Drobne kradzieże i jazda rowerzystów pod wpływem alkoholu – wykroczeniem
9 listopada weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Od teraz jazda rowerem po spożyciu alkoholu oraz niektóre drobne kradzieże są wykroczeniami.

Do tej pory pijani rowerzyści dostawali wyrok do roku więzienia. Po zmianach grozi za to grzywna od 50-5000 tys. zł, od 5-30 dni aresztu lub prace społeczne. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczenie, a nie jak dotychczas przestępstwem.
Kradzieże, paserstwo, przywłaszczanie sobie czyjejś własności lub niszczenie cudzej rzeczy, której wartość nie przekroczy 400 zł jest traktowane jako wykroczenie. Osoba, która dopuści się tego czynu podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Próg, od którego drobną kradzież traktowano jako przestępstwo został podniesiony z 250 do 400 zł.
(icz)
