Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

„Dobry fizjoterapeuta musi lubić ludzi i chcieć im pomagać”

13

Maciej Biały, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, fizjoterapeuta, który współpracuje z niepełnosprawnymi sportowcami i odnosi przy tym sukcesy. Nam opowiada dlaczego nie wrócił do Jasła, jak wygląda praca z niepełnosprawnymi, a także o tym, co nas różni od reszty świata.

 

Red.: To był przypadek, że wybrał pan pracę z osobami niepełnosprawnymi?

M.B.: Tak. Byłem świeżo po studiach i nadarzyła się okazja, aby spróbować popracować z reprezentacją polskich koszykarzy na wózkach. Nie wahałem się i zdecydowałem się na taką formę pracy.

Red.: To trudna i odpowiedzialna praca. Nie bał się pan, że rzuca się na głęboką wodę?

M.B.: Było to dla mnie wyzwanie. To była chęć sprawdzenia swoich możliwości i chęć pomocy osobom niepełnosprawnym. Fizjoterapeuta musi lubić ludzi i chcieć im pomagać. To jest taka pryncypalna zasada dobrego fizjoterapeuty. Ale myślę, że dobrze sobie z tym poradziłem.

Red.: Czy praca niepełnosprawnymi sportowcami wymaga większego wysiłku niż ze zdrowymi?

M.B.: Ta praca niczym się nie różni. To są profesjonaliści - osoby, które żyją z tego, że uprawiają sport, grając zawodowo w klubach zagranicznych.

Red.: Współpracuje pan z reprezentacją koszykarzy zaledwie od roku, a już macie kilka sporych sukcesów na koncie.

M.B.: Rok temu zajęliśmy pierwsze miejsce na turnieju w Brnie, czwarte miejsce na Mistrzostwach Europy w Turcji. W tym roku, w okresie przygotowawczym rozegraliśmy dwa turnieje: we Francji i USA, gdzie w obydwu przypadkach zajęliśmy czwarte miejsce. To był etap przygotowań przed Mistrzostwami Świata, które odbyły się w lipcu w Anglii, gdzie zajęliśmy szóste miejsce.

Red.: Fizjoterapia to tylko praca czy też pasja?

M.B.: Jeżeli chodzi o zarobki, to nie jest rewelacyjnie. To zdecydowanie pasja połączona z pracą. Fizjoterapeuta musi być pasjonatem, żeby dobrze wykonywać swoją pracę.

Red.: Skończył pan w studia w Katowicach i tam już pan został. Nie chciał pan wrócić do Jasła i tu wykorzystywać zdobyte umiejętności?

M.B.: Miałem takie myśli, ale Śląsk daje więcej możliwości. W Jaśle, niestety takich nie ma.

Red.: Trudno jest przekonać osoby niepełnosprawne, żeby zaangażowały się w jakikolwiek sport. W jaki sposób do nich dotrzeć i przekonać, że wbrew swojemu kalectwu mogą funkcjonować normalnie?

M.B.: Jest to dosyć trudne. Wiele osób trafiło do sportu przez przypadek. Zdarza się, że zawodnicy, którzy grają w kadrze spotykają kogoś na wózku, powiedzmy na ulicy i proponują, żeby wstąpił do zespołu sportowego i potem trenował, a być może znajdzie się w kadrze. Niesie to ze sobą bardzo dużo możliwości dla osób niepełnosprawnych i duże pieniądze, jeżeli chodzi o grę w zagranicznych klubach.

Red.: Jednak na początku ta bariera psychiczna jest spora, czasem wydaje się, że nie do pokonania.

M.B.: To prawda. To jeszcze zależy od tego, w jaki sposób ktoś trafił na wózek. Są osoby, które dość szybko podnoszą się po takich zdarzeniach. Ale są i tacy, którzy tego nie potrafią. To jest szansa dla osób upartych, zawziętych, które cały czas myślą, żeby coś robić, nie zamykają się w domach. To pozwala na to, żeby się rozwinąć i zacząć zarabiać. W Polsce praktycznie tych zarobków w klubach nie ma. Zarówno w polskich klubach, jak i w reprezentacji zawodnicy grają za darmo, ale za to w zagranicznych klubach mają szanse zarobić spore pieniądze.

Red.: Gdyby pan miał porównać pracę fizjoterapeuty w Polsce do pracy za granicą, to jak na tym tle wypada nasz kraj?

M.B.: U nas są zdecydowanie gorsze warunki techniczne, sprzętowe i oczywiście finansowe. W USA miałem okazję być w ośrodku przygotowań olimpijskich i to co zobaczyłem ogromnie mnie zaszokowało. Sporo o tym czytałem, ale jak zobaczyłem na własne oczy, to nawet nie ma czego porównywać. W tym przypadku jesteśmy daleko w tyle.

Red.: Czy fizjoterapia to pana jedyna pasja?

M.B.: Nie, ale znajduje się ona na pierwszym miejscu. W ogóle interesuje mnie praca naukowa. Mogę się już pochwalić trzema publikacjami, w tym dwiema w zagranicznych pismach naukowych i pracą ze zdrowymi sportowcami. Pracuję  nie tylko z kadrowiczami, byłem także fizjoterapeutą na Pucharach Świata w Siatkówce Plażowej.

Red.: Plany na przyszłość?

M.B.: Jeśli chodzi o kadrę, to w przyszłym roku planujemy zdobyć medal na Mistrzostwach Europy w Izraelu i tym samym zapewnić sobie miejsce na Paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku. Jeśli chodzi o plany naukowe, to jestem aktualnie na drugim roku studiów doktoranckich i być może jeszcze w tym roku otworzę przewód. Wszystko to będę  starał się połączyć z pracą zawodową w prywatnym gabinecie oraz działalnością naukową.

Życząc dalszych sukcesów dziękuję za rozmowę

Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 13

Dodaj komentarz Widok:
0
@ wilku
dnia 12.08.2011, 19:09 · Zgłoś
a Pan Maciej kupuje w biedronce wię z finansami nie jest u niego za dobrze radze wyjechać za granice a nie tkwić w tym [...] kraju
Odpowiedz
0
@ vienio&pele
dnia 18.07.2011, 15:55 · Zgłoś
Jego fenomen polega na tym, że jest po prostu dobry w tym co robi. W [...] sobie wsadź tą zazdrość
Odpowiedz
0
@ fizjo
dnia 05.03.2011, 14:11 · Zgłoś
Polecam stronę o fizjoterapii http://fizjo.e-masaz.pl
Odpowiedz
0
@ prezes
dnia 21.10.2010, 23:35 · Zgłoś
haha widac ojciec zalatwił wywiad
Odpowiedz
0
@ Rafcio
dnia 18.10.2010, 15:40 · Zgłoś
Hola hola a dlaczego nikt nie napisze o Rafale Tyburowskim, jest nim jeden z Zawodników rodowity Jaślanin!!!!!
Odpowiedz
0
@ prawda
dnia 18.10.2010, 15:38 · Zgłoś
HOLA hola ale ja widze tam jeszcze jednego rodowitego Jaślanina ! Jest nim ZAWODNIK Rafał Tyburowski o nim to nikt nie napisze!!!!!
Odpowiedz
0
@ buła
dnia 15.10.2010, 21:21 · Zgłoś
fenemon nie fenomen, ale szacunek dla Maćka, doktorat , praca z kadrą. ma zajawkę i brawo!
Odpowiedz
0
@ kolezanka anka
dnia 14.10.2010, 20:15 · Zgłoś
maciek gratuluje sukcesów, pasjii i oby tak dalej!
Odpowiedz
0
@ iga
dnia 14.10.2010, 19:16 · Zgłoś
no może nie fenomen, ale reprezentuje nasz kraj i jest jaślaninem, dlatego wydaje mi się, że o takich i podobnych rzeczach powinno się pisać...
Odpowiedz
-1
@ barb
dnia 14.10.2010, 13:38 · Zgłoś
Na czym polega fenomen p Bialego ? bo chyba nie lapie ...
Odpowiedz
-1
@ loli
dnia 14.10.2010, 13:34 · Zgłoś
Ale jaja MIstrzostwa europy w Izraelu
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 13.10.2010, 21:42 · Zgłoś
po pierwsze jak autor zadaje pytanie to ładniej by wygladało gdyby słowo "pan" było pisane z duzej litery. Po drugie w jasle ten człowiek nie ma co szukac bo za te grosz eto tu szkoda robić w tym zawodzie. A po trzecie tutaj potrzebne sa znajomosci zeby sie na starz dostac nie mówiac juz o pracy na stałe!!!!!!!!!! CIERPIA NA TYM TYLKO PACJENCI
Odpowiedz
1
@ zabka
dnia 13.10.2010, 11:07 · Zgłoś
gratulacje i samych sukcesow zycze
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.