Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

„Czas na aktywność w mieście Jaśle” – jasielski MOPS walczy z wykluczeniem społecznym

31

Organizacja kursów zawodowych, warsztatów zakładania spółdzielni socjalnych, treningów asertywności czy indywidualnych i grupowych terapii psychologicznych to tylko niektóre z działań podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w ramach projektu „Czas na aktywność w mieście Jaśle”. Jest on skierowany do osób w wieku aktywności zawodowej korzystających ze świadczeń socjalnych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Projekt, który w roku 2014 obejmie wsparciem 110 potrzebujących realizowany jest za pomocą dwóch narzędzi kontraktu socjalnego oraz programu aktywności lokalnej. Kontrakt socjalny określa współpracę między uczestnikiem projektu a pracownikiem socjalnym. Realizacja wyznaczonych w nim celów pomaga rozwiązać problemy osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, aktywizuje je społecznie i zawodowo – wyjaśnia Agnieszka Gołąbek, Kierownik Projektu. W ramach uczestnictwa w kontrakcie socjalnym osoba nim objęta musi skorzystać z co najmniej trzech form wsparcia – ich dobór jest dostosowywany do jej możliwości i potrzeb. 

Agnieszka Gołąbek

Uczestnikami projektu są osoby w wieku aktywności zawodowej (15-64) zagrożone wykluczeniem społecznym – mieszkający w Jaśle i korzystający ze świadczeń pomocy społecznej. Wśród nich znaleźć można zarówno bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo jak i tych, którzy posiadają zatrudnienie.

Projekt oferuje następujące wsparcie:

  1. Kursy zawodowe: florystyka z obsługą kas fiskalnych, administracyjno-biurowy, opiekunka dzieci i osób starszych (z językiem angielskim), fryzjerski, kucharz-pizzer-kelner, grafik komputerowy, spawacz MIG;
  2. Warsztaty, treningi: m.in. warsztaty zakładania spółdzielni socjalnych, mnemotechniki,, arteterapii i ergoterapii, podnoszenia poczucia własnej wartości, umiejętności poruszania się po rynku pracy;
  3. Terapie psychologiczne – indywidualne i rodzinne;
  4. Indywidualne doradztwo zawodowe;
  5. Grupy wsparcia;
  6. Wsparcie asystenta rodziny;
  7. Wolontariat;
  8. 3 miesięczne staże zawodowe. 

Możliwość podjęcia stażu wprowadzona została do projektu w zeszłym roku. Staże stanowią szansę na nabycie doświadczenia zawodowego, zaistnienia na rynku pracy, uczą uczestników projektu nie tylko zawodu ale innego rytmu życia, samodyscypliny – twierdzi Agnieszka Gołąbek. O staż w ramach projektu „Czas na aktywność w mieście Jaśle” mogą starać się wyłącznie osoby bezrobotne będące jego uczestnikami, które przed złożeniem odpowiedniego podania muszą przejść kurs zawodowy. W 2013 roku skierowanie na staż otrzymało 28 osób, w roku obecnym odbędzie go kolejne 10.

W ramach projektu realizowane są również Podprogramy Lokalne skierowane do osób niepełnosprawnych, rodziców wychowujących  niepełnosprawne dzieci oraz borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Ich celem jest aktywizacja społeczna tych osób i rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej Jasła. 

„Czas na aktywność w mieście Jaśle” to projekt systemowy realizowany przez jasielski MOPS od początku 2008 roku. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Promocja integracji społecznej”. Przewidywany termin ukończenia projektu to 30 czerwca przyszłego roku. Dotychczas – na przestrzeni sześciu lat jego realizacji – pozwolił objąć pomocą i wsparciem 418 osób. 

Wszelkie informacje na temat projektu znaleźć można na stronie internetowej www.projektmopsjaslo.pl. Jego biuro znajduje się w Jaśle przy ulicy Dworcowej 10 (tel. 13 4462006).

Jakub Hap

Reklama

Komentarze: 31

Dodaj komentarz Widok:
2
@ winne klimaty :-b
dnia 23.02.2014, 03:08 · Zgłoś
wykluczyć ze społeczeństwa ten MOPS !!!
Odpowiedz
2
@ BERYL
dnia 12.02.2014, 23:54 · Zgłoś
Co te [...] znowu wykombinowały???Nie ma w mieście miejsc pracy,bo władza śpi,i nie będzie...A kwiatki układać to niech te panie co piją kawę z pomalowanymi [...] czynią..Bojowniczki o niewykluczenie ze społeczeństwa ludzi,których nieodpowiedzialnością i nieróbstwem oraz niekompetencją władza uraczyła,są nikomu nie potrzebne.Potrzebna jest zmiana ludzi u władzy,w urzędach.Na tych co potrafią swoją wiedzą służyć,a nie zarobkować dla swoich partyjnych i familijnych układzików... Tak,że szkolcie się same za te pieniądze ,bo wasz koniec nadchodzi.Za rok o tej porze będziecie kwiatki sprzedawać...Ludzie wam podziękują za projekty szydzące z biedy!
Odpowiedz
1
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 12.02.2014, 22:49 · Zgłoś
Chyba w końcu się przejdę do tego MOP-su i zażądam od nich nie jakiegoś tam świadczenia socjalnego, ale zwrotu tego z czego zostałem "ograbiony" przez to chore państwo , że nie pozwala mi się na godne życie i robi się ze mnie [...] - a to co ja wypracuję "przejadają elyty"...
Odpowiedz
1
@ te kursy od D rozbić
dnia 12.02.2014, 21:23 · Zgłoś
A ile taki wykładowca wyciąga na godzinę???
70 zł??
Odpowiedz
-2
@ bbbb
dnia 12.02.2014, 20:53 · Zgłoś
nie prawda że zyskują coi co je przeprowadzają, owszem zarabiają ale grosze bo to projekty unijne i należy się się rozliczyć, po co kogoś szkolić jak on nie chce
Odpowiedz
8
@ bez sensu
dnia 12.02.2014, 13:22 · Zgłoś
na kursach zyskuja tylko ci ktorzy je przeprowadzaja...
Odpowiedz
5
@ blues
dnia 12.02.2014, 18:44 · Zgłoś
w sumie ci koordynatorzy tez maja przej...naprawde tyle papierolgi biurokracji...szkoda aich...a ...smietanke zbija kto inny...po aby bylo.ze co.s sie robi... reklama...
Odpowiedz
0
@ ZYDA
dnia 12.02.2014, 12:40 · Zgłoś
te wszystkie kursy niby mające pomóc bezrobotnym to tylko pieniądze dla urzędników za organizowanie i prowadzenie tych kursówów a pracy po tych szkoleniach to mało kto dostaje tak, że to jest tylko mydlenie oczu i też jestem za likwidacją takich urzędów jak mops.. itdp
Odpowiedz
0
@ qq
dnia 12.02.2014, 11:47 · Zgłoś
polecam kanał na Youtube : PodziemnaTv
Odpowiedz
1
@ tik
dnia 12.02.2014, 20:18 · Zgłoś
bardzo stronnicze programy a ile propagandy,znając temat albo samemu uczestniczyć w zdarzeniu a patrząc na reportaż podziemnej tv to obiektywizmu nie ma ani za grosz
Odpowiedz
1
@ tutejszy.
dnia 12.02.2014, 10:03 · Zgłoś
Wklejam to co napisałes to niestety święta prawda.Pozdrawiam.
Odpowiedz
6
@ Wklejam
dnia 12.02.2014, 02:27 · Zgłoś
W chwili gdy piszę ten komentarz dług publiczny Polski wynosi 1 040 838 914 844 zł (czyli ponad JEDEN BILION CZTERDZIEŚCI MILIARDÓW PLN). Zadłużenie zagraniczne to OKOŁO 300 MILIARDÓW EURO. Bogactwo kraju nie rodzi się z żebraniny od "dobrej cioci UE" (bo to pieniądze ze wspólnych składek a nie darmocha!!!), bezmyślnego zadłużania się obywateli w imię Tuskowego "TU i TERAZ" ani zaklinania rzeczywistości w stylu księgowego Vincusia. Zamożność kraju i jego mieszkańców to efekt pracy (z pokolenia na pokolenie), wytwórczości przemysłowej, usług oraz inwestycji we WŁAŚCIWE kształcenie młodego pokolenia (a nie w durnych kierunkach typu "europeistyka") a także rozwój własnej nauki. Tymczasem Polska po dwudziestu kilku latach od tzw. przemian ustrojowych to kraj bez przemysłu (bo wszystko sprzedano na bandyckich warunkach albo rozkradziono), z gigantycznym bezrobociem i równie wielką emigracją zarobkową. To także kraj hurtowni, sieci obcych hipermarketów nie płacących podatków, montowni (które w każdej chwili można zwinąć i przenieść gdzie indziej...) i telemarketerów wydzwaniających od rana do wieczora z głupkowatymi ofertami. Mamy służbę zdrowia na łopatkach, armię w rozkładzie, PKP w agonii (z "prezentem" w postaci horrendalnie drogiego Pendolino które nie ma po czym jeździć i rdzewieje na bocznicy pod Warszawą - 5 składów) itd. itp. Mamy również pomnik megalomanii Słońca Peru w postaci stadionów (prawie każdy przeinwestowany, skandalicznie zbudowany i będący POżywką dla swojaków), prowincjonalne lotniska, rozlatujące się drogi etc. Mieliśmy wspaniałe "igrzyska dla ludu", Euro2012 z przychodem końcowym 1% w stosunku do wydatków (dane oficjalne). Mamy armię [...], krewnych i znajomych królika, tak z lekka licząc ok. 1miliona osób, POzatrudnianych na etatach, umowach - zlecenie, umowach o dzieło, będących żelaznym elektoratem miłościwie nam panującej Partii Miłości i tej WSIowej magnaterii trzeba się w pas kłaniać gdy chcemy coś załatwić a przecież to NASI PRACOWNICY !!! Z naszych skandalicznie wysokich podatków i parapodatków biorą się ich zarobki !!! Ta pszenno - buraczana magnateria śmieje się w twarz każdemu kto nie "ich", bo PO nas choćby POtop !!! Polska klasa średnia NIE ISTNIEJE, polskie rzemiosło zostało [...], podatkami Rostowskiego wykańczana jest konkurencyjność gospodarcza tych którym się JESZCZE CHCE. Mamy kilkumilionową armię bezrobotnych i równie wielką emigrację zarobkową, będącą w istocie wentylem bezpieczeństwa dla władzy. Gdzie się [...]a podziało te kilka milionów miejsc pracy ???!!! Wykończyli przemysł stoczniowy przy pomocy "katarskiego inwestora" i wytycznych z Berlina - W UE JEST ZA DUŻO STOCZNI I SĄ NIERENTOWNE - gdy tymczasem wszystkie 9 stoczni z byłego NRD funkcjonuje nadal ! Po zamknięciu stoczni w Gdańsku i Szczecinie, zyski stoczni w Bremie wzrosły o 80% !!! Według Komorowskiego w 1989 roku odzyskaliśmy niepodległość. Od czego lub kogo ta niepodległość ??? Chyba od pieniędzy, gospodarki i wpływu na to co dzieje się w kraju !!! Czerwoni z różowymi dokonali okrągłostołowej dogoworki w Magdalence, podzielili się władzą polityczną, gospodarczą i finansową, teraz rżną [...] a reszta Narodu żyje z dnia na dzień... NIE MAMY ELIT !!! Te które były w II RP zginęły w w czasie II wojny światowej w walce lub zostały [...] w Katyniu, Palmirach i obozach koncentracyjnych a na ich miejsce awansowano...no właśnie kogo ??? Niepiśmiennych [...] z czworaków !!! Krajem z POwrotem zarządza nomenklatura partyjna !!! Unia Europejska, ten gigantyczny kołchoz, współczesny Związek Socjalistycznych Republik Europejskich, ma swoje równie gigantyczne problemy na których rozwiązanie eurokraci mają jeden tylko sposób : DODRUK SZTUCZNEJ, NIE OPARTEJ NA PODSTAWACH EKONOMICZNYCH I GOSPODARCZYCH WALUTY czyli EURO. My, będący na wiecznym dorobku mamy się dokładać do bankrutujących krajów starej UE. Powstaje pytanie. Kto nami rządzi i dla kogo pracuje ?... Odpowiedzcie sobie sami...
Odpowiedz
8
@ tik
dnia 12.02.2014, 20:12 · Zgłoś
miało być dobrze po 10ciu latach minęło 25 i co jest kto to obiecywał cieszcie się bo chorwacja już liczy około 50% bezrobotnych
Odpowiedz
6
@ liki
dnia 11.02.2014, 22:28 · Zgłoś
lepiej niech walczą z byłym hotelem puszkina tam dopiero siędzieje niech tam burmistrz zajży to mu resza włosuw wyleci daja kase a oni tam chulają matki razem z dziecmi zal zal zal totalny nasze kasy która idze na podatki byłego hoteu bieszczady
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 11.02.2014, 23:34 · Zgłoś
o co właściwie chodzi? już pomijam fakt pisowni :d to nie wymaga komentarza!
Odpowiedz
6
@ dragoness
dnia 12.02.2014, 07:10 · Zgłoś
O "hotel" Bieszczady, siedlisko patologii.
Odpowiedz
0
@ blues
dnia 12.02.2014, 18:44 · Zgłoś
gdziez ta siedziba??? dziez to coz toz???///
Odpowiedz
3
@ Pokrzywdzona
dnia 11.02.2014, 22:04 · Zgłoś
Dokładnie. A jeszcze dokładniej przyjrzałabym się jak dostały ta pracę w Mopsie. Nie wszyscy są tam na swoim miejscu odpowiedni. Na pewno nie jest tam tak jak jest to ukazane w serialu Głęboka Woda.
Odpowiedz
1
@ [...]
dnia 11.02.2014, 23:33 · Zgłoś
żal czytac takie kimentarze! moze komus to jest potrzebne -> wielce pokrzywdzona!
Odpowiedz
2
@ bas
dnia 12.02.2014, 21:17 · Zgłoś
potrzebne? chyba CEPOWI :)
Odpowiedz
8
@ jaś
dnia 11.02.2014, 21:03 · Zgłoś
Mops walczy ??
Przecież tam wiele nie robią , zagubieni w papierkach .
Jestem za likwidacją tego czegoś !!!
Odpowiedz
11
@ 69
dnia 11.02.2014, 20:59 · Zgłoś
Człowiek najlepsza inwestycja?
na Podkarpaciu chyba jako niewolnik za 1300 !!!
Odpowiedz
18
@ df
dnia 11.02.2014, 20:55 · Zgłoś
Obniżcie zus ,podatki -mops utrzymywany jest z pieniędzy podatników zlikwidować toto w [...]!!!
Odpowiedz
13
@ roko
dnia 11.02.2014, 20:50 · Zgłoś
no [...] florystyka ?!!
już widzę jak po takim kursie dostaję robotę :-)))
Typowe w Jaśle wyciąganie unijnych pieniędzy przez [...] !!

Taki projekt o kant [...] rozbić!!!
Odpowiedz
-6
@ Merc
dnia 11.02.2014, 21:42 · Zgłoś
hmmm a Twoim zdaniem ludzie bez wykształcenia, to powinni pracować w ministerstwie od razu! Moze zaproponuj jakieś zajęcia dla ludzi bez wyksztalcenia i w dużej mierze bez chęci i wiekszych perspektyw?
Odpowiedz
3
@ oj
dnia 12.02.2014, 21:15 · Zgłoś
Merc co ty [...] ? piszesz ludzie bez wykształcenia?
Rusz [...]..sko pod filary i zapytaj ludzi jakie mają wykształcenie .
"no [...] florystyka "-gdzie po tym dostaniesz robotę ??
Odpowiedz
14
@ bbbccc
dnia 11.02.2014, 20:25 · Zgłoś
Kollejny niewypał [...]
Odpowiedz
25
@ telewizja kłamie i manipuluje
dnia 11.02.2014, 19:55 · Zgłoś
Dawanie pieniędzy ludziom za darmo bez pracy to zalegalizowany rabunek na pracującej uczciwie części społeczeństwa. W tym procedrze zawsze pośredniczą urzędnicy jak również oni Z A W S Z E na tym zarabiają. Tyle w temacie
Odpowiedz
-5
@ Tu podaj swój pseudonim
dnia 11.02.2014, 20:34 · Zgłoś
Ciekawe gdzie Ty pójdziesz jak stracisz pracę i nie będziesz mieł czym dzieci wykarmic... Mops nie jest instytucją doskonałą, wręcz przeciwnie, ale potrzebny jest. I uprzedzam komentarze, ja z niego nie korzystam ani w nim nie pracuje.
Odpowiedz
6
@ myślenie nie boli
dnia 11.02.2014, 21:01 · Zgłoś
Wywal telewizor i zacznij czytać! W końcu się dowiesz kto powoduje, że jesteś biedny.
Odpowiedz
-1
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 12.02.2014, 22:55 · Zgłoś
Nie "oni " dają staże tylko komu i na jakich zasadach i dla "swoich" to nawet bez stażu etat znajdą i "staż załatwią poza obrębem powiatu" inni "[...] na wygnanie" to jest ich polityka...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.