Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

0

W reklamach wielu kart kredytowych często stosowane jest sformułowanie „długi okres bezodsetkowy”, jako główna zaleta kredytówki. Czy rzeczywiście tak jest? Poniżej wyjaśniamy, czym jest okres bezodsetkowy.

Okres bezodsetkowy (z ang. grace period) – definicja

Okres bezodsetkowy należy wyjaśnić w ten sposób, że jest to czas przez jaki użytkownik karty kredytowej nie musi spłacać karty, czyli zwracać środków finansowych, które z niej wydał na swoje transakcje i odbywa się to bez obciążenia go ewentualnymi odsetkami.

Odsetki w swojej istocie są kosztem, który ponosi osoba za pożyczenie środków finansowych na rzecz ich właściciela – w przypadku karty kredytowej – na rzecz Banku, który ją prowadzi. Im wyższa jest kwota uruchomionych, wykorzystanych środków finansowych na karcie kredytowej, tym wyższe odsetki do zapłaty.

Powszechne jest też wskazywanie, że okres bezodsetkowy to po prostu czas, jaki ma właściciel karty kredytowej, aby spłacić wydatki z karty na swoje cele bez ponoszenia kosztów odsetkowych.

Więcej o okresie bezodsetkowym: https://www.kontomaniak.pl/poradniki/okres-bezodsetkowy-na-karcie-kredytowej

Rozliczanie wydatków z karty kredytowej a okres bezodsetkowy

Mechanizm działania i obsługi karty kredytowej jest następujący:

 • Posiadacz realizuje transakcję kartą kredytową z jej sumy, np. dostępnej kwoty 5000 zł w ciągu ustalonego okresu czasu, zwykle jednego miesiąca,
 • Po upływie tego czasu otrzymuje np. na skrzynkę e-mailową albo w swojej bankowości internetowej wyciąg – zestawienie wydanych transakcji, obrazujące zadłużenie na karcie po minionym miesiącu,
 • Nie oznacza to, że ma w tym dniu spłacić kartę, ale jej właściciel ma na to określony czas, np. 30 – 60 dni,
 • Jeśli w tym czasie dokona spłaty środków wydanych, to dostępna suma wróci do jego dyspozycji na karcie i nie zapłaci żadnych dodatkowych odsetek.

Z tego wynika, że im dłuższy okres bezodsetkowy oferuje bank przy swojej karcie kredytowej, tym jest to korzystniejsze dla Klienta. Ma on bowiem w praktyce więcej dni na to, aby spłacić zadłużenie na karcie i nie ponosić związanych z tym kosztów.

Pilnowanie okresu bezodsetkowego przy spłacie karty jest szczególnie ważne – dlaczego?

Podstawową zasadą obsługi karty kredytowej jest to, aby Klient rzetelnie dokonywał spłaty wydanych środków finansowych podczas wyznaczonego czasu. Jeśli tak się dzieje, to nie ponosi kosztów korzystania z karty kredytowej.

Można w uproszczeniu stwierdzić, że wówczas korzystanie z karty kredytowej ma status „darmowego kredytu”.

Jeśli jednak właściciel karty kredytowej nie zwróci wykorzystanych środków finansowych w tzw. okresie bezodsetkowym, to zwykle ma obowiązek wpłacić pewną minimalną kwotę wykorzystanych środków finansowych na rachunek karty kredytowej, np. 5-10%, a pozostała część wykorzystanych środków finansowych staje się jego długiem z określonym oprocentowaniem.

Najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy Bank nie ma żadnej reakcji ze strony swojego Klienta po wykorzystaniu środków z karty kredytowej. Wówczas jest wzywany do spłaty całości karty kredytowej, a gdy to nie da efektu, Bank zwykle podejmuje restrykcyjne działania, tj. doprowadza do jej wypowiedzenia. Wówczas Klient oprócz zwrotu wykorzystanych środków finansowych, odsetek, ponosi także koszty opłat windykacyjnych.

Puentując, należy stwierdzić, że okres bezodsetkowy jest szczególnym momentem dla właściciela karty kredytowej. Jeśli w jego ramach dokona zwrotu wypłaconych środków finansowych z kartu kredytowej, nie ponosi kosztu ich użytkowania. Kluczowe jest, aby właściciel karty kredytowej, dokładnie analizował okres bezodsetkowy, jako ważny atrybut karty na etapie jej wyboru.

W praktyce korzystnie jest korzystać z karty kredytowej w Banku, który daje w tym zakresie długi okres bezodsetkowy. Sumienne spłacanie karty w okresie bezodsetkowym jest też źródłem bezpośrednich korzyści. Korzystanie z karty kredytowej sprowadza się do korzystania z bezodsetkowego kredytu.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie https://www.kontomaniak.pl.

Materiał zewnętrzny 

Napisany dnia: 26.03.2020, 22:17
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "Martwa dziecka nie urodzę", "moje ciało mój wybór" – protest jaślan przeciwko zakazowi aborcji

  W sobotę wieczorem tłumy ludzi wyszły na ulice Jasła protestując przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przerwanie ciąży ze względu na nieodwracalne wady płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu jest niekonstytucyjne. Dzisiaj ponownie wyrażą swój sprzeciw..

 • Wstrzymano przyjęcia planowe na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala

  Wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala aż do odwołania. Oddziały geriatryczny i diabetologiczny zostały tymczasowo przekształcone dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

 • Zakochaj się w.... Jaśle. W niedzielę o 8.30 w TVP1

  Tomasz Bednarek z programu Zakochaj się w Polsce nie tak dawno opowiadał o pobycie w Lublinie, Warszawskiej Woli i Sochaczewie. W nowym odcinku programu przedstawione zostanie Jasło. Program będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę na kanale TVP1.

 • Kolejki do punktu drive-thru

  Od tygodnia do punktu mobilnego drive-thru przy jasielskim szpitalu ustawia się długi sznur samochodów. - W piątek o 11.30 byłem pięćdziesiąty, a za mną było jeszcze piętnaście samochodów – mówi nam mieszkaniec Jasła. Dzisiaj kolejka do punktu pobrań sięgała aż do wjazdu na teren szpitala. Niektórzy zmuszeni byli czekać na drodze krajowej nr 28.

 • Szkoła Podstawowa nr 12 ma supernowoczesną pracownię językową

   

  Nowoczesne technologie doskonale służą nauczaniu. Nic więc dziwnego, że w szkołach pojawia się coraz więcej pracowni naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą uczyć się w najlepszych możliwych warunkach. Taką pracownią, będącą główną nagrodą ostatniej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM od niedawna może pochwalić się SP nr 12. Dzisiaj została ona oficjalnie zaprezentowana.

 • Na czym polegają badania psychologiczne kierowców i operatorów?

   

  Badania psychologiczne kierowców i operatorów pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

 • Odszedł na wieczny spoczynek. Wójt Jan Czubik zmagał się z chorobą nowotworową

  Jan Czubik, wójt gminy Tarnowiec odszedł w wieku 72 lat. O 2 w nocy zmarł po ciężkiej chorobie. Gminą zarządzał od 6 lat. W najbliższą niedzielę odbędzie się jego ostatnie pożegnanie.

 • Malutki Kacperek potrzebuje pomocy. Zmaga się z wadą serca i rozszczepem podniebienia

  Kacperek przebył już dwie operacje, ale to nie koniec jego wizyt w szpitalu. Jego leczenie oraz rehabilitacja są bardzo kosztowne i przewyższają możliwości finansowe rodziny zastępczej, w której wychowuje się dziecko...

 • Zespół podjął decyzję o niedopuszczeniu trzech projektów do głosowania. Będą odwołania?

  Do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. zgłoszonych zostało osiem projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie merytorycznej. Zespół oceniający uznał, że trzy z nich nie mogą zostać dopuszczone do głosowania...

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na „Wielkie monologi w wykonaniu Jerzego Treli” WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na „Wielkie monologi” w wykonaniu Jerzego Treli, które na deskach sceny JDK będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Upewnij się, że twoje auto jest sprawne. Sprawdzisz to w SKP „Łączność”

   

  Egzamin ze sprawności samochodu to nie tylko formalna konieczność, potwierdzana adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od tego, czy nasz pojazd jest sprawny technicznie zależy życie nasze oraz pozostałych użytkowników dróg. Dlatego też badanie stanu technicznego auta należy powierzyć doświadczonym diagnostom, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105