Czym jest niwelator i jak wybrać ten najlepszy?
Każda większa inwestycja budowlana wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Mowa tutaj nie tylko o jego solidnym zagęszczeniu i wyrównaniu, ale przede wszystkim wyznaczeniu spadków. W tym celu wykorzystuje się niwelatory, czyli dosyć poręczne urządzenia umieszczane na statywie, które pozwalają wytyczyć spadki terenu. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jakie są rodzaje niwelatorów i czym kierować się przy zakupie takiego instrumentu pomiarowego.
Czym jest niwelator?
Niwelator to dość charakterystyczny instrument pomiarowy, który służy do wyznaczania różnic wysokości punktów pomiarowych. Bez niego ciężko wyobrazić sobie większy plac budowy. Niwelatory to podstawowe instrumenty pomiarowe na wyposażeniu geodetów. Obecnie w użyciu można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje niwelatorów: optyczne i laserowe. O ile jednak ich zadania są takie same, tak sposób użytkowania już dosyć mocno się różni. O jakich różnicach zatem jest mowa?
Niwelatory optyczne
Ten rodzaj niwelatorów jest z pewnością lepiej znany i ciężko pomylić te instrumenty pomiarowe z czymkolwiek innym. Niwelatory optyczne swoim wyglądem przypominają lunety umieszczone na statywie i co ciekawe spełniają niemal identyczną funkcję. Sercem niwelatora optycznego jest układ optyczny, który pozwala osiągnąć spore przybliżenie. Ten rodzaj niwelatorów jest względnie prosty w swojej budowie i działaniu. Operator spogląda przez wizjer i odczytuje wartość znajdującą się na łacie pomiarowej, trzymanej przez drugą osobę.
Niwelatory laserowe
Do nieco bardziej zaawansowanych instrumentów pomiarowych zaliczają się niwelatory laserowe. Jak sama nazwa wskazuje, mają one coś wspólnego ze światłem laserowym i jest to oczywiście prawdą. Przede wszystkim laserowe wersje niwelatorów znacząco różnią się od wersji optycznych. Przypominają bardziej kwadratową walizkę z charakterystyczną kopułą. Operowanie niwelatorem optycznym jest z zasady prostsze, niż w przypadku modeli optycznych. Tutaj pomiaru dokonuje tylko jedna osoba, która ustawia niwelator na statywie, uruchamia obrotową głowicę laserową i udaje się z łatą pomiarową w konkretne miejsce.
Parametry techniczne niwelatorów
Zakup dobrego niwelatora nie każdemu przychodzi z łatwością. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko możliwości finansowe firmy, ale również i specyfikę działania obu rodzajów niwelatorów. Część parametrów technicznych jest wspólna i odnosi się zarówno do niwelatorów optycznych, jak i laserowych. Mowa tutaj m.in. o maksymalnym zasięgu pracy czy dokładności dokonywanych pomiarów.
Pozostałe parametry uzależnione są już od konkretnego rodzaju niwelatora. Dla przykładu w przypadku niwelatorów optycznych kluczowa będzie długość lunety, minimalna ogniskowa, pole widzenia, powiększenie czy średnica obiektywu. Analogicznie w niwelatorach laserowych spore znaczenie ma szybkość obrotów głowicy czy zakres samopoziomowania.
Materiał zewnętrzny
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.