Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Dr hab. Krzysztof Szczerski: wystawianie kontrkandydatów dla Alicji Zając byłoby podwójnym błędem.

57
O opinię na temat sytuacji wyborczej w naszym regionie, związanej z wyborami uzupełniającymi do Senatu, spytaliśmy dr hab. Krzysztofa Szczerskiego, politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krzysztof Szczerski zaznaczał, iż trudno tę sytuację komentować, ponieważ wynika ona z nadzwyczajnych okoliczności. Wskazał jednak wypadki, które mogą służyć za porównanie do wyborów w okręgu krośnieńskim.

- Trzeba pamiętać, że wybory uzupełniające do senatu to coś na kształt wyborów większościowych w okręgu jednomandatowym z zasadą, że pierwszy bierze mandat. Stąd sytuację tę można porównać tylko do takich przypadków, gdy jakiś okręg wyborczy np. w Wielkiej Brytanii jest tak stabilny w swoich preferencjach, że pozostałe partie albo w ogóle nie wyznaczają kandydatów albo wyznaczają ich tylko dla zasady. - mówił dr Szczerski - W tym drugim wypadku nie angażują się w kampanię, ponieważ wiedzą, że wyborcy i tak postąpią zgodnie ze swymi tradycyjnymi preferencjami.


Dr Szczerski wyjaśniał też, dlaczego jego zdaniem nie wystawiono kontrkandydatów dla Alicji Zając.

- W naszych szczególnych okolicznościach wyznaczenie kandydata, który musiałby przegrać a jednocześnie złamałby poczucie poszanowania pamięci o tragicznie zmarłym senatorze Zającu przez co mógłby narazić się na dodatkową krytykę byłoby podwójnym błędem. Zarówno pragmatycznym (z powodu braku realnych szans na zwycięstwo), jak i wizerunkowym (bo zostałoby to uznane za parcie do władzy w każdych okolicznościach). I dlatego, jak sądzę, pozostałe partie zdecydowały sie wycofać. - tłumaczył politolog, zaznaczając, że mimo szczególnej sytuacji wyborcy nadal mają możliwość różnych zachowań wyborczych, a zatem wciąż mamy do czynienia z decyzją demokratyczną.


Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl
Reklama

Komentarze: 57

Dodaj komentarz Widok:
0
@ piter
dnia 01.06.2010, 15:05 · Zgłoś
czytając komentarze, rzeczywiście dochodzę do wniosku że Polacy najlepiej znają się na piłce nożnej i polityce :))) buehehe
Odpowiedz
0
@ piter
dnia 01.06.2010, 15:04 · Zgłoś
do "szymek":
"po mojemu" napisałem: "Nikt nie może nikomu ani zabronić ani nakazać kandydować".
Jak nie masz nic do powiedzenia to nie przekręcaj moich słów.
Odpowiedz
0
@ PiS-man
dnia 29.05.2010, 21:42 · Zgłoś
Daleki - a wziąwszy pod uwagę, że chrześcijaństwo wkraczało do tego kraju przez przełęcz w Ożennej to tak w II połowie X wieku ta wieś obecnie zwana miastem mogła nawet uchodzić za ostoję cywilizacji łacińskiej w tej krainie :D
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 27.05.2010, 21:20 · Zgłoś
Może ktoś wie czy kiedykolwiek [...] odmówiła koryta nawet w sytuacji gdy wspomnianego koryta wsypane były odpady albo [...] więc należało by stwierdzić,że ci co kandydują są gorsi od świn bo [...] nie posiada przecież abstrakcyjnego myślenia.Osobiście [...] na PIS i PO moje cyniczne poglądy zrodziły się z ich zachowań w stosunku do szarego obywatela,lecz bolesne jest to,że za ewentualne katastrofy w skali wojen czy innych podobnych niegodziwych rzeczy zawsze zapłaci naród.
Odpowiedz
0
@ I Fell Flis
dnia 27.05.2010, 18:00 · Zgłoś
@ks_jaslo4u.....I politolog i socjolog....polityki. W jednym. Wash & Go, Caps & Show.
Odpowiedz
0
@ daleki
dnia 27.05.2010, 11:05 · Zgłoś
Otwórzcie oczy. Bez zacietrzewienia. Gdzie było Jasło pod koniec lat osiemdziesiątych, a gdzie jest dzisiaj. Podkarpacie i część Polski wiedziało co to Gamrat, Pektowin, Rafineria Jasło, Liwocz czy Jasiołka. A dzisiaj ?? Gamrat jakoś się trzyma a reszta? Sami widzicie. A co w mieście przez te lata się zmieniło? Zabetonowali rynek /ponoć żeby było ładniej !!!/, zbudowali jakieś rondo, poutykali świateł na ulicach, wybudowali drogi donikąd. Zaglądam do Jasła raz na rok, na dwa lata. Niestety jest coraz gorzej. O mieście tylko słychać, gdy władze podejmują decyzje ws. dębu "Hitlera"- bo jakiś jaślanin ponoć wie, że to na pamiątkę, albo gdy MK rzuca się ratować morze.Żaden wybór następcy senatora nie pomoże, jeśli społeczność nie wybierze władz chcących i potrafiących dać impuls rozwoju regionu, a nie zastyganiu we wspomnieniach /chociaż one są bardzo ważne/, budowaniu pomników klęsk narodowych i lokalnych, jakichś grot i takie tam
Odpowiedz
0
@ szymek
dnia 27.05.2010, 10:44 · Zgłoś
Do "szanowni KRYTYKANCI". Rozumując po twojemu wychodzi, że najwyższy stopień demokracji osiągnęliśmy w PRL-u. Tam wszyscy wybierali PRAWO DO WOLNOŚCI, czyli po twojemu:DO NIE KANDYDOWANIA. I po co komu był ten cały cyrk z walką o demokracje?
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 26.05.2010, 22:00 · Zgłoś
Ludzie teraz jest ta sama sytuacja co w okresie międzywojennym przy czy [...] teraz ich dekorują i odznaczją medalami wielkie zasługi Armii Krajowej i innych [...],którzy doprowadzili kraj do jego upadku.Twierdzenie,że oni chcieli mnie nie interesuje liczą się dokonania i następstwa to tak jakbym dał uczniowi dobrą ocenę za to,że nic z niego nie było dobrego,ale nie dziwię się przecież Polska to pomylony kraj.
Odpowiedz
0
@ s.s
dnia 26.05.2010, 15:45 · Zgłoś
to są wolne wybory ? za brata brat za męża żona jako jedyna. chory kraj i jeszcze pierwsza dama to ma być kot p-aranoja
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 26.05.2010, 09:59 · Zgłoś
Dzięki nepotycznym praktykom [...] sprowadzili oni Jasło do roli miasteczka - [...] w Polsce D,E F a może i K.
Podziękujmy im wszyscy w wyborach.
A postępowanie Zającowej nie mieści się w żadnych regułach nawet bardzo szeroko pojętej moralności. WSTYD i ŻENADA - oto jej prawdziwe oblicze.
Odpowiedz
0
@ Stary
dnia 26.05.2010, 06:59 · Zgłoś
Do Ani: Spokój! Jarosław wie najlepiej, co dla kraju, matki i dla Ciebie jest dobre! Wystarczy, ze będziesz potakiwać i popierać. Aha, i dla kota też.
Odpowiedz
0
@ franciszek
dnia 26.05.2010, 06:51 · Zgłoś
Łukasz - dopóki nie przeczytałem twego postu to myślałem, że jednak [...] na tym forum nie ma...
Odpowiedz
0
@ ks_jaslo4u
dnia 26.05.2010, 02:17 · Zgłoś
@i feel pis - a to akurat mi się podoba, ten caps lock. bo dr flis to socjolog a nie politolog.
Odpowiedz
0
@ ania
dnia 25.05.2010, 22:59 · Zgłoś
Jak mam zaufać człowiekowi,który nawet okłamał własną matkę nie mówiąc jej o śmierci syna?Jarosławie tak się nie robi!!!!
Odpowiedz
0
@ I feel PiS
dnia 25.05.2010, 22:47 · Zgłoś
Pan Politolog raczył wystartować z list PiS-u w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to ekspert przez małe 'e', 'e' jak ewenement - jedynie w Jaśle, sięga się albo po politologów z UM, albo politycznie zaangażowanych, wyznających jedynie słuszne teorie. Szczególnie szkodliwe jest to dla polskiej nauki, bo [...] się materializm przez nią wytworzony i implikuje niespójne teorie, przywołując jeszcze grunt brytyjski...

a na śniadanie, krakowski POLITOLOG o wyborach uzupełniających do Senatu z czerwca 2008

http://jaroslawflis.salon24.pl/93301,senacka-proba

Po dokonaniu komparacji tych dwóch tekstów, proponuję w niedzielny poranek, 20 czerwca, komisji wyborczej, wydającej karty w wyborach do Senatu, powiedzieć...Dziękuję. Nie Biorę. Say no to [...], before it's too late. I zaśpiewać give peace [czyt. PiS] a chance!!!
Odpowiedz
0
@ grekos
dnia 25.05.2010, 22:06 · Zgłoś
Dlaczego używana jest nazwa "Wybory" skoro go nie mamy. Ja nie idę :/
Odpowiedz
0
@ dfgggghh
dnia 25.05.2010, 21:34 · Zgłoś
ta ani wygląda na bardzo zadowoloną......
Odpowiedz
0
@ hejka
dnia 25.05.2010, 21:02 · Zgłoś
Pani Zając jest najodpowiedniejszą osobą na senatora. Osobą zaangażowaną w działalność społeczną [honorowe oddawanie krwi] i przede wszystkim jaślanką :)Ci którzy piszą te [...] komentarze to pewnie te 60 % społeczeństwa którzy nie mają własnego zdania i media nimi sterują. Biedne, niewykształcone sierotki życiowe.
Odpowiedz
0
@ f
dnia 25.05.2010, 20:39 · Zgłoś
[...] to uz historia. Zgadzam sie z absolwentem!
Odpowiedz
0
@ Alicja
dnia 25.05.2010, 20:32 · Zgłoś
A co sobą reprezentuje p.Zając.Jej mąż był przynajmniej z wykształcenia prawnikiem,a ta pani co?Jest tylko przewodniczącą Rady Powiatu i to tylko dlatego,że jej mąż był w tym czasie posłem i później senatorem.Jak widać, nie za bardzo opłakuje swego męża.Szkoda,że jest moja imienniczką.
Odpowiedz
0
@ ciekawski
dnia 25.05.2010, 20:30 · Zgłoś
A tak z ciekawości. Kim ta pani jest, oprócz tego że wdową? Na czym się zna i co potrafi, bo rożne plotki, krążą.
Odpowiedz
0
@ ktossss
dnia 25.05.2010, 19:46 · Zgłoś
jak widac zaloba nie boli az tak bardzo. uśmieszek i kariera.... nie mam jak tak, nie wspominajac o odszkodowaniu ....
Odpowiedz
0
@ Jaslanin
dnia 25.05.2010, 19:39 · Zgłoś
Cytat: "Wystawianie kontrkandydatów dla Alicji Zając byłoby podwójnym błędem" To ma być demokracja, to chyba jest komunizm. HAHA ŻALLLL
Odpowiedz
0
@ Grazyna
dnia 25.05.2010, 19:16 · Zgłoś
Zazdrosna i [...] [...] sie oddzywa.Wy jeszcze nie rozumiecie czym jestPO?Popieram Pania Alicje,polityka byla u niej w domu na codzien,wiec bedzie wiedziec w jakim kierunku ja kontynuowac!A ty od oceniania cudzego wygladu jestes tak [...] ,ze nie masz pojecia o zachowaniu inteligencji.Pozdrawiam Pania Alicje i zycze wygranej!
Odpowiedz
0
@ leśmian.com
dnia 25.05.2010, 18:37 · Zgłoś
Wicemarszałka Senatu niejakiego Romaszewskiego też wybrano z litości.Pamiętacie te okoliczności?Ale czy to ma jakiś związek z demokracja ? Wątpię...
Odpowiedz
0
@ Jaślak
dnia 25.05.2010, 18:18 · Zgłoś
Do jasnej [...]!!! a co to ma być? nie dość że z naszych podatków wypłacono im 40 tyś zł niewiadomo za co to jeszcze nie wolno wystawiać kontrkandydatów dla A. Zając???!!! co to ma być??? przedszkole??? tu chodzi o rządy o PRAWO WYBORU!!! Ciekawe czy ktoś zainteresuje sie powodzianami? czy im też tak łatwo wypłaci sie po 40 tys zł? ba! nawet po 4 tyś będzie problem wypłacić!!! żenada jak zwykle jasielska!!! KATASTROFA NA CZELE Z BURMISTRZOWĄ!!! Mam już tego dość!!! [...]zielone pomysły zamknięcia rynku i potworne korki w mieście!!! to jest to czego jasło, my ludzie mieszkający w nim baaardzo potrzebowaliśmy!!!
Odpowiedz
0
@ Podkarpacka
dnia 25.05.2010, 18:16 · Zgłoś
Podkarpacka [...]
Odpowiedz
0
@ łukasz
dnia 25.05.2010, 16:56 · Zgłoś
Już wychodzi na jaw że były naciski na pilotów.Słaby prezydent pociągnął za sobą dziesiątki niewinnych ofiar.Teraz jego brat,który przed katastrofą był najbardziej znienawidzonym politykiem w kraju,chce zająć jego miejsce.Nawet Paweł Poncyljusz głosował na ostatnim zjeździe wyborczym przeciw Kaczyńskiemu a teraz jest szefem jego sztabu.Hipokryzja PiS nie zna granic.
Odpowiedz
0
@ mikaro
dnia 25.05.2010, 16:11 · Zgłoś
ci którym pani senator załatwiła ciepłe posadki mogą spać spokojnie, pozostali będą bić pokłony chory kraj
Odpowiedz
0
@ ok.
dnia 25.05.2010, 15:23 · Zgłoś
Nie wiem czy ta wypowiedź jest w całości zacytowana, czy wyrwana z kontekstu. Niemniej żal mi tego politologa,że kazano mu coś takiego wygłosić. Na ocenę wartości tego tekstu nie trzeba posiadać tytułów i stopni naukowych
Odpowiedz
0
@ he
dnia 25.05.2010, 14:00 · Zgłoś
Z całego tego "wykładu" jasno wynika, ze to własnie wdowa za wszelka cenę, nomen omen po trupach, dąży do władzy
Odpowiedz
0
@ ghagdas
dnia 25.05.2010, 13:50 · Zgłoś
nie pitol doktorku!! to zamach na demokracje!!!!
Odpowiedz
0
@ misza
dnia 25.05.2010, 13:36 · Zgłoś
Normalna dyktatura w tym Jaśle,wszyscy boją się PIS, a może już tak nie jest?
Po wczorajszym programie Lisa jak wszyscy widzieli naocznie zwolennicy Jarosława=PIS to uosobienie "dobroci,kultury i miłości",dobrze że nie doszło do rękoczynów ,a niewiele brakowało.Więc nie dziwi to ,że inne partie mają pietra!!!!! - życzę zdrowia
Odpowiedz
0
@ szanowni KRYTYKANCI
dnia 25.05.2010, 12:26 · Zgłoś
Pamiętajcie, że wybory to tylko jedna z procedur demokracji. Prawdziwą podstawą demokracji jest poszanowanie WOLNOŚCI - np. wolności do nie kandydowania. Nikt (nawet Wy - szacowni KRYTYKANCI) nie może nikomu ani zabronić ani nakazać kandydować. Dlatego też te wybory są demokratyczne i zgodne z polskim prawem - koniec kropka :)
Odpowiedz
0
@ :)
dnia 25.05.2010, 12:10 · Zgłoś
konkurencja powina byc po to sa wybory aby mozna bylo wybierac kandydata jaki mam odpowiada
Odpowiedz
0
@ szymek
dnia 25.05.2010, 12:00 · Zgłoś
Czy ten dr ponoć habilitowany wie lub choćby słyszał o DEMOKRACJI ? To takie coś, gdzie ludzie mogą WYBIERAĆ, więc musi być więcej niż JEDEN kandydat. Z JEDNYM ćwiczyliśmy w PRL-u. Zawsze wygrywał z PZPR. Teraz z PiS ? chociaż różnica nie wielka.
Odpowiedz
0
@ Ania
dnia 25.05.2010, 11:45 · Zgłoś
Brak słów...
Odpowiedz
0
@ królik
dnia 25.05.2010, 11:42 · Zgłoś
zajączki też muszą dobrze żyć!!!
Po trupach a do celu!!!!
Odpowiedz
0
@ Cytryn Kwas
dnia 25.05.2010, 11:41 · Zgłoś
Po co drukować jakieś karty wyborcze, powoływać komisje wyborcze - ona jest wybrana! Zaoszczędzone pieniądze oddać ofiarą powodzi, a dr.hab. niech idzie wnuków bawić zamiast pisać bzdury.
Odpowiedz
0
@ JURT
dnia 25.05.2010, 11:29 · Zgłoś
WSTYD!!! Od kiedy to "dziedziczy" się w "spadku" posadę po mężu??!!! Pewnie ciepły stołeczek i dobra kasa za nic, dobre i jeszcze trochę nabić kieszeń. [...]. kolesiostwo i tyle!!!
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 25.05.2010, 10:55 · Zgłoś
TVPis, Radyjo, TRWAM, JASLO4U = tuba PiSu
Odpowiedz
0
@ kulk a
dnia 25.05.2010, 10:29 · Zgłoś
idąc tym tokiem myślenia wszystkie mniejsze partie powinny wycofać swoich kandydatów z wyborów prezydenckich, przecież realne szanse ma tylko dwóch
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 25.05.2010, 10:12 · Zgłoś
MĄDROŚĆ TEGO PROFESORA NIE ZNA GRANIC,ALE NA CZYM MAJĄ POLEGAĆ WYBORY JEŚLI JEST ZNANY WYNIK I CZY SĄ POTRZEBNE PO TO BY KOSZTY PONOSIŁO SPOŁECZEŃSTWO ???????????
Odpowiedz
0
@ Stary jaślanin
dnia 25.05.2010, 09:56 · Zgłoś
No, proszę, postarano się nawet o opinię utytułowanego eksperta, żeby jeszcze bardziej namieszać ludziom w głowach.Pan ekspert związany z PiS i Kościołem jest b.zasłużony. W Wikipedii można o nim przeczytać:
"5 stycznia 2007 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 10 września 2007 r. odszedł z MSZ i objął stanowisko podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. 15 stycznia 2008 odwołany ze stanowiska podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od września 2008 roku pełni funkcję Wicedyrektora Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych [...]. Od stycznia 2008 prowadzi Katedrę Stosunków Międzynarodowych w Klubie Jagiellońskim. Jest stałym ekspertem Instytutu Kościuszki. 2 kwietnia 2009 został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na członka Rady Służby Cywilnej. We wrześniu 2009 roku powołany przez Prezydenta RP w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest także wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie".
Odpowiedz
0
@ majk
dnia 25.05.2010, 09:52 · Zgłoś
brawo Panie Kamilu - w końcu jasielski portal sięgnął po eksperta przez duże "E" a nie wykładowców Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi - Oddział Jasło :)))
Odpowiedz
0
@ xxxxxx
dnia 25.05.2010, 09:39 · Zgłoś
przestajcie pokazywać tą beznadziejną babe przeciesz to tylko się robi na pokaz nam trzeba osoby pracowitej
Odpowiedz
0
@ dfg
dnia 25.05.2010, 09:06 · Zgłoś
nie mozna wystawic kandydata z szacunku na pamiec po zmarlym senatorze to jest chore
kurowska do domu
Odpowiedz
0
@ lord
dnia 25.05.2010, 09:06 · Zgłoś
Pozdrowienia dla do dr Szczerskiego...super wykładowca!!!!
Odpowiedz
0
@ Topola
dnia 25.05.2010, 09:02 · Zgłoś
Cyt."bo zostałoby to uznane za parcie do władzy w każdych okolicznościach", a czym kieruje się w takim razie Pani Zając ? Wygląda na to że tylko Pani Zając nie ma żałoby. Żałosne.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 25.05.2010, 08:55 · Zgłoś
A wystawianie "spadkobiercy" jest błędem kardynalnym. Nie wiedziałam, że zdolności i doświadczenie nabywa się przez osmozę. Czyli jednak rację ma Korwin-Mikke, który stwierdził, że kobieta zaraża się poglądami poltycznymi w łóżku od faceta?
Odpowiedz
0
@ absolwent
dnia 25.05.2010, 08:54 · Zgłoś
[...] [...]
Odpowiedz
0
@ do zniesmaczonych
dnia 25.05.2010, 08:30 · Zgłoś
Krytykujący rzekomy brak wyboru, czyli wystawienie tylko jednego kandydata P. Alicji Zając i tak będą pokrzywdzeni. Nie zauważyli w swojej prostocie, że ustaliły to partie PO PIS. Uważają, że jest to zachłanność kadydata na władzę i pieniądze, czyli mierzą swoją miarą. Zalecam posługiwanie się rozumem i logiką, dokładne czytanie tego co się pisze i słuchanie tego co się mówi, a nie pochopne wygłaszanie obraźliwych komentarzy pod wpływem emocji lub zawiści. Polacy ogólnie są mistrzami świata w niszczeniu, w tym również nielicznych autorytetów - wiele gorzej spisują się w budowaniu.
Odpowiedz
0
@ tancerz
dnia 25.05.2010, 08:14 · Zgłoś
Ej człowiecze boży pleciesz , kandydat może okazać się czarnym koniem i co ? nic nie jest pewne na tym świecie właśnie to pokazała ostatnia tragedia a to że partie się umawiają nie nic wspólnego z demokratycznymi wyborami
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 25.05.2010, 07:52 · Zgłoś
Dla tego pana demokracja, to "poczucie poszanowania pamięci". Ciekawe kto panu dał te stopnie naukowe - jak widać niezasłużenie.
PiS precz z Jasła !!!
Odpowiedz
0
@ alba
dnia 25.05.2010, 07:23 · Zgłoś
No, na nieszczęśliwą wdowę to ta ********* pani nie wygląda,
Odpowiedz
0
@ aaaaaauuuuuuuuuuuu
dnia 25.05.2010, 05:31 · Zgłoś
Z całym szacunkiem dla pani Alicji Zając, ale ta sytuacja nie ma nic wspólnego z wyborami.To jest mianowanie na urząd.Wywód pana "politologa" ma uspokoić czyjeś sumienie,że nie [...] podstawowych zasad demokracji. Macie nas dalej za [...] i to w tej sprawie jest niepokojące.
Odpowiedz
0
@ Henryk
dnia 25.05.2010, 01:25 · Zgłoś
Ten politolog nie rozumie co mówi.Partie są po to by spierać się o kształt regionu w oparciu o swoje idee.Fakt braku kontrkandydata dla pani Alicji Zając w wyborach do Senatu jest tylko potwierdzeniem ,że prócz PIS,w woj.podkarpackim inne partie są kanapowe,a przez to sfrustrowane.Boją się wyścibić nos,by nie odmrozić [...]I dobrze.Oby tak myślano w Kraju,bylibysmy daleko do przodu!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.