.2011, 13:46 · Zgłoś
Zbiornik powinien sie nazywać myscowa-krempna!!!
Odpowiedz
0
@ zbyszek
dnia 19.09.2011, 21:08 · Zgłoś
tak również się zgadzam z ta opinią jak wogóle powstanie kiedyś ten zalew ale jak najbardziej myscowa-krempna!!!
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 16.09.2011, 21:12 · Zgłoś
PObożne życzenie [...] POlityków ale wybory tuż tuż czy wszyscy kolejni nie przestaną mamić przed wyborami zbiornikiem w Kątach.
Odpowiedz
1
@ Jaślanin
dnia 16.09.2011, 08:19 · Zgłoś
Może PO sprowadzi bobry z Magurskiego Parku i z Tarnowca. One dobre tamy budują. Może będzie taniej.
Odpowiedz
2
@ zdziś
dnia 16.09.2011, 07:53 · Zgłoś
Ludzie, ale blefują, a my ... kupmy ROYAL u ADAMA, i dajmy spokój obietnicom,obiecankom, TYLKO BOGUŚ(BOB)RZ coś wie , i wie jak,
Odpowiedz
1
@ szeptal
dnia 15.09.2011, 23:06 · Zgłoś
[cytat]Łącznie na wszystkie zawarte w nim zadania zostanie przeznaczone około 12 mld zł, które pochodzą z trzech źródeł finansowania: budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NOŚiGW) oraz środków unijnych. [/cytat]

Dla mnie to są cztery źródła finansowania. Co wyraźnie świadczy, że albo gościu nie wiedział co mówi, albo tak se gadał dla potrzeb kampanii wyborczej.
Później doczytałem, że planowane jest wydatkowanie 300 mln zł. na mapy i 400 mln zł. na studia. I tu mnie olśniło 700 mln zł. na mapy i studia. Też bym chciał złapać te kontrakty.
Teraz już wiemy o co chodzi:
1. Kampania wyborcza i 700 mln zł.

WYBORY CO ROKU
Odpowiedz
3
@ xxx
dnia 15.09.2011, 22:08 · Zgłoś
Ejże ludziska ! Dajcie się wykazać kandydatom chociaż gadaniem i obietnicami !Oni myślą że ludzie cofają się w rozwoju a ich SŁOWA są czymś wielkim . Niech się napiją tej wody sukcesu przed wyborami !!! Obiecanki cacanki a . . . .
Odpowiedz
1
@ szeptal
dnia 15.09.2011, 23:35 · Zgłoś
[cytat=xxx]Ejże ludziska ! Dajcie się wykazać kandydatom chociaż gadaniem i obietnicami !Oni myślą że ludzie cofają się w rozwoju a ich SŁOWA są czymś wielkim . Niech się napiją tej wody sukcesu przed wyborami !!! Obiecanki cacanki a . . . .[/cytat]

PIS Ci nie pasuje, teraz PO też - może byś tak piklikalł jaka partię byś widział po wyborach.

WYBORY CO ROKU
Odpowiedz
1
@ sss3
dnia 16.09.2011, 11:18 · Zgłoś
Pytanie co prawda nie do mnie ale odpowiem.
Świat nie kończy się na POPiSie, nie kończy się nawet na PSLD. Naprawdę można wybrać partię, która oprócz obietnic ma realny program. Co więcej - dobry program.
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 18.09.2011, 19:37 · Zgłoś
to czy będzie PO czy PIS według mnie nic SZEPTALKU nie zmieni - Ja też mogę CI dużo obiecać nawet bez wyborów i głosować na mnie nie musisz ! No chyba że założymy razem jakąś partię ?
Odpowiedz
0
@ szeptal
dnia 19.09.2011, 10:47 · Zgłoś
wybory co roku
Odpowiedz
1
@ KONRAD
dnia 15.09.2011, 21:45 · Zgłoś
Znowu wybory,to i sprawa wróciła.I rzecz dziwna: te same [...] w poprzedniej kampanii [...] o tym samym.Już,już budujemy,tylko dajcie glosa w urnę.Oj dam ja wam,ale łyżkę uryny...Jajcarze!
Odpowiedz
7
@ czytelnik
dnia 15.09.2011, 21:36 · Zgłoś
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie finansował inwestycję na obszarze chronionym programem Natura 2000, tego jeszcze w Polsce nie było, ciekawe co na to Ekolodzy?
Odpowiedz
4
@ ??????
dnia 16.09.2011, 10:38 · Zgłoś
Gdzie byli ekolodzy jak budowano wały wokół Jasła ?
Gdzie byli ekolodzy jak budowano obwałowanie rzeki Ropy?
Gdzie są ekolodzy kiedy rzeka Wisłoka powyżej Rafinerii
i ujęcia wody dla Jasła na wysokości Niegłowic
przypomina [...]. Tak wygląda Natura 2011!!!
TEGO jeszcze w Polsce nie było
Odpowiedz
1
@ narciarz
dnia 15.09.2011, 21:35 · Zgłoś
A ja czekam na kolejną obietnicę dotyczącą budowy wyciągu narciarskiego w Mrukowej.
Podobno ma być gotowy do 2120 roku.
Z narciarsko-wyborczym pozdrowieniem: HEJ!
Odpowiedz
7
@ abc
dnia 15.09.2011, 20:49 · Zgłoś
Powyższe komentarze sprawiają, że miód leje się na moje serce, ludzie nareszcie przecierają oczy!!! Dzięki Bogu!!!
Odpowiedz
3
@ miki
dnia 15.09.2011, 19:37 · Zgłoś
redakcji napiszcie że nie budowa stała się realna, ale że politycy (przed wyborami) MÓWIĄ, że budowa stała się realna.
Odpowiedz
1
@ Ja
dnia 15.09.2011, 19:32 · Zgłoś
Cygani, kandydaci - wymyślcie coś innego, coś nowego. Przestańcie o tym zbiorniku.
Dlaczego uważacie nas wyborców za głuchych i ciemnych?
Odpowiedz
8
@ PolaMonola
dnia 15.09.2011, 19:07 · Zgłoś
Jak jeszcze usłyszę o budowie drogi północnej, prócz tej informacji o zbiorniku w Kątach, to już znak, że czas wyborów nadchodzi wielkimi krokami...
Odpowiedz
8
@ mally
dnia 15.09.2011, 19:03 · Zgłoś
taaaaa a świstak siedzi...
Odpowiedz
8
@ jaślanka
dnia 15.09.2011, 18:58 · Zgłoś
Temat odnawialny przy każdych wyborach od co najmniej dziesięciu lat, już się nawet nie chce tego czytać
Odpowiedz
12
@ jaslanin
dnia 15.09.2011, 18:52 · Zgłoś
W Krempnej nie ma kto zarządzać zalewem a już następny chcą robić. Lepiej zrobić sztuczną plażę, rowerki,kajaki etc w Krempnej żeby jaślanie mięli gdzie wypocząć a nie następną "inwestycję" topiącą nasze(podatników) pieniądze .
Odpowiedz
-2
@ weszlo
dnia 15.09.2011, 18:15 · Zgłoś
ostatnia powódz przyszła z Ropy, więc może lepiej zbudować drugi zbiornik albo powiększyć klimkówkę.?
Odpowiedz
9
@ .
dnia 15.09.2011, 18:01 · Zgłoś
Staje się realna ... przy okazji każdych wyborów. Co by nasi kandydaci poczęli, biedaki, gdyby ten zbiornik na prawdę zbudowano :(
Odpowiedz
15
@ TAAAAAAAAAAAAAAK!!!!!!!
dnia 15.09.2011, 17:31 · Zgłoś
Platformo, co jeszcze wymyślisz? Autostradę do Rzeszowa, szybka kolej do Krakowa? A może lot na Marsa? Pytam się, kto tym kłamcom wierzy?
Odpowiedz
7
@ helka
dnia 15.09.2011, 17:21 · Zgłoś
już taki jeden był co trzymał stery zapory w Klimkówce! za późno zatrybił z wypuszczeniem wody i troche szkody narobił. W przypadku zapory w Myscowej szkody będą, tylko troszke większe... Ale co tam! Większość działek i tak już dawno temu wykupli prominenci za namową zm. Stasia Zająca, który dzięki obietnicami o zaporze tak długo "bezinteresownie" służył regionowi. Z tego wszystkiego patrząc na te [...] pójdę się wyrzygać!
Odpowiedz
11
@ toni
dnia 15.09.2011, 16:49 · Zgłoś
i znowu widzimy naszych dobrodziei i zbawcow ...
Odpowiedz
14
@ Jan
dnia 15.09.2011, 15:44 · Zgłoś
Po co budować jeszcze jeden zbiornik? Zbiornik w Klimkówce miał chronić, wały miały chronić... Chyba decydentów nie zalało w czerwcu 2010r. Pamietam czasy gdy nie było zapory i wałów w Jasle, wiadomo było dokąd rozleje sie woda z rzeki. Czas jeszcze zastanowić się na co wydać te pieniądze.
Odpowiedz
3
@ sss3
dnia 16.09.2011, 11:13 · Zgłoś
Otóż to! Rzeka bez wałów i zbiorników jest bardziej przewidywalna.
Po ogrodzeniu wałami woda się spiętrza i jak gdzieś przerwie [...] (a w końcu gdzieś na pewno przerwie) to się rozlewa na o wiele większym obszarze. Na dodatek [...] powoduje złudne poczucie bezpieczeństwa - coraz więcej domów powstaje na terenach ewidentnie zalewowych "bo przecież [...] nas obroni".
Odpowiedz
15
@ jaślan
dnia 15.09.2011, 15:38 · Zgłoś
po co to gadanie? Przecież i tak nic z tego nie będzie. Temat powraca jak zwykle przed wyborami. Potem cisza... do następnych wyborów. Nikt wam już nie wierzy.
Odpowiedz
18
@ dragoness
dnia 15.09.2011, 15:31 · Zgłoś
Czuję się obrażona, że kolejni kandydaci do sejmu traktują mnie jak [...]. I żeby było zabawniej to teraz z przeciwnej opcji.
Odpowiedz
5
@ szeptal
dnia 15.09.2011, 22:57 · Zgłoś
[cytat=dragoness]Czuję się obrażona, że kolejni kandydaci do sejmu traktują mnie jak [...]. I żeby było zabawniej to teraz z przeciwnej opcji.[/cytat]

Dragoness wyjęłaś mi to z ust. Zgadzam się i jeszcze raz zgadzam się z tobą, tylko mnie jakby tylko z jednej opcji obrażają - już nie pierwszy raz.

A teraz do rzeczy. Jeszcze można znaleźć temat, jak to z wielka pompom oddano do użytku most na Zagrodach w Kątach, a to jest w sprzeczności z budową zbiornika w Kątach.

Na początku miałem nie opisywać dlaczego ale jednak opiszę:
po 1 - do budowy zapory niezbędnym będzie wybudowanie mostu
po 2 - obecny most ma za małą nośność dla potrzeb budowy zapory, to obecny most będzie zburzony, lub wykonawca postawi obok nowy.

Teraz wnioski - po co pisać o wnioskach [...] z nas robią.

A dragoness wracając do tematu innej opcji to tylko ona rzetelnie chciała doprowadzić do budowy zapory, dla której m. in. niezbędna jest jeszcze drogi na prawym brzegu rzeki, co obecna władza wyśmiewała i to mi prosto w nos.

Do wyborów jest jeszcze trzy tygodnie - mnie brakuje jeszcze planów lotu na Marsa i to pewnie powiat jasielski sfinansuje.

WYBORY CO ROKU
Odpowiedz
14
@ AntyCzerwony
dnia 15.09.2011, 15:23 · Zgłoś
Realna bo są wybory ja nie popieram tego projektu zniszczyli by wiele km bardzo ładnego i atrakcyjnego turystycznie terenu.
Odpowiedz
25
@ hahas
dnia 15.09.2011, 14:38 · Zgłoś
żeby to miało coś wspólnego z ochroną przed powodzią to zbiornik powinien być pod samym Jasłem, a nie w górach, gdzie poniżej zapory do Wisłoki będzie wpływać tyle wody, że i tak nic nie zmieni ten zbiornik. poza tym, należy pamiętać, że ze zbiornika retencyjnego w czasie powodzi i tak będzie trzeba spuszczać wodę. zbiornik ten będzie takim samym śmietniskiem i nieużytkiem turystycznym jak zbiornik sieniawski w powiecie krośnieńskim na Wisłoku, a jakość wody pitnej w Jaśle się pogorszy m.in. przez pogorszenie jakości wody w Wisłoce oraz przez zmianę ustroju wód gruntowych, głównie przez to że duży wpływ na wody w okolicach Jasła będzie miała zastana i zanieczyszczona woda ze zbiornika, a nie woda z dobrze natlenionej górskiej rzeki. kolejnym problemem będzie zagrożenie dla Jasła wynikające z ewentualnej katastrofy tj. zniszczenia czy uszkodzenia zapory i fali powodziowej dla Jasła
Odpowiedz
9
@ mg
dnia 16.09.2011, 00:50 · Zgłoś
Dobrze wszyscy zauważają temat odgrzewany przy okazji każdych wyborów
plusy zbiornika:
+ nowe miejsce rekreacji
+ jakaś tam ochrona przeciw powodziowa
+ zapewne trochę "zielonego" prądu wytworzy
minusy:
- stracimy piękną dolinę rzeczną
- zmieni się mikroklimat wokół zalewu
- trzeba przesiedlić ludzi, ponoć więcej niż ma ochronić poniżej ten zbiornik
- nowe miejsce rekreacji zaprzepaści "kameralność" regionu

Nierealne aby ten zbiornik powstał w takim czasie, nawet gdyby nie wiadomo ile kasy mieli, bo po pierwsze biurokracja a najważniejsze że z mieszkańcami Myscowej nikt nie rozmawia na temat przesiedleń. Historia mówi że w Polsce zbiornik buduje się 20-30 lat.
Odpowiedz
6
@ ja
dnia 16.09.2011, 07:16 · Zgłoś
Masz rację, szkoda że pustogłowy o tym nie wiedzą, nasze pokolenie zejdzie ze świata a ten betonowy kikut dalej będzie trwał psując to o czym piszesz. Żyjemy chwilą nie myśląc o skutkach i przyszłości, kolejna ingerencja w środowisko naturalne, a przyroda wcześniej czy później dopomni się o swoje. Lejcie więcej betonu, a zwłaszcza przed wyborami. "Politycy" za 5 groszy, wstręt tylko człowieka ogarnia.
Odpowiedz
1
@ szeptal
dnia 16.09.2011, 10:24 · Zgłoś
Zastanawiałem się czy pisać, że jestem za budową zbiornika Kąty – Myscowa bo jest to zeprzała już kiełbasa wyborcza, ale jednak czytając posty przemogłem się.
Zaznaczam, że jest to moje osobiste zdanie.
I tak
1. w gminie Nowy Żmigród mieszka ok. 10 tys. Osób, w gminie Krempna mieszka ok. 2300 osób (przynajmniej zameldowanych)
2. Przemysł – nie istnieje
3. Rolnictwo – gleby klasy 3 lub 4 dużo 5 i bezklasowych do tego teren górzysty a działki rozdrobnione.
Według mnie szansa na utrzymanie mieszkańców na tych terenach daje tylko turystyka ale mamy tylko piękne, urokliwe, odludne itd. tereny ale nie ma właściwie żadnej infrastruktury turystycznej.
Fajnie jest mówienie, że na danym terenie powinno być cicho, spokojnie, odludnie, naturalnie itp. tylko co mają robić ci ludzie mieszkający na tych terenach. Wydawało by się, że odpowiedź jest oczywista oczywiście żyć z turystyki, ale jak? Wszyscy chcą zachować w niezmienionej formie te tereny to ile osób na raz może przybywać w tych terenach by zachować ich odmienność – może 200 no maksymalnie 500. Ile może z tylu turystów wyżyć.
Jak ktoś chce może przenieść się do gminy Krempna, ale nie powinniście skazywać ludzi tam mieszkających na życie jak w średniowieczu.
Kluczem do takiej dyskusji jest postawienie się na czyimś miejscu a nie patrzeć tylko ze swojego punktu widzenia.
WYBORY CO ROKU
Odpowiedz
15
@ amivisage
dnia 15.09.2011, 14:29 · Zgłoś
Tego zbiornika starczy jeszcze dla kiełbasodawców na wybory przez kolejne 40 lat.
Odpowiedz
9
@ Raduas
dnia 15.09.2011, 14:19 · Zgłoś
Ja tam wolałbym żeby nie było tego zbiornika bo jest ładny krajobraz, ale skoro ma to być faktycznie dobre dla ogółu... A co z mieszkańcami Myscowej? :p
Odpowiedz
10
@ sss3
dnia 15.09.2011, 14:53 · Zgłoś
Teoretycznie ma chronić przed powodzią ale w praktyce i tak się okaże, że zbiornik będzie stale pełny więc fali powodziowej nie zmniejszy. Dojdzie tylko ryzyko przerwania tamy.
Odpowiedz
6
@ ger
dnia 15.09.2011, 15:07 · Zgłoś
A zatopi się ich i po kłopocie
Odpowiedz
40
@ J
dnia 15.09.2011, 14:09 · Zgłoś
Przestańcie mamić ludzi. Ta budowa zawsze staje sie realna tuż przed wyborami.
Nie moge już patrzeć na Wasze [...].
Odpowiedz
14
@ Pewniak
dnia 15.09.2011, 18:07 · Zgłoś
TIRa [...] stawiam że [...] z tego będzie , jak ktoś chętny to mogę się założyć :-) Ci ze zdjęcia nawet o krzynkę [...] by się nie zalozyli - bo dobrze wiedzą ze to sciema z tym zbiornikiem .
Odpowiedz
19
@ Kantor
dnia 15.09.2011, 18:09 · Zgłoś
Wiecej juz poszło na paluszki i wode podczas tych spotkań przez 30 lat niz ta inwestycja jest warta , a to ze zapora nie ochroni przed powodziami to juz inna bajka - wiec niech politykierzy juz o tym nie powtarzają - bo chyba tylko oni sami w to wierzą
Odpowiedz
12
@ paw
dnia 15.09.2011, 20:41 · Zgłoś
Puścić pawia można gdy podaje się wielokrotnie odgrzewaną co wybory potrawę pod nazwą "zbiornik w Kątach". Wody na ten temat więcej wylano niż zbiornik ten mógłby pomieścić. Jedynie słuszna postawa wobec tych dyrdymałów to uśmiech politowania widoczny na obliczu osoby na drugim zdjęciu od góry. Nasuwa się jednocześnie pytanie i odpowiedź: Z czego się śmiejecie? - Z siebie się śmiejecie!
Odpowiedz
5
@ stefan
dnia 16.09.2011, 11:10 · Zgłoś
rozbawili mnie kolejny raz hihihihi :) za niespelnione obietnice powinno sie język odcinac ,to by ich oduczyło klamac ...!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.