Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Czy ZUS w terminie wypłaci renty i emerytury?

41

1 lutego weszła w życie ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Nowe przepisy mają zapewnić bezpieczeństwo obecnym i przyszłym emerytom. Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła dzisiaj kontrole w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych.

NIK rozpoczął dzisiaj kontrole w ZUS-ach, po tym jak weszła w życie nowa ustawa zmieniająca dotychczasowe zasady funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce.

Sprawdzimy szczególnie, jakie działania są podejmowane w związku z nowymi obowiązkami, które wynikają z reformy systemu emerytalnego. Czy zapewnił odpowiednie przygotowanie kadrowe, czy posiada niezbędną infrastrukturę techniczną i informatyczną – podkreślił Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli.

To nie wszystko. Kontrolerzy sprawdzą również, w jaki sposób są wydatkowane pieniądze, które ZUS otrzymał na przygotowanie się do wykonywania nowych zadań. Mowa o kwocie 80 mln zł. Izba przyjrzy się funkcjonowaniu zakładu po przejęciu dodatkowych obowiązków oraz czy nie będzie mieć to negatywnego wpływu na terminowość wypłaty bieżących świadczeń.

- NIK już dzisiaj rozpoczęła czynności związane ze sprawdzeniem czy ZUS jest przygotowany do zmian wynikających z tej nowelizacji. Nie wykluczamy, że poza kontrolą zakładu ZUS będzie również prowadzić działania kontrolne w Ministerstwie Finansów, czy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK-u.

Wyniki kontroli zostaną podane do informacji publicznej w maju.

Nowa ustawa daję możliwość wyboru osobie ubezpieczonej, czy chce, aby część ich składek była odprowadzana do OFE lub na subkonto ZUS. Składki do OFE trafią, jeśli między 1 kwietnia a 31 lipca br. zostanie złożone oświadczenie. W innym przypadku zostanie to potraktowane, jako wybór ZUS. Ponadto osoby, które wybrały OFE przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą przenoszone powoli do ZUS.

(icz)

Reklama

Komentarze: 41

Dodaj komentarz Widok:
0
@ jasło666
dnia 05.02.2014, 16:37 · Zgłoś
komentarz zawierał [...] tresci prawda w oczy kole
Odpowiedz
0
@ Bo Do
dnia 05.02.2014, 10:20 · Zgłoś
złodzieje są OK!!! dobrze zeżbią więc nie groźna im żadna kontrola
Odpowiedz
0
@ aaa
dnia 05.02.2014, 08:00 · Zgłoś
jest kwestią kilku najbliższych lat gdy po przejedzeniu pieniędzy zrabowanych z OFE gdy dziura w ZUS przekroczy 100-120 mld złotych , konieczne będzie [...]owne likwidowanie przywilejów górników, mundurowych, sędziów, prokuratorów, nauczycieli czy rolników i innych w tym drastyczna obniżka świadczeń dla tych grup które bądź to nie płaciły składek na świadczenia emerytalne bądź płaciły je w zaniżonym wymiarze bądź to płaciły i krótko i nisko wobec wysokości świadczeń do poziomu najpierw 1800-2000zł a potem będzie kwestia czy obniżyć pozostałym , tym razem tym którzy uczciwie wpłacali więcej niż otrzymują bo ich składki przejedli uprzywilejowani w poprzednich dekadach. Docelowo powstanie emerytura obywatelska na poziomie około 1-1,2 tys. zł chociaż uczciwe byłoby zmniejszenie świadczeń tzw. uprzywilejowanych poniżej tej granicy a socjalne świadczenia dla rolników z KRUS będą musiały zostać jeszcze drastyczniej obcięte
Odpowiedz
8
@ xxx
dnia 04.02.2014, 21:36 · Zgłoś
Panie w Urzędzie Skarbowym tak się z człowiekiem obchodzą jak żeby łaskę robiły ,a od tego tam są jak [...]a od [...]ia.
Odpowiedz
5
@ gg
dnia 04.02.2014, 21:16 · Zgłoś
rząd i ZUS to -złodzieje!!!
Odpowiedz
3
@ JUZEFF
dnia 04.02.2014, 19:44 · Zgłoś
Mam nadzieje ze moje dzieci nie zapłacą w tym kraju ani złotówki podatku i haraczu na ZUS...
Odpowiedz
9
@ Tarzan-zan
dnia 04.02.2014, 20:03 · Zgłoś
ty też możesz nie płacić... po prostu nie pracuj...
Odpowiedz
3
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 04.02.2014, 21:06 · Zgłoś
Masz w zupełności rację @ Tarzan-zan, że dzisiaj lepiej będą mieli ci, którzy skorzystają z socjalnego świadczenia niż Ci, którzy to wszystko utrzymują , pracując za najniższą krajową...
Odpowiedz
11
@ GELO 7
dnia 04.02.2014, 17:37 · Zgłoś
ZUS nie zbankrutuje jeżeli odbierze młodym ludziom renty którzy udają chorych...
Odpowiedz
1
@ telewizja kłamie i manipuluje
dnia 04.02.2014, 18:07 · Zgłoś
To obejrzyj wypowiedź 'kolesia' który zarządzał przez 1,5 roku ZUS-em
http://www.youtube.com/watch?v=5fbxdJxEbP4
Odpowiedz
0
@ telewizja kłamie i manipuluje
dnia 04.02.2014, 18:10 · Zgłoś
Tu masz kolesia z rządu któremu 'się wymskło' parę słów prawdy o ZUSie
http://www.youtube.com/watch?v=fIazZRxVKeg
Odpowiedz
2
@ telewizja kłamie i manipuluje
dnia 04.02.2014, 17:10 · Zgłoś
3
@ telewizja kłamie i manipuluje
dnia 04.02.2014, 17:12 · Zgłoś
Rybiński: Już pod koniec tej dekady ZUS przestanie wypłacać emerytury
http://nczas.com/wiadomosci/polska/rybinski-juz-pod-koniec-tej-dekady-zus-przestanie-wyplacac-emerytury/
Odpowiedz
2
@ telewizja kłamie i manipuluje
dnia 04.02.2014, 17:13 · Zgłoś
I bardzo ważny film który tłumaczy dlaczego Zakład Utylizacji Szmalu zbankrutuje - DEMOGRAFIA. Oglądaj to !!!
http://www.youtube.com/watch?v=ap5UCcgtixo
Odpowiedz
5
@ ksiądz Mateusz
dnia 04.02.2014, 19:20 · Zgłoś
ZUS nie zbankrutuje bo nie ma takiej możliwości, bankructwo zusu oznaczałoby bankructwo państwa,
Odpowiedz
1
@ telewzija kłamie i manipuluje
dnia 04.02.2014, 20:16 · Zgłoś
Księciuniu w twoich mądrych księgach znajdziesz zapewne że, "samo spadanie jest takie złe tylko kontakt z ziemią jest bolesny i śmiertelny"
Odpowiedz
2
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.02.2014, 00:57 · Zgłoś
Dobra rada nie wierz we wszystko to co mówią ci pseudo eksperci
Odpowiedz
0
@ telewzija kłamie i manipuluje
dnia 05.02.2014, 03:18 · Zgłoś
Święta racja Księciuniu. Jeden wróbelek wiosny nie czyni ale jak ich cała chmara to można mówić że już wiosna ?
Odpowiedz
10
@ XX
dnia 04.02.2014, 17:53 · Zgłoś
I co z tego? Co jak co ale obsługa w ZUS w Jaśle jest bardzo miła. Czego nie można powiedzieć np o Urzędzie Skarbowym.
Odpowiedz
-9
@ jasiu
dnia 04.02.2014, 20:37 · Zgłoś
Jasielski Urząd Skarbowy wcale nie jest zły
Odpowiedz
0
@ Tom
dnia 04.02.2014, 21:00 · Zgłoś
Potwierdzam, bardzo miła, pomocna i do tego Pani w jednym okienku jest baaaardzo ładna ;)
Odpowiedz
8
@ Pytajnikiem
dnia 04.02.2014, 21:44 · Zgłoś
To tu chodzi o najlepsza obsługę w okienkach czy moze o najwieksza skuteczność jasielskiego ZUS - mało przyznawanych rent np. Osobom po ciężkich wypadkach, wzorowa ściągalność wszystkich należności, itp? Warszawski ZUS nie najlepszy, bo tam wiecej cwanych bogatych, łatwiej wyegzekwować cokolwiek od biedniejszych uczciwych, ale moze sie mylę?
Odpowiedz
8
@ Pytajnikiem
dnia 04.02.2014, 21:53 · Zgłoś
I po co tyle urzędniczych zusowcow? Przecież wszędzie sa komputery. I te marmurowe pałace, tanie obiadki z socjalu, wystawne wyjazdy szkoleniowe...
Odpowiedz
8
@ Pytajnikiem
dnia 04.02.2014, 22:18 · Zgłoś
A dlaczego pytam? Bo okazuje sie, ze najlepszy w kraju ZUS, to nasz jasielski ZUS! Huraaa...
Odpowiedz
-11
@ [...]
dnia 04.02.2014, 23:43 · Zgłoś
[...] zburaczales jak ten zus i jego zawartosc a teraz [...] huuura mow sobie jestem burakiem hura i wszyscy otym wiedza hura urodzilem sie na miedzy hura a metr dalej bylo pole z burakami ale z nich jest pozytek a zemnie nie hura prawdziwy burol ze mnie hura wszyscy sa z burakiem pytajnikiem hura
Odpowiedz
5
@ Pytajnikiem
dnia 05.02.2014, 17:50 · Zgłoś
[...] koksie, to była ironia. Zgłoś sie jak podrosniesz, to ci wszystko wytlumacze, chociaż mam wątpliwości czy pojmiesz...
Odpowiedz
-6
@ fiuk
dnia 05.02.2014, 18:06 · Zgłoś
" łatwiej wyegzekwować cokolwiek od biedniejszych uczciwych". Jeśli tacy uczciwi to co egzekwować? Ja bym tych wszystkich rencistów, którzy biorą rente a [...] w anglii do wiezienia zamknął za oszukiwanie państwa polskiego.
Odpowiedz
5
@ Pytajnikiem
dnia 05.02.2014, 18:17 · Zgłoś
Ktoś im te rentę zapewnił. Lekarz wydał fałszywe papiery. To moze do więzienia nie tylko zdrowego rencistę?
Odpowiedz
-1
@ fiuk
dnia 05.02.2014, 18:38 · Zgłoś
jakby do lekarza po to z kasą nie przyszli to sam z siebie papierów nie wydawałby. [...] z rentą na łupież.
Odpowiedz
-1
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 04.02.2014, 16:51 · Zgłoś
Czyje pieniądze ZUS wypłaca i komu - czy to są pieniądze, które faktycznie dana osoba zgromadziła podczas np 40- kilku letniej pracy. A może obecny podatnik sponsoruje emeryturki "pracownikom" z 15- 25 letnim stażem.
Pamiętać należy o tym, że są dwie grupy społeczne: jedna która pracuje i płaci podatki i inne haracze i druga , która z tego korzysta.
Dobrze jeśli między tymi grupami jest symbioza, natomiast jeżeli któraś z nich zaczyna dominację nad drugą nie jest to nic innego jak pasożytnictwo ... kto dzisiaj jest [...]...???
Odpowiedz
4
@ fiuk
dnia 04.02.2014, 18:34 · Zgłoś
raczej obecny nie podatnik a płatnik składek finansuje emerytury i renty osobom starszym i chorym aktualnie pobierającym świadczenia. A że ludzie żyją coraz dłużej to coraz dłużej pobierają świadczenia czyli potrzeba więcej kasy. Młodych pracujących jest coraz mniej bo duża emigracja i niski przyrost demograficzny więc kasy jest mniej. Tak więc to wszystko prędzej czy później [...]...e.
ps. [...].e tym bardziej jeśli nadal będą takie ustawy jak ta zobowiązująca ZUS do wypłaty emerytur pracującym emerytom. To w skali kraju 1 miliard złotych. Pracujący emeryt czy bezrobotny 24 latek po studiach ... sami sobie odpowiedzcie...
Odpowiedz
-4
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 04.02.2014, 21:13 · Zgłoś
W teorii to tak wygląda, ale "budżetowca" zaliczonego jako płatnika składek, faktycznie utrzymuje podatnik...
Odpowiedz
6
@ Pytajnikiem
dnia 04.02.2014, 22:02 · Zgłoś
A masz pomysł jak ma go nie utrzymywać podatnik? Lekarz bez praktyki prywatnej nie wypracowuje dochodu, nauczyciel tez, sędzia tez (od 40stki na emeryturze), nie wspominając o masie nikomu niepotrzebnych urzędników um, a zatrudnionych po znajomosci itp, itd...
Odpowiedz
0
@ DJ Bobo
dnia 05.02.2014, 01:18 · Zgłoś
Coś pomieszałeś , nauczyciel wychowuje przyszłego podatnika , lekarz leczy by podatnik mógł pracować itd. Są ludzie którzy chorobę nabyli zanim jeszcze zaczęli pracować więc reszta na nich placi . Lepszego systemu nie wymyślono . Problem leży w tym ile naszych podatków trafia do nas samych w postaci zasilenia szkół szpitali czy rent/emerytur a ile zgarnia system Zusy Nfzety i cała reszta . Ile np. takie Zusy Nfzety wydają na "fundusz reprezentacyjny " i marmury w biurowcach .
Odpowiedz
2
@ łodyniec
dnia 05.02.2014, 09:30 · Zgłoś
"W 2011 przeciętne zatrudnienie w ZUS w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło 46 231 osób. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Centrali Zakładu wyniosło 5975 zł, a w oddziałach ZUS 3519 z" - źródło WIKI . Jak widać szlachta się bawi za nasze pieniądze ...
Odpowiedz
10
@ Grzesiek
dnia 04.02.2014, 16:42 · Zgłoś
zus - zakład utylizacji staruszków
Odpowiedz
5
@ łodyniec
dnia 05.02.2014, 09:17 · Zgłoś
" Czy zapewnił odpowiednie przygotowanie kadrowe, czy posiada niezbędną infrastrukturę techniczną i informatyczną"

teraz wam powiem co następuje - otóż trzeba będzie przyjąć (zatrudnić) "nowych" specjalistów od [...] ,po 20 na każdy [...] budynek ZUS ( cóż stać ich tzn . NAS) ,do tego trza będzie kupić WSZYSTKIM w zus-ie nowe komputery (te stare technicznie sa do [...]y) ,możliwe ,że niezbędne będzie wybudowanie kilku dodatkowych pałaców ZUS ,aby wszystko działało 'sprawniej' :D

to były plusy (dla tych co mają plecy ,bo może się dostaną do koryta zus-owskiego) ,teraz minusy - darmozjadów coraz więcej , emerytury po 35 latach są niższe niż [...] zasiłek z mops-u .
stawka zus-u idzie w górę 0 4.5% w tym roku ,bo [...] muszą więcej zarabiać
na pocieszenie powiem wam ,że większość z nas nie dożyje emerytur ,więc się nie martwmy ,POLACY - BĘDZIE DOBRZE

łohohohhoho
Odpowiedz
22
@ [...]
dnia 04.02.2014, 16:24 · Zgłoś
Jedyna instyytucja ktorej rzadowe zlodzieje nie sprzedali bo to ich dobre koryto podloty
Odpowiedz
17
@ RR
dnia 04.02.2014, 16:43 · Zgłoś
W straży pożarnej dzwoni telefon. - Dzień dobry, czy to ZUS? - ZUS spłonął. Po pięciu minutach znowu dzwoni telefon. - Dzień dobry, czy to ZUS? - ZUS spłonął. Po następnych pięciu minutach znowu dzwoni telefon. - Dzień dobry,czy to ZUS? - Ile razy mam panu powtarzać, że ZUS spłonął! - odpowiada wściekły strażak. - Ale jak przyjemnie tego posłuchać!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.