Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Dotkliwy brak kandydatów na studia

7
Tak źle nie było od początku istnienia Politechniki Rzeszowskiej. Aż na 10 z 15 kierunków proponowanych przez uczelnię zabrakło kandydatów.

Ze względu na niż demograficzny z roku na rok mniej osób zdaje maturę. W tym roku co piąty maturzysta oblał egzamin. Efekt? Na rzeszowskich uczelniach publicznych jest o 15-20 proc. mniej kandydatów niż jeszcze przed rokiem. Dla jednych, np. dla Uniwersytetu Rzeszowskiego, nie stanowi to większego problemu. - W ubiegłym roku mieliśmy blisko 10 tys. kandydatów, w tym jest 8-8,5 tys. Obserwujemy mniejsze zainteresowanie kierunkami przyrodniczymi i ścisłymi, np. na matematyce w ubiegłym roku były trzy osoby na jedno miejsce, a teraz - jedna. Mniej było też kandydatów na prawo - trzy osoby na miejsce, a bywało 10. Ale dodatkowy nabór robimy tylko na fizyce - mówi Maria Rączy-Jamróg, kierownik działu toku studiów na UR.

Dużo gorzej jest na Politechnice Rzeszowskiej. Tam wprawdzie liczba kandydatów spadła tylko o 600, ale to oznacza spadek zainteresowania uczelnią o 20 proc. W dodatku wzrosła liczba miejsc proponowanych chętnym, a zainteresowanie maturzystów skupiło się w zasadzie tylko na pięciu kierunkach. Miejsca zostały zapełnione jedynie na informatyce, budownictwie, lotnictwie i kosmonautyce, elektronice i telekomunikacji oraz - najmłodszej - biotechnologii.

Uruchomienie tego kierunku przez uczelnię okazało się strzałem w dziesiątkę. - Zainteresowanie było tak duże, że zwiększyliśmy limit miejsc z 75 do 135 - mówi Leszek Woźniak, prorektor ds. nauczania PRz.

Aż 10 z 15 proponowanych przez uczelnię kierunków w dalszym ciągu czeka na chętnych. Są to:

* Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska

- inżynieria środowiska

* Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa

- automatyka i robotyka

- fizyka techniczna

- mechanika i budowa maszyn

- zarządzanie i inżynieria produkcji

* Na Wydziale Chemicznym

- inżynieria materiałowa

- technologia chemiczna

* Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki

- elektrotechnika

* Na Wydziale Zarządzania i Marketingu

- matematyka

- zarządzanie i marketing

Termin składania podań na te kierunki upływa 15 września. Władze uczelni są dobrej myśli: - Jakoś uzupełnimy limity - ma nadzieję prorektor Woźniak, ale też jest zaniepokojony tą sytuacją: - Może to dlatego, że w tym roku wprowadziliśmy elektroniczną rekrutację? - zastanawia się.


Uczelnie techniczne brak zainteresowania proponowanymi przez siebie kierunkami zrzucają na karb tego, że matura z matematyki nie jest obowiązkowa. Jak sprawdziliśmy, w tym roku na Podkarpaciu jako obowiązkowy przedmiot wybrało ją o pół tysiąca mniej maturzystów niż w ubiegłym. - Bo w ubiegłym roku matura z matematyki była trudna, dlatego teraz wiele osób zrezygnowało z podchodzenia do tego egzaminu - przypomina Marek Kondziołka, dyrektor wydziału monitorowania i wspomagania edukacji w rzeszowskim kuratorium.

Władze politechniki już teraz się głowią, co zrobić, by w przyszłym roku przyciągnąć kandydatów: - Potrzebna jest bardziej agresywna reklama, także informacja, jak atrakcyjną pracę można uzyskać po skończeniu naszych studiów. Trzeba też rozszerzać współpracę ze szkołami. Myślałem o stworzeniu klastra edukacyjno-przemysłowego i planowaniu już uczniom ścieżki edukacji i rozwoju zawodowego - wylicza Leszek Woźniak. Politechnika chce także proponować kandydatom specjalności poszukiwane na rynku pracy.

Prof. Monika Hardygóra, prorektor Politechniki Wrocławskiej

- Niestety, liczba kandydatów spada u nas od trzech lat. W tym roku mamy ich o tysiąc mniej niż w ubiegłym, a to oznacza spadek 10-12 proc. To i tak mniej niż przed rokiem, kiedy w naborze lipcowym mieliśmy ponad 20-procentowy spadek. Sądzę, że odniosła skutek kampania promocyjna Wrocławia. Mamy o 10 proc. więcej niż w ubiegłych latach kandydatów spoza województwa dolnośląskiego.

Co zrobić, żeby przyciągnąć kandydatów? Najskuteczniejsza jest ankieta, którą już drugi rok przeprowadzamy zaraz po rozpoczęciu roku akademickiego wśród studentów pierwszego roku. Pytamy w niej, co przyciąga ich do studiowania u nas, skąd zdobywają informacje. Okazuje się, że podstawowym źródłem wiadomości o uczelni jest internet. Na naszej stronie są regularnie zamieszczane oferty pracy dużych firm dla absolwentów. Mamy także bardzo dużą wymianę zagraniczną studentów.

(Gazeta Wyborcza. Rzeszów)
Napisany dnia: 02.08.2006, 07:45
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ LOL
dnia 02.08.2006, 15:30
Ocena
komentarza:
1
Hiehiehie - jak słyszę POLITECHNIKA RZESZOWSKA to nie wiem czemu, ale mam dziwny odruch wymiotny. Sorry, ale jeśli na kierunku informatyka oblewanych jest 50-60% ludzi na dodatkowym przedmiocie zwanym historią to wybaczcie!!!! Byłem tam pół roku i to co najgorszego mówią o studiach tam realizowane jest w 100%. Obecnie jestem na innej uczelni - wcale nie gorszej poziomem i jakoś szczęśliwie kończę 4 rok bez DAWANIA W ŁAPĘ i SŁUCHANIA BLUZG ze strony wykładowców czy ćwiczeniowców w stronę trochę studentów. Politechnika Rzeszowska = :no:
@ LOL
dnia 02.08.2006, 15:31
Ocena
komentarza:
0
... tam miało być trochę słabszych studentów ...
@ beskidnik
dnia 02.08.2006, 17:33
Ocena
komentarza:
0
rzeszow to nie jest ciekawe miejsce do studiowania :) kto by chcial tam studiowac, wszyscy biegna do dobrych szkol w wiekszych miastach... hehe a ktos slyszal kawal o rzeszowie.. (zberezny)
@ LOL
dnia 03.08.2006, 13:21
Ocena
komentarza:
0
Beskidnik - zarzucaj dowcipem!:D
@ as
dnia 03.08.2006, 21:19
Ocena
komentarza:
0
patrzcie jaki wielkomiejski wieśniaczek ! beskidnik zapewne z beskidu niskiego...z uścia gorlickiego...:lol:
@ rozek12
dnia 29.10.2007, 13:20
Ocena
komentarza:
0
reszów jest w deche
;)
@ :p
dnia 03.06.2008, 12:11
Ocena
komentarza:
0
tyle że jak ktoś jużskończy politechnikę rzeszowską to ma oferty pracy z wszystkich stron. jestsm na 4 roku automatyki i robotyki i z pracą ... dobrze płatną nie będzie żadnego problemu.... już dziś mam kilka ofert...także uwagi odnośnie rzeszowa zostawcie dla siebie... gdyż to miasto bardzo szybko sie rozrasta i w ostatnim czasie powstało tutaj kilka bardzo ciekawych firm z branży budowy maszyn B)B):lol:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105