Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

16

Produkcja prądu na terenie naszego kraju w największym stopniu opiera się wciąż o spalanie biomasy czy węgla w elektrowniach cieplnych. Trzeba jednak zauważyć, że możemy zacząć korzystać z prądu, który powstanie w zupełnie inny sposób i co ważne - wyprodukujemy go samodzielnie! Takie możliwości dają, chociażby turbiny wiatrowe oraz fotowoltaika. Skupmy się na drugiej opcji, ponieważ z każdym dniem rośnie popularność takich instalacji, ale również pojawia się przy tym mnóstwo pytań. Pierwszym z nich jest to, czy aby na pewno fotowoltaika się opłaca? W niektórych przypadkach nawet bardzo!

Produkcja prądu na terenie naszego kraju w największym stopniu opiera się wciąż o spalanie biomasy czy węgla w elektrowniach cieplnych. Trzeba jednak zauważyć, że możemy zacząć korzystać z prądu, który powstanie w zupełnie inny sposób i co ważne - wyprodukujemy go samodzielnie! Takie możliwości dają, chociażby turbiny wiatrowe oraz fotowoltaika. Skupmy się na drugiej opcji, ponieważ z każdym dniem rośnie popularność takich instalacji, ale również pojawia się przy tym mnóstwo pytań. Pierwszym z nich jest to, czy aby na pewno fotowoltaika się opłaca? W niektórych przypadkach nawet bardzo!

Proces montażu paneli fotowoltaicznych

Do zamontowania paneli fotowoltaicznych najczęściej wykorzystywany jest dach. W zależności od miejsca zamieszkania może różnić się idealny kąt, pod jakim panele powinny być nachylone na naszym dachu. Generalnie przyjmuje się, że na terenie Polski kąt nachylenia paneli powinien mieścić się pomiędzy 30 a 45 stopni. W przypadku południowych części kraju odpowiedni będzie kąt 35 stopni, ale już na Pomorzu panele ustawia się pod kątem 45 stopni. Czy panele można zastosować posiadając płaski dach? Można, ale w takim przypadku należy zastosować specjalny stelaż, do którego następnie przymocowuje się panele.

Czy można samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne?

Postawione powyżej pytanie jest zadawane szczególnie często przez osoby trudniące się elektryką lub też budownictwem. Chcąc oszczędzić można samodzielnie panele zamontować i wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne zadanie. W przypadku umieszczania paneli na dachu warto jednak zasięgnąć porad dekarzy, którzy będą w stanie ocenić jak duże obciążenie może wytrzymywać nasz dach. Dopuszcza się obecnie montaż paneli fotowoltaicznych na wielu rodzajach dachów, a waga takiej instalacji wynosi około 15 kg/m 2. Trzeba przyznać, że nie jest to bardzo duże obciążenie dla całej konstrukcji. Dzięki temu można zamontować większą ilość paneli i tym samym produkcja prądu będzie większa.

Gdzie kupić panele do samodzielnego montażu?

Niektóre firmy montujące panele fotowoltaiczne od razu narzucają klientowi montaż całej instalacji. Jednak są też takie firmy, które sprzedają panele do samodzielnego montażu. W takich przypadkach można sporo zaoszczędzić, ale trzeba też wiedzieć jak się zabrać za pracę przy montażu.

Co jeszcze można zyskać? Pieniądze z dofinansowania!

Na ten moment realizowanych jest mnóstwo projektów, które pozwalają na dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy mat grzewczych. Po rozmowach z firmami sprzedającymi fotowoltaikę można wywnioskować, że pomagają one również przy załatwianiu wszelkich formalności dotyczących uzyskania wsparcia finansowego z tytułu inwestowania w odnawialne źródła energii. W efekcie można więc zyskać podwójnie. Istnieje także opcja zostania prosumentem. Oznacza to, że możemy nie tylko zużywać wyprodukowany przez fotowoltaikę prąd, ale dodatkowo możemy odsprzedawać nadwyżkę energii, której nasze budynki nie były w stanie zużyć. Brzmi kusząco, prawda? Wnioski do wyciągnięcia pozostawiam Państwu, ale obok kwestii związanej z samodzielnym montażem fotowoltaiki nie warto przechodzić obojętnie.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 13.06.2021, 10:16

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Marcel
dnia 16.06.2021, 23:23 · Zgłoś
Fotowoltaika zapala się
Odpowiedz
1
@ toolpusher
dnia 20.06.2021, 01:02 · Zgłoś
Domy, stodoły, samochody też.
Odpowiedz
4
@ Wójek Dobra Rada
dnia 15.06.2021, 13:50 · Zgłoś
Odpowiadam NIE WARTO. Nie musicie dziękować. Można się rozejść.
Odpowiedz
-1
@ toolpusher
dnia 20.06.2021, 01:04 · Zgłoś
Warto. Dziś produkcja 50kW - instalacja 6,5kWp
Odpowiedz
3
@ dach
dnia 15.06.2021, 08:24 · Zgłoś
Czy można malować dach i w jaki sposób jeżeli na całej jego powierzchni są zamontowane panele? Pytanie kieruję i oczekuję odpowiedzi od autora tej ...informacji - ciekawostki.
Odpowiedz
0
@ toolpusher
dnia 20.06.2021, 01:01 · Zgłoś
Zdjęcie jednego panela to 5min. Zostaje stelaż który nie przeszkadza.
Odpowiedz
6
@ Mlody
dnia 14.06.2021, 21:12 · Zgłoś
Najpierw jest wielkie boom na oferty itp potem po zdobyciu określonej liczby ludności posiadających zamontowane panele wprowadza podatek i co potem to się okaże...nikt jeszcze za darmo nikomu nic nie dał także co dadzą to potem odbiorą podwójnie ...
Odpowiedz
0
@ toolpusher
dnia 20.06.2021, 01:07 · Zgłoś
Bredzisz i tyle. Przepisy o ile wejdą w życie będą dla nowych instalacji po 1 stycznia 2022r. Dla starych instalacji system upustów zostaje po staremu.
Odpowiedz
2
@ pokolenie 2000
dnia 14.06.2021, 20:00 · Zgłoś
pis wszystko przeżre
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 14.06.2021, 12:05 · Zgłoś
Jeśli wejdzie pisowski kolejny skok na kasę, to nie. Będzie trzeba odkupić prąd, który sie wytworzyło.
Odpowiedz
4
@ M.
dnia 14.06.2021, 10:05 · Zgłoś
Dla systemu energetycznego montaż paneli fotowoltaicznych wprowadza do sieci niezłe zamieszanie. Gdy jest chłodny słoneczny dzień np. wiosną to instalacja ma największą sprawność i wtedy pompuje do sieci dużo energii przez co wzrasta napięcie w sieci. Jeżeli instalacji fotowoltaicznych na danym obwodzie jest dużo to napięcie wzrasta tak, że niektóre instalacje się nie załączą z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci.
Początkowo energetyka regulowała napięcie na stacjach transformatorowych ale skutkowało to znowu niższym napięciem w godzinach wieczornych. Tak więc albo jedno albo drugie.
Jeżeli chodzi o ekologię to sprawa ma się tak:
1 trzeba te panele wyprodukować - i wiadomo robią to Chiny bo jaki tam jest rynek pracownika to wiadomo
2 trzeba je zutylizować - a jest już ich nie mało
3 jeżeli w grę wchodzą magazyny energii to akumulatory które wytrzymują tylko parę lat też trzeba zutylizować
4 w dzień mamy nadwyżki prądu a w nocy niedobory czyli zamieszanie w sieci tj. gdy przejdziemy w całości na fotowoltaikę to w dzień elektrownie pracują w stanie jałowym a w nocy produkując energię - nie da się załączyć bloku generatora w jeden dzień, trzeba "troszkę" wagonów węgla spalić na rozruch
5 20% oddajemy do zakładu energetycznego
6 a co gdy są bardzo często dni pochmurne tak jak tego roku?
Dlatego trzeba rozważyć wszystkie zalety i wady i wtedy podjąć decyzję - zresztą tak jak ze wszystkim.
Odpowiedz
0
@ Mer
dnia 14.06.2021, 08:12 · Zgłoś
Ja się wlasnie zastanawiam może ktoś doradzi czy warto jak tak to jaka firma w naszym regionie najlepsza
Odpowiedz
6
@ alvaro
dnia 13.06.2021, 21:03 · Zgłoś
Podkarpackie parafie już dawno zainwestowały.
Odpowiedz
5
@ opłaca się fimą od paneli
dnia 13.06.2021, 18:09 · Zgłoś
od stycznia 2022 kupujesz prad po 1zł. a sprzedajesz po 50 taki jest projekt PIS
Odpowiedz
8
@ Zygi
dnia 13.06.2021, 11:12 · Zgłoś
W Ameryce też szybko zakładali te panele,a teraz jeszcze szybciej je zdejmują.
Odpowiedz
10
@ On
dnia 13.06.2021, 11:10 · Zgłoś
Ta cala fotowoltaika i te doplaty do instalowania to jeden wielkie przekret. Za chwile wprowadza od tego podatek i nie bedzie juz tak rozowo. A zreszta to odsprzedawanie energii wcale nie jest takie kozystne. A co najwazniejsze to przez ta fotowoltaike jest duzo pozarow domow bo sa zle montowane panele nawet przez firmy ktore sie tym zajmuja a juz nie ma co mowic o tym ze przecietny Kowalski sobie sam to bedzie zakladal. To talna glupota. A pozniej bedzie placz bo dom poszedl z dymem.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657