Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Dobre rokowania dla 18-latka zakażonego sepsą

17

Stan 18-letniego ucznia Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle jest stabilny. W poniedziałek chłopak z objawami sepsy trafił na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii do gorlickiego szpitala. Jak nas zapewnia ordynator Oddziału, Wojciech Praefort, pacjent ma spore szanse na przeżycie. Nie może nam jednak zdradzić żadnych szczegółów. Nie jest również w stanie określić jak długo 18-latek będzie hospitalizowany.

Uczeń ZST, mieszkaniec Kołaczyc trafił do jasielskiego szpitala w poniedziałek z objawami sepsy. Diagnoza potwierdziła podejrzenia i chłopaka skierowano na OIOM do szpitala w Gorlicach.

Około 60 osób, które miało w tym czasie kontakt z 18-latkiem zostało natychmiast objętych chemioprofilaktyką. Jednak jak nas zapewniono w jasielskim Sanepidzie, liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Wszystkie te osoby zostały także skierowane do lekarza rodzinnego i otrzymały już odpowiednią dawkę antybiotyku. Wiadomo już, że tej pory nikt z bliskich chłopca nie zachorował. Niewiadomo jednak, w jaki sposób mógł się zarazić. - Być może on sam był nosicielem, a organizm był osłabiony i ta bakteria się ujawniła. Mógł się także zarazić poprzez picie np. z jednej  butelki – usłyszeliśmy w Sanepidzie.

Na sepsę meningokokową zapada około 20-40% zdrowych ludzi. Meningokoki występują
w jamie nosowo – gardłowej nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów. Zakażenie bakterią może powodować zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, może również wywołać sepsę. Na chorobę zapadają najczęściej dzieci oraz młodzież. Są jednak pewne warunki, które sprzyjają zakażeniu jak: przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu (dyskoteka, koncert); przebywanie dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach, przygodne pocałunki; picie z jednej butelki, używanie wspólnych sztućców; palenie tego samego papierosa. Na zakażenie meningokokami bardziej podatni są także ludzie, których organizm jest osłabiony wcześniejszymi infekcjami, wysiłkiem fizycznym, stresem, długotrwałym odchudzaniem itp. Dlatego, aby skutecznie leczyć zakażenie meningokokowe, należy po wystąpieniu pierwszych objawów natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.

(kp)

Reklama

Komentarze: 17

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Znajoma
dnia 26.11.2010, 15:43 · Zgłoś
Dasz radę Grzesiek ...
Odpowiedz
0
@ ona
dnia 20.11.2010, 14:22 · Zgłoś
trzymaj się Grzesiu, musisz z tego wyjść!
Odpowiedz
0
@ noody
dnia 19.11.2010, 22:29 · Zgłoś
wyleczą go to nie XV wiek.
Odpowiedz
0
@ ONAAAAAA
dnia 19.11.2010, 22:18 · Zgłoś
A MI WIADOMO ZE CHODZI POD STACJE DO JEDYNKI ... TERAZ JEST W GORLICACH W SZPITALU I JEGO DZIEWCZYNA TEZ BYLA BADANA I JEST OK...
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 18.11.2010, 22:56 · Zgłoś
ludzie spokojnie, temat jest faktycznie bardzo poważny, ale jeśli mielibyście chociaż odrobine pojęcia o tej bakteri to nie sialibyście od razu takiej paniki, żeby od razu całą szkołę zamykać.
osoby mające bezpośredni kontakt z chorym dostały odpowiednie antybiotyki, reszta jest mało zagrożona.
jakby tak mieli szkołe zamykać, to odrazu trzeba by całą ludzkość hospitalizować, bo każdy z kimś się kontaktuje....
Odpowiedz
0
@ kolega
dnia 18.11.2010, 22:01 · Zgłoś
szybkiego powrotu do zdrowia :(( obys wyszedl z tego bez szwanku :( przykro ze tak sie stalo , mlody chlopak , spokojny ...
Odpowiedz
0
@ myszka7963
dnia 18.11.2010, 21:06 · Zgłoś
Nie rozumiem dlaczego nie podano tej wiadomości w poniedziałek tylko ją zatajono!?Każdy szpital powinnien miec odpowiednią aparature do badania tym bardziej,że to jest śmiertelna choroba!!!
Odpowiedz
0
@ uczeń
dnia 18.11.2010, 21:02 · Zgłoś
a w szkole zero rekcji, w wtorek normalnie lekcje prowadzone zadne szczepienie nic... moim zdaniem cala szkola powinna zostac od razu zaszczepiona .
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 18.11.2010, 20:58 · Zgłoś
powinni szkole zamknac i przebadac wszystkich..
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 18.11.2010, 19:21 · Zgłoś
i przyspieszony oddech
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 18.11.2010, 19:19 · Zgłoś
gorączka ,dreszcze ,[...],ból gardła
Odpowiedz
0
@ x-man
dnia 18.11.2010, 18:56 · Zgłoś
kto to?
Odpowiedz
1
@ zzst
dnia 18.11.2010, 18:15 · Zgłoś
trzeba szkole zamknąc!!!a ne
Odpowiedz
0
@ ciekawa
dnia 18.11.2010, 16:27 · Zgłoś
a jakie wogóle sa objawy tej choroby,,,,,,,
Odpowiedz
0
@ :/
dnia 18.11.2010, 14:16 · Zgłoś
Przygodne pocałunki??? Może to ktoś bardzij sprecyzować? "D
Odpowiedz
0
@ ...
dnia 18.11.2010, 13:23 · Zgłoś
Jak już coś piszecie sprawdzcie pierwsze jak dokładnie nazywa sie szkoła ;D bo ten chłopak nie chodzi do Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle tylko do Zespołu Szkół Technicznych im.Bohaterów Września w Jaśle :)uczeń Zespołu Szkół Technicznych im.Bohaterów Września w Jaśle.
Odpowiedz
0
@ Nadia
dnia 18.11.2010, 11:47 · Zgłoś
Ale jakie są te pierwsze objawy ??????????????
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.