Do Krakowa po tytuł laureata
2 czerwca 2012 roku w Krakowie odbył się finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989”. Konkurs został przeprowadzony pod honorowym patronatem MEN i Metropolity Krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza.

Finał odbył się w murach - najstarszej świeckiej szkoły średniej w Krakowie - I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego, którego absolwentami byli, m.in. król Jan III Sobieski, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Sławomir Mrożek.

Podczas finału ogólnopolskiego uczestnicy stanęli przed komisją konkursową, by, mając do dyspozycji 10 minut, zaprezentować swoją pracę, uzasadniając wybór tematu i przedstawiając wnioski , sposób zbierania i opracowania materiału źródłowego, wykorzystanej literatury. Na koniec musieli jeszcze odpowiedzieć na pytania komisji dotyczące swojej pracy. Spośród 18 finalistów, komisja konkursowa wyłoniła grono ośmiu laureatów konkursu, wśród których znalazła się uczennica Liceum w Kołaczycach, Magdalena Bartula.

Nagrody laureatom i finalistom wręczali Małopolski Kurator Oświaty, Aleksander Palczewski, Wojewoda Małopolski, Jerzy Miller i przedstawiciele Fundacji Armii Krajowej w Londynie.

Uczennicę do konkursu przygotował nauczyciel historii, mgr Janusz Wojdyła reprezentujących 10 województw.
LO Kołaczyce
