Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Coraz więcej pijanych wsiada za kółko!

47

W ubiegłym roku doszło do o połowy mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jednak coraz więcej osób wsiada do samochodu pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali 571 nietrzeźwych kierowców, czyli o 60 więcej niż w roku 2012.

W ubiegłym roku doszło do 77 wypadków, w tym do 3 ze skutkiem śmiertelnym, a 102 osoby odniosły obrażenia ciała. Porównując do roku 2012 widać wyraźny spadek ofiar śmiertelnych o 4, ale wzrosła liczba rannych.

Najwięcej wypadków było spowodowanych nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu lub pieszemu (21), przekroczeniem prędkości (16), wyprzedzaniem, omijanie, wymijaniem (10), nie zachowaniem bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (10). Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło w mieście Jaśle (29), w gminie Jasło (13), Kołaczycach (9) oraz Skołyszynie i Nowym Żmigrodzie (7). W Dębowcu doszło tylko do 1 wypadku.

Nietrzeźwi zmorą na drogach

Nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 9 wypadków. Z powodu jazdy pod wpływem alkoholu śmierć poniosły 3 osoby a 15 zostało rannych. Spośród 571 zatrzymanych nietrzeźwych kierowców 254 to rowerzyści, pozostali to kierowcy pojazdów mechanicznych.

- Każdy się śpieszy i chce jak najszybciej dojechać, a jeżeli tak jest, poprzez pośpiech narażamy się na popełnianie wykroczeń m.in. w ruchu drogowym. Aby ujawnić lub wyeliminować sprawców wykroczeń różnego rodzaju, musimy prowadzić kontrole. Myślę, że z czasem nasze społeczeństwo dojrzeje do tego, że nie siadamy za kierownicę po alkoholu, zapinamy pasy, mamy sprawny samochód, właściwe wyposażenie. Sądzę, że policjanci będą wtedy mogli zmniejszyć liczbę kontroli, czy reagować na wykroczenia, te które są szczególnie niebezpieczne. Póki co reagujemy na wszystkie wykroczenia, stąd duża liczba osób legitymowanych, kontrolowanych i poddawanych badaniom na zawartość alkoholu – podkreśla Andrzej Wędrychowicz, komendant Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Najwięcej interwencji w Jaśle

Przemoc w rodzinie to poważny problem, z którym walczy policja, ośrodki pomocy społecznej, grupy interdyscyplinarne oraz sąd rodzinny. W 2013 r. policjanci zostali wezwani do 1043 interwencji, z czego 318 dotyczyło przemocy w rodzinie. Ofiarami przemocy było 633 osoby. Bardzo często funkcjonariusze są wzywani do tych samych rodzin. Dlatego są one pod stałym nadzorem dzielnicowych i innych instytucji. Zatrzymane osoby najczęściej zachowywały się w sposób agresywny w stosunku do swoich członków rodzin. Będąc pod wpływem alkoholu osoby te zostawały zabierane do komendy w celu wytrzeźwienia.

Przestępczość kryminalna i wśród nieletnich

Statystyki policyjne wskazują, że w ostatnich 10 latach w 2013 r. doszło do najmniejszej liczby przestępstw o charakterze kryminalnym.W ubiegłym roku odnotowano ich 795. Najbardziej zagrożonymi terenami są miasto Jasło, gmina Jasło i Dębowiec, gdyż tam doszło do 5% wszystkich przestępstw kryminalnych. Najwięcej było kradzieży cudzej rzeczy, kradzieży z włamaniem, uszkodzeń rzeczy, fałszerstw kryminalnych.

Osoby nieletnie popełniły 37 czynów. Spośród 950 podejrzanych o popełnienie przestępstw przez nieletnich sprawców było 40. Najczęstsze przestępstwa jakie dokonywali nieletni to uszkodzenia mienia, kradzieże mienia i kradzieże z włamaniem.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 47

Dodaj komentarz Widok:
0
@ jazda
dnia 08.03.2014, 15:36 · Zgłoś
Brawo dla Komendanta KPP Jasło, gościu na najwyższym poziomie.. ;)
Odpowiedz
1
@ kolo
dnia 06.03.2014, 20:31 · Zgłoś
nie ma to jak jazda po [...] !;-)
Odpowiedz
1
@ swot
dnia 06.03.2014, 09:53 · Zgłoś
Czy przypadkiem w Jaśle nie powinno zwiększyć sie ilości punktów sprzedających alkohol.
Przecież to nie ma nic wspólnego z nietrzeźwością.
Odpowiedz
2
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:43 · Zgłoś
czekali tylko na szybki koniec i biegiem do kasy po diety
Odpowiedz
0
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:42 · Zgłoś
Konfiskata samochodu i dożywotni zakaz prowadzenia samochodu,po drugim incydencie.kara odpowiednia do zarobków.Jesteśmy pod tym względem patologią,inne kraje piją,ale to co my robimy,to tylko za wschodnią granicą chyba jest gorzej.
Odpowiedz
4
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:41 · Zgłoś
Czy poseł Rzońca nie wystąpił z prelekcją o zagrożeniach jaki niesie za sobą wsiadanie za kierownicę po spożyciu [...] ??
Odpowiedz
3
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:40 · Zgłoś
a kto kontroluje trzeźwość policjantów???
Odpowiedz
2
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:39 · Zgłoś
Gdyby nie rowerzysci i drobne przestepstwa ktorych jest mnostwo to polowa policjantow nie miala by pracy a tak sie zajmuja glupotami i udaja ze ciezko pracuja a praca jest ich niebezpieczna to tylko ich urojenia i opowiadanie bajek policjanci powinni dziekowac tym wlasnie rowerzystom bo dzieki im maja na chleb
Odpowiedz
1
@ arunia
dnia 06.03.2014, 08:30 · Zgłoś
nie więcej [...] wsiada za kółko, tylko tych [...] jest więcej i zwracają na to większą uwagę.
Odpowiedz
2
@ Hejka
dnia 05.03.2014, 20:48 · Zgłoś
Ostatnio radni przyznali chyba ze 40 koncesji nowym punktom sprzedaży [...]. Panie w poradni uzależnien nie wyrabiają, coraz więcej [...] przychodzi po pieczątkę bo MOPS i GMINA nie chce dawać na zycie.
Odpowiedz
4
@ mieszkaniec
dnia 05.03.2014, 20:03 · Zgłoś
Nie tak dawno na rocznej naradzie w internecie było wychwalanie o bezpiecznym Jaśle a teraz po 1 miesiącu aż tak żle ???
Odpowiedz
2
@ gif
dnia 05.03.2014, 19:19 · Zgłoś
ja jak nie wypiję to nie jadę:-)))
Odpowiedz
4
@ x
dnia 05.03.2014, 16:12 · Zgłoś
Spanie ich nabiera, nudzą się, nudny wyklad.
Odpowiedz
3
@ Oxygen
dnia 05.03.2014, 14:42 · Zgłoś
Ta [...] na pierwszym zdjęciu za Panem policjantem zawiana:))) To żywy przykład żeby lepiej trafić do społeczeństwa:)
Odpowiedz
11
@ malkontent
dnia 05.03.2014, 12:36 · Zgłoś
Z tego miasta trzeżwi już dawno wyjechali.
Odpowiedz
6
@ janka
dnia 05.03.2014, 12:21 · Zgłoś
Ale znudzenie w tle głowy podparte :):)chyba strasznie przynudzał.
Odpowiedz
11
@ poseł
dnia 05.03.2014, 14:44 · Zgłoś
czekali tylko na szybki koniec i biegiem do kasy po diety
Odpowiedz
4
@ łodyniec
dnia 05.03.2014, 15:37 · Zgłoś
bo flakonów na stole nie było :D zaraz by się im [...] [...] uśmiechnęły :P

łohohohohohohoh
Odpowiedz
7
@ Gibon
dnia 05.03.2014, 12:00 · Zgłoś
Kto to jest ten [...] w okularach na fotce siedzi z tyłu. Jakiś jasielski celebryta, czy co? Często pokazywany jest na jasloforju.
Odpowiedz
3
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 12:02 · Zgłoś
To jest wicestarosta miskowiec czy jakoś tak
Odpowiedz
8
@ [...]
dnia 05.03.2014, 12:30 · Zgłoś
To jest jeden z komunistycznej mafii ktora istnieje do dnia dzisjejszego tak zwany tajny [...] agent pies
Odpowiedz
12
@ FAN
dnia 05.03.2014, 12:32 · Zgłoś
Rodem z katów mieszka w Cieklinie,były nauczyciel,czy obecny nie wiem.
Należy do PSL,które juz progu wyborczego nie przekroczy,pytanie co ci Jasielscy celebryci będa porabiac jak sie władza zmieni i mam nadzieje że też radni,dajmy szanse innym Radnym.Tutaj juz za dużo układów.
Odpowiedz
-2
@ 10
dnia 06.03.2014, 11:00 · Zgłoś
ten Pan to mój nauczyciel fajny gość
Odpowiedz
0
@ FAN
dnia 07.03.2014, 16:24 · Zgłoś
ha ha ha,mało wiesz o tym gościu
Odpowiedz
16
@ Skiba
dnia 05.03.2014, 11:56 · Zgłoś
Czy poseł Rzońca nie wystąpił z prelekcją o zagrożeniach jaki niesie za sobą wsiadanie za kierownicę po spożyciu [...] ??
Odpowiedz
5
@ łodyniec
dnia 05.03.2014, 15:35 · Zgłoś
zagrożenie wtedy jedyne jakie jest to takie że może się alkomat zepsuć :D

łohohohohhohoho
Odpowiedz
2
@ [..]
dnia 05.03.2014, 11:25 · Zgłoś
Przecież rowerzysta z innym pojazdem mechanicznym nie ma szans - więc w czym problem? Jedzie na bani, ktoś go [...], to rowerzysta poniesie konsekwencje zdrowotne - i nie pieprzcie, że jest inaczej. "No a gdyby tedy przechodziła Wasza matka... - yyy matka siedzi z tyłu..."
Odpowiedz
-2
@ łodyniec
dnia 05.03.2014, 11:42 · Zgłoś
od [...] zawsze usłyszysz ,że rowerem po dwóch [...] stwarzasz zagrożenie na drodze :D największe gdy wracasz nocą ,wtedy zagrożenie jest fest bo 80% samochodów to tiry i napewno jesteś zagrożeniem dla nich :D

łohohhohoho
Odpowiedz
9
@ Jaślanin
dnia 05.03.2014, 11:23 · Zgłoś
Pani Ilono,niech pani sprawdza tekst po napisaniu.
Odpowiedz
5
@ Gibon
dnia 05.03.2014, 12:01 · Zgłoś
nie ma to jak Pani icz
Odpowiedz
9
@ dragoness
dnia 05.03.2014, 14:26 · Zgłoś
Niech lepiej ktoś inny sprawdza.
Odpowiedz
23
@ xx
dnia 05.03.2014, 11:21 · Zgłoś
a kto kontroluje trzeźwość policjantów???
Odpowiedz
17
@ FAN
dnia 05.03.2014, 11:21 · Zgłoś
Konfiskata samochodu i dożywotni zakaz prowadzenia samochodu,po drugim incydencie.kara odpowiednia do zarobków.Jesteśmy pod tym względem patologią,inne kraje piją,ale to co my robimy,to tylko za wschodnią granicą chyba jest gorzej.
Odpowiedz
-4
@ łodyniec
dnia 05.03.2014, 11:40 · Zgłoś
wycofać alk i po problemie
Odpowiedz
2
@ FAN
dnia 05.03.2014, 12:06 · Zgłoś
Przepraszam za długośc wpisu,ale chciałem udowodnić że zostały pytania skopiowane,a ktoś sie bawi w mędrca.
Odpowiedz
0
@ FAN
dnia 05.03.2014, 12:13 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ FAN
dnia 05.03.2014, 14:30 · Zgłoś
Modelator i tak sie dowiem,to juz kwestia czasu.
A to że usuwasz moje wpisy,świadczy tylko o tym,jaki jesteś [...].
Nie pozwalasz nie tylko mi ale też innym wyrazić swoich poglądów,na tematy tutaj opisywane.Ale czego sie można spodziewać po [...] intelektualnym.
Odpowiedz
0
@ @@
dnia 05.03.2014, 19:17 · Zgłoś
nie !!! winne klimaty co ja będę pił???
Odpowiedz
-3
@ łodyniec
dnia 05.03.2014, 11:10 · Zgłoś
hahaha zaś się uśmiałem :D trzeźwi powodują więcej wypadków niż [...] za kierownicą więc w czym problem się qorwa pytam ?

łohohohohho
a najlepsi są [...] rowerzyści hahaha , przez [...]ntów ścigani jak terrorysci hahahaha

łohohohhoho

słyszałem o przypadku wypadku hdzie rowerzysta potrącił babe która zginęła na miejscu :(

łohohohohohho

chory kraj , daje nam alkohol dostępny wszędzie i o każdej porze ,a później żeruje na nas wlepiając nam mandaty ,nie powiem ,zayebiście dochodowy biznes , kasa mnoży się sama hahaha

łohohohoho
Odpowiedz
2
@ mieczysław
dnia 05.03.2014, 13:19 · Zgłoś
cala prawda...
Odpowiedz
27
@ [...]
dnia 05.03.2014, 11:04 · Zgłoś
Gdyby nie rowerzysci i drobne przestepstwa ktorych jest mnostwo to polowa policjantow nie miala by pracy a tak sie zajmuja glupotami i udaja ze ciezko pracuja a praca jest ich niebezpieczna to tylko ich urojenia i opowiadanie bajek policjanci powinni dziekowac tym wlasnie rowerzystom bo dzieki im maja na chleb
Odpowiedz
10
@ Tarzan-zan
dnia 05.03.2014, 11:22 · Zgłoś
Ale teraz już rowerzystów się nie będą czepiać bo to tylko wykroczenie więc statystyki nie "nabije", to już nie pijany "kierowca" tylko ROWERZYSTA...
Lepiej niech się zajmą kierowcami tirów i przykrócą ich zapędy odpowiednimi mandatami... Mandat powinien być proporcjonalny do masy pojazdu - tak jak proporcjonalne do masy są skutki wypadku...
Odpowiedz
-13
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 12:01 · Zgłoś
Do koksa czegoś ty się chłopie nawdychał??
Odpowiedz
-5
@ [...]
dnia 05.03.2014, 12:25 · Zgłoś
A co cie to interesuje ksiedzu mateuszu ha ha ha za bardzo ciekawy jestes a to czasami szkodzi
Odpowiedz
-2
@ [...]
dnia 05.03.2014, 12:34 · Zgłoś
Bylem w komendzie tak [...] trawe ze az siwo i [...] i tam sie tego [...]ostwa nawdychalem musisz koniecznie i nie zwlocznie tez sie tam udac
Odpowiedz
-1
@ mieczysław
dnia 05.03.2014, 13:18 · Zgłoś
ksiac matełusz pewnie dzis tez troche nawciagal bo sroda popielcowa to duzo popiolku musi miec :D
Odpowiedz
0
@ Kapral
dnia 05.03.2014, 21:06 · Zgłoś
jak już to ksiądz mateusz i ortografia.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.