Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czy samochody hybrydowe są dobre dla środowiska?

3

Dzisiejsze czasy stawiają silny nacisk na aspekt ekologiczny i trudno się temu dziwić. W związku z tym również branża motoryzacyjna stara się dostosować do potrzeb współczesnego świata, chociażby za sprawą samochodów hybrydowych. Dziś odpowiemy na pytanie, czy hybrydy faktycznie są dobre dla środowiska?

Wiele zależy od tego, jak jeździsz swoim samochodem hybrydowym i skąd czerpiesz energię elektryczną potrzebną do ładowania akumulatora w hybrydach typu plug-in.

Jeśli często odbywasz krótkie podróże, korzystając tylko z baterii i ładujesz ją przy użyciu 100% odnawialnej energii elektrycznej, to tak, Twoja hybryda jest znacznie lepsza dla środowiska niż zwykły samochód, ponieważ skutecznie emitujesz zero dwutlenku węgla do atmosfery.

Kiedy samochody hybrydowe korzystają z silnika elektrycznego?

Zazwyczaj silnik elektryczny jest używany do jazdy z małą prędkością lub jazdy miejskiej, co może pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia w centrum miasta. W rzeczywistości jest to jeden z kluczowych obszarów, w których świetnie prosperują samochody hybrydowe, a powody są dość oczywiste:

  • parkowanie na ulicy utrudnia ładowanie w pełni elektrycznych pojazdów,
  • w niektórych miastach obowiązują zakazy lub podatki od samochodów z silnikiem diesla i benzyną,
  • pojazdy o niższej emisji mają mniejszy wpływ na jakość powietrza.

Jednak nie chodzi tylko o jazdę po mieście, silnik elektryczny może również pomóc w zapewnieniu dodatkowej mocy do zadań takich jak jazda pod górę, co zmniejsza obciążenie silnika benzynowego. Przekonasz się również, że silnik elektryczny pomaga również w przyspieszaniu i przejmuje kontrolę w ruchu ulicznym, ponownie zmniejszając ilość benzyny zużywanej w tych punktach.

Jak samochody hybrydowe ładują akumulator elektryczny?

Nie wszystkie pojazdy hybrydowe są takie same, istnieją bowiem trzy różne klasy hybryd:

  • standardowe hybrydy mają bardzo mały akumulator (jak na standardy samochodów), który ładuje się podczas hamowania, a co za tym idzie, ma krótszy zasięg i dlatego zwykle pracuje w połączeniu z silnikiem benzynowym,
  • hybrydowe samochody elektryczne typu plug-in (PHEV) – chodzi o pojazdy, które można podłączyć do sieci i mają małą baterię oraz duży zbiornik paliwa (choć z nieco większą baterią, a tym samym dłuższym zasięgiem elektrycznym niż standardowa hybryda),
  • pojazd elektryczny zwiększający zasięg jest odwrotnością hybrydy typu plug-in, ponieważ jest to bolid typu plug-in z dużą baterią i bardzo małym zbiornikiem paliwa, przeznaczony do użytku okazjonalnego. Zamiast napędzać koła, ten silnik służy do ładowania akumulatora.

Podsumowanie

Można zatem śmiało rzec, że hybrydy stanowią istoty krok ku lepszej przyszłości otaczającego nas środowiska. Stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, których użytkowanie w niektórych miejscach świata wiąże się z uiszczaniem wysokich opłat. Co więcej, są one coraz bardziej atrakcyjne pod względem oferty i kwoty, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że stają się popularne również na terenie naszego kraju.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 26.08.2021, 12:43

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ dragoness
dnia 26.08.2021, 13:36 · Zgłoś
Nie są, zwłaszcza ich akumulatory.
Odpowiedz
0
@ Samochody Elektryczne
dnia 26.08.2021, 21:31 · Zgłoś
A co konkretnie nie tak z nimi?
Odpowiedz
3
@ strona wuwuwu
dnia 27.08.2021, 11:04 · Zgłoś
Metale ciężkie używane do ich produkcji oraz kosztowny proces ich utylizacji.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657