Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Dlaczego komputer działa wolniej?

3

Użytkownicy komputerów przyzwyczaili się do tego, że ich urządzenia z czasem działają coraz wolniej. Nie inaczej jest w przypadku smartfonów. Nie ma tutaj znaczenia, jakie są jego parametry. Po prostu po pewnym okresie sprzęty z opóźnieniem reagują na polecenia, a z czasem wręcz korzystanie z nich przestaje być wygodne. Co możesz z tym zrobić?

Wolniejszy komputer – dlaczego?

Najczęściej mówi się o tym, że powodem niewłaściwej pracy komputera jest zbyt duża ilość zbędnych plików, dodatków i innych danych, które go zaśmiecają. System nie jest w stanie ich obsłużyć i efektem tego jest coraz wolniej działający sprzęt. Jednak możliwych przyczyn takiej sytuacji jest zdecydowanie więcej. Oto, z czego może ona wynikać:

 • Zbędne dodatki do systemu – im dłużej używasz swojego urządzenia, tym dłuższa robi się lista programów, które masz zainstalowane na dysku. Mało kto pamięta o tym, żeby usuwać aplikacje, z których nie korzysta. Wiele z tych programów ładuje się automatycznie przy starcie systemu i spowalnia sprzęt.
 • Programy od producenta – najczęściej na dysku zakupionego komputera zainstalowanych jest wiele programów, z których większość jest zbędna. Warto się ich pozbyć. Najłatwiej można to zrobić za pomocą opcji dodaj/usuń programy w panelu sterowania systemu Windows. Nazwa tej funkcji może się nieco różnić, w zależności od wersji tego systemu. Czasami okazuje się, że na urządzeniu masz już jakiś program antywirusowy, ale mimo to instalujesz kolejny. Może to spowodować, że system operacyjny zdecydowanie zwolni. Warto sprawdzić, jakie posiadasz aplikacje, ale usuwaj je wyłącznie wtedy, gdy masz pewność, że są one niepotrzebne.
 • Problem z dyskiem – w przypadku gdy spowolnienie pracy jest efektem nadmiaru oprogramowania, urządzenie stopniowo będzie działać coraz wolniej. Jeśli jednak doszło do tego z dnia na dzień, to może być jeden z pierwszych symptomów problemów z dyskiem, najczęściej HDD. W razie takich podejrzeń, warto przeskanować dysk programem HD Tube. Jeśli wykryje on jakieś problemy, to wówczas należy skorzystać z serwisu komputerowego. Mając jednak na uwadze szybkość działania sprzętu, najlepiej wymienić dysk na SSD.
 • Problem z układem chłodzenia – kolejną przyczyną komplikacji może być zanieczyszczony układ chłodzenia. Kiedy zapcha się on kurzem, to niemożliwe będzie odprowadzanie ciepła. W takich przypadkach potwierdzeniem problemu może być głośno działający wiatrak w urządzeniu. Należy wtedy przeczyścić układ chłodzenia, co można zrobić bez pomocy serwisu. Wystarczy rozkręcić urządzenie i użyć np. odkurzacza. Czyszczenie układu chłodzenia jest rekomendowane raz do roku.

Wolno działający komputer – jak reagować?

Najczęściej kłopot z coraz wolniej działającym komputerem nie wynika z awarii, tylko z bardzo dużej liczby programów. Na pewno warto pamiętać o czyszczeniu urządzenia z kurzu, ale też o wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi przeprowadzenie porządków na dysku. Warto w tym celu użyć aplikacji AVG PC TUNEUP. Oto co możesz osiągnąć, jeśli z niej skorzystasz:

 • Wydłużysz czas pracy baterii.
 • Usuniesz bloatware, czyli oprogramowanie, które spowalnia i obciąża komputer. Chodzi m.in. o programy preinstalowane na nowych urządzeniach czy też wstrzykiwane do systemu operacyjnego przez złośliwe strony WWW.
 • Oczyścisz rejestr.
 • Wyczyścisz dysk twardy.
 • Włączysz tryb uśpienia dla nieużywanych aplikacji.
 • Usuniesz zbędne skróty programów.

Dzięki zastosowaniu tej aplikacji ograniczysz ryzyko awarii i wielu problemów, jakie mogą się wiązać z użytkowaniem komputera. Ważne jest systematyczne dbanie o porządek w pamięci urządzenia. To spowoduje, że będziesz mieć mniej kłopotów ze sprzętem.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 14.10.2020, 08:36
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ pseudonim
dnia 14.10.2020, 21:07
Ocena
komentarza:
1
Dobrze też sprawdzić, czy nie brakuje ram-u.
@ kacper
dnia 14.10.2020, 21:13
Ocena
komentarza:
-1
Czy RAM w międzyczasie się zużywa i dlatego go ubywa???
@ pseudonim
dnia 15.10.2020, 17:40
Ocena
komentarza:
1
Jeśli zainstalujesz dodatkowe oprogramowanie, lub zainstalujesz aktualizacje, może zabraknąć ram-u. Zwykle im nowsze oprogramowanie tym więcej ram-u potrzebuje. Jeśli zabraknie ram-u, system używa dysk twardy jako brakujący ram, a dysk działa wolniej niż ram.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zakochaj się w.... Jaśle. W niedzielę o 8.30 w TVP1

  Tomasz Bednarek z programu Zakochaj się w Polsce nie tak dawno opowiadał o pobycie w Lublinie, Warszawskiej Woli i Sochaczewie. W nowym odcinku programu przedstawione zostanie Jasło. Program będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę na kanale TVP1.

 • Kolejki do punktu drive-thru

  Od tygodnia do punktu mobilnego drive-thru przy jasielskim szpitalu ustawia się długi sznur samochodów. - W piątek o 11.30 byłem pięćdziesiąty, a za mną było jeszcze piętnaście samochodów – mówi nam mieszkaniec Jasła. Dzisiaj kolejka do punktu pobrań sięgała aż do wjazdu na teren szpitala. Niektórzy zmuszeni byli czekać na drodze krajowej nr 28.

 • Szkoła Podstawowa nr 12 ma supernowoczesną pracownię językową

   

  Nowoczesne technologie doskonale służą nauczaniu. Nic więc dziwnego, że w szkołach pojawia się coraz więcej pracowni naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą uczyć się w najlepszych możliwych warunkach. Taką pracownią, będącą główną nagrodą ostatniej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM od niedawna może pochwalić się SP nr 12. Dzisiaj została ona oficjalnie zaprezentowana.

 • Na czym polegają badania psychologiczne kierowców i operatorów?

   

  Badania psychologiczne kierowców i operatorów pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

 • Odszedł na wieczny spoczynek. Wójt Jan Czubik zmagał się z chorobą nowotworową

  Jan Czubik, wójt gminy Tarnowiec odszedł w wieku 72 lat. O 2 w nocy zmarł po ciężkiej chorobie. Gminą zarządzał od 6 lat. W najbliższą niedzielę odbędzie się jego ostatnie pożegnanie.

 • Malutki Kacperek potrzebuje pomocy. Zmaga się z wadą serca i rozszczepem podniebienia

  Kacperek przebył już dwie operacje, ale to nie koniec jego wizyt w szpitalu. Jego leczenie oraz rehabilitacja są bardzo kosztowne i przewyższają możliwości finansowe rodziny zastępczej, w której wychowuje się dziecko...

 • Zespół podjął decyzję o niedopuszczeniu trzech projektów do głosowania. Będą odwołania?

  Do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. zgłoszonych zostało osiem projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie merytorycznej. Zespół oceniający uznał, że trzy z nich nie mogą zostać dopuszczone do głosowania...

 • Rolnicy rozpoczęli protest w centrum Warszawy. Idą pod Sejm

  Dzisiaj rolnicy z całej Polski zjechali się do Warszawy, aby po raz kolejny wyrazić swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Po odmówionej modlitwie i odśpiewanej „Rocie”, podzieleni na sześć grup udali się w kierunku Sejmu.

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na „Wielkie monologi w wykonaniu Jerzego Treli” WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na „Wielkie monologi” w wykonaniu Jerzego Treli, które na deskach sceny JDK będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Rolnicy jadą do Warszawy. Będą protestować

  - Poprawki nas nie interesują. Chcemy zajmować się tym co robili nasi dziadkowie i ojcowie – mówi rolnik z powiatu jasielskiego. Grupa trzydziestoosobowa z powiatu jasielskiego, Gorlic i Krosna jedzie do Warszawy na ogólnopolski protest rolników. Mówią stanowcze "nie" nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

 • Wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na dwóch oddziałach

  Czterech lekarzy oraz pracownicy administracyjni Szpitala Specjalistycznego w Jaśle są zakażeni koronawirusem. Obecnie wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na oddziały wewnętrzny i geriatryczny.

 • Upewnij się, że twoje auto jest sprawne. Sprawdzisz to w SKP „Łączność”

   

  Egzamin ze sprawności samochodu to nie tylko formalna konieczność, potwierdzana adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od tego, czy nasz pojazd jest sprawny technicznie zależy życie nasze oraz pozostałych użytkowników dróg. Dlatego też badanie stanu technicznego auta należy powierzyć doświadczonym diagnostom, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105