Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Co zrobić, żeby młodzi mogli znaleźć pracę?

14

Rzetelna edukacja jest receptą na większość polskich bolączek, zatrzyma najlepszych w kraju, przyciągnie inwestorów, podniesie poziom życia.

Od kilku lat na polskim rynku pracy coraz więcej młodych ludzi jest bezrobotnych. Jedną z głównych przyczyn jest nadmiar absolwentów uczelni wyższych, którzy najczęściej nie mają wiedzy ani umiejętności, jakie są poszukiwane na rynku pracy. Większość z nich jest specjalistami w dziedzinach, na które jest małe zapotrzebowanie.

Podobnie sytuacja wygląda w Powiecie Jasielskim. Również w naszym regionie znaczny odsetek bezrobotnych stanowią ludzie młodzi, większość z nich posiada wyższe wykształcenie. Jednocześnie od kilku lat upada kształcenie zawodowe. Spowodowane jest to brakiem dofinansowania na stworzenie zaplecza praktycznego i mniejszym zainteresowaniem tego typu szkołami.

Na rynku pracy brakuje natomiast wykwalifikowanych specjalistów. Skutki takiego stanu rzeczy odczuwamy wszyscy na co dzień – zanika rzemiosło, czas oczekiwania na hydraulika wydłużył się do wielu tygodni, a zagraniczni inwestorzy nie znajdują w Polsce odpowiednich specjalistów, więc po prostu stąd uciekają. Jeśli nie poprawimy wizerunku kształcenia zawodowego, wszyscy młodzi zdolni wyjadą, a reszta nie znajdzie pracy.

Szkolnictwo zawodowe musi odzyskać prestiż. Pomoże w tym wprowadzenie nauki, w którym wiedza praktyczna odzyska swoje miejsce. Nauczyciele zawodu powinni być specjalnie kształceni, a szkoły dysponować nowoczesnym, adekwatnym do potrzeb wyposażeniem. W gestii szkół jest utworzenie takich kierunków nauczania, które będą atrakcyjne dla uczniów i dadzą im szansę na znalezienie zatrudnienia po ich ukończeniu.

W Powiecie Jasielskim działają szkoły zawodowe, które kształcą młodzież w różnych specjalizacjach. W większości klas nauka wygląda w ten sposób, że przedmioty ogólnokształcące mają wszyscy razem, a nauka zawodu odbywa się w niewielkich grupach. Jest to nie tylko ekonomiczne, bo w ramach jednego oddziału kształci się kilka specjalizacji, ale też dobre dla młodzieży, bo praktyki zawodowe odbywają w kilka osób.

Absolwenci szkół zawodowych muszą przede wszystkim zdobyć umiejętności praktyczne, potrzebne do wykonywania zawodu. Musi zmienić się też szkoła, która ma nie tylko uczyć, ale też przygotowywać do życia i pracy w coraz bardziej skomplikowanym technologicznie środowisku. Szkoła powinna być elastyczna, śledzić zmiany na rynku pracy i tworzyć kierunki, zgodne z zapotrzebowaniem.

 Starostwo Powiatowe w Jaśle

Napisany dnia: 21.05.2013, 12:22 , Tagi: Jasło, Powiat Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Max Szyderko
dnia 03.06.2013, 20:31 · Zgłoś
Poseł Rzońca dba o zatrudnianie młodzieży w powiecie. Idźcie do niego...
Odpowiedz
0
@ primo
dnia 26.05.2013, 15:54 · Zgłoś
szkoły zawodowe tak długo będą świecić pustkami jak długo będzie takie podejście jak jest dziś do pracownika w społeczeństwie ,a przede wszystkim wśród ludzi władzy i biznesmenów. Jak słyszę takie bzdury że nie można podnosić płacy minimalnej robotnikom bo kadra kierownicza musiała by dostać też podwyżki że pracownicy niż wykształceniem mało zarabiają bo mają niskie kwalifikacje. To kazałbym ty wykształconym ludziom samy pokazać co potrafią ,a nic nie potrafią zrobić tylko gadać.
W Niemczech robotnik zarabia tyle co urzędnik i niejedno krotnie więcej od magistra. Nich w kraju nad Wisłą pokarze mi ktoś malarza pracującego na etacie w firmie jeżdżącego nowym Audi Q3 w Niemczech to normalne.
Niestety polska to dziki kraj tu nie ważne co umiesz ważne czy masz polityka w rodzinie
Odpowiedz
2
@ jasiu
dnia 24.05.2013, 17:55 · Zgłoś
Aby młodzi znaleźli u nas pracę potrzebna jest nieustanna modlitwa,najlepiej w bazylice w Dębowcu,bo stamtąd wszystkie modlitwy docierają ekspresowo do nieba
Odpowiedz
1
@ bezpracy
dnia 24.05.2013, 13:02 · Zgłoś
A gdzie ci młodzi mają praktykować jak Gamrat praktycznie dogorywa, Pektowin sprzedany, Naftobudowa do sprzedaży a to zakłady głownie zawodowe więc gdzie po ukończeniu zawodówki ci młodzi będą pracować chyba u Kotulaka na wysypisku.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 25.05.2013, 09:23 · Zgłoś
Czy naprawdę trzeba zostawiać na Podkarpaciu? W Stanach było kiedyś takie hasło: Go West, young man! I mam tu na myśli zachód Polski, gdzie pracy jest w bród.
Odpowiedz
0
@ Gabriel
dnia 24.05.2013, 08:16 · Zgłoś
jak mlodzi ludzie moga znalezc prace jak urzedy instytucje sa zapchane ludzmi nie wyksztalconymi dlaczego polska nadal jest zacofana dlatego ze mamy turoni wszedzie po zawodowkach...na dodatek przyjmowanych przez plecy...ludzi mlodzi operatywni zdolni nie maj szans...wejsc na wyzszy stolek i rozwjac Polske...przewyzszamy poziom w roznych krajach...zagranica wiemy za co pracujemy...a polska to jedno wielkie [...]...jak nie lapowki...co mamy przyklady nie jedne co teraz sie dzieje dajcie nam mlodym dostac sie na wyzsze szczeble a my wam pokazemy jak Polska powinna wygladac matolki...pzdr
Odpowiedz
6
@ bezrobotny
dnia 23.05.2013, 20:09 · Zgłoś
a ja jestem i technikiem, i inżynierem, i magistrem...
i tak nie mam pracy...
:|
Odpowiedz
2
@ migra
dnia 22.05.2013, 19:02 · Zgłoś
proste wyjechać
Odpowiedz
10
@ dragoness
dnia 21.05.2013, 20:48 · Zgłoś
No takiej obłudy to dawno już nie widziałam! Piękny tekst, kótry kompletnie nie pokrywa się z rzeczywistymi preferencjami Zarządu. Sukcesywna degradacja szkolnictwa zawodowego w powiecie to zasługa naszej władzy, która kieruje się różnymi względami, lecz dobro UCZNIA jest na ostatnim miejscu.
Odpowiedz
8
@ psełłłdo
dnia 21.05.2013, 18:19 · Zgłoś
No dobra, młodzi młodymi, ale co z tymi trochę starszymi? Oni też muszą pracować, a u nas niestety uważa się, że już człowiek po 30ce, 40ce to wrak i na śmietnik:(
Odpowiedz
3
@ j23
dnia 21.05.2013, 16:37 · Zgłoś
Pytam,gdzie tokarz znajdzie pracę?
Odpowiedz
1
@ gaweł
dnia 23.05.2013, 16:31 · Zgłoś
przy tokarce. chyba...
Odpowiedz
9
@ bq
dnia 21.05.2013, 14:16 · Zgłoś
Często jest tu też wina rodziców. Wiem sam po sobie. Rodzice najczęściej myślą że wystarczy wysłać dziecko na jakiekolwiek studia, i już za sam tytuł magistra dziecko będzie miało porządną dobrze płatną pracę. Zaś uczęszczanie do szkół zawodowych jest uważane jako hańba bo kojarzy się z ludźmi mniej inteligentnymi (myślę że ten światopogląd został jeszcze z czasów PRL gdzie faktycznie dużo "nieuków" chodziło do szkół zawodowych a studiowali tylko ludzie "wybitni"). To rodzice mają duży wpływ na ścieżkę edukacji dziecka. Dopóki nie zostanie złamany stereotyp "student=pan, technik=robol" to sytuacja będzie się pogarszać.
Odpowiedz
1
@ hehe
dnia 22.05.2013, 17:09 · Zgłoś
zadna szkola zaden magister.najlepsza szkola to SZKOŁA ZYCIA...to sie nie zmieni nigdy,taka prawda.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657