Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Dla Boga i Ojczyzny – promocja książki w jasielskiej bibliotece

3

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, z inspiracji wicestarosty Witolda Lechowskiego 25 kwietnia br. zorganizowała promocję książki „Kryptonim Agresor: ks. prałat Adam Sudoł w dokumentach Służby Bezpieczeństwa i Urzędu do Spraw Wyznań w latach 1957-1989” . W promocji oprócz ks. prałata Adama Sudoła uczestniczyli autorzy książki dr Krzysztof Kaczmarski,  Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN oraz Andrzej Romaniak z Muzeum Historycznego z Sanoka. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta Jasła i powiatu jasielskiego..

            Książka składa się z trzech części: biograficznej, jej autorem jest A. Romaniak, opracowania dra K. Kaczmarskiego, część trzecia zawiera 150 dokumentów zgromadzonych w rzeszowskim oddziale IPN. Ks. A. Sudoł zapytany dlaczego wybrał drogę oporu, mówił, że nigdy nie miał wątpliwości, tak ukształtowała go rodzina, lektury m. in. książki H. Sienkiewicza. Wrogiem bezpośrednim władzy był Kościół, nazwany przez ks. A. Sudoła „arką wolności”.  Na terenie Podkarpacia działały trzy takie ośrodki: Parafia Św. Stanisława w Jaśle, Parafia „Fara” w Sanoku oraz klasztor Kapucynów w Krośnie.

W czasach lustracji, kiedy media epatują przykładami księży, którzy podjęli współpracę agenturalną z SB, złamanych przez system nacisku władzy okresu PRL, książka o postawie ks. Adama Sudoła jest świadectwem kapłana, który się nie ugiął – podkreślił Witold Lechowski.  Spotkanie zorganizowano w Jaśle, gdyż na kartach książki pojawiają się nazwiska księży działających w Jaśle takich jak: ks. Stanisław Kołtak i ks. Stanisław Marczak. – mówił na spotkaniu ks. Sudoł. Działania prowadzone w kościele gimnazjalnym w Jaśle wspomniał Adam Pawluś.

Promocja książki, której bohaterem jest ks. prałat Sudoł była znakomitą lekcją historii współczesnej, co w podsumowaniu powiedziała prowadząca spotkanie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Małgorzata Piekarska.

http://images21.fotosik.pl/214/ccf129b72140c27fmed.jpg

http://images20.fotosik.pl/269/70fac78e5b30e034med.jpg

http://images21.fotosik.pl/214/9364dfe92412192emed.jpg

 

Krystyna Ziemba

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 26.04.2007, 12:43

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ były solidaruch
dnia 27.04.2007, 09:26 · Zgłoś
Do gościa: Są różne zdanie na temat tego gościa. Niektórym się podobał, bo dowalał czerwonym w czasach gdy odwaga staniała. Przed wyborami w 1991 r. zniesławił śp. prof. M.M., z którym zresztą wcześniej był zaprzyjaźniony, insynuujjąc mu przenależność do PZPR i podawanie kłamstw w swoim życiorysie tylko dlatego, że ten kandydował do Senatu z UD. W 1992 r. kompletnie ośmieszył się zarzucając wladzom miasta korupcją przy rozdzielaniu koncesji na sprzedaż alkoholu, ponieważ dostał ją nie ten sklep przy ul. Kościuszki co miał ją dostać.
Odpowiedz
0
@ gość
dnia 26.04.2007, 18:28 · Zgłoś
Ks. Stanisław Marczak- niezapomniany cudowny katecheta. Uczył mnie religii w I LO. Jego katechezy były prawdziwym , głębokim przeżyciem.
Odpowiedz
0
@ Kazimierz
dnia 26.04.2007, 14:39 · Zgłoś
Z przykrością muszę stwierdzic, że spotkanie takie powinno by owane w godzinach popołudniowych, lub w dni wolne od pracy. Godzina odbytego spotkania uniemożliwiła nie tylko mnie uczestniczyc w tej imprezie.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657