Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czy warto postawić panele fotowoltaiczne?

0

Fotowoltaika w ostatnich latach przeżyła ogromny rozkwit. Coraz więcej domów pokrytych jest panelami słonecznymi, a podróżując po kraju natknąć się możemy na farmy fotowoltaiczne. Wielu z nas też się pewnie zastanawiało, czy zainstalowanie takiej mini-elektrowni będzie miało sens na własnym podwórku. Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się nie zaletom, a czynnikom, które wpływają na opłacalność montażu fotowoltaiki.

Ile zużywamy prądu?

Pierwsze pytanie, jakie sobie musimy zadać, to ile zużywamy prądu miesięcznie. Można to sobie policzyć za pomocą specjalnych kalkulatorów lub wykalkulować z rachunków. Mikrofalówki, klimatyzatory, ogrzewanie elektryczne i wiele innych sprzętów ma na to duży wpływ. W gruncie rzeczy, to im więcej zużywamy energii elektrycznej, tym bardziej będzie nam opłacało się zainwestować w fotowoltaikę. Dlaczego? Ze względu na na produkcję prądu przez fotowoltaikę - jednego panelu zwyczajnie nie ma sensu zakładać, jeśli nasze rachunki nie przekraczają 100 zł miesięcznie. Natomiast jeśli jest to kwota bliższa tysiąca lub wyższa, to wtedy warto zainteresować się zainwestowaniem w OZE.

Na dachu czy na gruncie?

To kolejna ważna kwestia przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej. Jeśli mamy dużą działkę, to z pewnością będziemy mogli założyć fotowoltaikę na gruncie. Natomiast jeśli nasz dom jest otoczony małym ogródkiem, to oczywistym wyborem będzie dach. Fotowoltaikę można oczywiście założyć zarówno na własnym domu, jak i na budynku gospodarczym. Jednakże jeśli planujemy zamontować naszą mini-elektrownie na dachu (co często jest oszczędnością miejsca i się bardziej opłaca), to wtedy powinniśmy sprawdzić czy pokrycie budynku się do tego w ogóle nadaje.

Położenie i konstrukcja dachu ma znaczenie

Skoro postanowiliśmy, że nasza przyszła fotowoltaika znajdzie się na dachu, to musimy zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, z czego jest on wykonany i w jakim jest stanie. Jeśli jest on dziurawy, grozi zawaleniem czy pokrywa go azbest, to wtedy lepiej najpierw zaplanować jego wymianę lub remont.

Następną istotną kwestią jest położenie i nachylenie dachu. Jeśli jest on zbyt stromy, to wtedy może być problem z założeniem fotowoltaiki lub nie będzie ona maksymalnie efektywna. Natomiast jeśli nie mamy możliwości zainstalowania fotowoltaiki od strony południowej, z różnych względów (brak miejsca, dach zacieniony drzewami etc), to wtedy powinniśmy spróbować podjąć inne kroki. Tutaj może pomóc wycinka drzew, instalacja na gruncie lub innym budynku, czy skonstruowanie dobudówki pod panele fotowoltaiczne.

Dotacje, które możemy wykorzystać na instalację fotowoltaiki

Istnieje również szereg dotacji, które możemy wykorzystać do pokrycia części kosztów związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych. Wśród nich wymienić można:

 • Mój prąd 3.0,
 • Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • Ulga termomodernizacyjna,
 • Agroenergia,
 • dotacje regionalne,
 • niskooprocentowane pożyczki w bankach.

Jeśli łapiemy się pod kilka możliwych dotacji (np. Mój prąd 3.0 + ulga termomodernizacyjna), to będziemy mogli od razu zwrócić sobie spory procent zainwestowanych pieniędzy. W celu zainteresowanie się tematem, warto skonsultować się z firmą zajmującą się takimi sprawami (np. JKT Solar) lub sprawdzić oficjalne dokumenty i strony tychże programów.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 21.09.2021, 12:09
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105