Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Depczemy Warszawie po piętach

0
Podkarpacie idzie jak burza. Nasze województwo jest najlepiej rozwijającym się regionem w Polsce, zaraz po Mazowszu - pokazuje najnowszy raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Eksperci opracowali raport na podstawie danych z lat 1999-2004. Brali pod uwagę aż 77 różnych wskaźników dotyczących gospodarki i warunków społecznych, m.in. przedsiębiorczość, wykorzystania unijnych funduszy, funkcjonowania samorządów, warunków pracy, przemian demograficznych, poziomu wiedzy czy warunków mieszkaniowych. Wyniki tych badań pokazały, że od Podkarpacia lepsze jest tylko Mazowsze.

Podkarpacie najskuteczniej w kraju przyciągało zagranicznych inwestorów. Na drugim miejscu uplasowaliśmy się jeśli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego i infrastruktury technicznej. Gorzej jest z warunkami życia oraz funkcjonowaniem samorządów - nasze województwo znalazło się na ósmym miejscu. Najgorzej wypadliśmy jeśli chodzi o kapitał ludzki - trafiliśmy dopiero na dziesiąte miejsce.

Jak podkreślają autorzy raportu na tak wysoki wynik Podkarpacia w rankingu duży wpływ miała Dolina Lotnicza, najważniejsza dla rozwoju gospodarki województwa. Stowarzyszenie utworzone w 2003 roku przez 18 przedsiębiorców związanych z lotnictwem, dziś skupia 54 firmy, które zatrudniają 16 tys. osób. Jej liderem jest Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Rzeszów" SA, ale o sile Doliny decydują także małe firmy: kilku- i kilkunastoosobowe, często rodzinne, kooperujące z dużymi zakładami. Małym firmom Dolina Lotnicza oferuje przygotowanie planów marketingowych, czy szkolenia. Stowarzyszone firmy razem starają się o pieniądze na wspólne projekty, nowe technologie i rozwój.

Do stowarzyszenia chce należeć coraz więcej firm, także spoza Podkarpacia. - Chcemy jednak, żeby Dolina Lotnicza była stowarzyszeniem regionalnym. Dlatego, żeby firma została jego członkiem, musi spełniać trzy warunki: być z naszego regionu, działać w branży lotniczej i mieć rekomendację dwóch członków - zaznacza Andrzej Rybka, prezes Doliny Lotniczej.

W raporcie eksperci chwalą Podkarpacie za prężną Dolinę Lotniczą, ale absolutnie nie mogą tego zrobić jeśli chodzi o kapitał ludzki. Pod tym względem wypadamy dość blado. Nie ma się co dziwić, skoro tylko w ubiegłym roku województwo nie wykorzystało aż 27 mln zł przekazanych przez Unię Europejską na ten cel. Co jest tego powodem? - Brak doświadczenia wnioskodawców w korzystaniu ze środków unijnych - uważa zastępca dyrektora WUP w Rzeszowie Piotr Rybka. Jak zapewniają szefowie WUP pieniądze na rozwój zasobów ludzkich ciągle są do wzięcia i 71 mln zł przekazane na lata 2004-2006 na pewno zostanie wykorzystane. Finansowane z tych środków będą m.in. kursy języków obcych, księgowości, prawa jazdy. Pieniądze z WUP trafiają do firm szkoleniowych, doradczych, uczelni, organizacji pozarządowych, a nawet samorządów. - W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił ogromny wzrost zainteresowania tymi działaniami. Wykorzystanych zostało już prawie 37 mln zł - mówi Rybka.

Małe, ale prężne

Parę miesięcy temu członkiem Doliny Lotniczej została rzeszowska firma EL-Automatyka. Założyło ją w 1992 roku dwóch znajomych: Wojciech Daraż i Antoni Kłusek. Rozpoczęła działalność od projektowania wodociągów oraz układów stabilizacji ciśnienia. Od 1994 roku firma poszerzyła swoje usługi o modernizację obrabiarek i urządzeń technologicznych. - Współpracujemy z firmami lotniczymi od 12 lat. Niedawno złożyliśmy kartę zgłoszeniową do Doliny i zostaliśmy jej członkiem - mówi Antoni Kłusek, współwłaściciel EL-Automatyka. W firmie, pracuje pięć osób na stałe, a w razie potrzeby zatrudniani są pracownicy na umowę o dzieło.

Z kolei firma Hispano Suiza w Sędziszowie Małopolskim, która powstała w 2001 roku, rozpoczynała swoją działalność od jednego pracownika. Obecnie zatrudnia już 170 osób, ale do końca roku planuje zwiększyć tę liczbę do 220. W firmie są trzy wydziały: produkcji kół zębatych, kadłubów i komponentów silników samolotowych. Hispano Suiza należy do Doliny Lotniczej od samego początku. - Uważam, że firmy lotnicze muszą tworzyć silną grupę, żeby mieć coś do powiedzenia - stwierdza Ryszard Łęgiewicz, szef Hispano Suiza.

Wyprzedzamy i Małopolskę, i Wielkopolskę

Podkarpacie w najnowszym rankingu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zostało uznane za jeden z dwóch najszybciej rozwijających się regionów w kraju. Wyprzedziło nas tylko województwo mazowieckie. Za Podkarpaciem znalazło się województwo małopolskie, wielkopolskie i świętokrzyskie. Najgorzej w rankingu wypadło województwo zachodniopomorskie, niewiele lepiej opolskie, lubuskie i dolnośląskie.

źródło: Gazeta Wyborcza. Rzeszów

Napisany dnia: 07.07.2006, 10:55
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kierowcy pomstują na utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Posypały się pierwsze mandaty

   

  Remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja w Jaśle (DK28) oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. Chopina i ul. Grota – Roweckiego sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Niektórzy ignorują znaki zakazu. Tylko wczoraj, siedmiu kierujących zostało przez policjantów ukaranych mandatami karnymi. W związku z utrudnieniami, kierowcy poruszający się objazdami, zmuszeni są stać w korkach. Znacząco zwiększył się również ruch samochodów na osiedlu Gądki.

 • Wygraj bilety na MONSTER TRUCK SHOW w Jaśle!

   

  We wtorek 16 sierpnia do Jasła zawita ekipa Extrem Cascaders Team z MONSTER TRUCK SHOW. To gwarancja ponad godzinnej doskonałej zabawy. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są darmowe bilety na emocjonujący pokaz z wykonaniu kaskaderów i ich maszyn.

 • „Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

   

  Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657