Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Dodatkowe środki finansowe dla podkarpackich placówek medycznych

2

Zgodnie z planem, w ostatnich dniach Podkarpacki NFZ zrealizował rekomendacje Prezesa AOTMiT w sprawie zmiany poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Rekomendacja ta uwzględnia skutki realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a także wzrost wynagrodzeń w pozostałych formach zatrudnienia oraz wzrost inflacji.

Przekazaliśmy wszystkie aneksy, dzięki którym dodatkowe środkach zasilą podkarpacki sektor ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych, które są najbliżej Pacjenta – mówi Robert Bugaj dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

W skali kraju to rekordowe środki na m.in. wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia – ponad 15 mld zł w ujęciu rocznym dla całej Polski. W pakiecie rozwiązań finansowych, wybranym przez Ministra Zdrowia, znalazły się środki na wzrost wynagrodzeń oraz komponent związany z inflacją. Na szczególną uwagę zasługują szpital powiatowe, ponieważ dostały one dodatkowe środki w ramach wzrostu wycen w internie, chirurgii i położnictwie.

Działania te, były możliwe na podstawie rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która przygotowała je na podstawie danych otrzymanych od samych placówek medycznych, w tym szpitali powiatowych.

Roczny skutek finansowy w skali kraju jest wyjątkowo duży. W skład 15 mld złotych wchodzi 6,91 mld z tytułu podwyżek minimalnego wynagrodzenia, 7,48 mld z tytułu wzrostu pozostałych wynagrodzeń i inflacji oraz 0,66 mld z tytułu wzmocnienia wycen w wybranych obszarach (interna, chirurgia ogólna, położnictwo). Oddziały chorób wewnętrznych posiada 27 podkarpackich szpitali, tyle samo placówek posiada oddziały chirurgii ogólnej, a oddziały ginekologiczno – położnicze znajdują się w 20 szpitalach.

Dla Podkarpacia kwota ostatnich wzrostów finasowania również jest znacząca, ostatnie aneksy dotyczą zwiększenia kwoty umów jeszcze na ten rok o niemal 400 mln złotych, a dla samych szpitali zgodnie ze wspomnianymi rekomendacjami o 270 mln zł - dodaje Robert Bugaj dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Wzrost nowego finansowania jest większy o 13 mln zł od planowanego przed miesiącem i przedstawionego pod koniec czerwca na wspólnej konferencji wojewody podkarpackiej Ewy Leniart i dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Roberta Bugaja.

Rafał Śliż

rzecznik prasowy

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie

Reklama

Komentarze: 2

Dodaj komentarz Widok:
0
@ W.
dnia 07.08.2023, 09:42 · Zgłoś
Oczywiście, że tak.
Odpowiedz
1
@ Jerzy
dnia 07.08.2023, 09:42 · Zgłoś
Pieniądze na ratowanie zdrowia muszą być.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.