Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Depczemy Warszawie po piętach

0
Podkarpacie idzie jak burza. Nasze województwo jest najlepiej rozwijającym się regionem w Polsce, zaraz po Mazowszu - pokazuje najnowszy raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Eksperci opracowali raport na podstawie danych z lat 1999-2004. Brali pod uwagę aż 77 różnych wskaźników dotyczących gospodarki i warunków społecznych, m.in. przedsiębiorczość, wykorzystania unijnych funduszy, funkcjonowania samorządów, warunków pracy, przemian demograficznych, poziomu wiedzy czy warunków mieszkaniowych. Wyniki tych badań pokazały, że od Podkarpacia lepsze jest tylko Mazowsze.

Podkarpacie najskuteczniej w kraju przyciągało zagranicznych inwestorów. Na drugim miejscu uplasowaliśmy się jeśli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego i infrastruktury technicznej. Gorzej jest z warunkami życia oraz funkcjonowaniem samorządów - nasze województwo znalazło się na ósmym miejscu. Najgorzej wypadliśmy jeśli chodzi o kapitał ludzki - trafiliśmy dopiero na dziesiąte miejsce.

Jak podkreślają autorzy raportu na tak wysoki wynik Podkarpacia w rankingu duży wpływ miała Dolina Lotnicza, najważniejsza dla rozwoju gospodarki województwa. Stowarzyszenie utworzone w 2003 roku przez 18 przedsiębiorców związanych z lotnictwem, dziś skupia 54 firmy, które zatrudniają 16 tys. osób. Jej liderem jest Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Rzeszów" SA, ale o sile Doliny decydują także małe firmy: kilku- i kilkunastoosobowe, często rodzinne, kooperujące z dużymi zakładami. Małym firmom Dolina Lotnicza oferuje przygotowanie planów marketingowych, czy szkolenia. Stowarzyszone firmy razem starają się o pieniądze na wspólne projekty, nowe technologie i rozwój.

Do stowarzyszenia chce należeć coraz więcej firm, także spoza Podkarpacia. - Chcemy jednak, żeby Dolina Lotnicza była stowarzyszeniem regionalnym. Dlatego, żeby firma została jego członkiem, musi spełniać trzy warunki: być z naszego regionu, działać w branży lotniczej i mieć rekomendację dwóch członków - zaznacza Andrzej Rybka, prezes Doliny Lotniczej.

W raporcie eksperci chwalą Podkarpacie za prężną Dolinę Lotniczą, ale absolutnie nie mogą tego zrobić jeśli chodzi o kapitał ludzki. Pod tym względem wypadamy dość blado. Nie ma się co dziwić, skoro tylko w ubiegłym roku województwo nie wykorzystało aż 27 mln zł przekazanych przez Unię Europejską na ten cel. Co jest tego powodem? - Brak doświadczenia wnioskodawców w korzystaniu ze środków unijnych - uważa zastępca dyrektora WUP w Rzeszowie Piotr Rybka. Jak zapewniają szefowie WUP pieniądze na rozwój zasobów ludzkich ciągle są do wzięcia i 71 mln zł przekazane na lata 2004-2006 na pewno zostanie wykorzystane. Finansowane z tych środków będą m.in. kursy języków obcych, księgowości, prawa jazdy. Pieniądze z WUP trafiają do firm szkoleniowych, doradczych, uczelni, organizacji pozarządowych, a nawet samorządów. - W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił ogromny wzrost zainteresowania tymi działaniami. Wykorzystanych zostało już prawie 37 mln zł - mówi Rybka.

Małe, ale prężne

Parę miesięcy temu członkiem Doliny Lotniczej została rzeszowska firma EL-Automatyka. Założyło ją w 1992 roku dwóch znajomych: Wojciech Daraż i Antoni Kłusek. Rozpoczęła działalność od projektowania wodociągów oraz układów stabilizacji ciśnienia. Od 1994 roku firma poszerzyła swoje usługi o modernizację obrabiarek i urządzeń technologicznych. - Współpracujemy z firmami lotniczymi od 12 lat. Niedawno złożyliśmy kartę zgłoszeniową do Doliny i zostaliśmy jej członkiem - mówi Antoni Kłusek, współwłaściciel EL-Automatyka. W firmie, pracuje pięć osób na stałe, a w razie potrzeby zatrudniani są pracownicy na umowę o dzieło.

Z kolei firma Hispano Suiza w Sędziszowie Małopolskim, która powstała w 2001 roku, rozpoczynała swoją działalność od jednego pracownika. Obecnie zatrudnia już 170 osób, ale do końca roku planuje zwiększyć tę liczbę do 220. W firmie są trzy wydziały: produkcji kół zębatych, kadłubów i komponentów silników samolotowych. Hispano Suiza należy do Doliny Lotniczej od samego początku. - Uważam, że firmy lotnicze muszą tworzyć silną grupę, żeby mieć coś do powiedzenia - stwierdza Ryszard Łęgiewicz, szef Hispano Suiza.

Wyprzedzamy i Małopolskę, i Wielkopolskę

Podkarpacie w najnowszym rankingu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zostało uznane za jeden z dwóch najszybciej rozwijających się regionów w kraju. Wyprzedziło nas tylko województwo mazowieckie. Za Podkarpaciem znalazło się województwo małopolskie, wielkopolskie i świętokrzyskie. Najgorzej w rankingu wypadło województwo zachodniopomorskie, niewiele lepiej opolskie, lubuskie i dolnośląskie.

źródło: Gazeta Wyborcza. Rzeszów

Napisany dnia: 07.07.2006, 10:55
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105