Dowiedzą się co muszą poprawić w samorządach
Za ponad milion złotych samorządy z naszego powiatu dowiedzą się, co w usługach publicznych przez nie realizowanych należy poprawić.
Edukacja, zdrowie, kultura, komunikacja, usługi komunalne – w dziedzinie tych usług samorządy będą analizowały swoje działania. Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zdecydowano się jednogłośnie przyjąć uchwałę, która wyraża zgodę na przystąpienie Miasta do wspólnej realizacji z Powiatem i gminami powiatu do zadania „Jasielska strefa usług publicznych”. - Program sprowadza się do solidnej diagnozy stanu usług na terenie gmin powiatu i przygotowanie strategicznych zmian w oferowanych grupach usług – tłumaczył podczas sesji burmistrz Andrzej Czernecki.
Do tej pory wszystkie gminy oprócz Osieka Jasielskiego zadeklarowały przystąpienie do projektu. Każda z gmin powiatu wyłoży na realizację zadania po 5 tysięcy złotych. Koszty ponoszone przez Miasto i Powiat to kwota po 50 tysięcy złotych. Natomiast 90% środków, jakie będą wydatkowane na to zadanie zostanie finansowanych przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Dzięki realizacji projektu, samorządy, które przystąpiły do jego realizacji otrzymają szereg danych, dzięki którym będzie można przygotować strategię działania w zakresie poszczególnych usług. Założeniem konkursu ogłoszonego przez Europejski Fundusz jest preferowaniem projektów o charakterze kompleksowym, obejmującym swoim zakresem obszary funkcjonalne, np. na terenie powiatu jasielskiego, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich.
Zgodnie z decyzją radnych i wyrażaniem zgody do przystąpienia do realizacji zadania, 13 sierpnia zostanie złożony wniosek dotyczący tego projektu.
Grzegorz Michalski
g.michalski@jaslo4u.pl
