Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

0

W reklamach wielu kart kredytowych często stosowane jest sformułowanie „długi okres bezodsetkowy”, jako główna zaleta kredytówki. Czy rzeczywiście tak jest? Poniżej wyjaśniamy, czym jest okres bezodsetkowy.

Okres bezodsetkowy (z ang. grace period) – definicja

Okres bezodsetkowy należy wyjaśnić w ten sposób, że jest to czas przez jaki użytkownik karty kredytowej nie musi spłacać karty, czyli zwracać środków finansowych, które z niej wydał na swoje transakcje i odbywa się to bez obciążenia go ewentualnymi odsetkami.

Odsetki w swojej istocie są kosztem, który ponosi osoba za pożyczenie środków finansowych na rzecz ich właściciela – w przypadku karty kredytowej – na rzecz Banku, który ją prowadzi. Im wyższa jest kwota uruchomionych, wykorzystanych środków finansowych na karcie kredytowej, tym wyższe odsetki do zapłaty.

Powszechne jest też wskazywanie, że okres bezodsetkowy to po prostu czas, jaki ma właściciel karty kredytowej, aby spłacić wydatki z karty na swoje cele bez ponoszenia kosztów odsetkowych.

Więcej o okresie bezodsetkowym: https://www.kontomaniak.pl/poradniki/okres-bezodsetkowy-na-karcie-kredytowej

Rozliczanie wydatków z karty kredytowej a okres bezodsetkowy

Mechanizm działania i obsługi karty kredytowej jest następujący:

 • Posiadacz realizuje transakcję kartą kredytową z jej sumy, np. dostępnej kwoty 5000 zł w ciągu ustalonego okresu czasu, zwykle jednego miesiąca,
 • Po upływie tego czasu otrzymuje np. na skrzynkę e-mailową albo w swojej bankowości internetowej wyciąg – zestawienie wydanych transakcji, obrazujące zadłużenie na karcie po minionym miesiącu,
 • Nie oznacza to, że ma w tym dniu spłacić kartę, ale jej właściciel ma na to określony czas, np. 30 – 60 dni,
 • Jeśli w tym czasie dokona spłaty środków wydanych, to dostępna suma wróci do jego dyspozycji na karcie i nie zapłaci żadnych dodatkowych odsetek.

Z tego wynika, że im dłuższy okres bezodsetkowy oferuje bank przy swojej karcie kredytowej, tym jest to korzystniejsze dla Klienta. Ma on bowiem w praktyce więcej dni na to, aby spłacić zadłużenie na karcie i nie ponosić związanych z tym kosztów.

Pilnowanie okresu bezodsetkowego przy spłacie karty jest szczególnie ważne – dlaczego?

Podstawową zasadą obsługi karty kredytowej jest to, aby Klient rzetelnie dokonywał spłaty wydanych środków finansowych podczas wyznaczonego czasu. Jeśli tak się dzieje, to nie ponosi kosztów korzystania z karty kredytowej.

Można w uproszczeniu stwierdzić, że wówczas korzystanie z karty kredytowej ma status „darmowego kredytu”.

Jeśli jednak właściciel karty kredytowej nie zwróci wykorzystanych środków finansowych w tzw. okresie bezodsetkowym, to zwykle ma obowiązek wpłacić pewną minimalną kwotę wykorzystanych środków finansowych na rachunek karty kredytowej, np. 5-10%, a pozostała część wykorzystanych środków finansowych staje się jego długiem z określonym oprocentowaniem.

Najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy Bank nie ma żadnej reakcji ze strony swojego Klienta po wykorzystaniu środków z karty kredytowej. Wówczas jest wzywany do spłaty całości karty kredytowej, a gdy to nie da efektu, Bank zwykle podejmuje restrykcyjne działania, tj. doprowadza do jej wypowiedzenia. Wówczas Klient oprócz zwrotu wykorzystanych środków finansowych, odsetek, ponosi także koszty opłat windykacyjnych.

Puentując, należy stwierdzić, że okres bezodsetkowy jest szczególnym momentem dla właściciela karty kredytowej. Jeśli w jego ramach dokona zwrotu wypłaconych środków finansowych z kartu kredytowej, nie ponosi kosztu ich użytkowania. Kluczowe jest, aby właściciel karty kredytowej, dokładnie analizował okres bezodsetkowy, jako ważny atrybut karty na etapie jej wyboru.

W praktyce korzystnie jest korzystać z karty kredytowej w Banku, który daje w tym zakresie długi okres bezodsetkowy. Sumienne spłacanie karty w okresie bezodsetkowym jest też źródłem bezpośrednich korzyści. Korzystanie z karty kredytowej sprowadza się do korzystania z bezodsetkowego kredytu.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie https://www.kontomaniak.pl.

Materiał zewnętrzny 

Napisany dnia: 26.03.2020, 22:17
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Centrum Rehabilitacji przy ul. Kraszewskiego nieczynne

   

  Od dzisiaj do odwołania nieczynne będzie Centrum Rehabilitacji przy Ul. Kraszewskiego w Jaśle. Decyzja o jego zamknięciu ma związek z sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu jasielskiego. Część z personelu ośrodka przebywa w kwarantannie.

 • Jaślanka w konkursie na najpiękniejszą Polkę

  Do końca marca br. kobiety z całej Polski mogły przesyłać zgłoszenia online do castingu w Konkursie Najpiękniejsza Polka 2020. Wśród nich jest Klaudia Dybaś z Jasła. Głosowanie internetowe na kandydatki trwać będzie do końca kwietnia.

 • Szpitalne oddziały wciąż zamknięte

  Od czwartku ubiegłego tygodnia kilka oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle nadal pozostaje zamkniętych. Część personelu medycznego znajduje się w kwarantannie. Co najmniej przez dwa kolejne dni nieczynne będą również poradnie specjalistyczne przy ul. Szopena.

 • Rozbił volkswagena jadąc na "podwójnym gazie"

   

  Na ul. Bieszczadzkiej w Jaśle doszło dzisiaj do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego volkswagena zjechał z jezdni, po czym wjechał wprost w betonowy cokół. Był pijany.

 • Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie jasielskim. W Przemyślu zmarła kobieta

   

  WSSE w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 5 przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Wśród zakażonych jest mężczyzna w sile wieku z powiatu jasielskiego.

 • Dwa różne pomysły na walkę z epidemią. Takiej sesji Rady Powiatu w Jaśle jeszcze nie było

   

  Piątkowa sesja Rady Powiatu w Jaśle była absolutnie bezprecedensowa. Radni w maseczkach ochronnych na twarzach, z rękawiczkami na dłoniach głosowali nad przyjęciem uchwał. 

 • Dwóch młodych mieszkańców powiatu jasielskiego zakażonych koronawirusem

   

  Najnowsze dane WSSE w Rzeszowie mówią o kolejnych 8 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Dwa z nich to mieszkańcy powiatu jasielskiego.  

 • Zmarł artysta, rzeźbiarz Andrzej Tarka z Roztok

  Z głębokim smutkiem o śmierci znanego artysty rzeźbiarza Andrzeja Tarki z Roztok poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych jego córka...

 • Miasto Jasło przygotowało pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

   

  W przyszłym tygodniu jasielski magistrat ma przedstawić rozwiązania w zakresie pomocy dla przedsiębiorców w związku ze skutkami epidemii koronawirusa. Główne założenia programu ujawniamy już dzisiaj .Konkretne propozycje przedłożone zostaną Radzie Miasta Jasła, której sesja ma odbyć się w najbliższy wtorek. Posiedzenie zwołane w trybie nadzwyczajnym będzie przeprowadzone w formie zdalnej.

 • Trwa rekrutacja do projektu – „Teleanioł jasielski – usługi sąsiedzkie i teleopieka dla osób starszych niesamodzielnych"

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105