Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Depczemy Warszawie po piętach

0
Podkarpacie idzie jak burza. Nasze województwo jest najlepiej rozwijającym się regionem w Polsce, zaraz po Mazowszu - pokazuje najnowszy raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Eksperci opracowali raport na podstawie danych z lat 1999-2004. Brali pod uwagę aż 77 różnych wskaźników dotyczących gospodarki i warunków społecznych, m.in. przedsiębiorczość, wykorzystania unijnych funduszy, funkcjonowania samorządów, warunków pracy, przemian demograficznych, poziomu wiedzy czy warunków mieszkaniowych. Wyniki tych badań pokazały, że od Podkarpacia lepsze jest tylko Mazowsze.

Podkarpacie najskuteczniej w kraju przyciągało zagranicznych inwestorów. Na drugim miejscu uplasowaliśmy się jeśli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego i infrastruktury technicznej. Gorzej jest z warunkami życia oraz funkcjonowaniem samorządów - nasze województwo znalazło się na ósmym miejscu. Najgorzej wypadliśmy jeśli chodzi o kapitał ludzki - trafiliśmy dopiero na dziesiąte miejsce.

Jak podkreślają autorzy raportu na tak wysoki wynik Podkarpacia w rankingu duży wpływ miała Dolina Lotnicza, najważniejsza dla rozwoju gospodarki województwa. Stowarzyszenie utworzone w 2003 roku przez 18 przedsiębiorców związanych z lotnictwem, dziś skupia 54 firmy, które zatrudniają 16 tys. osób. Jej liderem jest Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Rzeszów" SA, ale o sile Doliny decydują także małe firmy: kilku- i kilkunastoosobowe, często rodzinne, kooperujące z dużymi zakładami. Małym firmom Dolina Lotnicza oferuje przygotowanie planów marketingowych, czy szkolenia. Stowarzyszone firmy razem starają się o pieniądze na wspólne projekty, nowe technologie i rozwój.

Do stowarzyszenia chce należeć coraz więcej firm, także spoza Podkarpacia. - Chcemy jednak, żeby Dolina Lotnicza była stowarzyszeniem regionalnym. Dlatego, żeby firma została jego członkiem, musi spełniać trzy warunki: być z naszego regionu, działać w branży lotniczej i mieć rekomendację dwóch członków - zaznacza Andrzej Rybka, prezes Doliny Lotniczej.

W raporcie eksperci chwalą Podkarpacie za prężną Dolinę Lotniczą, ale absolutnie nie mogą tego zrobić jeśli chodzi o kapitał ludzki. Pod tym względem wypadamy dość blado. Nie ma się co dziwić, skoro tylko w ubiegłym roku województwo nie wykorzystało aż 27 mln zł przekazanych przez Unię Europejską na ten cel. Co jest tego powodem? - Brak doświadczenia wnioskodawców w korzystaniu ze środków unijnych - uważa zastępca dyrektora WUP w Rzeszowie Piotr Rybka. Jak zapewniają szefowie WUP pieniądze na rozwój zasobów ludzkich ciągle są do wzięcia i 71 mln zł przekazane na lata 2004-2006 na pewno zostanie wykorzystane. Finansowane z tych środków będą m.in. kursy języków obcych, księgowości, prawa jazdy. Pieniądze z WUP trafiają do firm szkoleniowych, doradczych, uczelni, organizacji pozarządowych, a nawet samorządów. - W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił ogromny wzrost zainteresowania tymi działaniami. Wykorzystanych zostało już prawie 37 mln zł - mówi Rybka.

Małe, ale prężne

Parę miesięcy temu członkiem Doliny Lotniczej została rzeszowska firma EL-Automatyka. Założyło ją w 1992 roku dwóch znajomych: Wojciech Daraż i Antoni Kłusek. Rozpoczęła działalność od projektowania wodociągów oraz układów stabilizacji ciśnienia. Od 1994 roku firma poszerzyła swoje usługi o modernizację obrabiarek i urządzeń technologicznych. - Współpracujemy z firmami lotniczymi od 12 lat. Niedawno złożyliśmy kartę zgłoszeniową do Doliny i zostaliśmy jej członkiem - mówi Antoni Kłusek, współwłaściciel EL-Automatyka. W firmie, pracuje pięć osób na stałe, a w razie potrzeby zatrudniani są pracownicy na umowę o dzieło.

Z kolei firma Hispano Suiza w Sędziszowie Małopolskim, która powstała w 2001 roku, rozpoczynała swoją działalność od jednego pracownika. Obecnie zatrudnia już 170 osób, ale do końca roku planuje zwiększyć tę liczbę do 220. W firmie są trzy wydziały: produkcji kół zębatych, kadłubów i komponentów silników samolotowych. Hispano Suiza należy do Doliny Lotniczej od samego początku. - Uważam, że firmy lotnicze muszą tworzyć silną grupę, żeby mieć coś do powiedzenia - stwierdza Ryszard Łęgiewicz, szef Hispano Suiza.

Wyprzedzamy i Małopolskę, i Wielkopolskę

Podkarpacie w najnowszym rankingu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zostało uznane za jeden z dwóch najszybciej rozwijających się regionów w kraju. Wyprzedziło nas tylko województwo mazowieckie. Za Podkarpaciem znalazło się województwo małopolskie, wielkopolskie i świętokrzyskie. Najgorzej w rankingu wypadło województwo zachodniopomorskie, niewiele lepiej opolskie, lubuskie i dolnośląskie.

źródło: Gazeta Wyborcza. Rzeszów

Napisany dnia: 07.07.2006, 10:55
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Cały czas trwają poszukiwania jaślanina w Tatrach na Słowacji

  Do tej pory ratownikom górskim nie udało się odnaleźć 50-letniego jaślanina, który w sobotę zaalarmował służby, że jest poszkodowany i nie może samodzielnie kontynuować wyprawy. Horska Zachranna Służba we wtorkowym komunikacie poinformowała, że dalsze działania poszukiwawcze zostaną dzisiaj wznowione.

   

 • "Proszę tylko o wielką modlitwę za ojczyznę" – wyjaśnia posłanka Maria Kurowska

  W sieci zawrzało po tym, jak posłanka Maria Kurowska w imieniu posłów z Suwerennej Polski oraz kandydatów na posłów przesłała do proboszczów pismo z prośbą o modlitwę za ojczyznę. Internauci są oburzeni i uważają, że jest to agitacja polityczna poprzez angażowanie w to duchowieństwa. - Widząc jaki jest walec propagandy lewackiej zwyczajnie w trosce o to, aby zwyciężyli ci, którzy będą prowadzić Polskę w dobrym kierunku poprosiłam o modlitwę, a jej nigdy za dużo ani ludziom prywatnym ani państwu polskiemu – mówi posłanka Maria Kurowska.

 • Czas na zmiany – jak znaleźć wymarzoną pracę?

   

  Nie tylko osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, szukają wymarzonego dla siebie stanowiska. Często mając już pierwsze doświadczenia, a nawet wieloletnią praktykę w zawodzie czujemy, że nie spełniamy się na danym stanowisku i nasza praca nie przynosi nam satysfakcji. Wówczas warto podjąć kroki, dzięki którym uda nam się dokonać zmian w tym aspekcie naszego życia. Jak jednak znaleźć wymarzoną pracę? Podpowiadamy.

 • Wmurowano kamień węgielny pod rozpoczętą budowę nowego pawilonu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Jaśle

  Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. Inwestycja opiewa na ponad 40 mln zł i jest realizowana z "Programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025". - Jest to inwestycja w postaci nowego pawilonu mieszkalnego oraz rozbudowy dotychczas istniejącej infrastruktury m.in. budynku wielofunkcyjnego, w którym pełnią służbę funkcjonariusze naszej formacji – mówi ppłk Jacek Paśko, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle.

 • Samorządy dostrzegają pilną potrzebę poszerzenia drogi powiatowej w Kołaczycach w kierunku Brzysk

  W poniedziałek popołudniu w Kołaczycach odbył się briefing prasowy na temat przygotowań do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na poszerzeniu drogi powiatowej relacji Kołaczyce - Brzyska na odcinku od skrzyżowania z dk73 w stronę mostu na rzece Wisłoce. Potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia zauważają samorządy zarówno powiatowy, jak również gminny, bowiem jest to związane z rozbudową drogi krajowej i koniecznością zorganizowania alternatywnych objazdów.

 • Szpital otrzymał ponad 7 mln zł na przebudowę i doposażenie SOR

  Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle odebrała dzisiaj z rąk starosty Adama Pawlusia czek na kwotę ponad 7,5 mln zł. Środki przyznane na przebudowę SOR oraz pracowni diagnostycznych wraz z adaptacją pomieszczeń oraz zakup potrzebnego sprzętu pochodzą z Funduszu Medycznego. - Prace rozpoczną się niezwłocznie od zaprojektowania, a następnie wyboru wykonawcy robót – podkreśla Beata Trzop, dyrektor jasielskiego szpitala.<FOTORELACJA>

 • Pies Kudłaty – nowy salon groomerski na mapie Jasła

 • Czarni z kolejnym wysokim zwycięstwem w lidze. Jaślanie rozbili osłabione Zamczysko Odrzykoń 5:0

   

  Czarni Jasło kroczą w tym sezonie od zwycięstwa do zwycięstwa. W minioną sobotę (23 września) podopieczni trenera Mateusza Ostrowskiego zmierzyli się na własnym stadionie z Zamczyskiem Odrzykoń. Osłabieni kadrowo goście zainkasowali aż pięć goli. Trzy trafienia padły łupem Karola Potery.

 • „To mogą być ostatnie demokratyczne wybory”

  Dzisiaj na jasielskim rynku odbyła się konferencja z udziałem polityków oraz kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiego z okręgu 22 przemysko-krośnieńskiego do polskiego parlamentu. Wśród nich były osoby znane z Jasła, które apelowały do mieszkańców o podjęcie właściwej decyzji 15 października.

 • Szukasz legalnej pracy w Holandii? Oferty już na Ciebie czekają!

   

  Mieszkańcy Podkarpacia chętnie poszukują pracy za granicą. Dużą popularnością cieszy się wśród nich między innymi Holandia. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców, w tym właśnie kraju, poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, w szczególności jednak na produkcji przy rybach. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • W Jaśle powstaną dwa zielone przystanki

  W centrum Jasła powstaną dwa zielone przystanki. Zadanie jest realizowane przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle w ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki".

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657