Strona główna

Ciągle pada, ale sytuacja jest opanowana

16
Napisany dnia: 17.05.2010, 11:38 , Tagi: Brak
Sytuacja powodziowa w Jaśle nadal bardzo trudna. Utrzymujące się do wczoraj opady deszczu spowodowały wystąpienie wód z potoków i rowów melioracyjnych, a w jasielskich rzekach zostały przekroczone stany alarmowe. Ostatnie dane, jakie uzyskaliśmy z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle pochodzą z godziny 8.00. Okazuje się, że o 2 cm opadła woda na Wisłoce w Żółkowie, ale na pozostałych nadal jej przybywa. W Krajowicach woda podniosła się o kolejne 17 cm, na Ropie przybyło 6 cm, a na Jasiołce -10 cm.

Jednak, jak nas zapewnia Maciej Jagielski z MCZK, sytuacja  powoli zaczyna się stabilizować. - Przez około 5 godzin deszcz nie padał i w górnych rzekach mamy spadek poziomu wód, niemniej jednak dopływa to co napadało. Średnio z Krempnej na Wisłoce woda płynie do nas ok. 5-6 godzin i teraz spływa to, co było tam na wyższym poziomie – uspokaja Jagielski.

Prognozy na dziś nie napawają jednak optymizmem. Przez cały dzień  ma padać, a ulewne deszcze zapowiadane są w centralnej, południowej i zachodniej Polsce. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i straż pożarną. Dziś trudne warunki nadal panują na ulicach: Prusa i Kolejowej w Jaśle, tam cały czas strażacy przepompowują wodę. Zdecydowanie lepiej jest na ulicy Sobniowskiej, gdzie w godzinach rannych nie było już wody na drodze i przy Domu Ludowym.
Wczoraj wieczorem zarówno na terenie miasta, jak i powiatu został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. W wyniku intensywnych opadów, tylko w ciągu minionej doby doszło do kilku zdarzeń: uszkodzony został ok. 100-metrowy odcinek drogi w Jaśle na ul. Granicznej i 300 m pobocza drogi, podtopione zostały budynki mieszkalne w Jaśle na ulicach: Prusa i  Polnej oraz na terenie  gmin: Skołyszyn, Kołaczyce, Jasło, Tarnowiec oraz Dębowiec. Na terenie gminy Kołaczyce ewakuowano 13 osób, które zostały skierowane do lokali mieszkalnych zastępczych (do szkoły) lub do swoich rodzin. Osobom tym pomocy udzielił Urząd Miasta i Gminy w Kołaczycach. Natomiast w Brzyściu na dom mieszkalny osunął się pas ziemi o szerokości 7 m i długości 7 m. Na szczęście nie został uszkodzony.

Do godziny 23.00 strażacy jasielskiej jednostki udrożnili 25 przepustów wodnych, zabezpieczyli 37 budynków mieszkalnych, zamknęli 6 dróg powiatowych i gminnych i ewakuowali 13 osób. Służby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle prowadziły działania na terenie: miasta i gminy Jasło (Warzyce, Niepla, Chrząstówka, Szebnie,Trzcinica), gminy Tarnowiec (Umieszcz, Tarnowiec, Dobrucowa, Łubo Opacie, Łubienko, Łajsce), gminy Skołyszyn  Przysieki, Świecany, Skołyszyn), gminy Kołaczyce (Kołaczyce, Sieklówka, Lublica, Bieździedza, Nawsie Kołaczyckie, Sowina) oraz gminy Dębowiec (Wola Dębowiecka, Dębowiec). - Powiat jasielski na chwilę obecną nie składa zapotrzebowania na pomoc z zewnątrz, nie ma również potrzeby przygotowania szerokiej ewakuacji ludzi i mienia, a doraźne potrzeby dotyczące ewakuacji realizowane są na bieżąco – powiedział portalowi jaslo4u.pl Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Z informacji jakie nam przekazał wynika również, że nieprzejezdne są drogi: Szebnie – Przybówka oraz w Chrząstówce, Niepli, Trzcinicy, Osobnicy, Przysiekach i Nawsiu Kołaczyckim.      

(kp)
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ mariusz zawisza
dnia 17.05.2010, 11:50
Ocena
komentarza:
0
ale ludzie nagrzeszyli że aż tak strasznie pada
@ jaślanka
dnia 17.05.2010, 11:57
Ocena
komentarza:
0
onet:
"Do równie dramatycznych wydarzeń doszło także w Jaśle. - Rzeka przerwała wał ochronny i porwała kilka osób. Nie ma ofiar, jednak ludzie zostali przewiezieni do szpitala z obrażeniami ciała. Sytuacja pogarsza się z minuty na minutę. Przy takim tempie przybierania, woda za kilka godzin przeleje się przez bariery ochronne przy głównym moście miasta"
a gdzie są nasi reporterzy? kompletny brak aktualnych informacji
@ jaślanka
dnia 17.05.2010, 12:04
Ocena
komentarza:
0
Niestety dom w Brzyściu sie zawalił po osunięciu sie błota. Został tylko dach. Tragedia dla ludzi.
@ opanowana
dnia 17.05.2010, 12:15
Ocena
komentarza:
0
opanowana? nie żartujcie proszę, woda dopiero schodzi z gór, a jeszcze ma padać
a co z tymi ludźmi, których porwała rzeka w Jaśle? gdzie dokładnie przerwało wał?
@ Nika
dnia 17.05.2010, 13:37
Ocena
komentarza:
0
;( łał;(
@ Dzochar
dnia 17.05.2010, 14:48
Ocena
komentarza:
0
O czym Wy piszecie. Dom w Brzyściu został już rozebrany... Nadawał się tylko do rozbiórki.
@ wkurzony
dnia 17.05.2010, 14:50
Ocena
komentarza:
0
Na ronda, pomniki, deptaki,świecidełka naświęta, parkingi dla samych siebie, wycinanie dzrew uroczystości i stałe kłótnie to jest czas i pieniądze. Na remontowanie wałów nie ma kasy i czasu,na kanalizację deszczową też nie ma czasu i kasy. Panstwo Radni najlepiej wiedzący wszystko i stale pouczający mieszkańców pytam DOKĄD WY PROWADZICIE TO MIASTO DO ZAGŁADY? Czas aby Was rozliczyć!!! Wiem, że to nic na chwilę obecną nie zmienia ale zawsze daje szanse na przyszłość!!!!! Obiecywaliście tyle i dalej nic. Proszę nie zwalać na warunki atmosferyczne bo gdyby była kanalizacja deszczowa a jest ogólnospławna lub sanitarna to nie wystąpiło by tyle podtopien przy ul. Kolejoewj, Prusa,granicznej a nawet przy ul. Kołłątaja czy zalanie wiaduktu na Sobniów itd.
@ pokrzywa
dnia 17.05.2010, 15:24
Ocena
komentarza:
0
<wow> straszne !
@ zalany
dnia 17.05.2010, 16:13
Ocena
komentarza:
0
nie szkoda auta??
@ obserwator
dnia 17.05.2010, 16:18
Ocena
komentarza:
0
ludzie coniekturzy som niedobrzy w tym jaśle i pada niebo płacze za nimi
@ kok
dnia 17.05.2010, 17:51
Ocena
komentarza:
0
sytuacja opanowana? Ciekawe gdzie!
@ ZIOMUŚ20
dnia 17.05.2010, 18:09
Ocena
komentarza:
0
WIDAĆ ŻE NA TYM skrzyżowaniu AUTA MIAŁY MAŁY PROBLEM Z PRZEJECHANIEM :(:( ALE WIDAĆ ŻE SOBIE PORADZIŁY :)
@ sbdafhvfgfv
dnia 17.05.2010, 20:43
Ocena
komentarza:
0
straszneeeeeeeeee
@ Uspokaja
dnia 17.05.2010, 20:54
Ocena
komentarza:
0
Cytaty: deszcz nie padał ... mamy spadek poziomu wód, dopływa to co napadało, spływa to co było tam na wyższym poziomie.
Jestem pod wrażeniem - prześlijcie to gdzieś w świat - takie spostrzeżenia nie powinny cieszyć tylko czytelników lokalnych - należy się tym dzielić z innymi. Niech nie zachodzą w głowę co jest z tą wodą. To, czyli woda, zwykle spływa na dół - i niech tak zostanie.Gdy nie dolewa - to ubywa przecież z pustego i Salomon nie naleje. Jestem uspokojony - urzędnicy nie podważyli praw fizyki płynów.
@ Sakura
dnia 17.05.2010, 22:26
Ocena
komentarza:
0
"Natomiast w Brzyściu na dom mieszkalny osunął się pas ziemi o szerokości 7 m i długości 7 m. Na szczęście nie został uszkodzony"
Macie Państwo nieaktualne wiadomości, gdyż tego domu już nie ma, został zmieciony przez zwały błota, aktualnie kolejne trzy domy są zagrożone...
@ mikael
dnia 18.05.2010, 15:51
Ocena
komentarza:
0
nie piszcie głupot że sytuacja jest opanowana
kto niby panuje nad żywiołem ?
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Partie wytoczyły działa i szykują się do batalii o mandaty

   

  Kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi trwa w najlepsze. Polacy 13 października zdecydują, którzy z kandydatów uzyskają mandaty i zasiądą w przyszłej kadencji w ławach poselskich i senatorskich. Perspektywa jest niezwykle kusząca. Nie powinien, więc dziwić fakt, że politycy aspirujący do roli parlamentarzysty coraz mocniej angażują się w prowadzenie kampanii.

 • Studenci z Krosna stworzyli prototyp łazika

  Co oznacza tajemniczy termin VDesign? Odpowiedź na to pytanie nie tylko nie przysparza trudności, ale wręcz sprawia przyjemność członkom Studenckiego Koła Naukowego, pasjonatom informatyki, mechaniki, mechatroniki, cybernetyki i innych podobnych dziedzin nauki.

 • Minione wieki przemówiły po raz dziewiąty

   

  Karpacka Troja nigdy wcześniej nie doświadczyła tak dużej liczby odwiedzających. Dziewiąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" potwierdziła rosnącą popularność tego unikatowego miejsca. Po raz kolejny organizatorzy największego wydarzenia plenerowego w kalendarzu imprez organizowanych w skansenie zabrali swoich gości w fascynująca podróż do przeszłości.

 • Totalna wyprzedaż! Rabaty nawet do -50%

   

  W sklepie "U Leona" na klientów czekają wysokie rabaty, nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach można znaleźć tutaj kabiny prysznicowe, ceramikę sanitarną baterie łazienkowe i wiele innych.

 • Udar zmienił życie Marcina. Teraz walczy on o powrót do sprawności

   

  Marcin Machowski był energicznym, pełnym pasji trzydziestolatkiem. Jego życie zmieniło się z chwilą, w której doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Od prawie pięciu lat każdego dnia walczy o powrót do sprawności. W jej odzyskaniu pomóc mogą turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznym ośrodku w Koszalinie. Ich koszt to 50 tys. zł. Niestety kwota ta przekracza jego możliwości finansowe.

 • Firma atrakcyjna dla szukających pracy

   

  Rynek pracy stawia obecnie przed pracodawcami zupełnie nowe wyzwania. Świadomość własnych oczekiwań prezentowanych przez osoby poszukujące zatrudnienia stale wzrasta. Stabilne warunki zatrudnienia to nie wszystko. Równie ważne okazują się dzisiaj możliwość awansu, doskonalenia zawodowego, czy też atmosfera w zespole. Szukając pracy warto wybrać firmę, która stanie się gwarantem realizacji naszych planów zawodowych.

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105