Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Cudze lubimy, swoje chwalimy..... - podsumowanie projektu

2

 13 grudnia 2006 roku  miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu „Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną  w Jaśle od lipca br. Uroczystość połączona była z rozstrzygnięciem konkursów: plastycznego „Moja ulubiona jasielska legenda” i na samodzielnie stworzoną stronę internetową o Jaśle (przeprowadzonych w ramach projektu) oraz spotkaniem z autorem książek dla dzieci  i młodzieży – Kazimierzem Szymeczko.  Na konkurs plastyczny „Moja ulubiona legenda jasielska” zorganizowany w ramach projektu „Cudze lubimy swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna”, którego celem było upowszechnienie regionalnych legend, pobudzenie aktywności twórczej  dzieci i młodzieży oraz umożliwienie  im zaprezentowania swojego talentu, wpłynęło 181 prac wykonanych różnymi technikami przez 178 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Jasła i powiatu jasielskiego oraz prace od uczniów z Częstochowy. Jury konkursu w składzie: Anna Brożyna i Ewa Kusiak – instruktorki plastyki w Jasielskim Domu Kultury oraz Beata Szybka – kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego z Czytelnią Główną MBP w Jaśle nagrodziło 29 prac.

 


W ramach projektu „Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna” MBP w Jaśle ogłosiła również konkurs na najciekawszą samodzielnie stworzona stronę internetową o Jaśle. Na tak trudne zadanie, wymagające bowiem od uczestników samodzielnego przygotowania strony internetowej prezentującej i promującej Jasło oraz powiat jasielski odpowiedziało trzech uczniów, których prace oceniało jury w składzie: Beata Szybka – kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego z Czytelnią Główną MBP w Jaśle, Paweł Kozioł (bibliotekarz) MBP w Jaśle oraz Tomasz Rutana – informatyk, który opowiedział jak przebiegały obrady jury. Po wręczeniu nagród laureatom obydwóch konkursów, Dyrektor MBP w Jaśle – Małgorzata Piekarska przypomniała krótko przebieg zrealizowanego projektu „Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ”, w którym udział wzięło ponad 1700 dzieci z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Przywołane były organizowane spotkania autorskie (z autorami książek dla dzieci i młodzieży z Ewą Stadtmueller, Krzysztofem Petkiem, Wiesławem Drabikiem; z regionalistami Wiesławem Hapem i Bogusławem Mastejem oraz z poetkami regionalnymi Marią Kantor i Barbarą Torą) a także wycieczki do Magurskiego Parku Narodowego, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle. Pani Dyrektor przypomniała również zebranym o przeprowadzonym w czasie wakacji cyklu spotkań „W Krainie uśmiechniętej książki”, festynie „Pożegnanie wakacji”, organizowanych od września cotygodniowych zajęciach „Magiczne miejsca, magiczne książki” oraz o prowadzonych przez bibliotekarzy dla uczniów szkół podstawowych lekcjach na temat historii i legend naszego państwa i miasta.

 Szczególne podziękowania Dyrektor MBP w Jaśle skierowała do pani Teresy Furmanek –Wnęk i klasy IV b ze SP nr 4 w Jaśle  oraz  pani Wiesławy Szymczak i klasy V c ze SP nr 2 w Jaśle, które najaktywniej uczestniczyły w realizacji projektu.

Projekt przygotowany przez Beatę Szybkę, realizowany był głównie przez Odział dla Dzieci, a także Filię nr 1, 2 i 3 MBP w Jaśle.

Ostatnie spotkanie w ramach projektu„Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ” uprzyjemnił wszystkim uczestnikom gość specjalny – pan Kazimierz Szymeczko.

 Autor poczytnych książek dla dzieci i młodzieży przyjechał na dwa spotkania (tego samego dnia MBP w Jaśle zorganizowała spotkanie pisarza z przedszkolakami i uczniami z klas I-III jasielskich szkół podstawowych) z Rudy Śląskiej, gdzie mieszka i pracuje jako nauczyciel i bibliotekarz. Autor wydał dotąd: Historię Polski w opowieściach, PoMOLowaną Historię - opowieści Moli Książkowych, Zemstę budzika Opowiastki domowe oraz dwie ksiązki dla młodzieży: Pościg za Czarną Hondą i Fałszerzy w sieci. Obecnie współpracuje ze „Świerszczykiem”, „Płomyczkiem” i „Guliwerem”, publikuje także w „Twoim Dziecku”, „Bibliotece w Szkole” i „Nowych Książkach . Sam przyznaje, że „w pewnym momencie stracił rachubę  ilości tekstów i zadawala się stwierdzeniem, że napisał ich około 200”.

W trakcie spotkania autor prezentował swoje książki, opowiadał jak powstają jego teksty, skąd czerpie pomysły do swoich książek oraz odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez dzieci. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem przy akompaniamencie gitary Kazimierza Szymeczki, a chwilę później wszystkie dzieci ustawiły się w kolejce po autograf pisarza.

Miejska Biblioteka w Jaśle zaprasza na wystawę poświęconą realizacji projektu„Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ” oraz wystawę prac nagrodzonych w konkursie plastycznym „Moja ulubiona jasielska legenda” Z obydwiema wystawami można zapoznać się odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle (ul. Kołłątaja 1). Wystawa będzie czynna do 
stycznia 2007 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.

Marta Kuchta 
Oddział dla Dzieci
MBP w Jaśle

 

Napisany dnia: 15.12.2006, 10:38
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ andrre
dnia 16.12.2006, 18:54
Ocena
komentarza:
0
dobrze napisane
@ Kama
dnia 29.12.2006, 19:27
Ocena
komentarza:
0
I znowu Marta górą
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Wszystko o pracy, edukacji i planowaniu kariery w jednym miejscu

   

  W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Kariery. Ponad trzydziestu wystawców, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych branżach, uczelnie wyższe, czy też szkoły ponadpodstawowe miały okazję do zaprezentowania swojego potencjału, przedstawienie oferty dla osób zainteresowanych ewentualnym podjęciem pracy oraz zacieśnić wzajemną współpracę. Nie zabrakło również interesujących warsztatów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Po raz piąty zatańczyli i zaśpiewali dla Jana Pawła II

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, na płytę jasielskiego rynku wrócił „FISHMOB - Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Inicjatorem wydarzenia była Jasielska Grupa Teatralna „Pod skrzydłami Anioła” działająca przy Zespole Szkół nr 4 – popularnym Ekonomiku pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Dla Jana Pawła II zatańczyło i zaśpiewało kilkaset osób, w przeważającej części przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Młodzież niszczy drzewka, tablice i urządzenia. Ogródek Jordanowskim będzie lepiej strzeżony

  W ostatnich kilku miesiącach na Ogródku Jordanowskim w Jaśle - największym i najbardziej lubianym przez dzieci i młodzież obiekcie dochodziło do kilku aktów wandalizmu. Jesienią zniszczone zostały nowe ścieżki ekologiczne oraz drzewka, a początkiem bieżącego roku nieletni dewastowali urządzenia skateparku. W celu przywrócenia ładu i porządku na ogródku będzie prowadzony większy nadzór oraz kontrole. Ponadto zwiększony zostanie obszar objęty monitoringiem miejskim. Władze Jasła mówią "dość".

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657