Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Cmentarz żydowski w Nowym Żmigrodzie uporządkowany

10
Prace porządkowe wykonało Towarzystwo Miłośników Nowego
Żmigrodu.






Kirkut odnowiony po pięćdziesięciu latach


- Przez pięćdziesiąt pięć lat miejsce to było pozbawione opieki i dewastowane. - mówi wiceprezes Towarzystwa, Jerzy Dębiec - Cmentarz zarastał, a mieszkańcy niekiedy wysypywali tutaj śmieci. Nasze stowarzyszenie postanowiło doprowadzić kirkut do porządku. Cmentarze, zarówno katolickie jak i żydowskie to miejsca święte, miejsca pamięci o ludziach którzy tutaj żyli i tworzyli społeczność naszej miejscowości.

- W tym roku za zgodą konserwatora zabytków, wycięliśmy część drzew i krzewów, oczyściliśmy macewy, czyli nagrobki. Planujemy również renowację zabytkowego ogrodzenia, oraz chcemy usunąć jeszcze kilka drzew. Obecnie czekamy na zgodę konserwatora zabytku na te działania.

- Prace wykonujemy społecznie, siłą własnych rąk. Dotychczas nie otrzymaliśmy na nie ani jeden złotówki. - zaznacza wiceprezes.



600 macew, 2500 pochowanych

- Początki tego cmentarza datuje się na XVIII wiek. Z naszych badań wynika jednak, że jest on dużo starszy. Prawdopodobnie został założony w połowie XVII wieku.  - mówi Dębiec. Swoją opinię uzasadnia tym, iż żmigrodzka synagoga powstała w 1609 roku, co pozwala podejrzewać, iż kirkut został założony w podobnym czasie.

Dotychczas odkryte na cmentarzu macewy mają około 200 lat - Najstarsza ma 268 lat, i pochodzi z 1748 roku. Prawdopodobnie został pod nią pochowany rabin.  - mówi wiceprezes.

- W tej chwili nie jesteśmy w stanie ocenić ile jest tutaj macew, ponieważ prawie codziennie odkrywamy nowe. Sądzimy jednak, iż jest ich około 600 , w tym około 200 dobrze zachowanych. Przewidujemy przy tym, iż cmentarz ten jest miejscem pochówku około 2500 Żydów.

Społeczność żydowska była w Nowym Żmigrodzie dość liczna. - W 1929 Żydzi stanowili 56 % mieszkańców Żmigrodu. - mówi Dębiec - Warto pamiętać, że 7 lipca 1942 Niemcy zgromadzili wszystkich Żydów w jednym miejscu i zamordowali ich. Łącznie było to 1250 osób. Ich zbiorowa mogiła nie znajduje się jednak na terenie cmentarza. - zaznacza.

Cmentarz ma powierzchnię 1,8 hektara. Jego dość spory rozmiar wynika z faktu, iż chowano na nim zarówno Żydów ze Żmigrodu jak też z Osieka i Dębowca.

W starszej części cmentarza, znajdującej się bliżej drogi, zachowało się mało macew. - Niemcy budujący drogi zabierali kamienie aby utwardzać nimi drogi, a kilkanaście nagrobków znaleźliśmy również na prywatnych posesjach. - mówi prezes - Mieszkańcy odpowiedzieli na nasz artykuł w jednej z gazet i zgłosili, iż na ich podwórkach są macewy.

- Takie nagrobki, których właściwego położenia na cmentarzu nie jesteśmy pewni będą składane w tzw. Lapidarium, którego wykonanie planujemy w przyszłym roku.

Co oznaczają płaskorzeźby?

Podczas oprowadzania po cmentarzu prezes tłumaczył, co oznaczają symbole wyrzeźbione na macewach.



- Dzban oznacza, iż pod macewą pochowany jest prawdopodobnie członek rodu Lewitów. Z kolei na macewach rodu Cohenów - jedynych, którzy mogli czytać Torę - widnieją wizerunki dłoni złączonych kciukami. - mówi prezes.

- Charakterystyczne jest, że Cohenowie byli chowani zawsze przy ogrodzeniu. - kontynuuje - Cmentarz żydowski jest bowiem uważany za miejsce nieczyste, dlatego Cohenów grzebano przy ogrodzeniu, aby rodzina mogła się modlić nie wchodząc na cmentarz.




- Mamy też na cmentarzu nagrobki rabinów, które oznaczone są rzeźbą szafy zwieńczonej łukiem. Są też macewy oznaczone dwoma lwami i koroną, pod którymi najprawdopodobniej chowano uczonych w piśmie, zgłębiających  jego nauki.


Pod macewami, które mają w swojej symbolice menorę, czyli świecznik, grzebano kobiety.

- W początkowym okresie symbolika na nagrobkach była bardzo skąpa, co widać w starszej części cmentarza. Dopiero w miarę upływu czasu była ona rozbudowywana. Niekute macewy były malowane, złocone i srebrzone, nie zachowały się one jednak, prawdopodobnie dlatego, że zostały skradzione.

Więcej o Kirkucie w Nowym Żmigrodzie można dowiedzieć się <TUTAJ>


Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl
Reklama

Komentarze: 10

Dodaj komentarz Widok:
0
@ WEronika
dnia 13.04.2017, 13:05 · Zgłoś
To wspaniałe że ludzie w Żmigrodzie zadbali o żydowski cmentarz, to kawał historii Żmigrodu!
Odpowiedz
-3
@ realistka
dnia 16.08.2014, 04:20 · Zgłoś
Wydaje mi sie ze jest duzo wazniejszych rzeczy do zrobienia w Gminie Nowy Żmigród nie tylko remonty zydowskiego cmentarza...nigdy bym nie pomyslala ze J.D. tez jest [...]!!!
Odpowiedz
2
@ Sven
dnia 11.05.2010, 22:10 · Zgłoś
Wreszcie jakieś mądre rzeczy się dzieją.
Cmentarz zabytkowy powinno się dodatkowo jeszcze wyremontować ogrodzenie,które też jest zabytkowe bo już ze starości się rozpadło.
Wystarczy spojrzeć na te misterne relief,który obrazuje sędziwość cmentarza.
Odpowiedz
0
@ do Swen
dnia 11.05.2010, 18:26 · Zgłoś
A rusz te swoją [...] i posprzątaj jak uważasz że nie dokładnie posprzątali,czy ty masz pojęcie w jakim stanie był ten cmentarz ile tam pracy włożono żeby to wszystko do porządku doprowadzić?
Odpowiedz
-3
@ zyd weg
dnia 11.05.2010, 16:15 · Zgłoś
w debowcu nie bylo, nie ma i nie bedzie zydów!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ do swena
dnia 11.05.2010, 12:31 · Zgłoś
hmmmm mowisz [...] ksiezniczka zostawila podpaske to proponuje przespacerowac sie po powiatowym miescie i luknac na pozadek przy kontenrach a poczujesz sie jak w slamsach kalkuty ha ha ha
Odpowiedz
1
@ Sven
dnia 11.05.2010, 11:18 · Zgłoś
Dziwne,że zostało posprzątane chociaż na pewno niezbyt dokładnie.Swego czasu tam byłem i widziałem stertę śmieci-butelek,plastików,odpadów z pól,a nawet podpaskę,którą zostawiła [...] księżniczka ale się nie dziwię bo przecież wieś to wieś ...
Odpowiedz
-1
@ mieszkaniec NŻ
dnia 11.05.2010, 09:49 · Zgłoś
Dobra inicjatywa. Należy szanować historię zwłaszcza wtedy, kiedy może ona przynieść korzyści ;)
Pięknie wkradła się w tekst reklama strony Żmigrodzkiego GOK-u :)
Odpowiedz
0
@ kampania
dnia 11.05.2010, 09:10 · Zgłoś
Pan D. rozpoczął kampanię wyborczą. To już wczesniej uczniowie miejscowego liceum porzadkowali kirkut tylko w mediach o tym nie pisano.
Odpowiedz
-1
@ UT
dnia 11.05.2010, 06:44 · Zgłoś
I BARDZO DOBRZE ! CHCEMY ŻEBY NAS SZANOWANO -SZANUJMY I INNYCH ! WIĘCEJ TAKICH LUDZI JAK PAN JERZY DĘBIEC ,A ŚWIAT BĘDZIE LEPSZY !
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.