Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie.
Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl.
Korzystając ze strony akceptujesz
Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Dwór w Tarnowcu: Czy wszystkie prace legną w gruzach?
101
XIX-wieczny dwór w Tarnowcu wzięli pod swoje skrzydła nowi właściciele. Dominik
Pawluś i Stefan Kiełtyka chcieli, aby wreszcie w murach zabytkowego dworu mogło tętnić życie. Wszystko układało się po ich myśli aż do teraz, bowiem okazało się, że wykonanie dachu to koszt ponad pół miliona złotych. Inwestorów niestety nie stać na tak kosztowną inwestycję, a pomoc finansowa jest znikoma.
wizualizacja
Historia tego miejsca jest nadzwyczajna. Szczególnie interesuje się nią Stanisław Lawera, sołtys Tarnowca a zarazem miłośnik twórczości Witkacego ( Stanisława Ignacego Witkiewicza). Ten malarz i dramaturg był jego częstym gościem w latach 1935-1939 u państwa Leszczyńskich. Wewnątrz zabytku odkryto malowidło, które przypisuje się Witkacemu. Warto dodać, że na ścianach dworu tworzyli także inni lokalni artyści. W tym dworze urodziła się i mieszkała również do dziewiątego roku życia matka gen. Władysława Sikorskiego.
- Bywam tutaj prawie codziennie i cieszy mnie każdy postęp robót przy ratowaniu tego dworu. Gdyby inwestor zrezygnował z tej inwestycji, byłby to koniec tego miejsca. Nie wiem, czy ktokolwiek w tym zmaterializowanym świecie podjąłby się tej inicjatywy. Trafił się konkretny nabywca z dobrymi zamiarami, z czego byłem i jestem zadowolony – podkreśla sołtys Stanisław Lawera. - Myślę, że inicjatywa ta jest warta wsparcia zarówno władz lokalnych, a przede wszystkim Urzędu Ochrony Zabytków – dodaje.
Ten stary, zaniedbany budynek przejęli ludzie, którzy mają nadzieję na to, iż za 2-3 lata będzie to piękny obiekt, wizytówka gminy Tarnowiec. Stefan Kiełtyka jest fascynatem obiektów zabytkowych mieszkającym obecnie za granicą. Swoją przyszłość wiąże jednak z przyjazdem w te strony. Prace nad rekonstrukcją i odbudową dworu prowadzone są pod okiem architektów z Krosna Witolda Żukowskiego oraz Stefana Stempina.
- Dla inwestora Stefana Kiełtyki każde pęknięcie, niedokładność na suficie, te krzywe
ściany mają olbrzymie znaczenie. On chce, aby ten budynek był stary. Główną zasadą
jest zachowanie tego budynku w pierwotnej wersji bez niszczenia tego układu – podkreśla główny projektant Witold Jan Żukowski, architekt z firmy ArchiformaArchitekci w Krośnie.
- Na pierwszym piętrze dworu według pierwszego projektu miała być sala taneczna. My
wprowadzeniu zmian zaadaptowaliśmy osiem pokoi hotelowych i dwa mieszkania – dodaje.
W dworku wedle założeń jego właścicieli ma powstać restauracja z częścią hotelową i
mieszkalną. Dzięki temu pracę znalazłoby kilkanaście osób. Przy remoncie wnętrza budynku pracy nie zabraknie także dla firm budowlanych. Wszystko układało się po myśli Stefana Kiełtyki, aż do tego momentu.
- Do tej pory wszystkie koszty związane z uporządkowanie terenu, renowacją malowidła,
przeprowadzeniem drenażu, czy z przygotowaniem dokumentacji poniósł inwestor we
własnym zakresie. Problem pojawił się przy wykonaniu dachu. Wszystkie uzgodnienia były
prowadzone z delegaturą urzędu konserwatorskiego w Krośnie i jednak pewne sugerowane rozwiązania zwiększyły koszt do 550 tysięcy złotych – wyjaśnia Wiktor Pawluś, pełnomocnik inwestorów.
Suma pieniędzy jaką musiałby wydać inwestor na wykonanie dachu jest ogromna. Postanowiono szukać pomocy finansowej w postaci dofinansowania u konserwatora zabytków. I faktycznie, wsparcie jest, ale środki jakie otrzymali są za małe w stosunku do reszty kosztów.
- Problem pojawił się po otrzymaniu dotacji od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
w Przemyślu z delegaturą w Krośnie w kwocie 50 tysięcy złotych. Inwestor był zmuszony
przerwać prace przy dachu – podkreśla W. Pawluś. - Chcemy żeby to wszystko wreszcie
ruszyło z kopyta. Efekt finalny jest tego wart – dodaje.
Zabytkowy dworek w Tarnowcu to również chluba dla gminy kibicującej inwestorom, aby
osiągnęli cel, który postawili sobie na samym początku. - Będziemy wspierać właściciela dworku oficjalnym stanowiskiem, by wykazać, że zależy nam na tym, aby ten budynek służył nie tylko inwestorowi, ale również mieszkańcom i przejezdnym odwiedzającym Tarnowiec – powiedział Piotr Sikora, zastępca wójta Tarnowca.
Znalazł się inwestor, który może stary, zaniedbany zabytek zamienić w piękny dwór, niegdyś tętniący życiem. To miejsce z tak ciekawą historią oraz jej śladami, może stać się wizytówką całej gminy. Jeśli inwestor nie otrzyma większego wsparcia finansowego od instytucji opiekującymi się tego typu obiektami na pokrycie kosztów robót, to jego marzenia legną w gruzach.
Pół miliona?? To kpina, moi znajomi budowali dom kryty gontem drewnianym, inni glinianą dachówką, inni wymieniali blaszany dach na miedziany i jakoś koszty takie nie były. Co tu będzie takiego innego, skoro znajomi budowali klasycznymi metodami z klasycznych materiałów bez nowoczesnych udziwnień? Chyba, że gwoździe będą ze złota? Niech mi ktoś wyjaśni co jest droższego w tych zaleceniach konserwatora? Jego dorada? Bo na pewno nie materiały.
Czytam te wszystkie komentarze i dziwię sie bardzo,że piszą je mieszkańcy Tarnowca.
Pochodzę z tej miejscowości, którą kocham, i bardzo chciałabym żeby zwyczajnie piękniała.
Pamiętam z dzieciństwa i ten nieistniejący już dzisiaj,piekny stary dwór modrzewiowy,który przez zwykły brak zainteresowania urzędników gminnych został zdewastowany i zniszczony.
podobnie działo sie z dworem obecnie remontowanym. Naprawde niewiele juz brakowało, żeby spotkał go podobny los. Dlatego niezmiernie się cieszę, ze znalazł sie wreszcie ktoś , kto próbuje dźwignąć go z ruiny,i dla mnie naprawde ważne jest tylko to , żeby ocalić ten piękny pomnik naszej tarnowieckiej historii od zapomnienia.
a ja jestem mieszkańcem okolicznej wsi w gminie Tarnowiec ale pochodzę z daleka poznałem wspaniała dziewczyne która jes obecnie moją żoną i bardzo dobrze się tam czuję i ta krajna ma coś w sobie :) ale o matce Władysława Sikorskiego nie wiedziałem :(
A może by się znalazł sponsor i dodatkowo w Tarnowcu odremontował te wszystkie budy w rynku oraz zrobił podcienia(poczta,biblioteka)miała być ta inwestycja zrobiona i co brakło chęci czy kasy.Tak wszystko po kawałku zaczynacie i wszystko stoi niedokończone .
Taki bajzel w tym Tarnowcu.
Pytam,czy po napisaniu tego artykułu i dosyć zażartej dyskusji na forum udało się wysępić kasę na tą Tarnowiecką ruderę,do której po wyremontowaniu i tak nie będę mieć kasy żeby ją zwiedzić.Więc proponuję ROZWALIĆ.
Zburzyc odrazu, na tym terenie zrobic biedronke , zaiszczedzi sie sporo klopotu, a jaki pozytek i dodatkowe 8 miejsc pracy na kasie i po 1500 na reke, a co!
Z waszego punku widzenia i doswiadczenia Co Powinno i Jak byc uczynione Zeby Uratowac Dwor Pilinskich w Tarnowcu - sluchamy pomyslow waszych ? Kto i Jak powinien sie tym budynkim Zajac ? Jaka funkcje powinien w niego wlozyc ? I co nalezy zrobic zeby obiekt zacza wkoncu Funkcjonowac i generowac zysk badz to dla wlascicieli lub lokalnej spolecznosci. ???
Nie dziwie sie ze jest bieda i [...] w naszym kraju, sami pesymisci i tylko zle strony sie widzi podczas kazdej mozliwej inwestycji, takim mysleniem i dzialaniem bedzie nam daleko do krajow rozwinietych, poczawszy od budowy autostrad za nasze pieniadze podczas ktorych wiele firm budowlanych wliczajac chinczykow pada, a na koncu musimy za przejazd placic i to nie male pieniadze, konczac na malych przedsiebiorcach ktorzy sa przyduszani i ograniczani przed rozwojem przez UP, ZUS i innych nie majac szans na dobry start . Musi uplynac wiele wody w wisle za nim zrozumiemy co jest dobre a co zle , co przyniesie pozytek a co strate. Cos mi sie wydaje ze te negatywne komentarze pisa osoby co niewiele w zyciu osiagnely i bierze ich [...] ze ktos inny moze cos jeszcze dobrego osiagnac. Nawet jak inwestor jakims cudem zrealizowal by ta i inna inwestycje bez zadnej pomocy to i rak by mu sie utrudnialo, przeszkadzalo , oczernialo i wmawiano ze on musial ukrasc te wszystkie pieniadze za ktore zrealizowal cala inwestycje a jakze inaczej. !
Jak czytam te wszystkie wypowiedzi na nie tyczace sie pomocy ze strony gminy i państwa, to mam takie dziwne wrażenie , że przez krytykantów straszna zawiść przemawia to raz, a dwa to niech zostanie po staremu. Smrud brud i ubostwo , ale bedzie dobrze bo wszyscy beda mieć po równo czyli [...] . Tego chcecie to na Białoruś pora wyruszyć.
Teraz sprobujmy wypisac
ZA:
1.inwestor sumujac wlasne srodki i fundusze unijne badz dotacje konserwatora zabytkow w krotkim czasie przywroci budynek do stanu uzytkowania
2.budynek bedzie jedna z glownych wizytowek miejscowosci Tarnowiec
3.bedzie sciagal potencjalnych turystow do miejscowosci
4.bedzie generowal miejsca pracy
5.bedzie generowal podatek ktory bedzie placony do miejscowej kasy
6.spowoduje wiekszy ruch w tej czesci Tarnowca, byc moze spowosuje to sciagniecie innych inwestorow w te tereny
7.wiele lokalnych przedsiebiorstw znajdzie zatrudnienie podczas prac remontowych przy obiekcie , ktos musi zrobic okna , dach, elementy techniczne budynku, podstawowe wyposazenie bydynku, obiekty malej architektury, itp itd
8.byc moze inwestor podejmie szersze dzialania przy zagospodarowaniu w szerszym zakresie sasiadujacego otoczenie, odbuduje drewniany dwor kuropatnickuch
Temat generalnie trudny, ale wieze ze odpowiednie wladze ktore beda podejmowaly konkretne decyzje dokonaja wlasciwych ruchow.
do ZA : w koncu jakas madra mowa i porzadne oraz rozsadne argumenty:) Do całej reszty: a wescie Wy sie ludzie do pracy i przestancie glupoty wypisywac! Ludzie, wogole sie nie znacie na pracach przy zabytkach! Powinniscie sie cieszyc, ze w Polsce cos sie pozytywnego dzieje! Ze ktos cos chce zrobic! I przestancie obgadywac skoro nic nie pomozecie! Zmiencie mentalnosc!
Czytam wszystkie za i jakoś dziwnym trafem przypominam sobie komunały pisane przez nauczycieli i rodziców jak bronili szkół.
Nie sądzę, żeby hotel i knajpa były głównymi wizytówkami Tarnowca. Przeciętny zubożały obywatel raczej nie pójdzie na drogą imprezę do knajpy bo go nie będzie stać, a właściciele restauracji żeby zaistnieć ściągną Geslerkę. To już raczej częściej odwiedzi Sanktuarium z którego Tarnowiec jest od wielu lat znany. Z tymi potencjalnymi turystami to ściema. Wszyscy piszą takie banały. Przyjedzie paru gości z kasą 1 raz i jak zobaczą jakie tu [...]ostwo już nie wrócą więcej, bo nie ma żadnych atrakcji. Owszem wygeneruje miejsca pracy , ale nie dla mieszkańców Tarnowca tylko ich właścicieli.
Co do podatku który wpłynie do kasy gminy to też ściema, bo jak likwidowali huty to władze jakoś nie pomagały żeby te firmy zostały, a przecież to były duże podatki. Poza tym co roku na tablicy wiszą te same nazwiska zwolnione od podatku rolnego.
„wiele lokalnych przedsiębiorstw znajdzie zatrudnienie podczas prac remontowych przy obiekcie , ktoś musi zrobić okna , dach, elementy techniczne budynku, podstawowe wyposażenie budynku, obiekty malej architektury, itp itd.” -Tu już pojechałeś po bandzie. Jakie lokalne przedsiębiorstwa? Chyba, że myślisz o ty jedynym które ma w gminie monopol na wykonywanie prac wszelkich i działa pod parasolem władzy. Oj to inwestor musi mieć jeszcze więcej kasy niż to co mu brakuje obecnie i zaraz będzie robił kolejny remont po tym remoncie.
I jeszcze jedno - Jakim cudem obecny inwestor odbuduje dwór Kuropatnickich jak już teraz nie ma kasy???!!!
W jednym się zgadzam –Temat jest generalnie trudny.
Staram się być po neutralne stronie, ale są i za i przeciw temu remontowi:
PRZECIW:
1.nie powinno się finansować inwestycji prywatnych z pieniędzy publicznych - zastanówmy się skąd są te pieniądze? Z podatków? A kto płaci podatki? Szary Kowalski? Co mu ledwo z miesiące na miesiąc starcza, a może przedsiębiorca co zatrudnia 20 Kowalskiego za których płaci podatek i również podatek od prowadzenia interesu, podatek od nieruchomości,?
2. Gmina potrzebuje pomocy mieszkańcom a nie nowobogackim- i jak długo będzie pomagać, może żeby wyciągnąć biedne gminne obszary z dużego bezrobocia i zacofania społecznego trzeba wspomóc lokalnych przedsiębiorców którzy pracując na terenie gminy generują przychód dla gminy i ich mieszkańców,
3. Niech władze gminy pomagają oni mają wysokie zarobki - czy ktoś komu bronił się uczyć, pchac do rządu, władz lokalnych, urzędów, nie - nie chciało się lepiej przechlac co się ma, leniuchowac, brsc zaoomogi bo po co pracować jak nie ma pracy za dobre pieniądze, proszę bardzo wszyscy mocni w [...] _ zakazać rękawy i się do roboty wziasc, a nie narzekać na władze, władza to my, gdzie byłeś jeden z drugim jak były wybory? Do kogo masz pretensje?
4. Niech konserwator zabytków nie utrudnia problemu remontu starego budynku - Przepraszam ale musi to robić z prostej zasady- u nas jak by nie było pozwoleń na budowe, decyzji czy innych dokumentów które zezwalaja na pracę budowlane nie wspominając o remoncie budynków to jeden Mietek z drugim bolkiem zabudowali by nasz kraj samym kicimentem i dziaxostwem, a to mało się widzi dziaxostwem, budynków wybudowanych bez pozwolenia, przykładów jest wiele, bo przecież [...] co lepiej pierogi ona Wie Lepiej od Architekta jak to ma wyglądać !
5. Sprzedać albo niech sądzie komornik - no tak, typowe polskie myślenie [...], niech wszystko sz... Trafi, bo przecież po co i na co to komu, zburzyc i zalesic, takie właśnie mamy myślenie i się dziwimy że na zachodzie się z nas Smieja
6. Nie pomagać bo przecież zrobi remont za darmo i będzie się potem z nas śmiał - przecież nikt nikomu nie broni kupić jeden czy drugi pałac bądź zabytkowy dwór, jest ich całe mnóstwo na sprzedaż za kilkaset tysięcy bezpośrednio od ANR i pokaż wtedy jeden z drugim na co cię stać i wtedy będziesz się smal z nas, pokaż na co cię stać więcej a nie tylko wpisywanie [...] komentarzy .
do Li
Jesteś typowym populistą i piszesz utartym schematem. Podzieliłeś społeczeństwo na inteligentów (czyli siebie) i resztę [...] ( [...] na garnuszku GOPSu) Wniosek z Tego taki ,że sam jesteś ze świty obecnej władzy. Zgodzę się , że sami taką władzę wybraliśmy, ale prawda jest taka, że przed wyborami mieli szczytne hasła, deklarowali dbanie o dobro mieszkańców. Po czym po wyborach dostali zbiorowej amnezji, która minie w 2014 roku ( wybory). Nie zazdroszczę wójtowi jego pensji, ale uważam , ze co najmniej niestosownym jest pobieranie budżetowych pieniędzy w takiej ilości rządząc najbiedniejszą gminą w powiecie . Przecież jego koledzy z ościennych gmin mają większe osiągnięcia, a na pewno wyższe wykształcenie od tego z Tarnowca Natomiast jest to poniżające dla większości mieszkańców gminy którzy muszą przeżyć za minimalną płacę, pracując uczciwie. Z tego co wiem większość naszych urzędników kończyła w ostatnich 3 latach studia, a pracują już od lat kilkunastu.( niestety dalej jest niekompetencja w ich wykonaniu)
Nie wykazujesz, zrozumienia dla ludzi. Nie każdy biorący pomoc z GOPS od razu musi być [...]. Może kiedyś ty też jej będziesz potrzebował?
Jak ktoś może decydować o tym jak ktoś za własne pieniądze ratuje ruderę przed ocaleniem??? Jak chce zakichany fachowiec od konserwacji wcielić w życie swój pomysł,niech po prostu zapłaci ze społecznych pieniędzy 100% pomysłu.O co tu chodzi o ratowanie polskich zabytków, czy płace dla [...] co utrudniają to dzieło...To tylko w Polsce jest możliwe...Wiem coś na ten temat .Widziałem w innych krajach byłej komuny. Tam pomagają ludziom w odbudowie.Tu??? Bawią się w wizjonerów,rujnując i zabytki i ludzi co chcą ich ratować śmiesznymi papierkami co nazywają decyzjami ,na przykład!
Dwór w Tarnowcu: Czy wszystkie prace legną w gruzach? - czyżby to wiązać z upadkiem Marszałka ... . Jak nie miał problemów prace szły, trudności i problemów nie było, a teraz pozostaje pytanie
Hi all, this is the way you seeing the beauty of the whole polish history, I hope all of you who are empty and insensibly inside did something important for yours polish pride. Time is counting I'm affraid. Carry on anything you do and take pride of it. Best Regards for polish local authority at most. !
Precz z [...]. Moze rzeczywiscie lepiej zebys kupil to wino i sie porzadnie na..bal - pojdziesz spac i przynajmniej nie bedziesz zasmiecal forum idiotycznymi wpisami.
Zabytki powinno sie odremontowywac gdyz sa elementami lokalnej kultury i historii.
Czy nie lepiej wykonac ekrany przy drogach niz reperowac stare obiekty. Szybciej wydana forsa - a jaki efekt! W Europie jest wiecej zabytkow - to powod do dumy.
A w Polsce ekrany to tez powod...
Do Homer,Jan,Hugo,$%,Ja : znów powtórka z rozrywki, to samo Id i ten sam komentator, Kolega myśli że sam budował swój domek to ma pojęcie o remoncie Dworu, kolego czy twój domek ma 1500m2, czy raczej 150? Wydaje ci się ze kwota która podali w reportażu cię przerasta bo to strasznie dużo dla ciebie?! Najwidoczniej nie masz zielonego pojecia o remoncie zabytkowego budynku, to nie wypisuje głupot i nie oczerniaj ludzi którzy coś chcą uratować kawał naszej historii która jest w tym obiekcie i jest na skraju upadku. Najwyraźniej jesteś mocno [...] i zazdrosny że sa jeszcze na tym świecie ludzie którzy chcą to robic! Im więcej będzie właśnie takich ludzi co chcą wyłożyć i to nie małe pieniądze na remont budynku wpisanego do rejestru zabytków tym mniej będzie przepięknych budynków które bezpowrotnie zostały zniszczone, rozgrabione bądź spalone jak np przepiękna drewniana willa generała Szeptyckiego w Korczynie np. Stacji cpn która już jest nie do odzyskania - ktoś za to musi odpowiedzieć!!! Główny bądź Wojewódzki Konserwator Zabytkow bądź władze lokalne, bo przecież nie inwestorów których już nie ma skoro takie tragedię budowlane i historyczne mają miejsce w naszym kochanym kraju jakim jest Polska. Bagnet na broń!
Tak budowałem i jest mój, mój i nikogo więcej. I taka sama będzie sytuacja tego dworku, w nim nie będzie muzeum, biblioteki, przychodni (czytaj budynku z którego będą korzystać ludzie). To będzie PRYWATNE MIENIE i nie może być to remontowane z pieniędzy publicznych. Masz w tym jakiś interes że bronisz sprawy, bo każdy kto ma choć ciut rozumu widzi że sprawa [...] na odległość.
Straszne bzdury wypisujesz . Musisz być albo wójtem albo tym co kupił ta ruderę i myślał ze za free sobie zrobi remoncik hehe. Za chwile by zabraknie na freski, tynki i inne co da nie 500 tys. a 3-4 mil.
I se chłopina wyremontuje dworek za darmo. Wójt koledze da bo na pewno udziały tam ma.
Co do Kustosza to Ok, ale Obecny Wójt to ściąga tylko kasę na imprezy ze Słowakami i to bawią się tylko w swoim wąskim gronie. Kadencję zaczął od zamknięcia szkół. Potem z mapy gospodarczej gminy zniknęły dwie huty szkła. Nowe miejsca pracy powstały tylko w Urzędzie ( najwyższe zarobki w powiecie) i w Spółce jaką jest Zakład Komunalny. Miejsca oczywiście dla członków rodzin ( swojej i potulnych kolesiów.) A do spółki dopompował pieniądze podatników. Ciekawe jak długo ludzie jeszcze na to pozwolą.
Niech idzie do kolegi wójta, w końcu zarabia najwięcej w powiecie to może mu coś ze swojego dołoży. Zamknął 6 szkół to ma kasę na dokładanie do swoich kolesi. A potem bedzie tam pracować jego rodzina i znajomi , ale nie z gminy Tarnowiec, co widać po zatrudnieniach w urzędzie i pseudo radach nadzorczych.
"Do tej pory wszystkie koszty związane z uporządkowanie terenu, renowacją malowidła,
przeprowadzeniem drenażu, czy z przygotowaniem dokumentacji poniósł inwestor we
własnym zakresie." Super zdanie. A w końcu to jego prywatna chałpa, jak sobie kupił stary budynek na własnośc to widziały gały co brały. Wiadomo , że musi remontować za swoje.
Swoją drogą , co to za inwestor, który nie potrafi od początku oszacować realnych kosztów inwestycji. Rozumiem ( sam też budowłem dom), że mogą być zawsze jakieś nie przewidziane koszty, ale żeby od razu pół miliona?
Coś tu nie gra. Jako inwestor pozwałbym do sądu tego kto szacował koszty inwestycji.No , chyba , ze to wszystko jest od początku ukartowane. Ja radziłbym inwestorowi szukać kasy z projektów unijnych .
Jak by inwestor przewidzial, że Wincent Jacek Roztowki nam kreatywna ksiegowość za funduje i ukryty wzrost podatku w wcie i nie tylko ty by sie chyba 10 razy zastanowił, ale czasem tesknota i sentyment biora góre nad rozumem. Szkoda takich ludzi bo musza sami o wszystko waczyć bo władza tertorialna i odgórna jest tak od rzeczywistości oderwana że sam nie wie co ma szcześcia jeszcze [...] wymyślić
Zawsze krzyczycie, że żaden polski przedsiębiorca nie może liczyć na ulgi, zwolnienia, kiedy otwiera firmę, tylko zagraniczny. Teraz, kiedy polak zatrudnia ludzi, chce zatrudnić później jeszcze więcej za relatywnie nie duże dofinansowanie, krzyczycie jeszcze bardziej. Niestety wychodzi na to, że nie chodzi tu o narodowość, tylko zwykłą ludzką zazdrość.
najbardziej sa ktytykowane osoby ktore robia swoje i tylko garstka osob wie ile poswiecenia trzeba wlozyc, pracy, nieprzespanych godzin , nocy a reszta potrafi z czystej zazdrosci tylko obgadywać ,,pod bramka " ,,pod plotem"a le to wszystko po prostu z czystekj zazdrosci. jest takie powiedzenia ,,jak cie ongaduja to znaczy ze nie moga ci dorównać" wiec gadaj. a ty robisz swoje. i masz prawo byc dumny.
Do [...]: może jesteś zainteresowany odkupienia tego dworu? Jakies 800 tys na start i tylko 2 miliony w odremontowanie i budynek glanz nowka i gmina tarnowiec + władze lokalne happy - warte zastanowienia a ty i dwa pokolenia do przodu będa
zadłużonych na jakieś 200 lat po to aby uratować zabytek
Patrząc na IP komentujących to widać, że te pochlebne komentarze pisze ta sama osoba tylko pod różnymi pseudonimami. Chyba to piszą sami zainteresowani pomocą w odbudowie dworku. Ale nic z tego. Kupiłeś to sobie odremontuj za swoje a jak cię nie stać to sprzedaj.
Chciałbym widzieć umowę kupna-sprzedaży jakie zawierała warunki co do odremontowania i zagospodarowania dworku. Na pewno jednym z warunków było odremontowanie zgodnie z wymogami z okresu jego świetności.
To po co jest władza w Tarnowcu? Co to za gmina? Przecież całą popularność jaką ta gmina zawdzięcza to zasługa sanktuarium, które tam jest i nakręca całą tą otoczkę na temat Tarnowca. Przecież to wstyd jak tysiące pielgrzymów z całej Polski jedzie do Tarnowca do kościoła a po wyjściu z autokaru dziura na dziurze w drodze. Chociaż i tak wcześniejszemu kustoszowi bardziej zależało na promocji Tarnowca po przez sanktuarium niż obecnemu, który zajmuje się tylko PiS-em i Radiem Maryja niestety. Ale władza gminy powinna się jakoś wykazać w staraniach promocyjnych - macie dwór (tzn. mieliście) i trzeba było się starać żeby to też była wizytówka gminy, żeby do Tarnowca nie tylko pielgrzymi przybywali ale i zwykli turyści, koneserzy sztuki. Ale po co. Dawny kustosz sanktuarium wyciągnął dotacje z UE na remont zabytkowej PLEBANI (!) a wójt gminy nie był w stanie zainteresować wojewódzkiego konserwatora takim zabytkiem jakim jest ten dwór, z taką historią. Cóż. Widać że lepszym gospodarzem i organizatorem w Tarnowcu był ksiądz niż wójt. Chociaż obecny kustosz ma gdzieś szerzenie promocji sanktuarium, a obecny wójt coś się tam stara , to ciągle jest to ZA MAŁO>
Co do Kustosza to Ok, ale Obecny Wójt to ściąga tylko kasę na imprezy ze Słowakami i to bawią się tylko w swoim wąskim gronie. Kadencję zaczął od zamknięcia szkół. Potem z mapy gospodarczej gminy zniknęły dwie huty szkła. Nowe miejsca pracy powstały tylko w Urzędzie ( najwyższe zarobki w powiecie) i w Spółce jaką jest Zakład Komunalny. Miejsca oczywiście dla członków rodzin ( swojej i potulnych kolesiów.) A do spółki dopompował pieniądze podatników. Ciekawe jak długo ludzie jeszcze na to pozwolą.
zgadzam się Dzonem! to straszne jak bardzo parafia schodzi na psy! z ambony słychać tylko o polityce i radiu maryja! a o promocji Sanktuarium już w ogóle nie wspomnę... dawniej o Tarnowcu było słychać! teraz poprzez brak jakiegokolwiek zainteresowania nie zdziwię się jak młodzi ludzie na pytanie " pod jakim wezwaniem jest parafia Tarnowiec" odpowiedzą że pod wezwaniem " PANI ROLNICZEGO TRUDU" ! Kompletna porażka!!!
To na co oni czekaja ze ktoś im pomoże a oni będą kase zbijać??? przed taką inwestycja trzeba było się dobrze zastanowić .A nie teraz Komornicy siądą i po sprawie :-)
Musimy pamietac ze remonty i odbudowy obiektow zabytkowych sa o wiele kosztowniejsze niz budowa nowego budynku o podobnej powierzchni, jedno okno w takim dworze kosztuje okolo 3 - 4 tys , cieszmy sie ze sie ktos znalazl kto ma ochote ten dwor doprowadzic do porzadku, i chwala im za to, i zdrowy rozsadek podpowiada zeby im w tym pomoc, a jezeli lokalne i ponadregionalne wladze na czele z glownym konserwatorem zabytkow nie widza problemu to niech zmienia stanowiska albo podwojnie zastanowia sie podczas podejmowania znaczacych decyzji, a skoro dotacje do zabytkow ktore sa w rekach prywatnych sie nie naleza, to na jakiej podstawie ostatnio odzyskany jeden z palacow czartoryskich otrzymal dofinansowanie na kwote 300tys tylo na same okna i drenaz ? Zycze sukcesu i trzymam kciuki !
Jeden z największych dramatów ma już niestety ostatnią odsłonę w Korczynie k/Krosna, gdzie przy głownej drodze, prawie vis vis stacji paliw niszeje secesyjna drewniana willa z przełomu wieków. A pan konserwator zajmujse się jedynie jakimiś budynkami ze sklepami rybnymi o wątpliwych walorach zabytkowych ! ! ! Ludzie co sie z wami dzieje , dlaczego inne kraje potrafia dbac o swoja historie i zabytki a my nie ? ! Pozdrawiam ludzi ktorzy maja cos do powiedzenia i mocno trzymam kciuki ze obecnemu wlascicielowi wkoncu uda sie uratowac ten przepiekny z bardzo bogata historia budynek ,.
Gościła w dworze tym elita kultury okresu Młodej Polski.
W dworze znajdują się malowidła ścienne autorstwa Witkacego. Pomimo upływu trzech lat od rozpoczęcia badań, nie zostały całkowicie odkryte - ale przeciez bogata historia polski jest dla nas niewazna - nieprawdaz?
Proszę nie wprowadzać w błąd ludzi infrmacjami nieprawdziwymi. Zostały przeprowadzone badania konserwatorskie we wnętrzu dworu na obecność polichromii i malowideł, z których sporządzono dokumentację konserwatorską. Wszystkie odkryte dekoracje malarskie zostały zabezpieczone na czas prac budowlanych a jedyne zachowane malowidło (przypisywane Witkacemu) odkryte i zakonserwowane.
Pozdrawiam. ;)
Nie widze problemu, skoro jest to budynek o wartosci historycznej i rozsadek nakazuje nam utrzymac go w dobrej kondycji funkcjonujacy ,sugeruje ze skoro wlasciciele nie sa wstanie finansowo zakonczyc onwestycji, niech gmina Tarnowiec odkupi go , wylozy z srodkow publicznych na jego remont 2-3 mln zlotych i ulokuje w nim urzad gminy Tarnowiec i inne jednostki samorzadowe ktore pieknie by sie reprezentowaly w tym obiekcie w samym sercu Tarnowca ;)
Polak miał zawsze w krwi wandalizm i niechlujstwo wystarczy pojechać do Królika Wołowskiego do opuszczonej cerkwi [...] tam rzucają w poddasze,na której jest polichromia z XIX wieku cegłami i to ich cieszy albo w Nowotańcu jest krypta i [...] piją wina patykiem pisane przywiezione z Ukrainy o reszcie nawet nie wspomnę...
...Skąd pieniądze na remont prosty sposób na ich uzyskanie popatrzeć w przeszłość kto od 1945 do dzisiaj użytkował budynek i wysłać tym instytucją i osobą stosowne pisma za:
oj mnóstwo takich cudownych zabytkowych Dworów i Pałaców jest na Podkarpaciu, piękne mury, wspaniale architektoniczne budowle, elementy naprawdę godne uwagi (nie tylko pod względem samego wyglądu , ale ,, skarbów" z historii sztuki , które mozna dostrzec przyglądając sie poszczególnym fasadom itd.) Szkoda,że tak zostawione same sobie... :(
Ja też jak Stefan Kieltyka jestem fascynatem starych obiektów i również posiadam stary dom do remontu.Do tej pory sam go prawie wyremontowełem, ale po tym artykule zwrócę się do Wójta o zwrot kosztów remontu.A co? Paranoja.
"Jeśli inwestor nie otrzyma większego wsparcia finansowego od instytucji opiekującymi się tego typu obiektami na pokrycie kosztów robót, to jego marzenia legną w gruzach."
Sa jeszcze środki unijne, niech się szanowny inwestor sam ruszy po kase, miast błagać wszystkich i nikogo.
ciekaw jestem co tyle kosztuje czy większa połowa to projekty i podpisy projektanta i architekta wyceny kosztorysu czy material i robocizna za te pieniądze można by postawić w surowym stanie taki dom
Do obserwatora.
Renowacja i odbudowa zbytków rządzą sie innymi prawami i cenami jak budowanie jakieś tam lepianki przy pomocy rodziny i kolesiów za pół darmo.
Dam Ci tylko jeden przykład. Jeśli w oryginale na jakiejkolwiek belce, ścianie były rzeźbienia lub dekoracyjne wypusty to możesz być pewny że będziesz to musiał odtworzyć.
A moje zdanie. Kto stawia wymagania niech płaci. Jak nie ma czym płacić wykreślić ruderę z rejestru zabytków i właściciel niech sam to remontuje jak mu pasuje.
a ja popieram działania inwestora, i staranie się o dotacje, sam miałem podobny problem jak prowadziłem remont zabytkowego obiektu, napotykałem tylko na problemy i brak zrozumienia, teraz obiekt jest wizytówką gminy, wszyscy się nim szczycą ale do pomocy nie było chętnych, ma gość rację ze temat nagłaśnia, i mam pytanie do tych wszystkich negatywów na ten temat skoro ruszy remont lokalne firmy mogą mieć rynek zbytu więc może zamiast narzekać na bezrobocie lepiej pomoc takiej inwestycji a i miejsca pracy może się znajdą
Niech Wójt lepiej się przejedzie do Brzezówki i zobaczy w jakim stanie jest droga! Przez prawie rok przejeżdżały tędy ciężkie samochody które były powiązane z budową mostu kolejowego i remontem torów PKP! Droga wygląda jak po bombardowaniu! Kto to teraz będzie remontował ? Wójt widzi tylko kawałek drogi do swojego domu, a sołtys naszej wsi [...] motocyklem więc pewnie sprawnie omija slalomem te wyrwy. Lecz my mieszkańcy nie zamierzamy sobie w tych dziurach urządzać oczek wodnych!
ciekawy jestem czy włodarze Tarnowca próbowali kiedykolwiek pozyskać jakieś zewnętrzne fundusze na ratowanie tego cennego zabytku bo na zabawy i etaty dla swoich to pieniędzy nie brakuje
Z tego co wiem to nigdy nie starano się o dotacje na remont tego dworku. Wójt tylko na wyjazdy zabawowe ze Słowakami pisze projekty. Obecnemu Wójtowi chodzi tylko o kasę dla siebie rodziny i koleżków. Dobry przykład to to, że dał pracę w gminie swojemu synalkowi z prawomocnym wyrokiem. A to tylko [...] góry mataczenia i kolesiorstwa.
Zacząć remont bez dokładnego kosztorysu, a później wielkie zaskoczenie.
Wydaje mi sie ze zanim cokolwiek zaczęli robić powinni sobie zdawać sprawę jakie koszta muszą ponieść. Gmina również powinna w znacznym stopniu pomóc finansowo bo w końcu dwór tyle lat stał i gnił a teraz znalazł sie ktoś co zabrał sie za tę ruderę wiec warto pomóc jak tylko można bo przepiękny zabytek z wielką historią.
ja uwazam ze dwor powinien odzyskac dawna swietnosc . w Tarnowcu nie ma nic godnego uwagi poza kosciolem chociaz do dzisiaj nie moge pogodzic sie z wygladwm oltarzy po renowacji i nowym wygladzie MATKI BOSKIEJ .Chociaz wyroslam w tym kosciele to teraz jak odwiedzam Tarnowiec czuje sie w nim obco
A co do kościoła to proboszcz też przegrał w karty kuranty kupione za nasze pieniądze, więc czemu mieszkańcy nie mogą zafundować komuś remontu tego dworu... proponuje obowiązkową składke na ten cel
Jeśli chcieli prywatnego dworu - to potrzeba wykładać własne pieniądze , a nie wyciągać teraz ręce po wsparcie. Potem o wszystkim zapomną i będą "panami" za nasze pieniądze.
Tak naprawdę to niewiadomo do kogo adresowany jest ten tekst i o co chodzi. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Tylko kto , komu i ile ma dać? Czy wójt właścicielowi, czy konserwator właścicielowi, czy Lawera komuś tam - jako miłośnik, czy właściciel konserwatorowi, czy powinni wszyscy się złożyć na to, czyli z podatków? Chciałoby się a nie można. Skąd zatem lub od kogo wziąć [...]? Jeżeli ktoś wymaga to powinien dopłacić za ekstra wymogi lub odpuścić bo nie ma możliwości finansowych. Może skończyć się klapą i nie pomogą żale, deklaracje czy życzenia. Może brakło rozeznania na starcie? Samo miłowanie zabytku nie wystarczy. Należy ruszyć za kasą lub załatwić odstępstwo u konserwatora /co może być trudniejsze/...taka jest rzeczywistość.
czyżby nowi własciciele nie wiedzieli że to kosztowny remont ciekawe ile wójt dołoży wkońcu to normalne że za pieniądze podatników wspiera się prywetne romonty a potam wmawia się ludziom że ratuje się zabytki tylko nie zapominajmy że to własnoś prywetna która nie powinna by finansowana ż państwowych pieniędzy
tyle jest srodków z UE. wszystko rozkradaja złodzieje i pozatym w Brzyskach tez jest piekny zabytkowy dwór w którym straszy nawet dla zainteresowanych,ale zeby go wyremontować to nie Ryszard Papciak były wójt chciał remontowac ale mu nie dali a teraz jest inny wójt i lipa niestety. Jeżeli Unia daje fundusze trzeba korzystac ,na wszystko ,bo nie wykorzystane przepadają.
Właściciele zabytków w Polsce mają duży problem. Normalny remont budynku kosztuje 100%, ale nie wolno im tego zrobić po swojemu tylko muszą uzgadniać wszystkie elementy z konserwatorami. Niestety ten sam remont budynku po uzgodnieniach z nimi kosztuje już 400 - 500%. Najczęściej konserwatorzy nie chcą dofinansowywać swoich pomysłów i niestety koszty dość często są za wysokie na kieszeń właściciela i dzięki temu mamy niszczejące zabytki.
PS
Moim zdaniem różnicę między normalnym remontem a remontem z pomysłami powinny być zwracane (dofinansowywane - do wyboru słownictwo)
Nabywca kupujący zabytek w chwili zakupu nie jest w stanie oszacować kosztów remontu z powodu jak wyżej.
bredzisz człowieku bredzisz jak [...], nie da sie to parasola [...]... otworzyć. Wystarczy zaprosić konserwatora na samym początku i wycenić remont praktycznie w 90 %. Nie-do-szacowanie na poziomie 10% to standard wiedz nie pisz takich bzdur chyba że jesteś wójtowym [...].
Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy.
Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem.
Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z
regulaminem.