Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Dyrekcja jasielskiego szpitala szykuje SOR na tzw. triaż

43

Od lipca br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowego triażu. Ministerstwo zdrowia wprowadziło system segregacji pacjentów, który ma na celu zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowotnego. W jasielskim szpitalu zostały zamontowane biletomaty oraz przygotowano pomieszczenie do wstępnego badania oraz kwalifikacji pacjenta do jednej z pięciu kategorii. Niebawem zostanie uruchomiony w nim TOPSOR.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego wprowadza nowe rozwiązania dotyczące sposobu rejestracji i segregacji medycznej pacjentów, którzy samodzielnie zgłaszają się na oddział lub za pośrednictwem zespołu ratownictwa medycznego. Szpitalny Oddział Ratunkowy jasielskiego szpitala obecnie jest dostosowywany do wymogów dotyczących triażu. W holu głównym pojawiły się dwa biletomaty, jeden dla pacjenta, który przyjdzie na SOR, drugi dla ratowników medycznych.

- Pacjent z momentem odebrania biletu ma mierzony czas pobytu na SOR. Informacja z czasem oczekiwania na rejestrację będzie pojawiać się na ekranie monitorów lub po zeskanowaniu biletu w biletomacie. Pacjent jest wzywany do rejestracji za pomocą systemu TOPSOR. Na wyświetlaczu stanowiskowym pojawi się numer wzywanej osoby wraz komunikatem głosowym. Po rejestracji pacjent oczekuje w holu na tzw. triaż – wyjaśnia lek. med. Dariusz Kowalski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. - Triażysta wzywa daną osobę i przeprowadza z nią wywiad, a następnie wyznacza priorytet pacjenta. Może, gdy jest to konieczne podłączyć do kardiomonitora, gdzie pobierane są dane na temat saturacji, ciśnienia, pulsu, akcji serca, częstości oddechów i temperatury ciała. Dodatkowo można pobrać krzywe EKG – dodaje D. Kowalski.

W jasielskim szpitalu na triażu przygotowane są cztery stanowiska dla pacjentów. Po wykonaniu badań i ocenie stanu zdrowia osób oczekujących na wizytę lekarską na SOR, zostaną im przydzielone opaski, których kolor oznacza kategorie: czerwona – pomoc natychmiastowa, pomarańczowa – pomoc bardzo pilna do 10 minut, żółta – pomoc pilna do 60 minut, zielona- pomoc odroczona do 120 minut i niebieska - wyczekujący do 240 minut. Pacjent po jej otrzymaniu oczekuje na przyjęcie lekarza.

System segregacji pacjentów ma pomóc w uniknięciu tragicznych sytuacji, kiedy pacjent z uwagi na długie oczekiwanie w kolejce na wizytę u lekarza, w ciężkim stanie umiera na SOR. Dzięki triażowi, pacjenci potrzebujący pilnej pomocy medycznej szybciej ją otrzymają.

W ubiegłym roku na SOR w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle przyjętych zostało 16 933 pacjentów, a od stycznia do czerwca br. zgłosiło się 7842 osoby. Obecnie w jasielskim szpitalu wszystko jest dopinane na ostatni guzik. Niebawem zostanie wdrożony Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym tzw. TOPSOR.

id

Napisany dnia: 14.07.2021, 18:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Zebra
dnia 14.07.2021, 18:20
Ocena
komentarza:
-17
Super pomysł oby się sprawdził
@ Ściema
dnia 14.07.2021, 22:17
Ocena
komentarza:
46
Kolejny przykład zaklinanie rzeczywistości, tj. wiary, że urządzenie np. biletomat, czy procedura (najlepiej nazwana słowem z obcego języka, np. triage) zastąpią człowieka, jego fachowość, empatię czy po prostu obowiązkowość.
Jak bardzo tego brakuje w służbie zdrowia (nie uogólniając, bo są wyjątki - ale to wyjątki) ten tylko wie, kto miał przyjemność leczyć się w "służbie zdrowia" i to lecząc się wiele miesięcy, będąc obłożnie chorym.
Przykładów negatywnego zachowania jest wiele, (w tym zwykłego schamienia), może to odreagowanie na część postaw chorych i ich rodzin - ale wszystko zależy jak zawsze od człowieka, nie urządzenia czy procedury.
Jeżeli będziecie mieli nieco szczęścia, to wyjdziecie ze szpitala, nawet czasem uzdrowieni, a nawet często nie nogami do przodu.
W szpitalach, jak w każdej dziedzinie życia, jest wiele heroizmu, na zmianę ze zdarzeniami, czy postawami, o których chciało by się jak najszybciej zapomnieć.
I biletomat czy triage niewiele tu pomoże...
@ Naiwność
dnia 14.07.2021, 22:23
Ocena
komentarza:
40
Równie naiwni sądzą, że wprowadzenie biletów do wydziału komunikacji starostwa coś zmieni i nie trzeba będzie długo czekać na załatwienie sprawy.
To już było, od dawna i co ?
Nico.
Biletomat to tylko automat. Decydują ludzie, nie automaty, urządzenia czy szumnie nazwane procedury - najlepiej po angielsku, bo to trąci wielki światem.
@ Hmm
dnia 14.07.2021, 22:31
Ocena
komentarza:
-7
Zawsze to co nowe budzi, wyzwala w człowieku niepewnoś, raczej negatywne emocje. Sami pracownicy szpitala pewnie są w jakimś stopniu niepewni, podstresiwani, ale z czasem mam przypuszczenie że to będzie dobrym sposobem na unormowanie w porównaniu do stanu obecnego. Jest pewna grupa pacjentów że niepotrzebnie panikuje i zajmuje miejsce być może bardziej potrzebującym. Nie jest tak że to co nowe jest idealnym rozwiązaniem. Na pewno z czasem i zdobytym doświadczeniem proponowane rozwiązanie będzie wymagało ulepszenia, korekty, wyeliminowania błędów. Oczywiście jest jeszcze czynnik ludzki który zazwyczaj przy komputeryzacji, automatyzacji, informatyzacji to on może być najsłabszym ogniwem czy będąc pomysłodawcą, projektantem, informatykiem, obsługującym. Ja uważam że zmiany będące na korzyść człowieka czy to w zaoszczędzeniu czasu, poprawy stylu życia, komfortu, udogodnieniach itd., gdzie na pierwsze miejsce wysuwa się życie i zdrowie są jak najbardziej na plus i należy a wręcz trzeba dać temu szansę. Rozwój jest nieunikniony czy nam się to podoba czy nie więc zdecydowana większość ludzi stety bądź nie, nie ma i nie będzie miała na to wpływu. Takie są realia i rzeczywistość na tym łez padołu. Będzie dobrze i tego należy się trzymać. Pozdrawiam
@ ixi
dnia 15.07.2021, 06:14
Ocena
komentarza:
1
Ten sam system istnieje np w UK.
@ Dotychczas
dnia 15.07.2021, 07:00
Ocena
komentarza:
30
Jak dotychczas, od setek czy tysięcy lat, żyli lidzie bez :
- ISO, RODO, certyfikatów i atestów
- procedur, setek ustaw i rozporządzeń
- bzdurnych instrukcji, regulaminów, alertów, nachalnej reklamy
- tzw. "misji" - ważnej szczególnie w korporacjach
- bez "triage" na oddziałach ratunkowych
- bez systemów informatycznych
- bez internetu
Okazuje się, że żyli i przeżywali swój czas w inny niż dziś sposób, nie gorszy.
Nie ma co niezdrowo podniecać się nowinkami technicznymi.
Najważniejszy, jak zawsze, jest człowiek: to co ma w głowie i w sercu.
@ Janusz z Brzysk
dnia 15.07.2021, 07:21
Ocena
komentarza:
9
Ryszard Papciak triaźysta z papierami
@ Kolory
dnia 15.07.2021, 11:34
Ocena
komentarza:
7
Segregowanie i kolorowanie przypomina opowieść jak za dawnych
komuszych czasów , na czynach partyjnych pouczano aktyw.
Na pytanie:
Jak sadzić drzewa ?
Odpowiadano:
Zielonym do góry!
Jak widać, na przykładzie triage - niewiele się zmieniło.
@ głupota głupota
dnia 15.07.2021, 12:56
Ocena
komentarza:
2
Reasumując, trzeba położyć sie na rynku, przewracać gałami i wezmą cię bez kolejki
@ ixi
dnia 16.07.2021, 09:13
Ocena
komentarza:
4
Dodam tylko, że tamtejszą tzw służba zdrowia NHS, jest niesłychanie niewydolna mimo pompowanych co roku miliardów funtów. System trzeba zmienić i gruntownie reformować, a nie wprowadzać nieudane, powielane bzdury z upadłego zachodu
@ On2
dnia 14.07.2021, 18:44
Ocena
komentarza:
14
Czekac 4 godzin na pomoc to jest idiotyzm. Jak ktos idzie do lekarza jeszcze tym bardziej w szpitalu to chce miec udzielona pomoc jak najszybciej nie po pol dnia jak juz moze potrzeban mu bedzie kostnica. A panstwo lekarza i pielegniarki beda pic w tym czasie kawke lub tez przycinac komara. Takie cyrki to tylko w Polsce.
@ Wera
dnia 14.07.2021, 19:15
Ocena
komentarza:
38
Jak przychodzisz z bzdurą, bo się do rodzinnego lekarza nie chciało to chyba jasne że przed Tobą będą poważne przypadki
@ alvaro
dnia 14.07.2021, 20:28
Ocena
komentarza:
36
Pomoc DO 4 godzin więc możesz ją uzyskać dużo wcześniej. Jak przyjdziesz z pierdołą, dostaniesz kolor niebieski. Zapamiętaj, że to jest SOR gdzie w pierwszej kolejności są zaopatrywane osoby z zagrożeniem życia: zawały, udary, mocne krwotoki, utraty przytomności, ciężkie nadciśnienie, poważne obrażenia fizyczne. Nie traktuj soru jak przychodni gdzie wszystko załatwisz do pół godziny. Ty w tym siedzisz i ja w tym siedze. Sam chodzę prywatnie no i hu.. że płace składki.
@ Do wyborcy
dnia 14.07.2021, 23:25
Ocena
komentarza:
9
Legalna segregacja
@ Janusz z Brzysk
dnia 15.07.2021, 07:24
Ocena
komentarza:
-3
Dajesz tego z czerwonym na niebieski i zamawiasz zakład pogrzebowy ktory ma sie zgłosić za 240 min...
@ Antek
dnia 14.07.2021, 18:47
Ocena
komentarza:
-7
Idiotyzm i brak słów.
@ Alvaro
dnia 16.07.2021, 09:26
Ocena
komentarza:
1
Przedstawiasz się?
@ Hjp
dnia 14.07.2021, 18:55
Ocena
komentarza:
24
Żaden system w tym szpitalu liczą się znajomości i tylko wtedy pomoc będzie w miarę szybko. A panie pielęgniarki mają tam jakiś konkurs na to jak są ubrane?
@ Stary Komuch
dnia 14.07.2021, 19:00
Ocena
komentarza:
30
Ja jak dalem 200zl. w prywatnym gaginecie to lekarz dal skierowanie na badania bez kolejki...
@ Wera
dnia 14.07.2021, 19:16
Ocena
komentarza:
2
Ależ glupoty wypisujesz.
@ Niki
dnia 14.07.2021, 19:24
Ocena
komentarza:
38
Teraz to będzie jak w wydziale komunikacji kolejki , już widzę te biedne babcie jak sobie radzą
@ Mieszkaniec
dnia 14.07.2021, 19:53
Ocena
komentarza:
16
Polski NFZ
Lekarz do Pacjenta; Rozumiem Pana Ból Dlatego Dziś Tylko 250.
@ matematyk
dnia 14.07.2021, 20:02
Ocena
komentarza:
27
a pacjent z czarna opaska do Hadesu czy Kalla???
@ WIDZISZ I NIE GRZMISZ
dnia 14.07.2021, 20:52
Ocena
komentarza:
10
dadzą cynk temu kto da więcej !
@ Mieszkaniec
dnia 15.07.2021, 13:50
Ocena
komentarza:
4
A potem na lewy bok i do piachu i lekarz ma problem z głowy a większość rodzin nie stać na wynajmowanie patomorfologa który zrobił by sekcje i udowodnił błąd lekarza.
@ reforma
dnia 14.07.2021, 20:18
Ocena
komentarza:
48
najpierw zweryfikować stan umysłu lekarzy dyżurnych bo przynajmniej dwóch wymaga pilnej pomocy psychiatrycznej
@ Rufen
dnia 14.07.2021, 21:48
Ocena
komentarza:
8
Pomijając czy to ma sens czy nie.
Co się dzieje pomiędzy 10 ,a 29 minutą ? Jak domniemam pacjent oznaczy na żółto będzie musiał odczekać 30 minut nawet jak będzie jedyny na całym SOR.
@ Sprawiedliwy
dnia 14.07.2021, 22:00
Ocena
komentarza:
3
Rufen w każdej chwili mogą cię w zależności od stanu zagrożenia zmienić na inny kolor
@ Janusz z Brzysk
dnia 15.07.2021, 07:26
Ocena
komentarza:
8
Wpadasz z kluciem w klatce piersiowej na cz9erwone a jak ci troszke sie lepiej zrobi to pyk...niebieski
@ Anonimowy
dnia 14.07.2021, 22:36
Ocena
komentarza:
23
Niech zaczną w końcu ludzi normalnie przyjmować a nie jak pajac iść do tych namiotów i patrzeć na fochy tych pielęgniarek bo nie po to płacimy składki zdrowotne
@ toastt
dnia 14.07.2021, 23:25
Ocena
komentarza:
11
"Pomoc odroczono" - czy nie powinno być "pomoc odroczona"?
@ Zupa
dnia 15.07.2021, 06:48
Ocena
komentarza:
7
Rosoła dać na sor
@ MNS
dnia 15.07.2021, 07:07
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ BogdanT
dnia 15.07.2021, 07:12
Ocena
komentarza:
7
Więcej automatów, komputerów, systemów, więcej osób do zarządzania, więcej protokołów, zgłoszeń = lepiej, szybciej, pewniej, bezpieczniej, taniej, skuteczniej.
Oczywiście trzeba więcej drzew sadzić, żeby można było produkować więcej papieru na protokoły i formularze. Więcej drukarek, pieczątek, monitorów i okienek do załatwiania spraw. W ślad za tym więcej pomieszczeń biurowych i wreszcie więcej personelu do obsługi biurowo-kadrowej, Dochodząc do sedna to więcej kierowników, bo przecież ludzie sami niewiedząco robić. no i najważniejsze - więcej dyrektorów oddziałów bo przecież sam lekarz nie wie jak leczyć i nie wie jakie leki ma zamówić.

A tak na serio polecam dr. Huberta Czerniaka. Trudno to zrobić, bo jesteśmy inaczej zaprogramowani i oczywiście, w sytuacjach nagłych SOR jest potrzebny bardzo. Ale profilaktyki nic nie zastąpi ani nikt..
@ GBS
dnia 15.07.2021, 07:27
Ocena
komentarza:
15
Z doświadczenia i obserwacji wiem iż jak dostanie się opaskę z kolorem oznaczającym oczekiwanie to często pomimo braku pacjenta przede mną trzeba odczekać swoje. Bo oni mają przecież jeszcze czas. Teraz to dopiero będzie Meksyk i gimela.
@ sss3
dnia 15.07.2021, 12:19
Ocena
komentarza:
-5
Nawet jak nie ma pacjenta przed tobą (ani czekającego ani którym się aktualnie zajmują) to może być coś do zrobienia po poprzednim (np. posprzątać, przygotować na następnego, uzupełnić dokumentację).
@ Ela
dnia 15.07.2021, 08:17
Ocena
komentarza:
18
Pomoc pilna -- 60 minut.
Bez komentarza
@ młody papież
dnia 15.07.2021, 09:48
Ocena
komentarza:
13
Po wprowadzeniu zakazu leczenia ludzi, czyli tzw teleporady do szpitali trafiają pacjenci w stanie ciężkim z różnymi dolegliwościami. Dodatkowo nie ważne czy zaszczepiony, czy niezaszczepiony musi być wykonany test na covid i oczekiwanie na wynik. Automatycznie wydłuża to czas oczekiwania na ratowanie życia. Nie jest ważne, że pacjent ma zawał, wylew czy zator trzeba czekać na wynik. W 2020 roku została zlikwidowana w Polsce Podstawowa Opieka Zdrowotna, także takie urządzenia nie mają większego sensu. Korzysta na tym jedynie dostawca i producent.
@ Strazak
dnia 15.07.2021, 10:26
Ocena
komentarza:
4
Bardzo dobrze skonczy sie bo mnie palec boli i tyle czekam
A tamten sobie przyjechal karetką i juz zalatwiony sor to nie poz
@ MW
dnia 15.07.2021, 13:11
Ocena
komentarza:
3
byłam dzisiaj na sorze ten system to porażka na chwilę obecną, pisać artykuły i robić zdjęcia to każdy potrafi ale przeszkolić personel szpitalny do obsługi tego systemu to już jak się pprzysłowiowo mówi nie ma pana
@ jasło masło w d*pe trzasło
dnia 15.07.2021, 17:25
Ocena
komentarza:
4
Gdy patrzę na fotki szpitala z tym triażem to przypomina się scena z filmu Idiokracja jak główny bohater przyszedł do "szpitala im św Boga" Ten kto oglądał to wie o co chodzi
@ Stary Wyga
dnia 15.07.2021, 22:45
Ocena
komentarza:
4
Dajcie znać ilu od czasu pobrania biletu kopnie w kalendarz zanim otrzyma pomoc
@ Mloda
dnia 17.07.2021, 23:04
Ocena
komentarza:
4
Doswiadczylam systemu triaz w Jasielskiem.szpitalu. zostalam zakwalifikowana z urazem.nogi na pomoc do 2 godz. Ktora niestety z wyniku pilnego wyjscia Pana doktora trwala 5 godz. Takze taki systemm pomocny.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Trwa protest policjantów. 46 funkcjonariuszy na L4

  Od ubiegłego tygodnia blisko 50 policjantów spośród 180 z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle przebywa na zwolnieniu lekarskim. To efekt trwającego w Polsce protestu funkcjonariuszy, którzy walczą o podwyżki.

   

 • Prawo jazdy z dofinansowaniem do 100%? Z Akademią Jazdy Impuls to możliwe!

   

  Zdobycie wymarzonego prawa jazdy, wbrew obiegowej opinii może okazać się zadaniem bardzo łatwym. Kluczowym warunkiem jest dokonanie właściwego wyboru ośrodka szkolenia, gwarantującego indywidualne podejście do kursantów oraz opiekę najlepszych instruktorów. Takim ośrodkiem jest Akademia Jazdy Impuls, gdzie kursanci mają możliwość uzyskania dofinansowania do 100% na prawo jazdy.

 • 7 pacjentów przyjętych na oddziale covidowym. Jedna osoba zakażona na OIOM-ie

  Na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przekształconym w oddział covidowy przebywa sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Jedna osoba w stanie ciężkim leży na Oddziale Intensywnej Terapii pod respiratorem. Większość z nich to osoby niezaszczepione.

 • Niewielkie zainteresowanie szczepieniem uczniów organizowanych przez szkoły

  Akcja szczepienia uczniów przeciw Covid-19 nie cieszy się powodzeniem. Niewielu rodziców ze szkół podstawowych w Jaśle oraz ponadpodstawowych w powiecie jasielskim zadeklarowało chęć zaszczepienia swoich dzieci. Jak poinformowało MEiN, w skali kraju jedynie 48 303 deklaracje chęci zaszczepienia dzieci złożyli rodzice u dyrektorów szkół.

 • Mieszkańcy są przeciwni powstaniu ich zdaniem "pseudo" obwodnicy w Nowym Żmigrodzie

  Władze powiatu jasielskiego oraz gminy Nowy Żmigród zabiegają o budowę nowego łącznika drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice-Nowy Żmigród-Dukla. Początkiem września br. zarząd powiatu przyjął koncepcję jej przebiegu. Pomysł powstania nowej obwodnicy niepokoi mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości...

 • Catering dla firm na każdą okazję w niskiej cenie!

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych. Wszystko w niskich cenach.

 • Stadion w Czeluśnicy już otwarty

  Po dawnym boisku piłkarskim w Czeluśnicy nie ma już śladu, bowiem po dwóch latach na jego miejscu powstał stadion piłkarsko-lekkoatletyczny. W niedzielę odbyło się jego uroczyste otwarcie i poświęcenie. Inwestycja została zrealizowana za ponad 4,5 mln zł.

 • Rekrutacja DUT Jasło– startujemy!

   

  Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00.

 • Fordem Transitem z przyczepą wpadł do rowu. Pasażer trafił do szpitala

  Dzisiaj około godziny 16.30 w Wolicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu dostawczego z przyczepą. Do jasielskiego szpitala trafił pasażer. Wstępne badanie na zawartość alkoholu potwierdziło, że kierowca forda jest nietrzeźwy.

 • 82. rocznica napaści niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Jasielskie obchody Dnia Sybiraka

  - W 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę gromadzi nas pamięć o tamtych wydarzeniach. Dzisiejsze święto opieramy o symbole: hymn Sybiraków, od którego rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość w kościele, a także apel poległych, w którym wspomnieliśmy wszystkich pomordowanych na Wschodzie – mówił podczas obchodów Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła. Jednym z ważnych punktów uroczystości, było odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. płk. Stanisława Matznera w kościele oo. Franciszkanów.<FOTOGALERIA>

 • Zarośnięte boisko. Nie ma siłowni ani placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. - To dramat – mówią mieszkańcy

  Mieszkańcy Jasła interweniują w sprawie osiedla Bryły, na którym ich zdaniem nic się nie dzieje. Boisko do gry w piłkę zarasta trawą, siłowni plenerowej jak nie było tak nie ma, a urządzenia na placu zabaw wymagają remontu. - Trzeba wchodzić drzwiami i wychodzić oknami. Na pewno coś by się zmieniło, bo inne osiedla by sobie na to nie pozwoliły – mówi Mariusz Szufnara, były członek Zarządu Osiedla Bryły.

 • Zabytkowe organy z kościoła w Sławęcinie odzyskały dawną świetność

   

  Sławęcin to mała wieś w gminie Skołyszyn. Życie lokalnej społeczności, jak zwykle bywa w takich miejscowościach, skoncentrowane jest w znacznej mierze wokół tamtejszej parafii i drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny. Tradycja, wspólna historia i świadomość przynależności do owej społeczności mają dla mieszkańców Sławęcina niebagatelne znaczenie. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiła się koncepcja odrestaurowania zabytkowych organów Jana Śliwińskiego...

 • Studia magisterskie z Administracji w Jaśle!

   

  Jasielska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej utworzyła właśnie nowy kierunek studiów. Uczelnia poinformowała że otrzymała uprawnienia do prowadzenia dwuletnich studiów magisterskich na kierunku Administracja w Jaśle!

 • Umowa na przebudowę oddziału psychiatrycznego została podpisana. Prace potrwają najbliższe dwa lata

  Dzisiaj podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Jaśle podpisana została umowa na realizację zadania inwestycyjnego pn. "Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle etap I – Oddział Psychiatryczny z Poradniami" z firmą z Szymbarku. Zadanie opiewa na blisko 18 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2023 r.

 • Pierogarnia "Wojtek" zaskakuje super promocjami i nowymi smakami pierogów

  Pracownia Pierogów "Wojtek", która na gastronomicznej mapie Jasła pojawiła się zaledwie kilka tygodni temu, zaskakuje super ofertami promocyjnymi dla swoich klientów. To jednak nie wszystko. W menu pierogarni znajdziecie nowe smaki popularnego na naszych stołach dania. Pierogi "bounty"? To brzmi intrygująco. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105