Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Czy można jeść bez obaw?

40

Przez okres wakacyjny inspektorzy z jasielskiego sanepidu skontrolowali 32 lokale gastronomiczne na terenie całego powiatu. - Na ogół w większości restauracje dbają o czystość i porządek swych lokali - podkreśla Zbigniew Paja z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle.

Opinia? – pozytywna 

W ubiegłym roku inspektorzy ukarali właścicieli 51 restauracji i barów mandatem karnym. To wynik nie przestrzegania przez personel elementarnych zasad higieny podczas przygotowania i serwowania potraw. W porównaniu do roku poprzedniego zauważa się znaczną poprawę oraz podejście prowadzących działalność gastronomiczną. Dzięki kontrolom sanepidu wiemy, co piszczy za drzwiami kuchni. - Na ogół w większości restauracje dbają o czystość i porządek swych lokali, dotyczy to przede wszystkim otoczenia oraz pomieszczeń dla klientów. Większość stwierdzonych nieprawidłowości w tym usterek i uchybień w zakresie stanu higieniczno-sanitarnego dotyczy zaplecza kuchennego oraz magazynowego - wyjaśnia Zbigniew Paja, kierownik Oddziału Higieny Żywności i Żywienia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczny w Jaśle.

W sezonie wiosenno-letnim począwszy od maja wzmożone są niezapowiedziane właścicielom kontrole restauracji. W bieżącym roku odnotowano jedną skargę konsumencką dotyczącą wyrobu ciastkarskiego podawanego w lokalu. Mimo to, nie dopatrzono się przypadku oszukiwania klientów. A co jest piętą Achillesa restauracji?

- W szczególnie tych "wiekowych" restauracjach jest stosunkowo mała powierzchnia zaplecza kuchennego w porównaniu z dużą powierzchnią pomieszczeń dla konsumentów. Ten problem daje o sobie znać szczególnie w sytuacjach dużych imprez typu wesela, przyjęcia, usługi cateringowe. W tych przypadkach stwierdzamy usterki w zakresie utrzymania higieny produkcji potraw (brak porządku i czystości), co jest niezgodne z zasadami dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej wymaganej przez obowiązujące przepisy prawa żywnościowego - zaznacza Z. Paja.

Serwowane dania mogą być słabe jakościowo w szczególności przy organizacji dużych przyjęć. Wówczas okazuje się, że zbyt mała liczba personelu obsługującego imprezę nie radzi sobie z nawałem pracy. - Dochodzi wtedy do nie przestrzegania zasad higieny, czyli bałaganu i błędów technologicznych - podkreśla inspektor.

Zdarzały się przypadki, że pracownicy na kuchni nie utrzymywali higieny osobistej np. nosili biżuterię mając kontakt z żywnością, czy palili papierosy w pomieszczeniu zaplecza kuchennego.

Inspektor radzi

Na co klient powinien w szczególności zwracać uwagę korzystając z usług restauracji?

- Przy wyborze jak również korzystając z usług restauracji klient powinien zwracać uwagę na stan porządkowy otoczenia zakładu, czystość, estetykę i wyposażenie pomieszczeń konsumpcyjnych, jakość obsługi oraz cechy organoleptyczne ( za pomocą zmysłów) serwowanych potraw. Wyżej wymienione elementy są bardzo często związane z tym co się dzieje na zapleczu kuchennym.

(Red.)

Reklama

Komentarze: 40

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Rydz Śmigły
dnia 03.09.2013, 14:39 · Zgłoś
Obywatelu pamiętaj kupując kebaba sponsorujesz Araba !!!
Odpowiedz
0
@ SZLACHIC
dnia 02.09.2013, 08:23 · Zgłoś
jo jym ino to co mamusia zgotuje , reszta to ino samo chymia !!!1
Odpowiedz
1
@ Stop Islamizacji Europy
dnia 01.09.2013, 19:57 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ lola
dnia 01.09.2013, 09:31 · Zgłoś
ostatnio dostałam schabowego przesiąkniętego olejem z frytek którego nie zjadłam,a pani która przyrządziła ten [...] olej z brzegów talerza starła palcem.żenada,brak higieny i umiejętności gotowania
Odpowiedz
4
@ lola
dnia 01.09.2013, 09:26 · Zgłoś
w sklepach nie macie już nic zdrowego to produkty wysoko przetworzone,nafaszerowane chemią,spulchniaczami glutaminianem sodu i innym świństwem,a rolnicy też nie omijają antybiotyków i oprysków.dlatego produkty na sklepowych półkach mają długie terminy ważności a my kupujemy i jemy ten śmietnik.
Odpowiedz
-1
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 31.08.2013, 23:19 · Zgłoś
A gdzie są najciekawsze newsy z naszego regionu : czyli "święto wina", czyżby redakcja 4u zaspała i nie ma o czym pisać... ???
Odpowiedz
2
@ JA
dnia 31.08.2013, 17:19 · Zgłoś
No nie wszystkie lokale mogę poszczycić się taką nieskazitelną opinią, bo na przykład z tego pizzeria Al Capone dostała mandat za brud. Mamy tylko nadzieje, że to da do myślenia właścicielką pizzerii.
Odpowiedz
0
@ BARI
dnia 31.08.2013, 15:44 · Zgłoś
jedzmy bez obaw
Odpowiedz
7
@ [...]
dnia 30.08.2013, 20:43 · Zgłoś
Zocha mówiła że jakbym złapał gołebia co siedzi na naszym dachu to by zrobiła rosół na niedzielę
Odpowiedz
6
@ czesio
dnia 31.08.2013, 07:36 · Zgłoś
zanim złapiesz to lepiej sprawdź czy to nie ptok Jaśka zza płota,bo bedzie granda na niedziele jak nic...:P
Odpowiedz
14
@ [...]
dnia 30.08.2013, 19:03 · Zgłoś
a moja Zocha to wszystko gotuje w domu, bo mówi że to taniej wychodzi
Odpowiedz
21
@ czesio
dnia 30.08.2013, 20:06 · Zgłoś
i racje ma Zocha...taniej wychodzi jak sie je co koło chałupy chodzi..:P
Odpowiedz
12
@ dd
dnia 30.08.2013, 17:59 · Zgłoś
Będziesz zwracać uwagę jak to co stało się w stanach zadomowi się u nas na stałe w Polsce. Siostra była tam na 3 miesięcznym kontrakcie i stwierdziła. Nie znajdziesz tam w sklepie niczego co smakuje naturalnie. Owoce przerośnięte kilkukrotnie bez smaku - takie byle jakie, suche z dużą ilością miąższu, ziemniaki wielkości gigantycznej - po ugotowaniu [...], soki - chemia z wodą - zapomnij o smaku który znasz teraz itd.

Jako konsument masz jeszcze wybór w chwili wkładania do koszyka. Sprawdzaj etykietę co zawiera produkt np porównaj masło 82% z wyrobami masłopodobnymi (wysil się trochę i zapamiętaj najbardziej szkodliwe E...) . Kupuj produkty z mniejszych firm krajowych a nie z zagranicznych korporacji - masz wtedy szansę, że trafisz na produkty wyprodukowane w jeszcze nie do końca skażonej Polsce (aż boję się powiedzieć unikaj wększości produktów z hipermarketów).

Ignoranctwo sprzyja zachodniemu / chińskiemu [...] i sprzyja jego rozwojowi. Nie bedziesz kupował - to nie będą tego sprowadzać.
PS
Widzieliście na discovery jak chińczyk robił jajo kurze w laboratorium? Wygląd identyczny jak oryginał.

Pozdrawiam tych, którym leży na sercu to co będą jedli za 10 lat.
Odpowiedz
-3
@ dasdg
dnia 30.08.2013, 22:56 · Zgłoś
Wszystkie dodatki chemiczne stosowane w Europie są przebadane i dopuszczone do użytku. Gdyby tak nie było to by ich nie dodawali do jedzenia. Żywność wysoce przetworzona sprzyja chorobą cywilizacyjnym, ale nie siejcie propagandy, że od razu od tego dostaje się raka i umiera. Takie dodatki są stosowane na zachodzie europy i USA od dawna i o dziwo długość życia się tam wydłuża. W Polsce panuje takie [...] myślenie, że jabłko z sadu jeszcze z robaczkiem w środku jest zdrowsze niż jabłko opryskane bez robaków. Wybierajcie po prostu żywność jak najmniej przetworzoną. Przy dzisiejszym rozwoju techniki można spokojnie gotować w domu nie poświęcając zbyt dużo czasu na to.

Poza tym zastanówcie się: idziecie do sklepu i sami dobrowolnie kupujecie pomidory które są większe, bardziej czerwone, to samo jabłka itp. Dlaczego nie kupicie tych [...], gorszych skoro są zdrowsze?

Nie wierzcie w to, że żywność EKOLOGICZNA jest w 100% wolna od pestycydów i innej chemii. Zieloni sieją propagandę a tak na prawdę w rolnictwie ekologicznym również stosuje się opryski tylko że na mniejszą skalę. Jesteście po prostu nabijani w butelkę a firmy EKO zwęszyły w tym niezły biznes.

PEACE
Odpowiedz
1
@ joł
dnia 31.08.2013, 11:48 · Zgłoś
Coś o tej chemii http://wieszcozjesz.blogspot.com/

Wykład dotyczący żywności GMO: Jeffreya M Smitha http://youtu.be/3sLIkJO2JPE?t=1s

Życie wymyka się spod kontroli (Lektor PL) http://www.youtube.com/watch?v=OkeCSKYP2dg
Odpowiedz
-4
@ dasdg
dnia 31.08.2013, 14:50 · Zgłoś
Podaj rzeczowe argumenty a nie jakieś [...] z bloga który może założyć sobie każdy.
Kim jest człowiek który dokonuje tego wykładu? Otóż:

"Pan Jeffrey M. Smith nigdy nie uzyskał żadnego wykształcenia biologicznego, nawet nie zaczął studiować na żadnym przyrodniczym kierunku.

To czym ten Pan zajmował się zanim został ekspertem przeciwników GMO? A na przykład był instruktorem tańca. A na przykład wsławił się pokazami lewitacji i różnych transcendentalnych metod medytacji."

"Wbrew rozpowszechnionym opiniom, syntetyczne dodatki do żywności są często bezpieczniejsze w użyciu od tych wyodrębnianych z produktów naturalnych. Łatwiej jest je bowiem oczyścić i kontrolować przebieg ich produkcji. W ciągu roku, przeciętny człowiek z kraju wysoko uprzemysłowionego spożywa ok. 2 kg tych dodatków. Zagrożenia jakie to powoduje są sprawą dyskusyjną. W zasadzie wszystkie dodatki znajdujące się na liście "E" (patrz niżej) są przebadane i uważane za względnie bezpieczne w użyciu, przynajmniej przez wyspecjalizowane instytucje normalizacyjne Unii Europejskiej."

Oraz ten osławiony przez was aspartam:
Aspartam -> http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,141447
Aspartam 2 -> http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,237767

Nie popieram faszerowania jedzenia dodatkami chemicznymi na każdym kroku ale opamiętajcie się i przestańcie siać propagandę. Dla mnie cały ten ruch zielonych to zwykła machina do wyciągania kasy z portfeli naiwnych konsumentów. Pomagają w tym szczególnie takie wykłady i artykuły osób które nawet nie mają wykształcenia w tym kierunku.

PEACE
Odpowiedz
4
@ joł
dnia 01.09.2013, 16:37 · Zgłoś
"Pan Jeffrey M. Smith nigdy nie uzyskał żadnego wykształcenia biologicznego, nawet nie zaczął studiować na żadnym przyrodniczym kierunku.

I co z tego ! Przecież nie napisałem że ma tytuł doktorski. On zebrał wszystkie informacje i prowadzi wykłady.

W tych filmach dokumentalnych są badania naukowe i wypowiedzi minn: Prof. dr hab. Jan Narkiewicz - Jodko , węgierski biochemik i dietetyk Árpád Pusztai, mikrobiolog Ignacio Chapela Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, dr Andy Kimbrell kierownik Ośrodka Bezpieczeństwa Źywności w Waszyngtonie, dr Irina Ermakova Rosyjska Akademia Nauk ... A to jak niektórych potem zastraszali i ośmieszali to inna sprawa.

Drogi Polaku Oglądnij poniższe filmy a sam zrozumiesz. Nie chcę wywołać paniki strachu itp. Po prostu są to filmy ogólnodostępne i myślę że każdy powinien się z nimi zapoznać i wyciągnąć swoje wnioski.

GMO, Alarm dla świata. OGM, le moment de vérité? GMOs moment
http://www.youtube.com/watch?v=pdvxdC9NPB8

1.Sejmowa konferencja - nowe wyniki badań naukowych dotyczących GMO cz1
https://www.youtube.com/watch?v=GoR8b8nK5Yw
https://www.youtube.com/watch?v=bf6sOM0BVTI

2.GMO TO ŚMIERĆ - Prof. dr hab. Jan Narkiewicz - Jodko
https://www.youtube.com/watch?v=T0nDwVf1Yg0
http://www.youtube.com/watch?v=kFxem5Wv-9U

3.Naukowcy pod obstrzałem - pułapki inżynierii genetycznej
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=0gFNfPfeQ3Y

4.Świat według Monsanto (2008) Dokument Lektor PL Producent nasion GM
http://www.youtube.com/watch?v=hv39VOygKoE

5.Transgeniczne łososie i bezbronne motyle - 2009
http://upload.upload.upload.upload.upload.tv.upload.obrazki.lobu.pl/filmy/dokumentalne/21943-transgeniczne-eososie-i-bezbronne-motyle-2009.html

6.Wykład dotyczący żywności GMO: Jeffreya M Smitha
http://youtu.be/3sLIkJO2JPE?t=1s

7.Teraz Polska? NIE dla MONopolu
https://www.youtube.com/watch?v=xDqyOXQ2nxw

8.Świński Patent Monsan-to 1/4 PL
http://www.youtube.com/watch?v=2IiZ4cqY7x0
http://www.youtube.com/watch?v=lPkvVyo6p-c
http://www.youtube.com/watch?v=6iB3MHF13Hg
http://www.youtube.com/watch?v=I_baEl1832Y

9.Korporacyjna żywność - Film Lektor.pl
http://www.youtube.com/watch?v=I8qFkZ8jhgs

Jak działają korporacje

1.Korporacja [2003]
http://www.youtube.com/watch?v=EGkXMjCDCDM

Oczywiście zaraz zaczną się słowa krytyki, że to niby eko [...] że zielony że to że tamto. A pisz sobie co chcesz :)
Odpowiedz
0
@ dasdg
dnia 02.09.2013, 16:57 · Zgłoś
Podaj linki do konkretnych badań które jednoznacznie wykazały, że aspartam szkodzi LUDZIOM a nie SZCZUROM. Póki co to jest takie bicie piany.

Jak tak czytam tych wielbicieli teorii spiskowych to mam wrażenie, że faktycznie aspartam wam zaszkodził na mózg.

PEACE
Odpowiedz
0
@ Buda, [...]...
dnia 03.09.2013, 09:35 · Zgłoś
Hehe, racjonalista.pl. Może jeszcze dorzuć linka z pudelka i kozaczka.
Odpowiedz
13
@ czesio
dnia 30.08.2013, 17:48 · Zgłoś
...może mała zagadka z branży kulinarnej :dokończ hasło...nie chcesz mieć [...] i innego frasunku to nie zamawiaj cateringu [...]!!!

a jutro weselicho z lokalnym cateringiem,jak będzie na koniec strogonof to znowu mi sie szwagier rozchoruje:P
Odpowiedz
4
@ Pola
dnia 30.08.2013, 22:40 · Zgłoś
Nie musiałam się długo zastanawiać aby rozszyfrować Twoją zagadkę :)
Odpowiedz
6
@ elo
dnia 30.08.2013, 15:17 · Zgłoś
Ja tam wole nie wiedziec. W dzisiejszych czasach nic co jesz w domu czy w restauracji nie jest zdrowe, nie wiesz skad pochodzi ( tak na prawde ). Lepiej sie w to nie zaglebiac bo za chwile bedzie nastepny wegetarianin :)
Odpowiedz
-4
@ elo
dnia 30.08.2013, 15:04 · Zgłoś
joł - a może niech w karcie piszą kiedy to zwierze z którego jesz mięso [...]o albo lało? W[...] Ci się poprzewracało...
Odpowiedz
4
@ joł
dnia 30.08.2013, 15:12 · Zgłoś
Może się i tobie poprzewraca po tym http://www.youtube.com/watch?v=I8qFkZ8jhgs ty jeszcze mało wiesz o żywności, a szkoda :( Ja tez kiedyś byłem nieświadomy.
Odpowiedz
3
@ qwerty
dnia 31.08.2013, 00:45 · Zgłoś
Dzięki za link uświadomiłeś mnie teraz co jest w sklepach
Odpowiedz
1
@ joł
dnia 31.08.2013, 11:39 · Zgłoś
To nie wszystko :) Podał bym ci jeszcze inne linki ale zaraz mnie zaatakują zwolennicy GMO :)
Odpowiedz
23
@ meduza
dnia 30.08.2013, 14:15 · Zgłoś
jasielski kebap na rondzie to wielka pomyłka a przynajmniej ja miałam bułkę z kapustą i w niczym nie przypominalo to kebap !!!
Myśle ze nazwanie tego czegoś kebap to wielkie nieporozumienie
Odpowiedz
5
@ łodyniec
dnia 31.08.2013, 16:49 · Zgłoś
też się skusiłem - więcej już nie kupię !!! za 7.50 zł mam 5 głowek kapusty skoro mam jeść tylko trawsko ...

dwa "plasterki" tego czegoś ,cienkie jak żyletka i za to mam płacić ? !!!

odradzam wszystkim tą pseudo kebabownie !
Odpowiedz
5
@ prezes
dnia 31.08.2013, 21:57 · Zgłoś
popieram u mnie to samo bylem pierwszy raz i ostatni a co gorsze jest stanowczo za drogi zaplacilem chyba 9.50 zl za te kase lepiej isc do baru mlecznego przynajmniej smaczne
Odpowiedz
-7
@ nordoklejka
dnia 30.08.2013, 13:40 · Zgłoś
Rewolucja w jasle kebap :O kebapa jem i wszystko mam mam juz w tyle i sie juz nie myje bo kebapa w olaaju mam
Odpowiedz
1
@ Rydz Śmigły
dnia 30.08.2013, 13:26 · Zgłoś
Socjalizm to ustrój w którym bohatersko pokonuje się problemy nie znane żadnym innym ustroju !
Odpowiedz
0
@ joł
dnia 30.08.2013, 12:57 · Zgłoś
Czy można wprowadzić przepis dla placówek gastronomicznych a mianowicie:

1. Podanie w karcie dań
- od jakiego producenta i jakiego kraju są produkty ?
- jeśli chodzi o mięso to czym te zwierzęta były karmione ?

Bo tak naprawdę to nie wiemy co mamy na talerzu !? Normalnie rosyjska ruletka :)
Odpowiedz
5
@ UFO
dnia 30.08.2013, 13:11 · Zgłoś
A może jeszcze w karcie dań drzewo genealogiczne od 5 pokoleń do pra pra babki i pra pra [...]ka, kurczaka, [...] itp.
Odpowiedz
0
@ joł
dnia 30.08.2013, 13:12 · Zgłoś
Nie przesadzaj z tym drzewem.
Odpowiedz
7
@ czesio
dnia 30.08.2013, 13:17 · Zgłoś
oj tam oj tam od razu podawać...wystarczy na okładce menu umieścić firmowe loga Stonki i Fidla...i wiesz co jesz..:D
Odpowiedz
4
@ qaz
dnia 31.08.2013, 09:21 · Zgłoś
w sumie to Cię rozumiem. Jest wiele osób z alergiami pokarmowymi, które niestety w Jaśle nie maja co szukać po knajpach. Z drugiej strony mnóstwo osób nie ma pojęcia co to jest alergia pokarmowa, ba! nawet nie wie, że ją ma. Wśród tych osób zdarzaja się niestety lekarze m.in. alergolodzy i diabetycy o zgrozo!
Odpowiedz
3
@ łodyniec
dnia 31.08.2013, 16:45 · Zgłoś
[...] zeżre wszystko ,więc po co pisać czym była karmiona ? - napewno gmo ,więc bez paniki ,wszamaj ze smakiem a może dożyjesz emerytury :P

od jakiego producenta ?- to pójdą po najmniejszej lini oporu - producent europejski :)))
na tym zakończą Twoją dociekliwość :P
Odpowiedz
10
@ jeżynka:)
dnia 30.08.2013, 12:53 · Zgłoś
Rozumiem ,że w tym sezonie wszędzie było ok- bo jakoś nic tu nie wspomniano ,że kogoś upomniano bądź ukarano !!!co tak do końca nie jest prawdą!!
Odpowiedz
11
@ Pieróg
dnia 30.08.2013, 15:20 · Zgłoś
W tym artykule jest odpowiedź dla wątpiących w uprawnienia Sanepidu odnośnie kontroli żywności, w tym pierogów np. w Tarnowcu. Niech sie darzą pierogi ale wwarunkach higieny a nie na zasadzie, że każdy lepi co chce i z byle czego . na dodatek brudnymi łapkami. Smacznego!
Odpowiedz
1
@ junke
dnia 31.08.2013, 15:06 · Zgłoś
jasne wszystko śmieciowe można jeść bez umiaru
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.