Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Dodatkowe fundusze na posiłki i rozwój czytelnictwa na Podkarpaciu

10

Niemal 55 tysięcy osób, w tym około 25 tysięcy dzieci i młodzieży skorzysta z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Dotacja wojewody podkarpackiego trafi do wszystkich 160 gmin. W sumie ponad 34 miliony złotych.

Istotnym elementem rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” jest zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości zjedzenia gorącego posiłku serwowanego w stołówce szkolnej. Wsparcie obejmuje jednak nie tylko młode osoby z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Program dofinansuje także posiłki dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są w stanie same przygotować sobie codziennie gorącego dania. Posiłki z reguły zostaną bezpośrednio dostarczone do domu potrzebujących dorosłych, ale może być też taka sytuacja, że na terenie danej gminy przygotowane zostanie także miejsce, gdzie osoby samotne, starsze, niepełnosprawne będą dochodziły.

- Pieniądze zostaną przeznaczone dla wszystkich 160 gmin na Podkarpaciu, bez wyjątku - podczas konferencji prasowej mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. - Pierwotne założenie tego programu było takie, żeby 60 procent stanowiła dotacja z budżetu państwa a 40 wkład własny jednostki samorządu terytorialnego. Udało się nam zdobyć dodatkowe 6 mln zł na ten cel i dlatego też zostanie zwiększony poziom dofinansowania do 72 procent.

Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie podaje, że całkowity koszt zadania, który oszacowali na podstawie zapotrzebowania złożonego przez gminy to 51 mln zł. Dotacja wojewody dla 160 gmin regionu wynosi 34 039 290 zł. Przykładowo, dla miasta Rzeszowa - 1 612 200,200 zł.

Kryteria wsparcia? Dochód nie przekraczający 1200 zł na osobę w przypadku rodziny i 1552 zł w przypadku osoby samotnej.

Z kolei ponad 2 miliony złotych przyznano w tym roku dla Podkarpacia na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek czy też wyposażenia w niezbędny sprzęt komputerowy, czytniki e-booki, regały, biurka, oświetlenie... Odbiorcami w szczególności będą dzieci i młodzież. Z programu mogą skorzystać m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szkoły artystyczne, publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

- Na realizację programu w tym roku chcę przeznaczyć 2 088 097 mln zł - mówiła w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. - Z pieniędzy skorzystają: 452 szkoły, placówki, biblioteki. W poniedziałek zatwierdziłam listę wszystkich szkół wraz z kwotami.

Wojewoda podkreślała, że właśnie rozpoczyna się okres równego traktowania dzieci w całym regionie, okres nadrabiania zaniechań z minionych lat. Obrazowała, jak to było w przeszłości. W rzeszowskich szkołach i przedszkolach uczy się łącznie ponad 354 tysiące dzieci (przedszkola - ponad 65 tys., szkoły podstawowe - ponad 179 tys. i szkoły ponadpodstawowe - ponad 108 tys.).

- W 2023 roku dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Rzeszowie otrzymały tylko 2 szkoły i 8 przedszkoli. Łącznie przekazano im zaledwie 28 tys. zł. W 2022 r. dotację otrzymały 24 przedszkola na kwotę 72 tys. zł. W 2021 r.- tylko 5 szkół i 3 przedszkola na 58,6 tys. zł. Dlatego też, żeby wyrównać szanse wszystkich dzieci, w tym roku z tej puli, którą miałam do dyspozycji, Rzeszów dostał największe dofinansowanie - 474 tys. zł. dla 43 szkół i przedszkoli.

Dodała, że z podkarpackim kuratorem oświaty przeanalizowała, jakie fundusze otrzymywały poszczególne szkoły w poprzednich latach. - Tak, aby teraz uczciwie i rzetelnie przyznać dofinansowanie w szczególności tym placówkom, które wcześniej nie dostawały takiego wsparcia. Bo wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chodzą do szkoły w Rzeszowie czy innych gminach na terenie województwa podkarpackiego powinny mieć takie same szanse i taki sam dostęp do książek. Szkoła nie powinna mieć barw politycznych.

- Dziś jesteśmy naprawdę szczęśliwi, bo wraca normalność - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - Po raz kolejny władze rządowe, władze wojewódzkie podchodzą do polityki samorządu normalnie. To jest niezwykle istotne. Jako prezydent stolicy województwa dziękuję w imieniu wszystkich samorządów za sprawiedliwe, transparentne podejście. A Rzeszów cieszy się z kolejnych dwóch milionów złotych na bardzo potrzebne obszary, jakimi są żywienie i czytelnictwo, czyli coś dla ciała i coś dla ducha.

fot. Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Napisany dnia: 26.03.2024, 08:44

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
11
@ QQrQ
dnia 26.03.2024, 17:54 · Zgłoś
Nareszcie wraca normalność w relacjach rządu z władzami samorządowymi. Nie będzie faworyzowania tylko "swoich" samorządów...jak to było za poprzedniej władzy.
Odpowiedz
-6
@ Kapitan Wąs
dnia 26.03.2024, 10:59 · Zgłoś
Jak w czerwcu z okazji wojny z Rosją będę się starał o azyl w Hajduszoboszlo, to im pokażę ten artykuł oraz kilkadziesiąt innych z tego okresu, informujących czym zajmowali się nasi decydenci i dlaczego nie chce tu już mieszkać.
Odpowiedz
-10
@ łodyniec
dnia 26.03.2024, 10:42 · Zgłoś
Ktoś jeszcze korzysta z biblioteki publicznej? Ile osób dziennie, 5 ?
Odpowiedz
6
@ dragoness
dnia 26.03.2024, 11:43 · Zgłoś
Nie sądź po sobie, proszę. A dane są ogólnodostępne.
Odpowiedz
-10
@ Loool
dnia 26.03.2024, 11:51 · Zgłoś
Partyjne przekazy dniaz tvn i okopress, to nie biblioteka. Ktoś jej w końcu powie!. Lol
Odpowiedz
-2
@ Woj11
dnia 28.03.2024, 08:57 · Zgłoś
Niemożliwe, Alleluja! Zgadzam się z Dragoną. Tak, potwierdzam domniemane słowa przedmówczyni. W bibliotekach jest ruch jak na odpuście. Na własne oczy widziałem kolejki, a nawet w nich stałem. Idą tam nie tylko uczniowie i emeryci, ale ludzie w różnym wieku. Biblioteki tętnią życiem.
Przy okazji składam wszystkim czytelnikom życzenia błogosławionego święta Zmartwychwstania Pańskiego, zw. Wielkanocą.
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 28.03.2024, 12:15 · Zgłoś
Ty nawet adresu biblioteki nie znasz.
Odpowiedz
2
@ ania
dnia 26.03.2024, 10:16 · Zgłoś
Hehehe wraca normalność... Z księżyca się urwali...
Odpowiedz
-7
@ Gabi
dnia 26.03.2024, 09:02 · Zgłoś
Czyli dzieci będą jeść książki. Biedne dzieci.
Odpowiedz
-8
@ Sven
dnia 26.03.2024, 09:27 · Zgłoś
Nie wyrokuje,bo życia wiem jedno,że może być tak,że lata pod wozem,a rok na wozie i na odwrót...Ta zasada życiowa dotyczy każdego z nas.Kto myśli inaczej jest głupcem.UND DAS IST ALLES !!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657