Dotknąć kolorów
Świat, który widzimy ma w sobie wiele barw, widzimy zieloną trawę, rosnące wśród niej fioletowe fiołki, codziennie spoglądamy na niebieskie, słoneczne niebo lub na jego szarość gdy brakuje słońca. Jednak miedzy nami żyją ludzie, którzy widzą ten świat inaczej, nie mają oni możliwości postrzegania go wzrokiem fizycznym – są niewidomi, a każdy z nich ma swój własny sposób na oglądanie tego, co go otacza.
W taką niezwykłą podróż w świat niewidomych wyruszyły dzieci uczestniczące w czwartkowych warsztatach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach. Wszystko to za sprawą „Czarnej książki kolorów” Menea’y Cottin, której bohaterem jest niewidomy Tomek a jego widzący przyjaciel opowiada jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów.
Na początku zajęć uczestnicy opowiadali o swoich ulubionych kolorach. W dalszej części, każdy z nich otrzymał karteczką z kolorem, o którym musiał opowiedzieć pozostałym, nie używając jego nazwy. Dzieci w tym zadaniu mówiły o różnych przedmiotach, warzywach, owocach, które kojarzą się im z danym kolorem. Później bibliotekarze zaprosili dzieci do dwóch zabaw, w której każde z dzieci miało zasłonięte oczy ciemną przepaską. Pierwsza z nich polegała na tym, żeby osoba stojąca w środku trafiła do drugiej osoby stojącej na obwodzie koła, gdy ten wywoła jej imię. Zabawa ta bardzo spodobała się uczestnikom. Choć twierdzili, że nie łatwo było trafić do osoby, która ich zawoła, to każdemu z nich się to udało. W kolejnej zabawie, w pudełku wypełnionym gazetami dzieci szukały przedmiotu, który miały opisać używając jedynie dotyku. Na koniec wspólnie wykonaliśmy własne ilustracje do „Czarnej książki kolorów” i każdą z nich podpisaliśmy używając poznanego na zajęciach alfabetu Braille’a.
To była niezwykła podróż, nie tylko dla dzieci, ale także dla nas bibliotekarzy. Często w pędzie dzisiejszego świata nie zauważamy, że kolory mają zapach, mogą smakować słodko lub słono, dla nas to, że truskawka jest czerwona jest oczywistą sprawą ale gdy zamkniemy oczy, powąchamy jej i posmakujemy - ten kolor nabiera całkiem innego znaczenia. Bohater „Czarnej książki kolorów” uświadamia nam, że mimo tego, że nie widzi odczuwa, słyszy i postrzega otaczający go świat, może trochę inaczej ale dalej jest to ten sam świat, w którym wszyscy razem żyjemy.
GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.