Drogami Folusza przeszła inscenizowana droga krzyżowa
W piątkowe przedpołudnie w miejscowości Folusz odbyła się coroczna plenerowa inscenizacja drogi krzyżowej, przygotowana przez pracowników i mieszkańców tamtejszego Domu Pomocy Społecznej. W niezwykłym wydarzeniu uczestniczył m.in. ks. biskup Edward Białogłowski oraz wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz.
Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się przed budynkiem Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Tam też umiejscowiony był pierwszy przystanek drogi krzyżowej, w którym uczestnicy nabożeństwa wysłuchali rozważań odnoszących się do wyroku śmierci, jaki wydał na Chrystusa Poncjusz Piłat. Następnie procesja wyruszyła w drogę ku następnym przystankom, rozmieszczonych na terenie Folusza.
Rozważania modlitewne przy stacjach drogi krzyżowej czytali przedstawiciele lokatorów Domów Pomocy Społecznej z Gorlic, Nowego Sącza, Krosna, Iwonicza, Brzozowa i Moczar oraz Środowiskowych Domów Samopomocy z Przysiek i Nowego Żmigrodu. W nabożeństwie uczestniczyli ponadto ks. biskup Edward Białogłowski, księża z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Foluszu i innych okolicznych parafii oraz mieszkańcy gminy Dębowiec. Obecni byli również jasielscy samorządowcy, m.in. wicestarosta Franciszek Miśkowicz, sekretarz powiatu jasielskiego Jadwiga Gunia, radna Rady Miejskiej Jasła Maria Szańca oraz radny Rady Powiatu Jasielskiego Stanisław Mlicki. Nabożeństwo zakończyło się przed kościołem parafialnym w Foluszu. Warto podkreślić, iż istotnym elementem celebracji Misterium Męki Pańskiej były lampiony, zapalane przy każdej z czternastu stacji drogi krzyżowej. Symbolizowały one światłość świata, rozjaśniającą drogę prowadzącą do zmartwychwstania i życia wiecznego.
jh
