Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Czy wójt świadomie truje mieszkańców?

28

Mieszkańcy Wójtowej (gmina Lipinki) piją zatrutą wodę. Ich zdaniem to wina bezpośredniego sąsiedztwa studni z rurą gazową, która jest uszkodzona, a jej skorodowana izolacja grozi wybuchem. W tej sprawie złożyli doniesienie do prokuratury, zarzucając wójtowi narażenie pobliskich mieszkańców na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Z kolei Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki zasłania się badaniami Sanepidu i próbuje nas przekonać, że to zemsta dwóch szwagrów.



„Uciekająca” woda

Sprawa zaczęła się w grudniu 2008 roku, kiedy przystąpiono do odwiertów w poszukiwaniu nowych źródeł wody pitnej. Jednak od samego początku wszystko szło nie tak. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia jednemu z mieszkańców wsi, Krzysztofowi Goleniowi odpłynęła woda ze studni. W styczniu 2009 roku, podczas kolejnego odwiertu uszkodzone zostały studnie, które pozbawiły wody następnych sześć gospodarstw.

Śmierdząca sprawa

Poszukiwania źródeł wody pitnej miały być jednym z elementów dostarczania jej mieszkańcom gminy. W planach była jeszcze budowa wodociągu. Ale latem ubiegłego roku prace zostały wstrzymane, bo mieszkańcy zaczęli protestować. Po odwiertach zaczęło brakować wody w studniach. - W październiku ubiegłego roku brakło mi wody w studni. Poinformowałem o tym wójta i radę gminy, ale wójt mi powiedział, że mi wody nie dostarczy, bo go zamkną. A ja przecież musiałem dać zwierzętom pić – tłumaczy nam Zbigniew Acela, sąsiad Golenia. Gmina dostarczyła jednak wodę, ale śmierdzącą. – Wierzyłem, że jest dobra, bo wójt w gorlickiej telewizji wypowiedział się, że woda jest badana przez Sanepid i jest zdatna do picia – mówi Acela.

„Jak się otrujemy to może prokuratura się tym zainteresuje”

Zdaniem mieszkańców Wójtowej woda dostarczana przez gminę jest zatruta. Według badań gorlickiego Sanepidu jej jakość nie odpowiada wymaganiom zawartym w rozporządzeniu ministra zdrowia. - W niektórych przypadkach normy są trzykrotnie przekroczone. Jeżeli ludzie będą spożywali tę wodę, to mogą ciężko zachorować. Złożyliśmy doniesienie w tej sprawie do prokuratury, ale sprawa została umorzona. Nikt nas nawet nie przesłuchał, a przecież istnieje zagrożenie dla zdrowia. Nie mamy wyjścia, najwyżej się otrujemy, to może wtedy policja albo prokuratura się tym zainteresuje – mówi nam Krzysztof Goleń.  

Zemsta...

Z kolei Czesław Rakoczy, wójt gminy Lipinki uważa, że to zemsta. - Dwaj słynni szwagrowie Goleń i Acela mszczą się na mnie. Ci panowie próbowali zrobić aferę na temat wody. Goleń chce mnie prowokować do nienawiści. Pisał do policji, do prokuratury, że ja ich chciałem otruć. Wszystkie śledztwa zostały umorzone, ale on się mści, bo została urażona jego duma. Mści się dlatego, że on chciał, żebym kupił działkę, która nam nie była potrzebna, chciał, żebym mu zapłacił odszkodowanie za rozlaną wodę – broni się wójt.

Chcą tylko wody

Mieszkańcy w rozmowie z nami podkreślają, że jedyne czego się domagają, to pisemnego zapewnienia, że jeżeli braknie wody przez eksploatację studni, to gmina im ją zapewni. Z kolei wójt uważa, że zmuszają go do złamania prawa. – Goleń chciał mnie zmusić do przestępstwa, żebym podpisał taką umowę, w której miałbym się zobowiązać, że jakby kiedykolwiek jemu czy szwagrowi brakło w studniach wody, to gmina na tysiąc lat ma zapewnić im wodę pitną. Takiej umowy ja zawrzeć nie mogłem. Dwie kancelarie prawnicze wydały opinię, że to jest złamanie prawa, bo ja chciałem już podpisać, ale prawo mi nie pozwala i oni się za to mszczą – tłumaczy nam wójt Lipinek.



Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

czytaj więcej: „Cud” w Wójtowej

Reklama

Komentarze: 28

Dodaj komentarz Widok:
0
@ PIKACIU
dnia 15.08.2016, 10:08 · Zgłoś
wojt jest super chyle czolo przed nim takich ludzi wiecej jakby byl [...] to tyle lat by gmina nie rzadzil
Odpowiedz
0
@ znam temat
dnia 11.08.2012, 16:07 · Zgłoś
Czasem trudno jest coś zrobić , dla ludzi.
Odpowiedz
0
@ kk
dnia 05.10.2010, 22:40 · Zgłoś
widzi się czego Wójt niepodpisał ale nikt nie pisze ile zrobił dla gminy najlepiej wytykac komus zło ale dobrego nikt nie pamięta jakie były drogi ile zdobył pieniędzy na różne inwestycjie trzeba brać poduwagę dobre i żłe strony a tych dobrych było więcej tylko o nich się nie mówi bo najlepiej krytykować
Odpowiedz
0
@ obywatelka
dnia 27.08.2010, 16:54 · Zgłoś
nieudolne władze gminy z wótem na czele zamiast dbać o dobro swoich mieszkanców i o swoją renomę naraża sie na posmiewisko doprowadzajac do eskalacji tak drobnej sprawy zaopatrzenia paru gospodarstw w wodę...
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 27.08.2010, 16:49 · Zgłoś
całą tą sytuację zrozumie ten komu choć na godzinę zabrakło wody...
Odpowiedz
0
@ a
dnia 18.08.2010, 23:41 · Zgłoś
Nikt Wójta nie zmusza do złamania prawa.To Rada Gminy podjęła uchwałę i w niej wyraziła zgodę na podpisanie takiej umowy,czyli odpowiedzialność wzięła Gmina na siebie.I jeszcze pytanie "czy przez inwestycję gminną pozbawienie mieszkańców na przyszłość dostępu do wody, której im wcześniej nie brakowało nie jest przestępstwem, a naprawienie szkód powstałych przy tej inwestycji to przestępstwo", bo my tylko chcemy naprawienia szkód.
Odpowiedz
0
@ jaślanin
dnia 17.08.2010, 11:33 · Zgłoś
podpisuję się obiema rękoma pod tym co napisał widzący bliżej
Odpowiedz
0
@ bzzzzyk
dnia 17.08.2010, 10:53 · Zgłoś
[...] od Wójta!!!
Odpowiedz
2
@ widzący bliżej
dnia 17.08.2010, 09:38 · Zgłoś
Czy naprawdę na terenie powiatu i naszego województwa nie ma istotnych tematów, i dlatego zajmujemy się problemami dotyczącvymi innego województwa i powiatu? Wiemy jak wyglada naprawdę sytuacja w mieście i w powiecie. A może by tak przeglądnąć poszczególne drogi powiatowe i jak wyglada ich stan faktycznie i czy jest to zgodne z tym co mówią tzw "Działacze " a zarazem zamierzający kandydować w najbliższych wyborach samorzh . Dlaczego nie mówimy wprost jakie w Jaśle są korki a brak jest dalszych działan do zmiany sytuacji i jakie koszty poszły w niepotrzebnym kierunku np. budowa deptaka, zmiany organizacyjne ruchu w rejonie skrzyżowania ul. K.Wielkiego Szajnochy oraz Rynku, Podwala, Placu Bartłomieja itd. Dlaczego nie zajmujemy sie brakiem utylizacji śmieci w Jaśle i czego efektem jest zatruwaniem wody w okolicach ul. Żniwnej oraz skażomne powietrza ? Dlaczego nie zajmujemy się brakiem kanalizacji deszczowej w Jaśle co wpływa niekorzystnie w przypadku nadmiernych opadów? Dlaczego w mieście leżącym nad tzrema rzekami przy istniejących nielicznych kanałach deszczowych nie przewidziano przepompowani umożliwiających zrzut wód opadowych do rzek w przypadku wysokoch stanów? Dlaczego nie zajmujemy sie co powóduje brak działań związanych z podwyższeniem wałów w miejscach gdzie woda się przelała ( i jak stanowi w tym zakresie prawo) oby nie byłom powtórki? Czy nie jest w naszym interesie obiecana w czasie kampanii wyborczej obwodnica północna miasta Jasła i jaki jest stan zaawansowania( to obiecywał PiS z Panią Burmistrz łącznie) kadencja się kończy i co? Dlaczego nie zajmuiemy się dzikimi wysypiskami na naszym terenie i działaniami władz miasta w tym zakresie? Z jakiego powodu nie zajmujemy się brakiem naprawy i bieżącej konserwacji obwałowania m.in. przy ul. Konopnickiej i P. Skargi ( w szczególności obwalowania betonowego)? Czy nie jest istotny brak lądowiska dla helikopterów sanitarnych w przypadku konieczności szybkiego transportu chorego z Jasła? Dlaczego nie zajmujemy się nie zrealizowaniem strefy w Warzycach co również obiecywano w czasie kampanii wyborczej ( w tym również Pani Burmistrz)a mogło by to spowodować zmniejszenie bezrobocia? Niepokojący jest barak rezerwowego źródła wody pitnej dla miasta Jasła, to istniejące jedyne w przypadku skażenia pozbawi miasto możliwości funkcjonowania i czy nie byłoby konieczne budowa rezerwowego na rzece Ropie co kiedyś podobno było w zamiarze realizacji poprzednich władz? Dlaczego nie zajmujemy się problemem jaki jest powód praktycznie nieistniejącej promocji miasta Jasła co powoduje brak pozyskania inwestorów strategicznych i hamuje rozwój( DNI WINA WSZYSTKIEGO NIE ZAŁATWIĄ I SZCZĘŚCIE, ŻE PAN MYŚLIWIEC WYWALCZYŁ ABY BYŁY KONTYNUOWANE)? Dlaczego nie zajmiemy się faktem zablokowania realizacji lądowiska dla małych samolotów w rejonie Warzyc NAPEWNO przyczyniło by się ono do promocji i lepszej komunikacji dla biznesmenów celem inwestowania w Jaśle i okolicach. Nie zajmujemy się wybudowaną drogą donikąd w Warzycach - niestety Z PIENIĘDZY PODATNIKÓW I KOMU TO BYŁO POTRZEBNE, ale uroczystości i oficjeli oraz kapłanów było bez liku DLACZEGO? Mnożyć pytań i tematów, którymi powinniśmy się zająć a są one w interesie miasta i powiatu można bez liku - ale niestety w naszej naturze jest zajmowanie się innymi a w tym przypadku tymi, którzy tak chętnie optowali za odejściem z województwa podkarpackiego do małopolskiego i miała tam być kraina miodem i mlekiem płynąca!!!!!!
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 17.08.2010, 08:10 · Zgłoś
Ludzie przyjrzyjcie się pracy Wójta Lipinek siedzi na stołku już pare lat kręcą się koło niego te same osoby, które nim rządzą nie dopuszcza młodych ludzi do pracy:POPATRZCIE NA PRZEDSZKOLE W LIPINKACH PRACUJA TAM LUDZIE NA EMERTURZE z 40letnim stażem i bez właściwego wykształcenia - a młodych nie zatrudni i dziwicie się że ROLNIKOM NIE CHCE POMÓŻ !!!!!!!!!!!
Odpowiedz
2
@ Lulka
dnia 17.08.2010, 01:45 · Zgłoś
Jak 10 kwietnia była katastrofa lotnicza to jakoś nikt nie mówił że Smoleńsk czy Warszawa to nie Jasło, i się pisało, i było dobrze, więc co komu przeszkadza artykuł o Wójtowej?
Odpowiedz
2
@ xx
dnia 16.08.2010, 22:47 · Zgłoś
bardzo dobrze że się pisze o takich rzeczach. Wójtowa leży na granicy powiatów, także nie przesadzajcie. Mieszka tam dużo ludzi z Jasła i okolic i bliżej im do Jasła niż Gorlic
Odpowiedz
-2
@ łopservatore
dnia 16.08.2010, 22:45 · Zgłoś
Wiadomo że truje! Wiadomo też kogo!Wyłącznie zwolenników i członów partii PiSanej przez "Bezprawie i Sprawiedliwa(prywata)Należy złożyć wniosek aby powołać spec komisję z Antonim Macierewiczem na czele do udowodnienia tej sprawy.Przy okazji udowodni jeszcze że Wójt za pomocą szklanej rurki i plasteliny zestrzelił jakiegoś samolota.To jest wybitny specjalista w dochodzeniu do PiSprawdy.On udowodni nawet że na słońcu są góry lodowe które zostały specjalnie przez rząd rozpuszczone aby nad pewnym lotniskiem rozpylić mgłę a na Podkarpacie zesłać powódź.
Odpowiedz
2
@ igorek
dnia 16.08.2010, 21:52 · Zgłoś
hehe, to moze maja wode gazowana, jakby rura byla uszkodzona to nie wierze, ze zaklad gazowniczy by sie tym nie zaintresowal, pzdr
Odpowiedz
0
@ kkkkkk
dnia 16.08.2010, 21:09 · Zgłoś
bo jasło to przedsionek Wójtowej<hahaha>
Odpowiedz
1
@ eK
dnia 16.08.2010, 20:37 · Zgłoś
do [...]:

jak tak już wybiegasz na granicę polsko-słowacką, to spójrz proszę na przejście podziemne na metzgera (sam zacząłeś ten temat) i powiedz czy "nasze miasto" ma jakiś wpływ na to co dzieje się w odległości około 2 km od starostwa, a co dopiero 50 km.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 16.08.2010, 19:08 · Zgłoś
jak wiemy Jasło jest miastem powiatowym więc powinno nas obchodzić to co dzieje się w Ożennej bo jest ona w naszym powiecie i Jasło bierze odpowiedzialność za niektóre rzeczy w tej wsi mimo że jest ona aż na granicy Słowackiej, natomiast na to co dzieje się w Wójtowej nasze miasto nie ma już żadnego wpływu.
Odpowiedz
0
@ mooris
dnia 16.08.2010, 18:53 · Zgłoś
Nieźle to cała nasza kochana Polska! Pod m.. z nimi i zrobić porządek
Odpowiedz
0
@ MM
dnia 16.08.2010, 18:28 · Zgłoś
I co z tego, że Wójtowa w małopolskim, to zaledwie 20 km od Jasła? Napisali bo to słynny portal jest na całą Polskę a mieszkańcy się do nich zwrócili. Następnym razem jak będzie interwencja z Ożennej to się już nie przypierniczajcie, bo to podkarpackie.
Kiedy relacja z jasielskich obrońców spod Krzyża?
Odpowiedz
0
@ eK
dnia 16.08.2010, 17:51 · Zgłoś
ojejku... przecież to na granicy naszego powiatu... jak już metr wyjdzie portal za granicę powiatu to krew się poleje. Gwoli ścisłości wiadomości z Dębowca, Jareniówki itd... też wywalić, bo to nie jasielskie4u.pl tylko jaslo4u.pl. Jak Cię to nie obchodzi to po co tracisz swój jakże cenny czas na pisanie komentarza?
Odpowiedz
0
@ ggg
dnia 16.08.2010, 17:24 · Zgłoś
Te chłopki nie mają pojęcia o tym co mowią
Odpowiedz
0
@ Aneczka
dnia 16.08.2010, 17:12 · Zgłoś
[...] ma rację... To województwo małopolskie... Po co wiec piszecie o tym.. Kogo to obchodzi
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 16.08.2010, 16:54 · Zgłoś
świadomie trujom ludzi a z niegłowic i gamratu nie idom dymy trujące na jasło
Odpowiedz
0
@ melek
dnia 16.08.2010, 16:22 · Zgłoś
co za kraj -_-
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 16.08.2010, 16:12 · Zgłoś
z całym szacunkiem dla Wójtowej i jej mieszkańców ale nie wiem co ten artykuł tu robi, przecież to jest powiat gorlicki a nie jasielski i województwo małopolskie a nie podkarpackie więc niech piszą o tym na portalach gorlickich. Nie możemy się w Jaśle zajmować jakąś odległą wsią gdzieś w Polsce, może przebadajmy lepiej jakość wody pitnej w naszym powiecie...
Odpowiedz
0
@ as
dnia 16.08.2010, 14:40 · Zgłoś
Wójt jest dobry chłop i ludzie go lubią i szanują, tylko tym dwóm przeszkadza.....niech idą do sklepu po mineralną jak im brakuje
Odpowiedz
0
@ tak jest
dnia 16.08.2010, 14:40 · Zgłoś
Za stodołą, za Wójtową siedział chłop i kiwał głową...
Odpowiedz
0
@ xx
dnia 16.08.2010, 14:38 · Zgłoś
jak Wójtowa to wiadome że Wójt! :D Toż to małżeństwo:D
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.