Strona główna

Dokonali niemożliwego

14
Napisany dnia: 12.12.2018, 12:50 , Tagi: Brak

Mówiono im, że ta wyprawa to czyste szaleństwo. Na przekór sceptykom, pewni swoich atutów, a zarazem świadomi własnych słabości Weronika i Sławek pokonali zimą ponad 2000 kilometrów w górskim terenie. Dziś opowiadają o tym, co wydarzyło się podczas 89 dni pieszej wędrówki „Łukiem Karpat”.

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki po raz pierwszy pokonali morderczą trasę w 2015 r. Wówczas w ciągu 116 dni przemierzyli trasę wiodącą przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację. Sęk w tym, że eskapada odbyła się w lecie. Przed dwójką śmiałków czynu tego dokonało poczynając od lat 80. ubiegłego wieku ponad dwadzieścia osób. Postanowili więc zrobić, coś, na co nikt wcześniej nie potrafił się zdobyć. W ich głowach zrodziła się koncepcja przejścia „Łuku Karpat” zimą. Pionierska wyprawa zakończyła się sukcesem. Dziś para z pasją dzieli się wrażeniami z niewiarygodnej eskapady, spotykając się z miłośnikami górskich wędrówek i nie tylko w różnych zakątkach Polski. Na mapie wspomnianych spotkań nie mogło rzecz jasna zabraknąć Jasła, którego są mieszkańcami. Oboje podkreślają, iż mocno związani są z miastem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wśród sponsorów wyprawy znalazły się Miasto Jasło oraz Powiat Jasielski.

Wczoraj Weronika i Sławek zaprosili mieszkańców Jasła i okolic na blisko godzinne spotkanie, podczas którego zrelacjonowali emocjonujące a zarazem inspirujące wydarzenia z przełomu 2017/2018 r. W sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury zasiadło ponad stuosobowe audytorium głodne fascynujących opowieści, liczące również na to, że podróżnicy zdradzą najdrobniejsze szczegóły zimowej przeprawy przez Karpaty.

Zgromadzona publiczność nie mogła poczuć się rozczarowana. Weronika i Sławek na przemian snuli barwną opowieść o wyczerpującej, prowadzonej w surowych, zimowych warunkach wędrówce. Nie szczędzili zachwytów nad pięknem otaczającej ich przez ponad trzy miesiące natury, czego dowodem był bogaty materiał fotograficzny.

Zaczęli od najbardziej prozaicznych kwestii, takich jak choćby przygotowania do wyprawy. Z minuty na minutę narracja stawała się jednak coraz bardziej fascynująca, a słuchacze mimowolnie stali się współtowarzyszami morderczej wyprawy, choć pod ich stopami nie skrzypiał śnieg, a wieczorna pora nie obligowała do rozbicia biwaku w absolutnej głuszy. Kontrast pomiędzy tym, czego dokonali podczas zimowej wyprawy „Łukiem Karpat” a sielankową atmosferą, jaka towarzyszyła wczorajszemu spotkaniu, zdawała się zacierać pasja do gór jako cecha wspólna wszystkich osób, które w poniedziałkowy wieczór zdecydowały się odwiedzić Jasielski Dom Kultury.

Nie zabrakło, rzecz oczywista pytań do dwójki śmiałków. Wśród nich znalazło się to, dotyczące planów na kolejną wyprawę. W enigmatycznej odpowiedzi, jego autor usłyszał jedynie, że owe plany przewidują konieczność uzyskania wizy. Co to oznacza? Po odpowiedź zapraszamy do lektury wywiadu z Weroniką i Sławkiem, który już niebawem ukarze się na naszym portalu. W nim nasi czytelnicy będą mogli poznać także szczegóły zimowej wyprawy „Łukiem Karpat”.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Znający temat
dnia 12.12.2018, 14:32
Ocena
komentarza:
-19
Se poszli, to se poszli, tak mnie to interesuje jak ostatnio gołoledź !
@ Robbo
dnia 12.12.2018, 15:52
Ocena
komentarza:
-18
Już się mam zachwycać czy jeszcze nie?
@ adam
dnia 12.12.2018, 21:27
Ocena
komentarza:
-15
brawo...ale po co?
@ Sesese
dnia 13.12.2018, 06:22
Ocena
komentarza:
0
Taka ich pasja-fajnie. Pytanie czy robią to dla siebie, czy na pokaz by teraz opowiadać o tym i czekać na oklaski. Trochę to tak jak bezdomni z wyboru -mają extremalne warunki życia ale czy należy z każdym robić wywiady i spotkania? ( przypominam bezdomny z wlasnego wyboru). Chcieli isc w trudnych warunkach, kawał drogi ok. To tak jak dieta dla otyłego a moze ta nawet jest wiekszym wyzwaniem, tylko czy miasto jasło zasponsoruje mi wizyty u dietetyka i karnet na silownie? Fajnie ze Ci ludzie robią to co lubia,oby to nie bylo na pokaz. Pozdrawiam
@ łodyniec
dnia 13.12.2018, 07:04
Ocena
komentarza:
-14
Pokazowka za cudze pieniadze. Gdyby nie robili tego dla slawy i kasy to :
1. Wyruszyliby bez oklaskow i publikowania tego gdzie tylko sie da
2. Oplacili by podroz za swoje pieniadze,nie proszac NAS o sponsoring
3. Po powrocie nie szukali by poklasku i usciskow dlon.

Znajac zycie ,juz nie dlugo wyrusza w inna trase,oczywiscie nie za swoje.
@ dragoness
dnia 13.12.2018, 09:40
Ocena
komentarza:
8
Każdy może to zrobić, malkontenci też. Tylko czy mają dość odwagi? Wątpię.
@ łodyniec
dnia 15.12.2018, 12:15
Ocena
komentarza:
-3
Nie wiem czy odwagą jest wycoaganie reki po czyjes pieniadze na swoje zachcianki. To ma inna nazwe.
@ dragoness
dnia 15.12.2018, 12:36
Ocena
komentarza:
1
No to proszę wyciągnąć. Ktoś broni?
@ kaj
dnia 13.12.2018, 08:25
Ocena
komentarza:
16
poszli dla siebie ,opowiadali dla tych co słuchali
@ kaj
dnia 13.12.2018, 08:26
Ocena
komentarza:
13
poszli dla siebie bo mają taką pasję - opowiadali dla tych co słuchali
@ łodyniec
dnia 15.12.2018, 12:16
Ocena
komentarza:
-1
Poszli za swoje?
@ Aaa
dnia 13.12.2018, 09:26
Ocena
komentarza:
12
A wszystkim komentujacym zal d..e sciska bo na tyle ich tylko stac haha
@ Mari
dnia 13.12.2018, 12:38
Ocena
komentarza:
-6
Moja pasją jest stanie co pół godziny gdzie mogę o ty opowiedzieć
@ Habemus papam
dnia 17.01.2019, 07:34
Ocena
komentarza:
0
Cytuję:

" Po odpowiedź zapraszamy do lektury wywiadu z Weroniką i Sławkiem, który już niebawem ukarze się na naszym portalu. W nim nasi czytelnicy będą mogli poznać także szczegóły zimowej wyprawy „Łukiem Karpat”.

UkaRZe się? A kogo portal jaslo4u.pl będzie karał? Kto tam pracuje? Kto pisze z bykami i kto puszcza do edycji teksty z tak rażącymi błędami???
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105