Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Depczemy Warszawie po piętach

0
Podkarpacie idzie jak burza. Nasze województwo jest najlepiej rozwijającym się regionem w Polsce, zaraz po Mazowszu - pokazuje najnowszy raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Eksperci opracowali raport na podstawie danych z lat 1999-2004. Brali pod uwagę aż 77 różnych wskaźników dotyczących gospodarki i warunków społecznych, m.in. przedsiębiorczość, wykorzystania unijnych funduszy, funkcjonowania samorządów, warunków pracy, przemian demograficznych, poziomu wiedzy czy warunków mieszkaniowych. Wyniki tych badań pokazały, że od Podkarpacia lepsze jest tylko Mazowsze.

Podkarpacie najskuteczniej w kraju przyciągało zagranicznych inwestorów. Na drugim miejscu uplasowaliśmy się jeśli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego i infrastruktury technicznej. Gorzej jest z warunkami życia oraz funkcjonowaniem samorządów - nasze województwo znalazło się na ósmym miejscu. Najgorzej wypadliśmy jeśli chodzi o kapitał ludzki - trafiliśmy dopiero na dziesiąte miejsce.

Jak podkreślają autorzy raportu na tak wysoki wynik Podkarpacia w rankingu duży wpływ miała Dolina Lotnicza, najważniejsza dla rozwoju gospodarki województwa. Stowarzyszenie utworzone w 2003 roku przez 18 przedsiębiorców związanych z lotnictwem, dziś skupia 54 firmy, które zatrudniają 16 tys. osób. Jej liderem jest Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Rzeszów" SA, ale o sile Doliny decydują także małe firmy: kilku- i kilkunastoosobowe, często rodzinne, kooperujące z dużymi zakładami. Małym firmom Dolina Lotnicza oferuje przygotowanie planów marketingowych, czy szkolenia. Stowarzyszone firmy razem starają się o pieniądze na wspólne projekty, nowe technologie i rozwój.

Do stowarzyszenia chce należeć coraz więcej firm, także spoza Podkarpacia. - Chcemy jednak, żeby Dolina Lotnicza była stowarzyszeniem regionalnym. Dlatego, żeby firma została jego członkiem, musi spełniać trzy warunki: być z naszego regionu, działać w branży lotniczej i mieć rekomendację dwóch członków - zaznacza Andrzej Rybka, prezes Doliny Lotniczej.

W raporcie eksperci chwalą Podkarpacie za prężną Dolinę Lotniczą, ale absolutnie nie mogą tego zrobić jeśli chodzi o kapitał ludzki. Pod tym względem wypadamy dość blado. Nie ma się co dziwić, skoro tylko w ubiegłym roku województwo nie wykorzystało aż 27 mln zł przekazanych przez Unię Europejską na ten cel. Co jest tego powodem? - Brak doświadczenia wnioskodawców w korzystaniu ze środków unijnych - uważa zastępca dyrektora WUP w Rzeszowie Piotr Rybka. Jak zapewniają szefowie WUP pieniądze na rozwój zasobów ludzkich ciągle są do wzięcia i 71 mln zł przekazane na lata 2004-2006 na pewno zostanie wykorzystane. Finansowane z tych środków będą m.in. kursy języków obcych, księgowości, prawa jazdy. Pieniądze z WUP trafiają do firm szkoleniowych, doradczych, uczelni, organizacji pozarządowych, a nawet samorządów. - W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił ogromny wzrost zainteresowania tymi działaniami. Wykorzystanych zostało już prawie 37 mln zł - mówi Rybka.

Małe, ale prężne

Parę miesięcy temu członkiem Doliny Lotniczej została rzeszowska firma EL-Automatyka. Założyło ją w 1992 roku dwóch znajomych: Wojciech Daraż i Antoni Kłusek. Rozpoczęła działalność od projektowania wodociągów oraz układów stabilizacji ciśnienia. Od 1994 roku firma poszerzyła swoje usługi o modernizację obrabiarek i urządzeń technologicznych. - Współpracujemy z firmami lotniczymi od 12 lat. Niedawno złożyliśmy kartę zgłoszeniową do Doliny i zostaliśmy jej członkiem - mówi Antoni Kłusek, współwłaściciel EL-Automatyka. W firmie, pracuje pięć osób na stałe, a w razie potrzeby zatrudniani są pracownicy na umowę o dzieło.

Z kolei firma Hispano Suiza w Sędziszowie Małopolskim, która powstała w 2001 roku, rozpoczynała swoją działalność od jednego pracownika. Obecnie zatrudnia już 170 osób, ale do końca roku planuje zwiększyć tę liczbę do 220. W firmie są trzy wydziały: produkcji kół zębatych, kadłubów i komponentów silników samolotowych. Hispano Suiza należy do Doliny Lotniczej od samego początku. - Uważam, że firmy lotnicze muszą tworzyć silną grupę, żeby mieć coś do powiedzenia - stwierdza Ryszard Łęgiewicz, szef Hispano Suiza.

Wyprzedzamy i Małopolskę, i Wielkopolskę

Podkarpacie w najnowszym rankingu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zostało uznane za jeden z dwóch najszybciej rozwijających się regionów w kraju. Wyprzedziło nas tylko województwo mazowieckie. Za Podkarpaciem znalazło się województwo małopolskie, wielkopolskie i świętokrzyskie. Najgorzej w rankingu wypadło województwo zachodniopomorskie, niewiele lepiej opolskie, lubuskie i dolnośląskie.

źródło: Gazeta Wyborcza. Rzeszów

Napisany dnia: 07.07.2006, 10:55
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Trwa budowa boiska przy ZSUiS

   

  Przed budynkiem Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle trwają prace przy budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego. Ma być ono gotowe do końca października bieżącego roku. Inwestycja o wartości blisko pół miliona złotych jest elementem realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Jaśle zadania pn. „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego”.

 • Pstryk i gotowe! Zobacz jak robi to fotograf Karolina Kaleta

   

  Obrazy towarzyszą nam w niemal każdym miejscu i chwili. Fotografia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, zarówno prywatnego, jak również zawodowego. 

 • Księża z Parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle są na kwarantannie

  Trzech księży z Parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle od zeszłego tygodnia znajduje się na kwarantannie. Nie mogą oni sprawować liturgii w kościele z wiernymi, ale mogą to czynić prywatnie...

 • Organizujesz przyjęcie? Wybierz nową salę bankietową w Sepia Restauracja Noclegi

   

  Udane przyjęcie, to nie tylko smaczne menu, doskonała obsługa oraz przyjazna atmosfera. Sukces zależy również od miejsca, w którym zamierzamy zorganizować np. wesele, komunię, czy też spotkanie biznesowe. 

 • Pseudokibice pobili zawodnika Czarnych Jasło. 17-latek trafił do szpitala

   

  Dzisiaj, na ul. 3 Maja w Jaśle doszło do kuriozalnej sytuacji. Dwóch mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców, dotkliwie pobiło zawodnika klubu JKS Czarni 1910 Jasło, który wracał do domu rowerem z meczu sparingowego swojej drużyny. Kiedy zakrwawiony 17-latek ocknął się, nie miał na sobie klubowego trykotu. Bandyci zerwali z niego koszulkę i oddali się w nieznanym kierunku.

 • „Sobota dla Rafała”. Poseł Borys Budka w Jaśle

  Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej pytany o kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu zwrócił uwagę na fakt, że niedzielne głosowanie (drugą tura odbędzie się 12 lipca) będzie wyborem pomiędzy modelem centralistycznym, preferowanym przez PiS a decentralizacją i autonomią samorządu, której zwolennikiem jest Rafał Trzaskowski.

 • Psychoterapeuta - po co?

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania. To tylko niektóre z najczęściej występujących trudności.
 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle. Szef resortu sprawiedliwości ostro o Rafale Trzaskowskim

   

  Dzisiejszego popołudnia w Jaśle zjawił się Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości, na jasielskim rynku spotkał się ze strażakami ochotnikami i samorządowcami. Wizytę zdominowały dwie kwestie. 

 • Trwa walka o głosy wyborców. W mateczniku Prawa i Sprawiedliwości posłanki PO apelowały o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

   

  Walka o głosy wyborców przed drugą turą głosowania w wyborach prezydenckich trwa w najlepsze. Dzisiaj, na jasielskim rynku o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w wyborczej dogrywce apelowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska. 

 • Ogromna tragedia dotknęła wiele rodzin w Trzcinicy

  To kolejne rodziny, którym gwałtowne burze i wichury wyrządziły ogromne szkody. Dom państwa Szwedów został zalany na wysokości blisko dwóch metrów. Nie udało się uratować ich samochodów, urządzeń AGD, kotła i wielu innych rzeczy. Rodzina Kmiecików także znalazła się w trudnej sytuacji, podobnie państwo Synowieccy. Wierzą, że dzięki pomocy innych znów będą mogli wrócić do swoich domów.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105