Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Duży telewizor, duże możliwości

1

Duży telewizor to pojęcie względne. Za duże modele nie uznaje się już urządzeń mających 55 cali - są one bowiem standardem. Obecnie słysząc "duży telewizor" powinniśmy brać pod uwagę modele 75-calowe oraz większe. Jednak one też cieszą się coraz większą popularnością. Zakup tak dużego ekranu nie stanowi bowiem w obecnych czasach żadnego problemu - nie tylko pod względem dostępności, ale i ceny. Najtańsze 75-calowe telewizory możemy zakupić już za mniej niż 4000 złotych, a niektóre z nich będą naprawdę dobrym wyborem.

Jakość czy rozmiar - kiedy duży telewizor ma naprawdę sens?

Wiele osób kupując telewizory, wybiera telewizor 50 cali - są one bowiem standardem. Za naprawdę niewielką cenę możemy kupić doskonałe urządzenie, które posiada wiele funkcji. Możemy jednak dołożyć trochę więcej pieniędzy i zakupić duży, 70-calowy model. Jest to jeden z największych dylematów, przed jakimi stoimy wybierając nowy telewizor. Rozmiar ma jednak znaczenie. Im większy model kupimy, tym większe zazwyczaj otrzymamy możliwości.

Najważniejszą z nich jest obraz. Mniejsze modele mają znacznie mniejszy kontrast oraz słabszą czerń. Jest to związane z wykorzystywaną do ich produkcji matrycą, podświetleniem, a także samą technologią. Duże modele z reguły posiadają jakościowo lepsze podzespoły. Najlepsze jakościowo są telewizory LCD oraz OLED - posiadają one bowiem wielostrefowe, tylne podświetleniem, a także doskonale obsługują HDR. Wiele producentów zapewnia dekodowanie sygnału HDR także w tańszych modelach, jednak nie jest on wystarczająco dobry. Dlatego właśnie, jeżeli kupujemy telewizor w celu oglądania serwisów streamingowych z obsługą HDR, np. Netfliksa 4K lub chcemy zwiększyć swoją kolekcję filmów Blu-ray 4K, to telewizory LCD lub OLED będą znacznie lepszym wyborem niż te z podstawowym oraz niezbyt jasnym podświetleniem krawędziowym.

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu dużego telewizora?

Jak wybrać zatem odpowiedni telewizor dopasowany do naszych potrzeb w przystępnej cenie? Istnieje kilka głównych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jeżeli wybraliśmy już rozmiar naszego telewizora, zwróćmy uwagę na jego dodatkowe funkcje:

 • technologię wyświetlania - OLED, QLED, LCD
 • rozdzielczość,
 • system operacyjny urządzenia,
 • dodatkowe rozwiązania podnoszące komfort użytkowania. 

Nie są to oczywiście wszystkie cechy istotne podczas zakupu telewizora, jednak najważniejsze kwestie, które należy rozstrzygnąć w pierwszej kolejności.

Cechami, które bierzemy pod uwagę w drugiej kolejności są:

 • klasa energetyczna,
 • ekran - prosty, zakrzywiony
 • Smart TV,
 • dołączony pilot (czy obsługuje funckje smart jak np. pilot Samsung Smart Control)
 • funkcja odtwarzania plików multimedialnych,
 • Wi-Fi,
 • nagrywanie na USB,
 • złącza HDMI.

Wszystkie te cechy mamy zapewnione w dużych telewizorach. Duży telewizor daje bowiem duże możliwości!

Co z grami?

Oddzielną grupą osób, której poleca się zakup dużego telewizora są gracze. Urządzenie w dużych rozmiarach daje bowiem dużo lepsze wrażenia wizualne niż mały ekran komputera. Dla graczy jednym z istotnych parametrów jest input lag, aby grać w szybkie gry. W słabszych telewizorach może być on niestety zbyt wysoki. W przypadku zakupu telewizora do gier niezwykle istotnym elementem może być także 120-hercowa matryca, a także wsparcie HDMI 2.1. Zapewnia ono bowiem niezmienne odświeżanie ekranu oraz wyświetla do 12- klatek na sekundę w rozdzielczości 4K. Podczas gier istotne jest również nagłośnienie. Doskonałym wsparciem dla telewizora będzie wysokiej jakości głośnik Marshall.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 30.08.2021, 07:23
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Drzewny kocur
dnia 30.08.2021, 16:29
Ocena
komentarza:
4
Duży telewizor = duże rachunki za prąd.
Ja polecam monitory komputerowe, powiedzmy 40" + tuner tv. Monitory są "flicker free" i mają filtr światła niebieskiego aby nie męczyć oczu.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Trwa protest policjantów. 46 funkcjonariuszy na L4

  Od ubiegłego tygodnia blisko 50 policjantów spośród 180 z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle przebywa na zwolnieniu lekarskim. To efekt trwającego w Polsce protestu funkcjonariuszy, którzy walczą o podwyżki.

   

 • Prawo jazdy z dofinansowaniem do 100%? Z Akademią Jazdy Impuls to możliwe!

   

  Zdobycie wymarzonego prawa jazdy, wbrew obiegowej opinii może okazać się zadaniem bardzo łatwym. Kluczowym warunkiem jest dokonanie właściwego wyboru ośrodka szkolenia, gwarantującego indywidualne podejście do kursantów oraz opiekę najlepszych instruktorów. Takim ośrodkiem jest Akademia Jazdy Impuls, gdzie kursanci mają możliwość uzyskania dofinansowania do 100% na prawo jazdy.

 • 7 pacjentów przyjętych na oddziale covidowym. Jedna osoba zakażona na OIOM-ie

  Na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przekształconym w oddział covidowy przebywa sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Jedna osoba w stanie ciężkim leży na Oddziale Intensywnej Terapii pod respiratorem. Większość z nich to osoby niezaszczepione.

 • Niewielkie zainteresowanie szczepieniem uczniów organizowanych przez szkoły

  Akcja szczepienia uczniów przeciw Covid-19 nie cieszy się powodzeniem. Niewielu rodziców ze szkół podstawowych w Jaśle oraz ponadpodstawowych w powiecie jasielskim zadeklarowało chęć zaszczepienia swoich dzieci. Jak poinformowało MEiN, w skali kraju jedynie 48 303 deklaracje chęci zaszczepienia dzieci złożyli rodzice u dyrektorów szkół.

 • Mieszkańcy są przeciwni powstaniu ich zdaniem "pseudo" obwodnicy w Nowym Żmigrodzie

  Władze powiatu jasielskiego oraz gminy Nowy Żmigród zabiegają o budowę nowego łącznika drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice-Nowy Żmigród-Dukla. Początkiem września br. zarząd powiatu przyjął koncepcję jej przebiegu. Pomysł powstania nowej obwodnicy niepokoi mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości...

 • Catering dla firm na każdą okazję w niskiej cenie!

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych. Wszystko w niskich cenach.

 • Stadion w Czeluśnicy już otwarty

  Po dawnym boisku piłkarskim w Czeluśnicy nie ma już śladu, bowiem po dwóch latach na jego miejscu powstał stadion piłkarsko-lekkoatletyczny. W niedzielę odbyło się jego uroczyste otwarcie i poświęcenie. Inwestycja została zrealizowana za ponad 4,5 mln zł.

 • Rekrutacja DUT Jasło– startujemy!

   

  Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00.

 • Fordem Transitem z przyczepą wpadł do rowu. Pasażer trafił do szpitala

  Dzisiaj około godziny 16.30 w Wolicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu dostawczego z przyczepą. Do jasielskiego szpitala trafił pasażer. Wstępne badanie na zawartość alkoholu potwierdziło, że kierowca forda jest nietrzeźwy.

 • 82. rocznica napaści niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Jasielskie obchody Dnia Sybiraka

  - W 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę gromadzi nas pamięć o tamtych wydarzeniach. Dzisiejsze święto opieramy o symbole: hymn Sybiraków, od którego rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość w kościele, a także apel poległych, w którym wspomnieliśmy wszystkich pomordowanych na Wschodzie – mówił podczas obchodów Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła. Jednym z ważnych punktów uroczystości, było odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. płk. Stanisława Matznera w kościele oo. Franciszkanów.<FOTOGALERIA>

 • Zarośnięte boisko. Nie ma siłowni ani placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. - To dramat – mówią mieszkańcy

  Mieszkańcy Jasła interweniują w sprawie osiedla Bryły, na którym ich zdaniem nic się nie dzieje. Boisko do gry w piłkę zarasta trawą, siłowni plenerowej jak nie było tak nie ma, a urządzenia na placu zabaw wymagają remontu. - Trzeba wchodzić drzwiami i wychodzić oknami. Na pewno coś by się zmieniło, bo inne osiedla by sobie na to nie pozwoliły – mówi Mariusz Szufnara, były członek Zarządu Osiedla Bryły.

 • Zabytkowe organy z kościoła w Sławęcinie odzyskały dawną świetność

   

  Sławęcin to mała wieś w gminie Skołyszyn. Życie lokalnej społeczności, jak zwykle bywa w takich miejscowościach, skoncentrowane jest w znacznej mierze wokół tamtejszej parafii i drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny. Tradycja, wspólna historia i świadomość przynależności do owej społeczności mają dla mieszkańców Sławęcina niebagatelne znaczenie. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiła się koncepcja odrestaurowania zabytkowych organów Jana Śliwińskiego...

 • Studia magisterskie z Administracji w Jaśle!

   

  Jasielska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej utworzyła właśnie nowy kierunek studiów. Uczelnia poinformowała że otrzymała uprawnienia do prowadzenia dwuletnich studiów magisterskich na kierunku Administracja w Jaśle!

 • Umowa na przebudowę oddziału psychiatrycznego została podpisana. Prace potrwają najbliższe dwa lata

  Dzisiaj podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Jaśle podpisana została umowa na realizację zadania inwestycyjnego pn. "Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle etap I – Oddział Psychiatryczny z Poradniami" z firmą z Szymbarku. Zadanie opiewa na blisko 18 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2023 r.

 • Pierogarnia "Wojtek" zaskakuje super promocjami i nowymi smakami pierogów

  Pracownia Pierogów "Wojtek", która na gastronomicznej mapie Jasła pojawiła się zaledwie kilka tygodni temu, zaskakuje super ofertami promocyjnymi dla swoich klientów. To jednak nie wszystko. W menu pierogarni znajdziecie nowe smaki popularnego na naszych stołach dania. Pierogi "bounty"? To brzmi intrygująco. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105