Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czym jest kredyt hipoteczny?

0

Kredyty hipoteczne to bardzo popularne produkty finansowe, dzięki którym możliwe jest sfinansowanie zakupu działki, domu lub mieszkania. Co istotne, za ich pomocą możliwe jest wykonanie remontu domu. Czym jest kredyt hipoteczny i jakie są warunki jego otrzymania? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Kredyt hipoteczny — jaka jest jego definicja?

Kredyt hipoteczny to produkt finansowy oferowany przez banki, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. To kredyt, który pozwala na zakup nieruchomości, działki czy mieszkania, a także wykonanie remontu nieruchomości. W bankach oferowane są kredyty w złotówkach i w innych walutach, a umowa podpisywana jest na długi okres (około 30 lat). Podstawą udzielenia kredytu jest złożenie wniosku i przedłożenie dokumentacji, która pozwoli na określenie zdolności kredytowej klienta i pozwoli sprawdzić jego historię kredytową. Dodatkowo do otrzymania kredytu konieczna jest wpłata własna kredytobiorcy.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową kredytobiorcy wpływa wiele czynników. Są to:

 • dochody miesięczne wszystkich członków gospodarstwa domowego;
 • sytuacja rodzinna np. posiadanie dzieci i stan cywilny;
 • zobowiązania np. inne kredyty i płacone alimenty;
 • wykształcenie osób ubiegających się o kredyt, a także doświadczenie i staż pracy;
 • wydatki miesięczne na żywność, media, czynsz itp.;
 • majątek osoby ubiegającej się o kredyt;
 • stosunek pracy np. umowa o pracę na czas określony i nieokreślony, własna działalność czy umowy cywilnoprawne. 

Jaki wkład własny jest wymagany do otrzymania kredytu hipotecznego?

Każda osoba, decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup domu czy mieszkania musi wiedzieć, że konieczne jest dokonanie wpłaty wkładu własnego w wysokości 20%. Kwota obliczana jest od wartości nieruchomości. Kiedy jest ona warta 400 tys. złotych, konieczna jest wpłata 80 tys. złotych. Zdarzają się sytuację, gdy możliwa jest wpłata 10% wkładu własnego, jednak banki pozwalają na takie rozwiązanie jedynie w sytuacji, gdy wykupią dodatkowo ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Co istotne, posiadanie wkładu własnego umożliwia zyskanie dużo lepszych warunków kredytu.

Jakie jest oprocentowanie i prowizja od kredytu hipotecznego?

Oprocentowanie kredytu jest bardzo ważnym składnikiem kosztu całego zobowiązania. Składa się z marży banku i stopy procentowej WIBOR. Jest on zmienny i wpływa na oprocentowanie kredytu. Marża banku jest stała i nie podlega negocjacjom, gdyż wynika z polityki cenowej danego banku. Zaciągając kredyt, trzeba liczyć się również z koniecznością zapłaty prowizji. Procent jest niski około 2%, jednak w sytuacji dużej kwoty kredytu daje dość dużą sumę do zapłaty.

Co istotne, wśród innych opłat wyróżnić można ubezpieczenie, które najczęściej jest wymagane przez wszystkie banki. Związane jest to z dużym ryzykiem, które ponosi bank. To swoiste zabezpieczenie dla banku i klienta przed różnorodnymi zdarzeniami, które mogą doprowadzić do niemożności spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 18.01.2022, 12:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Wszystko o pracy, edukacji i planowaniu kariery w jednym miejscu

   

  W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Kariery. Ponad trzydziestu wystawców, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych branżach, uczelnie wyższe, czy też szkoły ponadpodstawowe miały okazję do zaprezentowania swojego potencjału, przedstawienie oferty dla osób zainteresowanych ewentualnym podjęciem pracy oraz zacieśnić wzajemną współpracę. Nie zabrakło również interesujących warsztatów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Po raz piąty zatańczyli i zaśpiewali dla Jana Pawła II

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, na płytę jasielskiego rynku wrócił „FISHMOB - Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Inicjatorem wydarzenia była Jasielska Grupa Teatralna „Pod skrzydłami Anioła” działająca przy Zespole Szkół nr 4 – popularnym Ekonomiku pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Dla Jana Pawła II zatańczyło i zaśpiewało kilkaset osób, w przeważającej części przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Młodzież niszczy drzewka, tablice i urządzenia. Ogródek Jordanowskim będzie lepiej strzeżony

  W ostatnich kilku miesiącach na Ogródku Jordanowskim w Jaśle - największym i najbardziej lubianym przez dzieci i młodzież obiekcie dochodziło do kilku aktów wandalizmu. Jesienią zniszczone zostały nowe ścieżki ekologiczne oraz drzewka, a początkiem bieżącego roku nieletni dewastowali urządzenia skateparku. W celu przywrócenia ładu i porządku na ogródku będzie prowadzony większy nadzór oraz kontrole. Ponadto zwiększony zostanie obszar objęty monitoringiem miejskim. Władze Jasła mówią "dość".

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657