Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Byśmy pamiętali o nerkach - Sukces akcji NEFROTEST w Jaśle

34

W ramach ogólnopolskiej Kampanii NEFROTEST blisko 500 osób bezpłatnie przebadało poziom kreatyniny oraz eGFR we krwi. Akcja została przeprowadzona 14 kwietnia br. w Centrum Dializ Fresenius w Jaśle. Zainteresowanie akcją było tak duże, że organizatorzy postanowili zwiększyć liczbę bezpłatnych badań - początkowo zakładano przebadanie 400 osób. Na bezpłatne badania zgłosiło się aż 470 mieszkańców powiatu jasielskiego.<<FOTOGALERIA>>

Akcja NEFROTEST, w ramach której odbyło się badanie, ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek. Jasło było ostatnim miastem, w którym Nefron wraz z regionalnym partnerem prowadził bezpłatne badania krwi.  Pacjentom w tym dniu  pobierano badania krwi, z których zostanie oznaczona kreatynina i wyliczony współczynnik filtracji kłębuszkowej są to parametry, które mówią nam o funkcji nerek.

 - Chodzi nam o to żeby w jak najwcześniejszym stadium wykryć niewydolność nerek w momencie, kiedy można pacjentom zaoferować pomoc w poradni nefrologicznej, wcześniej zanim zostaną włączeni w leczenie hemodializami, aby wydłużyć czas leczenia  zachowawczego zanim jeszcze będą zmuszeni wejść w leczenie obejmujące opieką dializoterapie. 

- Objawy chorób nerek są różnorodne właściwie nerki dają bardzo późno objawy swoich chorób, często objawy, z którymi się zgłaszają pacjenci do poradni to pewne uczucia dyskomfortu, pobolewanie w okolicy lędźwiowej jak również badania, które trzeba zrobić po prostu badania biochemiczne i dopiero zmienione parametry podwyższone wartości mocznika czy kreatyniny bądź 
zmiany w badaniu ogólnym moczu, dają nam sygnał o tym, że trzeba zgłosić się do poradni specjalistycznej czy przede wszystkim do lekarza pierwszego kontaktu. Nerki dość długo potrafią kompensować swoje uszkodzenie i te objawy takich zaawansowanych niewydolności nerek pojawiają się bardzo późno -
mówi lek.med. Małgorzata Dziki, dyrektor Centrum Dializ  Fresenius w Jaśle.  

- Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że ,,nerki nie bolą'' - choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo.
 

- Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań m. in. krwi lub moczu. Gdy pojawia się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenia są tak duże, że pacjent najczęściej trafia na dializ - mówi lek. med. Małgorzata Dziki. - Bardzo cieszymy się z tego, że mieszkańcy powiatu jasielskiego tak żywo zareagowali na nasz apel o zwrócenie uwagi na nerki. Panuje powszechna opinia, że Polacy obawiają się badań, ale tłumy, które przyszły do nas - przeczą tej tezie. Obowiązywała rejestracja, lecz dzięki wyjątkowej mobilizacji całego zespołu, w tym przede wszystkim pielęgniarek, udało się przebadać wszystkich chętnych – dodaje.

- Grupie osób, którym się nie udało zarejestrować na to badanie mogą pobrać skierowania na badania zarówno z krwi jak i z moczu od swoich lekarzy rodzinnych bądź w aptekach tego rejonu, gdzie również rozesłaliśmy takie skierowania. Badania można wykonać w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, z wynikami należy zgłaszać się do lekarzy rodzinnych, z którymi będziemy współpracować w zakresie dalszej diagnostyki i terapii pacjentów, którzy będą wymagać naszej pomocy - dodaje lek. med. Małgorzata Dziki, Dyrektor Centrum Dializ  Fresenius w Jaśle.             
 
W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po  ukończeniu 65 roku życia.

Badaniom poddało się wiele znanych osobistości z powiatu jasielskiego m.in. burmistrz miasta Andrzej Czernecki, wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz, oraz kilku dziennikarzy.

 - Polecam i zachęcam wszystkich do brania udziału w tego typu akcjach, gdyż wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie nam i wielu wielu innym ludziom - mówi osoba biorąca udział w badaniu.  

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Jaśle.

Patronat medialny objął portal Jaslo4u.pl

Arkadiusz Juryś     

Reklama

Komentarze: 34

Dodaj komentarz Widok:
0
@ leśmian.pl
dnia 18.04.2013, 21:19 · Zgłoś
Tym biedakom rzeczywiście należy przeprowadzić badania za free.Zabrali miejsce tym,którzy nie zdołali się zarejestrować.Ja bym ich zbadał,ale pod innym kątem...
Odpowiedz
-2
@ amika
dnia 18.04.2013, 11:23 · Zgłoś
sprzedam nerke
Odpowiedz
0
@ Ted
dnia 18.04.2013, 06:17 · Zgłoś
burmistrza nie stać na płatne badania???
Odpowiedz
2
@ jks
dnia 17.04.2013, 18:53 · Zgłoś
władzę w Jaśle chyba mamy żdrową i nawet potrafili się zajerestrować nie to co my [...]
Odpowiedz
1
@ pffff
dnia 17.04.2013, 12:07 · Zgłoś
szkoda, że podają po fakcie. Wiedząc wcześniej można by było skorzystac
Odpowiedz
0
@ sasza
dnia 17.04.2013, 11:56 · Zgłoś
ja tam na takie badanie nie lecę, na coś i tak trzeba umrzeć więc po co się badać
Odpowiedz
1
@ Kazimierz
dnia 17.04.2013, 11:08 · Zgłoś
Piękna promocja. Zdrowie trzeba szanować. Ciekawe, czy władza podczas rejestrowania i badania była na urlopie?
Odpowiedz
0
@ irena
dnia 17.04.2013, 09:23 · Zgłoś
bzdura-totalny niewypal-ja dzwonilam non stop 2 dni i nie dodzwonilam sie ale 1 moja kolezanka tak-byla.To co opowiadala to horror-na rece ma 10 cm krwiak,nie bylo krzesla do siedzenia,gumki do ucisniecia reki,pani wkuwala sie 3x az poprosila o pomoc kolezanke bo "one tym sie nie zajmuja''-nie umieja robic zastrzykow a tu dzis patrze i oczom nie dowirzam -pan burmistrz i jego ludzie na siedzaco i reka podwiazana-JEDNAK SA WYBRANCY NARODU-ciesze sie ze sie nie dostalam
Odpowiedz
1
@ -
dnia 18.04.2013, 11:27 · Zgłoś
Wkuwać powinien się fachowiec, a nie amator ponadto jak już się wkuje to należy potem długo wacikiem uciskać rankę (każdy w swoim zakresie) w przeciwnym razie może miejsce ukłucia zakrzepnąć na skórze i krew nie wyciekać na zewnątrz ale może wyciekać podskórnie jeśli rana dokładnie nie zakrzepnie z samej żyły (krwotok podskórny) i wówczas robią się piękne krwiaki, inna sprawa jeśli kogoś niefachowo kłuto po kilka razy i wtedy więcej ran powoduje podskórny krwotok bo trudno wszystkie dobrze uciskać. Warto o tym wiedzieć bo wiele osób przestaje uciskać i wyrzuca wacik po minutce od pobrania a uciskać należy znacznie dłużej, a osoby o obniżonej krzepliwości jeśli są świadome swej przypadłości to potrzebują całkiem długo uciskać i ogólnie zachować ostrożność w takich sprawach bo jak rana nie zakrzepnie to krwotok gotowy.
Odpowiedz
-1
@ vow
dnia 16.04.2013, 20:50 · Zgłoś
I kto tą krew weżmie po nich ???/
Odpowiedz
2
@ helooł
dnia 17.04.2013, 06:09 · Zgłoś
to nie honorowe krwiodawstwo :) tylko badanie nerek . obrazek C ię zmylił
Odpowiedz
1
@ ???
dnia 16.04.2013, 20:31 · Zgłoś
A ja o niczym nie wiedziałem ??? dopiero po wszystkim :-( a tak wogóle to gdzie te tłumy na zdjęciach nic nie widać...
Odpowiedz
9
@ cytrus
dnia 16.04.2013, 19:49 · Zgłoś
ja też dzwoniłam dwa dni, telefon cały czas był zajęty,nie zarejestrowałam się bo nie było szans - dla kogo więc te bezplatne badania ?
Odpowiedz
-5
@ 25 lat
dnia 16.04.2013, 16:53 · Zgłoś
na coś trzeba umrzeć i tak więc po co dzwonić przez dwa dni i czas tracić, nie macie ludzie nic lepszego do roboty?
Odpowiedz
15
@ ertyy
dnia 16.04.2013, 15:53 · Zgłoś
Wstyd nie mozna było się w zaden sposób dodzwonic a na fotkach pokazyją jasielskich vipów kpina
Odpowiedz
18
@ 000
dnia 16.04.2013, 14:05 · Zgłoś
Dokładnie zgadzam się ze wszystkimi też dzwoniłam przez 2 dni i nic to kpina.
Odpowiedz
1
@ Victoria
dnia 16.04.2013, 16:04 · Zgłoś
A ja się dodzwoniłam :) i cała masa ludzi, którzy przyszli na badania. Trzeba mieć szczęście i tyle. Akcja super ! Wszystko przebiegło sprawnie i bezboleśnie.
Odpowiedz
3
@ kobieta po 40
dnia 16.04.2013, 19:19 · Zgłoś
ja tez sie dodzwoniłam , trwało to długo, ale cierpliwosc popłaca
nie mam znajomosci
Odpowiedz
7
@ xxx
dnia 16.04.2013, 21:24 · Zgłoś
Koszt badania kreatyniny z współczynnikiem to około sześć złotych.Można sobie zrobić bez skierowania odpłatnie prawie w każdej przychodni nie wiem o co tyle krzyku.
Odpowiedz
2
@ Kazimierz
dnia 17.04.2013, 11:05 · Zgłoś
To ONI są szczęśliwcami ???
Odpowiedz
10
@ -
dnia 16.04.2013, 13:21 · Zgłoś
teraz rozumiecie lepiej nieśmiertelne powieści Orwella???... cytat wszystkie zwierzęta są równe ale ... są równiejsze
Odpowiedz
24
@ kol5
dnia 16.04.2013, 13:05 · Zgłoś
tak jest rejestracja była nieosiągalna przez telefon widocznie badania były robione tym biednym...
Odpowiedz
-2
@ obiektywny
dnia 17.04.2013, 03:00 · Zgłoś
Osiągalna, osiągalna, tylko trzeba było próbować dzwonić aż do skutku, bo trudno było tak od eazu trafić na wolną linię przy tylu osobach dzwoniących.
Odpowiedz
24
@ jaś
dnia 16.04.2013, 12:07 · Zgłoś
Wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz ma "warunki" by skorzystać z bezpłatnej mammografii!
Odpowiedz
3
@ cc
dnia 16.04.2013, 15:02 · Zgłoś
to jak mammobus do Jasła zawita;)
Odpowiedz
-2
@ Tu i Teraz
dnia 16.04.2013, 21:45 · Zgłoś
Jasiu wicestarosta jest płci męskiej więc [...] sobie badał nie będzie. Chyba że wiesz coś o czym ogół nie wie.
Odpowiedz
19
@ zq
dnia 16.04.2013, 11:56 · Zgłoś
Niestety, nie wszystkim było dane zarejestrować się na to badanie, dwa dni próbowałem i ciągle telefon był zajęty.
Odpowiedz
2
@ obiektywny
dnia 17.04.2013, 02:57 · Zgłoś
Dlatego był zajęty, bo tak ludzie dzwonili, w końcu zarejestrowało się aż 470 osób.
Odpowiedz
21
@ obs.
dnia 16.04.2013, 11:46 · Zgłoś
to prawda ja też dzwoniłam 2 dni
Odpowiedz
44
@ Kassik
dnia 16.04.2013, 11:07 · Zgłoś
Po co to wogole umieszczac jakies posty ze mozna zapisywac sie na jakies bezpłatne badania-jak i tak z gory miejsca zarezerwowane są dla tych "waznych".Moi rodzice dzwonili przez cały pierwszy dzien rejestracji od 10-15 i oczywiscie nikt nie odbieral,po godzinie 15 wlaczala sie sekretarka ze jutro beda nadal trwac zapisy ale osobiscie w rejestracji od godziny 10,wiec pojechali tylko po to aby dowiedziec sie ze liczba zarejestrowanych juz przekroczyla limit-swoja droga troche to dziwne ze dzien wczesniej zapisy juz sie skonczyly-a sekretarka informowala ze sa miejsca i zapraszala na godzine 10 nastepnego dnia,a gdy ktos byl o 10 to juz przekroczona ilosc miejsc-smieszne to jest robia wszystko na pokaz,ze niby cos dzialaja,a tak naprawde to istny kanał.
Odpowiedz
2
@ obiektywny
dnia 17.04.2013, 02:55 · Zgłoś
Odbierał, tylko telefon był zajęty, bo ciągle ktoś się rejestrował, dlatego tak trudno było trafić na przerwę między rozmowami. Ja się dodzwoniłem dopiero w drugi dzień koło 14.
Odpowiedz
2
@ Kassik
dnia 17.04.2013, 19:25 · Zgłoś
A nie sadzisz ze cos tu jest nie tak skoro ty sie dodzwoniles w drugi dzien o 14 i cie zarejestrowali a moi rodzice tam byli wlasnie w ten drugi dzien o 10 rano i mila pani powiedziala ze juz jest przekroczona ilosc miejsc i juz nie rejestruja-jak na moje oko to cos tu jest nie halo.
Odpowiedz
32
@ gh
dnia 16.04.2013, 10:42 · Zgłoś
po co pokazują polityków na zdjęciach? przecież dla nich nawet na odpłatne badania miejsca nie zabraknie
Odpowiedz
-6
@ Natan
dnia 16.04.2013, 16:01 · Zgłoś
A nie przyszło ci [...] do głowy, że osoby niepubliczne niekoniecznie chcą być pokazywane w takich sytuacjach ?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.